Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

korzo_m, trzymam kciuki, że uda się Tobie zebrać nasiona :) na pewno warto spróbować.

Blueberry, ilość siewek cały czas się u mnie zwiększa... Wczoraj wykiełkowały dalie o ciemnych liściach, w domu rodzinnym wykiełkowały mi jakieś klony, irga, ketmia, mnóstwo szafirków i innych cebulowych :wink: Kwiaty tego kopytnika są mocno ukryte - sam ich też nie zauważyłbym gdybym nie wiedział jak i kiedy kwitnie.

iwona0042, wszystkie piwonie wysiewam tak samo czyli wprost do ziemi, przykopuję trochę i czekam. Polecam ściółkować wysiewy żeby nie wysychały. Z piwoniami drzewiastymi problem jest taki, że nie zawsze da się uniknąć pełnego uśpienia nasion, i wtedy na kiełkowanie przyjdzie nam poczekać nie 8-9 miesięcy a 20-21 miesięcy. W tym czasie (to prawie 2 lata) możemy zapomnieć, że w ogóle gdzieś coś sialiśmy. Siewki piwonii drzewiastych wykiełkowały u mnie właśnie po 2 latach - w tym czasie miałem takie rewolucje ogrodowe, że aż dziwne, że coś wykiełkowało. W tym roku jeszcze żadne piwonie drzewiaste z zeszłorocznego siewu nie wykiełkowały ale liczę, że coś wykiełkuje. Jeśli nie to będę musiał kolejny rok... Siewki piwonii drzewiastych są wrażliwsze też na przesadzanie niż siewki piwonii bylinowych.

max1232, fenomenalne to będa jak jeszcze rosną :wink: Jeśli podzielisz piwonie teraz, przed pełnią wegetacji, to one to dobrze zniosą. Moi rodzice często piwonie dzielili wiosną i nic im nie było. Z drugiej jednak strony z zajęć pamiętam, że lepszym terminem dzielenia jest podobno jesień. To chyba wynika z tego, że mogą też zasuszyć pąki przy wiosennym dzieleniu.

seba1999, z rzadziej spotykanych roślin kupiłem Syneilesis acinitifolia, 2 odmiany ziarnopłonu wiosennego, Camassia leichtlinii 'Sacajawea'. Pozostałe to nie jakieś rzadkie okazy - nerina w 2 odmianach, Amarine belladiva 'Anastacia', kosaciec mieczolistny 'Freckled Geisha', lilia biała i szachownica perska 'Ivory Bells' (kolejna próba, poprzednia cebula okazała się być ciemnokwitnącym okazem). Kupiłem coś jeszcze ale w domu okazało się, że kłącze już gniło - tylko nie pamiętam już nawet co to było :wink:
Po zaschnięciu irysów donicę chowam - więc tak, stoi pusta, ale schowana żeby mi do niej nie padało :wink:
Dzisiaj znalazłem kolejne siewki piwonii więc jakoś przeżyję bez dodatkowych nasion :wink:
Szachownica Raddeana zakwitła już dzisiaj:
Obrazek
Zdjęcie nieostre ponieważ robił je mój tata :wink: Widać na zdjęciu białe pręty - tata naszykował stelaż, i na dzisiejszą mroźną noc owinie roślinę włókniną żeby nie zmarzła. Ostrość jest na mojego psa, którego wiele lat temu wziąłem ze schroniska, i jak już budowa domu będzie skończona to mój pies zamieszka już na stałe ze mną.

W moim nowym ogrodzie trochę zwiastunów wiosny zakwitło, oczywiście głównie krokusy:
Obrazek
Uwielbiam krokusy Tommasiniego więc na zdjęciu widać 3 odmiany tego krokusa - 'Yalta', 'Roseus' i 'Ruby Giant', pomiędzy nimi jest też Crocus chrysanthus 'Prins Claus'. W tle widać też cebulice miszczenki.
Niedługo zaczną kwitnąć różne szafirki oraz kokorycze.

A w ogrodzie rodziców w szklarni też zakwitają nowe rzeczy:
Obrazek
To jest Pseudomuscari azureum, zawsze ten gatunek mi się podobał, ale dopiero jesienią go kupiłem.

