Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Ogród po mojemu

Post »

Witam wszystkich odwiedzających :wit

Zakładam nowy wątek z prostych dwóch powodów:
1. poprzedni wątek stracił wszystkie zdjęcia (tamten hosting zdjęć nie jest już aktywny) przez co posty poprzeszywane są ikonami braku zdjęć - a jednak duże lepiej czyta się posty mogąc oglądać również zdjęcia bez zastanawiania się dlaczego zdjęć nie widać,
2. Poprzedni wątek dotyczył ogrodu, który powstawał u moich rodziców a niedługo zacznie powstawać mój własny, prywatny ogród więc chcę rozdzielić te wątki.

Oczywiście jeszcze jakiś czas mój ogród będzie u rodziców ale już moja mama się śmieje, że im pusty ogród zostanie jak jak im wszystkie rośliny zabiorę :wink: Oczywiście nie zamierzam wykopywać roślin z ogrodu rodziców, co najwyżej porobię sadzonki :wink:

Na początek nowego wątku kilka wczesnowiosennych zdjęć.

Te krokusy kwitną niezawodnie, są niezniszczalne i łatwo się rozsiewają - ale nazwy nie znam :wink:
Obrazek

Takie krokusy wyrastają mi z siewek, pojawiają się w różnych częściach ogrodu:
Obrazek

Jedna z dziesiątek zeszłorocznych siewek serduszek pięknych:
Obrazek
Trochę rozsiewa się jak chwast ale pięknie kwitnie więc pozwalam jej szerzyć się w ogrodzie.

To mój nowy nabytek czyli jagodowiec wielkokwiatowy Uvularia grandiflora:
Obrazek

Na koniec szafirek "Saffier" a przynajmniej pod taką nazwą go kupiłem :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
marzena06
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3072
Od: 4 cze 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj piękna wiosna u Ciebie aż miło popatrzeć jestem ciekawa jak wygląda Twój ogród bo wspaniałe się zapowiada :D
Kwiat jest uśmiechem rośliny Pozdrawiam Marzena
Moje wątki
Marzenkowo cz.1
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogród po mojemu

Post »

Wreszcie dotarłem :wink:
Tworzenie nowego ogrodu od podstaw będzie na pewno ciekawym widokiem, ale też i czerpaniem nowych inspiracji :wink:
Jagodowiec wielkokwiatowy wygląda bardzo ciekawie. Podoba mi się to, że masz tyle ciekawych, rzadko spotykanych roślin.
Mam pytanie odnośnie piwonii drzewiastej . Kupiłem sadzonkę zeszłej jesieni, miała może z 20 cm. Obgryzł ją pies tak, że teraz puściła listki z podkładki. Czego mogę się spodziewać po iluś tam latach ?
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

marzena06, mój własny ogród na razie nie wygląda wcale :wink: a ogród u rodziców podlega sporym przekształceniom od kiedy tata nie wyjeżdża już za granicę. Trochę zdjęć wrzucę w okolicy weekendu majowego, wtedy kilka dni spędzę w ogrodzie :) Mój ogród to na razie pusta działka, na której do wakacji będzie rosło zboże :wink:

seba1999, to zależy :wink: Jeżeli jesteś pewien, że odrosty są z podkładki to nie będzie to już piwonia drzewiasta. Ona jest szczepiona na piwoniach bylinowych więc z podkładki wyrastają piwonie bylinowe. Moje piwonie drzewiaste, rosnące na własnych korzeniach, wypuszczają sporo odrostów więc jeśli piwonia nie wyłamała się w miejscu szczepienia i ma gdzieś uśpione pąki to jest szansa, że ona odrośnie. W zeszłym roku robotnicy wyłamali mi jeden pęd piwonii drzewiastej, pozostałe 2 wykrzywili prawie do ziemi. W tym roku ten okaz wypuścił wokół siebie ponad 5 młodych odrostów - więc wyszło jej to na dobre.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogród po mojemu

Post »

W takim razie pstryknę zdjęcie i przyjrzysz się jak to wygląda :D
Może jutro, ale ja to mam sklerozę :lol:
Listki są inne, różnią się od bylinowych.
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Ogród po mojemu

Post »

Zima już minęła, ale ja niezmiennie zachwycam się krokusami w śniegu.
Widzę, że lubisz ciekawe rośliny.
Zapewne Twój nowy ogród szybko stanie się małym ogrodem botanicznym.
Bardzo jestem ciekawa jego powstawania, a na razie czekam na zdjęcia kolejnych roślin.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

seba1999, możliwe, że odbiła Tobie piwonia drzewiasta, nie podkładka. Ogólnie piwonie drzewiaste szczepione również zakorzeniają się i podkładka nie jest im już wtedy potrzebna - wtedy też odrosty są z odmiany szlachetnej (choć z podkładki również mogą odbijać cały czas). Piszę to z teorii, którą kiedyś gdzieś czytałem ponieważ sam nie mam szczepionych piwonii drzewiastych więc nie znam tego z praktyki.

