ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

adka321 przezimowanie ziół można zawdzięczać pewnie ciepłej zimie. Jestem zaskoczona, że rozmaryn przezimował i ma się w najlepsze. Mięta z ogrodu najlepsza, polecam ananasową, robiła furorę u mnie kilka lat temu :)

Dzisiaj w końcu wzięłam się za wysiew warzyw do pojemników.
Pomidory:
- Yellowstone - żółty, mało galaretki, dużo miąższu
- Zorza Toruńska - to już trzeci sezon i jeszcze nie zużyłam paczki...
- Matka Rosja - jakaś rosyjska odmiana z allegro, też ma być niby mięsista
- Ildi - żółta koktajlówka
- Truskawkowy - czerwona koktajlówka
- Cio-cio San - trochę większy od koktajlówki
- Principe Borghese - śliwkowy, dostałam go w gratisie od sprzedawcy
Tak podsumowując to na moje oko trochę za mało mam pomidorów dużych, chociaż te śliwkowe i cio-cio san to mam nadzieję, że będą wielkości takiej, że będę mogła ukroić plasterek i położyć na kanapkę. Pewnie w maju polecę na targ i kupię jeszcze inne 3 ciekawe krzaczki na spróbowanie.
Papryczki:
- de Cayenne - klasyk gatunku
- Jalapeno M
- Hungarian Yellow Wax Hot
Rozsadziłam też w końcu siane miesiąc temu Habanero Orange. Wszystkie papryczki pochodzą z czteropaku papryczek z Leroy Merlin. Łącznie wyjdzie około 30 krzaczków, więc myślę, że wyjdzie mi z tego kilka słoiczków ostrego sosu na zimę.
No i posiałam jeszcze astra karłowego niebieskiego. 3 lata temu siałam to nic nie wzeszło, jeśli tym razem też się nie uda to definitywnie wyrzucam paczkę do kosza.
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Skorzystałam z wolnego dnia i dałam nawóz pod róże i iglaki. Wysiałam słoneczniki, ale co najważniejsze w końcu wysiałam cukinie i dynie:
- cukinia Astra Polka - 1 szt.
- cukinia Romanesco - 2 szt.
- patison Disco - 1 szt.
- dynia Hokkaido - 4 szt.
Staram się codziennie hartować pomidory, papryczki i pelargonie. Dokupiłam na targu jeszcze 3 sadzonki pomidorów i 2 ogórków krótkich tunelowych. Oto mój parapetowy ogródek:

Obrazek
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Wczoraj wysiałam szparagówkę tyczną Neckerkonigin i Neckergold oraz ogórka Cezar. W kolejce czeka jeszcze fasolka Blauhilde, ale najpierw wysadzę pomidory, papryczki i cukinię, żebym wiedziała, czy w ogóle wystarczy mi na nią miejsca.
Mam nadzieję, że szczeniaki nie zrujnują mi warzywnika...

A oto moje pelargonie hodowane z nasion:
Obrazek
Zakwitną dopiero gdzieś na początku lipca, więc do środka skrzynek pójdzie coś kwitnącego, żeby teraz cieszyło oko.
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

;:3 Lato w pełni, więc pokażę kilka zdjęć z tegorocznego ogrodu. W tym roku uprawiam dynię Hokkaido w skrzynkach, ale trochę ciężko mi idzie. Muszę pojechać do ogrodniczego po jakiś nawóz. Niestety inna uprawa nie wchodzi w grę, bo po prostu nie mam na to miejsca. Na zdjęciu widać też trochę pelargonie - są z własnej uprawy.

Obrazek

Obrazek

Mam kilka tunbergii w doniczkach wiszących i prezentują się one tak:

Obrazek

Oto kwitnące wejście do tunelu:

Obrazek

A tutaj widoczek na warzywnik:

Obrazek

Pozdrawiam wszystkich czytających i życzę miłego dnia ;:333
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Super to wygląda, zadbane. Dyniowate są bardzo żarłoczne. żeby nie zrzucały zawiązek trzeba dość mocno nawozić.
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

W tym roku postawiłam na naturalne sposoby uprawy, czyli nie stosowanie żadnych chemicznych nawozów (wcześniej zasilałam pomidory granulkami). Korzystam z dużych ilości kompostu, obornika granulowanego i gnojówek z pokrzywy i żywokostu.
Zrobiłam też dwie rabaty podwyższone. Na jednej mam czosnek, kończącą się już rzodkiewkę, koperek, cukinię i kukurydzę pękającą. Na drugiej rośną kukurydza pękająca, fasolka Blauhilde, cebula cukrowa i dla ozdoby kilka nagietków.
Z nowości mam też dynię krzaczastą Amazonka. Będę je uprawiać na trawniku, bo mam bardzo mały warzywnik. Wreszcie udało mi się też z powodzeniem wysiać patisona. Od 3 lat robiłam kilka podejść i nigdy mi nie chciał kiełkować. Teraz myślę, że chłodne wiosny, które obecnie mamy sprawiają, że patisony nie chcą kiełkować.