Zakwitł już Muscari muscarimi:
Obrazek
To też jesienny nabytek, szafirek z grupy Muscarimia, podobny do macrocarpum ale o inaczej zabarwionych kwiatach. Bardzo ładnie pachnie :)

Serduszki okazałe Lamprocapnos spectabilis powoli zaczynają już wzrost. Tak wygląda forma nominalna:
Obrazek

Tak przedstawia się odmiana 'Gold Heart':
Obrazek

A tak wygląda 'White Gold':
Obrazek

Nie wiem kiedy teraz zobaczę ogród u rodziców, niestety pandemia trochę komplikuje odwiedziny, szczególnie jak mieszka się w mieście gdzie przypadki zarażeń występują.
W moim ogrodzie znalazłem dzisiaj kilka nowych siewek piwonii, które wysiałem od tak sobie w różnych miejscach w ogrodzie ponieważ jakieś nasiona zostały mi chyba w kieszeni. No i wykiełkowały :wink: Wykiełkowały też czosnki ozdobne, których siew zebrałem u rodziców, i rozrzuciłem w moim nowym ogrodzie. Niedługo zakwitną zawilce greckie - jestem ich ciekawy bo pierwszy raz u mnie kwitną, a sadziłem je już chyba 3 razy. Ale chyba najbardziej czekam na szafirki - kupiłem kilka nowych odmian i jestem ich ciekaw :)
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ogród po mojemu

Post »

Oooo. szachownica Raddeana już kwitnie. ;:333 Też nabyłam w ubiegłym roku i ma pąki.
[i]Pseudomuscari azureum i Muscari muscarimi piękne. I do tego pachnące, cóż więcej chcieć.
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2884
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, piękne szpalery krokusów i nowe i dawniejsze ;:215 Nowości szafirkowych jestem bardzo ciekawa, już się pięknie zaczyna ;:108 Ale to poletko siewek piwonii powalające ;:oj Z wysianych dawno temu (niestety dokumentacji brak) mam już kwitnące identycznie jak mateczne. Jesienią znalazłam nasiona na przeoczonych przy ścinaniu przekwitłych kwiatów pędach i wrzuciłam je do doniczki, muszę sprawdzić czy coś wykiełkowało?
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
klarag
500p
500p
Posty: 817
Od: 13 lut 2014, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu jaka piękna wiosna u Ciebie! Trzymam kciuki za piwonię, aby okazała się odmianą jakiej oczekujesz. Ja tą metodą mam już 5 piwonii bo wciąż nie mogłam trafić na Festivę Maximę. Też czekam w tym roku na kwiat ostatniego zakupu, który miał być na "mur beton" tą właśnie odmianą :) Bo że pozostałe nie są to już wiem.
Ogród pełen pięknych kwiatów i roślin- to marzenie, które zamierzam spełnić
A w planach był tylko trawnik...
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

delosperma, no to życzę obfitego kwitnienia :) U nas prognozują około 5 nocy z ujemną temperaturą do -5 stopni więc nie wiem jak ona to przetrwa. Chyba, że rodzice będą ją codziennie nakrywać wieczorem. Czekam z niecierpliwością na kolejne szafirki :)

marta64, krokusy uwielbiam w takich dużych skupiskach, także szpalerów może kiedyś będzie więcej :wink:
Jak już wiosna się rozkręci to wtedy pewnie jeszcze trochę siewek piwonii wyjdzie :wink: A to jakie to piwonie, które kiedyś wysiałaś, i są jak mateczne? Jeśli nie wysuszyłaś doniczki i miały odpowiednie warunki to może coś zaczęło kiełkować :)

klarag, mam nadzieję, że wiosna za jakiś czas będzie jeszcze ładniejsza :) To widzę, że pomyłki w piwoniach nie należą do rzadkości. No to też trzymam kciuki za 'Festivę Maximę' :wink: Ja kupiłem chyba wiosną rok temu piwonię 'Krinkled White', która jak zakwitła okazała się biała anemonową odmianą - na pewno nie jest to 'Krinkled White' :wink: Napisałem do sprzedawcy czy mają może sprawdzoną sadzonkę tej odmiany - w sumie nie napisałem, że reklamuję ponieważ piwonia, którą dostałem jest ładna, ale chciałem mieć 'Krinkled White'. Jesienią wysłali mi kolejne kłącze piwonii - nie wiem czy zakwitnie w tym roku więc nie wiem ile poczekam żeby dowiedzieć się czy to jest moja wymarzona odmiana :wink:

To może zdjęcie kilku kolejnych, starszych siewek piwonii:
Obrazek
Przesadzałem je jesienią, są zadołowane w doniczkach. Za tą największą, w tle, widać jeszcze 2 siewki.

A to moje 4 siewki w jednej donicy:
Obrazek
Pokazywałem je w zeszłym roku, każda z nich ma inne liście, i dlatego posadziłem je razem w jednej donicy.