Madziagos, uwielbiam ciekawe i mało spotykane rośliny. Moi znajomi też mi mówią, że ja będę miał ogród botaniczny a nie przydomowy ogródek :wink: Na pewno w ogrodzie znajde miejsce na wiele mało spotykanych roślin a łatwych w uprawie i niewymagających dużych zabiegów :wink: Należy pamiętać, że pasja pasją ale nie można dopuścić aby pasja nas przerosła :wink: Kocham rośliny, ogród ale chcę się tym zachwycać a nie zamęczać się od rana do nocy nad pielęgnacją ogrodu - mam tez życie prywatne i to musi być ze sobą połączone :wink:

Jeszcze kilka bardzo wiosennych zdjęć :wink:

Ta kępka krokusów powstała z jakiejś jednej, zagubionej cebulki:
Obrazek

To jest kępka, która jest z cebulek zakupionych przez moich rodziców kilka lat temu:
Obrazek

A tę 'kępkę' pokazywałem już od co najmniej 3 lat, z roku na rok wygląda coraz ładniej, w tym roku pojawiły się tam 2 żółte krokusy, które są siewkami tych białych:
Obrazek

Puszkinia cebulicowata:
Obrazek

I na koniec coś z fauny czyli żaba trawna w oczku wodnym:
Obrazek
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj. Jak masz na imię? Zazdroszczę tworzenia ogrodu. Gdybym ja go teraz tworzyła nie było by tyle błędów w nasadzeniach. ;:7 A tak to mam miszmasz.
Pięknie napisałeś do Madzi Madziagos. Też tak uważam. Piękne fotki. A zdjęcia krokusów aktualne bo moje już dawno przekwitły. Pozdrawiam i czasami pozaglądam. ;:108
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Mam na imię Karol :wink:
Wiesz, ja pewnie też będę miał miszmasz ponieważ jest tyle roślin, które chciałbym, że nawet początkowy plan skończy się na kompletnym miksie :wink: Ale to dalej będzie ogród po mojemu :wink: Nieważne jaki miszmasz - ważne, że nasz własny :wink:
Krokusy są już wspomnieniem, mieszkam w cieplejszym rejonie Polski więc wiosna przychodzi wcześnie :wink:
I oczywiście zapraszam do zaglądania :wink:

A teraz zdjęcie mojego marzenia (jednego z naprawdę wielu :wink: ):
Obrazek
To nie jest moja poncyria trójlistkowa, to okaz z ogrodu botanicznego. Jestem posiadaczem poncyrii od kilku tygodni, czeka w doniczce na posadzenie do gruntu - ale zanim ona urośnie do rozmiarów tej z ogrodu botanicznego to jeszcze sporo poczekam :wink: A moim marzeniem jest mieć spore drzewko poncyrii :wink: Zaraz przy tarasie :wink: Aktualnie moje drzewko będzie posadzone w dużej donicy na ogrodzie rodziców, jak mój dom juz powstanie to ja po prostu przeniosę do swojego ogrodu :wink:
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogród po mojemu

Post »

A czy to przypadkiem nie jest żaba moczarowa ?
Bardzo ładnie wygląda szpaler z białych krokusów. Czy masz zdjęcie robione z dalszej perspektywy ?
Moja poncyria ma jaśniejsze pędy :wink: Z tego co wiem, to trzeba czekać do 10 lat od posadzenia na kwiaty.
Jednak sam fakt, że ma się cytrusa w ogrodzie jest ekscytujący :D
Pachną te kwiaty ze zdjęcia ?

To ta piwonia :

Obrazek
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Ogród po mojemu

Post »

A propos pasji, w tym przypadku ogrodowej, święte słowa.
Nasze pasje powinny dawać nam radość, a nie zniewalać.
Między innymi dlatego postanowiłam założyć ogród tak, aby było w nim jak najmniej pracy.
Myślę, że w dużej mierze mi się to udało.


Trzymam kciuki za uprawę poncyrii.
Ona sama w sobie dobrze znosi niskie temperatury w zimie, gorzej z różnicami temperatury wczesną wiosną.
Nocne przymrozki po słonecznym dniu mogą jej bardziej zaszkodzić, niż cała zima, więc kluczową kwestią jest w tym przypadku mikroklimat miejsca, w którym ma rosnąć.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Madziagos, takie prawie samoobsługowe rośliny są zawsze najlepszym wyborem. Jest mnóstwo roślin, które wyglądają pięknie na zdjęciach lub w szklarniach a w naszych ogrodach wyglądają jak jakieś zabiedzone kuzynostwo tych ze zdjęć. Warunków klimatycznych nie przeskoczymy :wink: Ogród, który wymaga mało pracy nie oznacza nudnego, zwykłego ogrodu przecież :)
A co mikroklimatu dla poncyrii to dopiero będzie się kształtował :wink: Zakładam, że bliskość domu częściowo osłoni ją ale dopiero w praktyce to się okaże.

seba1999, to nie jest piwonia bylinowa :wink: To są typowe liście piwonii drzewiastej. Poza tym po lewej stronie widać wyrastające kolejne odrosty (niekorzeniowe tylko z pnia :wink: ). Także trzymam kciuki za tę piwonię :D Może i drzewiaste piwonie kwitną krótko ale spektakularnie :wink:

Nie przeszkadza mi czekanie na kwiaty poncyrii :wink: Sam jej egzotyczny wygląd jest ozdobą :D A poncyria u Ciebie może mieć jaśniejsze pędy choćby ze względu na jaśniejsze stanowisko - ta w ogrodzie botanicznym jest częściowo ocieniona. I kwiaty pachną słabo, nie tak mocno jak u np. cytryny :wink:

I na zdjęciu jest na pewno żaba trawna :wink: Żaba moczarowa byłaby wręcz niebieska :wink: A to jeden z co najmniej 4 samców :wink:

A tak wygląda ten szpaler krokusów z dalszej perspektywy :wink: Rośnie zaraz przy chodniku do kotłowni.
Obrazek
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Ogród po mojemu

Post »

Piękny szpaler krokusów ;:oj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”