Oto widok na warzywnik i niezbyt urodziwą rabatę podwyższoną:

Obrazek

Obrazek

Tutaj moje pomidory i ich rozwój. Jestem z nich, jak na razie, bardzo zadowolona.

Obrazek

Uprawiam też koktajlówkę Maskotkę na parapecie. Wychodowane z nasionek i już kwitną. Parapet im służy.

Obrazek

A oto moja eksperymentalna "rabatka" z brukselkami, aksamitkami i nasturcjami:

Obrazek

Tutaj mam cukinię Romanesco w donicy. Zostały mi dosłownie 2 nasionka z 2020 r. i 1 wykiełkowało. Sadzonka z początku była jakaś uszkodzona, miała pół liścienia, ale miała dużą siłę woli i wypuściła liście właściwe. Potem po posadzeniu cukinii do donicy kot wsadził do niej tyłek i ją połamał... potem wiatr ją uszkodził, ale jest silna i żyje nadal!

Obrazek

I na koniec moje czerwcowe sadzoneczki: kukurydza cukrowa, dynia Baby Boo, dynia Amazonka i patison. Niestety nie oznaczyłam sześciopaków i nie wiem, które to dynie, a które patisony... będzie zagwostka...

Obrazek

Planuję też zrobić czerwcowe wysiewy warzyw do zbioru w październiku/listopadzie. To będzie moja pierwsza próba korzystania z warzywnika przez prawie cały rok.
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Zrobiłam jeszcze zestawienie ogrodu z poprzednimi latami i myślę, że jest znacznie na plus :)

Obrazek

Róże też już zaczynają kwitnąć, więc oto różany zakątek:

Obrazek
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Pierwszy rzut kwiatów róży w tym roku był spektakularny. Zakwitły już nagietki i lwie paszcze.
Dyniowate rosną w najlepsze, a w tunelu mam pomidorową dżunglę. Pierwszy raz uprawiam Amazonkę i jak na razie jest mniejsza od cukinii. Obłożyłam obornikiem kurzym kilkumiesięcznym. Zobaczymy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11687
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Witam...

A zaszłam sobie z rana z kawką do ogrodu, gdzie się dzieje :D
Bardzo mi się tu podoba, swojsko i sielsko :D
Zaciekawiły mnie pelargonie wysiane z nasion. Masz może zdjęcia, kiedy kwitły w pełni latem?
Dostałam od wujka kilka listków wiosną i wszystkie mi się przyjęły.Jestem zadowolona z efektu, na następną wiosnę może wysieję swoje pelargonie kto wie...
Warzywka super u Ciebie rosną, ja mam tylko dwie koktailówki , które mają dopiero kwiatki.

Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Pelargonie z nasion zakwitają mi dopiero na przełomie czerwca i lipca, dlatego do skrzynek daję 2-3 sadzonki z nasion i w środek jedną kupowaną, żeby przez maj i czerwiec nie było łyso :)
Plusem jest jednak to, że trzymają się do mrozów. Kilka lat temu była łagodna zima i pelargonie zlikwidowałam dopiero w grudniu.
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1744
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Efkakam
Pospacerowałam sobie u Ciebie tu i tam i stwierdziłam, że nie tylko ja jestem za użytkowaniem kamieni w ogrodzie,
sporo pracy zostało wykonane samodzielnie (wielki szacun).
Warzywka i owoce cudnie wyglądające aż chce się je zjeść.
No i moje kochane róże u Ciebie ;:333
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Dziękuję ewita44 :) Miałam dużo kamienia i postanowiłam go zużytkować. Wygląda ciekawie i pasuje np do juki. Teraz jednak przymierzam się do wikliny w ogrodzie. Mam nad rzeką wierzby, więc coś bym z niej zrobiła... tylko czasu na to brak...
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1744
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ogród Efkakam + 2 koty i pies :)

Post »

Oj wiem, tego czasu zawsze mało.
Nie dość, że mało to i szybko płynie.
Jeśli mowa o wierzbie. Ja w pandemii sprezentowałam sobie mt aso na pniu.
Chyba spróbuję ją ukorzenić.
A Ty jaki masz gatunek, mnie podoba się ta nasza wierzba płacząca.
Chociaż ta purpurowa też.
Wiklinowe dodatki ładnie będą się prezentować w ogrodzie.
Pokaż wiklinową galanterię jak będzie u Ciebie w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”