Te krokusy 'Tricolor' posadziłem już w nowym ogrodzie:
Obrazek
Myślałem, że nie wyrosną ponieważ to był jakiś bardzo późny zakup - ale jak widać mają się dobrze :)

Tutaj mój nowy nabytek z 'Gardenii': ziarnopłon wiosenny 'Brazen Hussy':
Obrazek
Obrazek
Bardzo podoba mi się ten kontrast między prawie czarnymi liśćmi i żółtymi kwiatami :) Pąki kwiatowe tej odmiany też są pięknego koloru.

A tu inna odmiana - 'Collarette':
Obrazek
Oprócz ciemniejszego rysunku na liściach ma również pełne kwiaty.

Tutaj jest kilka siewek ciemiernika cuchnącego:
Obrazek
Bardzo lubię ten gatunek ciemiernika - ale kupno dorosłego okazu wydawało mi się za proste więc zorganizowałem sobie kilka siewek :wink:

A to jedna z zeszłorocznych siewek jakiegoś ciemiernika:
Obrazek
Mam ich chyba w sumie 4. To jakaś krzyżówka, nie moja. Oprócz ciemiernika korsykańskiego nie mam innych dorosłych ciemierników w ogrodzie. Ale hodowanie ciemierników z siewek bardzo mi odpowiada :wink:
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2884
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, piękne masz jaskry ;:215 Krokusy w dużej kępie i w słońcu robią wrażenie ;:oj Piwonie z siewu u Ciebie są solidnie zaopiekowane, to może nie będziemy długo czekać na kwitnienie ;:138
Siałam piwonie chińskie, miałam wtedy tylko 5 krzaczków ze znajomych ogródków, to wiem, że te z siewu mają kwiaty takie jak te, z których zebrałam nasiona. Trochę siewek rozdałam, ale u nikogo z kim mam kontakt, nie uchowały się ;:222
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Ogród po mojemu

Post »

:wit Piękna u Ciebie wiosna. Powiedz mi, czy jakoś nawozisz swoje rośliny cebulowe?
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ogród po mojemu

Post »

No więc wygląda na to, że ja chyba zniszczyłam siewki drzewiastej właśnie, bo jednego roku wysiałam, na drugi rok nic nie było, więc przekopałam to miejsce i posadziłam inne rośliny, mogło tak być, ta którą zniszczyłam sama, wzeszła mi w donicy i chyba nie dwa lata, a rok na nią czekałam, ale to nic, człowiek ciagle uczy się czegoś nowego, dzięki .
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16588
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, wszelkie roślinki wyhodowane z nasionek najbardziej cieszą, jednak moje oko przyciągają Twoje nowe nabytki: ziarnopłony. :roll: Są naprawdę śliczne, szczególnie podoba mi się ten z ciemnymi listkami. ;:215
A tak wczesne kwitnienie szachownicy - jaka by ona nie była - to prawdziwy ewenement. ;:138
Krokusiki tez śliczności, a ogromnie dużo siewek piwonii robi wrażenie. :shock:
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

marta64, wkręciłem się w te ziarnopłony :) naczytałem się o nich - to są bardzo fascynujące rośliny :) Dla piwonii muszę znaleźć jakiś dobry nawóz żeby rosły jeszcze lepiej :) Szkoda, że nikomu się nie uchowały Twoje siewki - ja już znajomym zapowiedziałem, że nie uchronią się przed dostaniem piwonii ode mnie bo będę miał ich za dużo :wink:

Maciek13, dziękuję :) oczywiście nawożę rośliny cebulowe. Z reguły podsiewam je azofoską raz w roku, po kwitnieniu.

iwona0042, też byłem pewien, że u mnie piwonia Delavay'a nie wykiełkuje ponieważ rodzice w miejscu, gdzie posiałem piwonie, zrobili podwyższone grządki, a na nich warzywnik. 2 piwonie i tak wykiełkowały :wink: Szybkość kiełkowania zależy od stopnia uśpienia - czasem rok na kiełkowanie wystarczy.

plocczanka,o tak, te ziarnopłony są super :) Mam nadzieję, że uda mi się je rozmnożyć.
Nie wiem co z tą szachownicą będzie po tych mrozach teraz... Jeszcze chyba 3 dni nocnych mrozów nas czekają.
Mam nadzieję, że te siewki piwonii kiedyś zakwitną, i dopiero wtedy będzie wrażenie :wink:

Pokażę wam moją siewkę zwartnicy:
Obrazek
Tak wiem, zwyczajna - ale moja własna więc ja lubię :wink: Już nie mogę się doczekać kiedy zwiększę moją kolekcję hippeastrum ponownie.

