Kontrolowana dzikość

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2551
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Kontrolowana dzikość

Post »

Lubię dzikość, bujność, piękno i zapachy natury bez zbytniej ingerencji; taki naturalny habitat który koi, relaksuje i nasyca wspaniałymi barwami, zapachami, kształtami i dżwiękami ptaków.
Piękne wspomnienia z babcinych grządek i smaków świeżych jarzyn wraz z z dramatyczną konfrontacją (po wielu latach ugoru) z zaroślami oraz silnej chęci spróbowania uprawy własnych warzywek było motywem przewodnim że złapałam za narzędzia ogrodnicze i zaczęło się karczowanie zarośli wyższych niż ja sama. Dodatkową motywacją była starsza pani obok z jej komentarzem "po co się tak męczyć i tak nic z tego tu nie będzie" Jednocześnie czytam i uczę się na forum i na własnych błędach. Nie chcę używać żadnej chemii,opryski tylko naturalne
stosuję, oraz naturalną ochronę roślinną. Marzę o zrównoważonej i mądrej ekologii tak by wszystko współgrało i się wzajemnie wspierało raz uzupełniało i rosło bez tego ogromnego wysiłku który trzeba włożyć jak się walczy z naturą. Jestem dopiero na początku tej drogi... :)

Dzisiaj poczułam przedwiośnie,piękne słoneczko, ptaki śpiewają i cieplutko; no to ja do dzieła :tan
Mały eksperyment sieję wczesny bób, wcześniej namoczony;
Obrazek
tylko 3 małe rządki
Obrazek
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6602
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

:wit No to powodzenia! Proponuję po wysianiu przykryć bób włókniną lub siatką przeciwmrozową (multiklima).

Ha!ha-to o włókninie widzę, że już nieaktualne. :oops:
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2551
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

przemek1136 Czy biała zimowa włóknina wystarczy czy lepiej czarna? Chodzi mi o dni gdyby wróciła zima.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2551
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

Jesienią nie zdążyłam wykopać całej marchwi; nie pierwszy raz zresztą :wink: Dzisiaj chciałam zobaczyć co z niej zostało :)

Obrazek
Nawet nieżle; tylko kilka sztuk było do wyrzucenia; to chyba dlatego że była przykryta grubą pierzynką śniegu
Obrazek
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

:wit
Cześć i czołem!
Lubię eksperymenty takie jak ten wcześnie wysiany bób :) Jestem bardzo ciekawa, co z tego wyjdzie - luty mamy niezwykle ciepły, więc może, może... Też planuję siać bób prosto do gruntu, ale dopiero w marcu - choć gdybym miała już przygotowaną pod to działkę, pewnie sama bym spróbowała wysiać wcześniej. Lubię też "dzikie ogrody", zwłaszcza takie, w których ta dzikość nie utrudnia normalnego funkcjonowania. Chętnie będę podglądać i życzę powodzenia. Pokazuj zdjęcia.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6602
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

W zimnej ziemi bób będzie kiełkował 2-3 tygodnie zanim pojawi się na powierzchni. Dopiero gdyby temperatura spadała poniżej -10*C trzeba się będzie martwić. Najlepiej gdybyś zdobyła duże plastykowe butelki 1,5-5 l to za 3 tygodnie jak już rośliny wzejdą w razie dużych mrozów można nimi przykryć sadzonki i na to nałożyć włókninę. Jak masz czarną włókninę lub agrotkaninę to na razie do czasu wykiełkowania nasion możesz przykryć swoje bobowe poletko ale jak masz specjalnie kupować to bym zostawił tak jak jest.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2551
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

Pizza No właśnie :) to słoneczko i ciepełko i jak tu nic nie robić ;:65 1-szy raz sieję tak wcześnie bób.
przemek1136 dzięki; tak mam więc w razie potrzeby zadziałam :wink:
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
hortensjomanka
100p
100p
Posty: 145
Od: 4 gru 2018, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

Iguś jak się cieszę, że założyłaś wątek :wit
Twój pierwszy wpis wywołał uśmiech na mej buzi :). Ja też nie stosuje oprysków, mój mąż mnie tego nauczył, bo hodujemy zwierzątka ( oprócz ślimorów, które zbieramy do słoika i wynosimy na łąki) ,owady i ptaszki, bardzo o to dbamy.
U nas jest dużo jeży które od kilku lat mają swoje lokum, też je dokarmiamy :)
Bobku jeszcze nie siałam, u nas to zadanie młodszej córki :)- ale mamy go gromadnie z odstępami dwóch tygodni wydłużamy tak uprawe bo bardzo go uwielbiamy.
Ciekawa jestem Twojej uprawy, może i ja przyspieszę :tan pogoda super wiosenna aż chce się coś w ogródku działać :)
W ogródku Hortensjomanki :)
Jest taki ogród, gdzie jedyny w nim dźwięk, wyznacza bicie mego serca...
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16479
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

:wit :wit Iguniu! Nareszcie jesteś we własnym wątku! ;:138 ;:138 ;:138
Pierwsze zaskoczenie - bób już w gruncie :roll:
Drugie zaskoczenie - marchewka, która przezimowała w gruncie! ;:111
Jesteś niesamowita. :tan Wielkie brawa dla Ciebie ;:433 ;:433
Czekam na kolejne zaskoczenia. Pozdrawiam słonecznie. ;:196 ;:3
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

Zapowiada się ciekawie, będę śledzić z zainteresowaniem Twoje poczynania, szczególnie że sama jestem na początku drogi :)
Ja zostawiłam topinambura na zimę w gruncie, ciekawe jak sobie dał radę :)
Aneta
Początkująca ogrodniczka
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2551
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

hortensjomanka- Małgorzatadziękuję że wpadłaś do mnie :) . Chciałam posiać jeszcze więcej ale się nie da bo jest błotko. To tylko taki mały eksperyment bo lubię bób karmazyn. ;:108
plocczanka- Lucynko dziękuję za odwiedziny. Oprócz marchewki mam topinambur ale jeszcze nie zdążyłam go sprawdzić.
Czekam na dostawę ziemi aby zrobić siewki petuni. Te ;:3 dni jakoś mobilizują mnie do działania i muszę sobie przypominać że to dopiero luty :wink:i nie wiadomo co marzec nam przyniesie.
Aklat dziękuję za odwiedziny. Ja też jestem w 'przedszkolu ogrodniczym" :wink: i uczę się tutaj na forum. Również zostawiłam
topinambur ale jeszcze nie zdążyłam go sprawdzić. W tamtym roku był ok ale miałam mało przyrostów bo u mnie dla niego ziemia jest za ciężka glina. Jego wykopać do końca jest ciężko bo zawsze jednak gdzieś odrasta :roll: Ale to mnie specjalnie nie martwi bo bardzo go lubię tylko muszę go posadzić poza działką aby nie sciągał mi kreta do warzywnika.
Dzisiaj szukałam oznak wiosny ale ciężko z tym tutaj tylko mahonia "coś generuje"
Obrazek
oraz rozchodnik
Obrazek
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 170
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

:wit Jestem ciekawa Twoich poczynań i czekam na więcej zdjęć :-)
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Kontrolowana dzikość

Post »

Hmm to ja topinambur posadziłam w samym środku warzywnika 8-) czyli to nie byl najlepszy pomysl, bo krety mi w różnych częściach działki zostawiają ślady, oby tam nie zawędrowały ;:173
Aneta
Początkująca ogrodniczka
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”