W weekend byłem na budowie, a przy okazji chodziłem po całej działce rozglądając się jak tam moje rośliny. No i wyparzyłem roślinę, którą zawsze chciałem:
Obrazek
To jest złoć - prawdopodobnie łąkowa. W Polsce mamy 5 gatunków złoci, jeden gatunek mam u rodziców w donicy, to będzie 2, wiem gdzie chyba rośnie 3 :wink:

Jesienią kupiłem mix 10 cebul szafirków - w tym momencie z tego mixu zakwitł na razie Pseudomuscari azureum:
Obrazek
Ale widziałem, że jakieś inne tez zakwitną :)

Na tym zdjęciu jest jeden z bardziej lubianych przeze mnie tulipanów - tulipan turkiestański:
Obrazek
U moich rodziców na ogrodzie ładnie się rozsiewa więc mam nadzieję, że u mnie też będzie. U rodziców mało siewek przeżywa ponieważ są wyrywane niestety (z powodu niewiedzy) ale zawsze gdzieś jakaś cebulka się uchowa :wink:

No i oczywiście zdjęcie kilku siewek piwonii :wink:
Obrazek
Uwielbiam takie widoki :wink:
Ale oczywiście jestem najlepszy w opisywaniu wysiewów... Wykiełkowały mi piwonie w jednej donicy o błyszczących, zielonych listkach z wierzchu, wyciągam etykietkę a tam 'Piwonia siew:' i podana data... co ja sobie wtedy myślałem? :wink: Że będę pamiętał co to miało być? :wink:

Ogólnie zdecydowana większość moich siewek ma liście czerwone:
Obrazek

Ale mam też opisy wysiewów w stylu 'Piwonia późna, nasiona jak pieprz':
Obrazek

Albo 'Piwonia czerwona, niebieskie nasiona, czerwone wabiki':
Obrazek
Niektóre piwonie wytwarzają oprócz nasion takie 'wabiki', które podobno mają zachęcać zwierzęta do zjadania nasion, i ich rozsiewania w ten sposób. Tak czytałem ale nie wiem czy to prawda. Częśc piwonii wytwarza tylko nasiona, bez takich dodatkowych, ozdobnych elementów.
Piwonie mogą wyglądać łudząco podobnie do siebie porze kwitnienia - ale często ich nasiona są różne. Nasiona piwonii bylinowych są głównie niebieskie, jajowate, gładkie, ale mogą być wydłużone, czarne, brązowawe, okrągłe, pomarszczone, małe, duże. Niektórych nasiona dojrzewają bardzo wcześnie, inne bardzo późno.

I na koniec ciekawostka, którą już kiedyś pokazywałem:
Obrazek
To jest kiełkujący szafirek albinos. Un umrze jak tylko wyczerpią mu się składniki odżywcze. U moich rodziców znalazłem w zeszłym roku kilka takich siewek. Ta siewka jest w moim nowym ogrodzie. Nie miałem tutaj nigdy ani kwitnących szafirków, ani czosnków ozdobnych, a siewek mam bardzo dużo :wink: latem chodziłem po ogrodzie i rzucałem wszędzie nasiona szafirków i czosnków :wink:
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Ogród po mojemu

Post »

Brawo Ty! Ja mam czosnkowy szczypiorek w ogródku już drugi rok. Będę musiała na jesieni poprzesadzać cebulki.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ogród po mojemu

Post »

sauromatum pisze:marta64,
Niektóre piwonie wytwarzają oprócz nasion takie 'wabiki', które podobno mają zachęcać zwierzęta do zjadania nasion, i ich rozsiewania w ten sposób. Tak czytałem ale nie wiem czy to prawda. Częśc piwonii wytwarza tylko nasiona, bez takich dodatkowych, ozdobnych elementów. :wink:
Te wabiki to wszystko prawda. Jeżeli interesujesz się co nasiona wyprawiają żeby przetrwać i się wysiać, to polecam książkę Thora Hansona "Triumf nasion ". Bardzo ciekawa i jak dla mnie wspaniale się czyta.
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Reni4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 21 wrz 2009, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska..

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj:)Fajnie tu u Ciebie..ja piwonii nigdy nie siałam wręcz się ich pozbywałam...Złoć tez mi kwitnie...a tych Ziarnopłonów jeszcze nie mam;))Pozdrawiam...i życzę powodzenia... ;:167 ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”