Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ogród po mojemu

Post »

No tak, kto nie lubi oglądać zdjęć , zwłaszcza takich, które budzą wspomnienia, bo albo się miało taki egzemplarz i gdzieś go wcięło, albo musiało się go zostawić w poprzednim ogrodzie. Ja tak mam z 'Kokoryczką' z tą różnicą, że ja miałem wonną , ale bestia ekspansywna, tam mi to nie przeszkadzało, bo metrów miałem 4x tyle co teraz mam, a tu nie mam miejsca na 'rozpasane' gatunki.
Żal mi jedynie kolekcji róż miniaturek (a tam zaraz kolekcja - 5 krzaków, ale za to każdy krzak inny kolor) super plenne, nie przeszkadzał im klimat podgórski, ale już wiekowe, więc bałem się je ruszać. I żeby nie było jak w tym porzekadle o psie ogrodnika, zostawiłem je następnemu właścicielowi. :D
Niby są do kupienia na rynku, ale to już nie ten gatunek i kłopoty z adaptacją i rosną rachitycznie i ciągle chorują i ciągle człowiek porównuje z tym co było - ech..

Z tych milszych zaskoczeń (pewnie każdy takie też doświadcza) po 3 sezonach niebytu, spisany na straty odrodził się czosnek ozdobny o fantazyjnym kwiatostanie, nawet poprawnie zachowywał się ścięty do flakonu. Pokażę go jak zakwitnie, bo tego wart.
Szukałem takiego w ofertach, ale nazwy gatunku nie zapisałem, więc takie szukanie igły w stogu siana...

No i tyle wspominek wywołanych Twoim postem, a zatem do następnych, bo kto kocha ogród i kwiaty, to zawsze takie będzie miał... ;:224
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Ogród po mojemu

Post »

No tak, skoro tak wyglądają siewki to już wcale się nie dziwię, że u mnie ich nie ma... Pewnie wszystkie wyrywam jak chwasty ;:223
Takie niespodzianki jak ta twoja z pasiastą kokoryczą uwielbiam ;:173
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ale mam zaległości ... :shock:
Ten kosaciec vergiata nad oczkiem wodnym wygląda bardzo interesująco :wink:
Wcześniej jakoś nie pałałem miłością do roślin typu vergiata :wink: Natomiast teraz kilka podoba mi się i pragnę je mieć we własnym ogrodzie :wink:
Czy serduszki mogą rosnąć w pełnym słońcu ? Chciałbym je posadzić gdzieś w okolicy oczka wodnego .
Jak już wiele razy wspominałem , zdjęcia robisz rewelacyjne :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

andpia, ja często sobie przeglądam stare zdjęcia i wspominam jak to wyglądało kiedyś :wink: Na szczęście głównie polega to na tym, że zadziwia mnie jakie to wszystko było kiedyś małe :wink:

clem3, siewki roślin cebulowych bardzo często wyglądają jak mała trawa po wykiełkowaniu i dopiero w 2 roku widać, że to zupełnie coś innego :wink: Dlatego ja wiosną unikam jakiegokolwiek mechanicznego odchwaszczania i zostawiam jak najwięcej siewek. W ten sposób udało mi się odzyskać tulipany turkiestańskie, które chyba 3 lata temu wymarzły wszystkie choć miałem ich całe kępy. W tym roku sporo siewek tych tulipanów już kwitło.

seba1999, serduszki lepiej rosną w półcieniu ponieważ w słońcu szybko gubią liście lub liście robią się brzydkie, co prawda odrastają ale w cieniu liście dłużej się trzymają. Ja mam kilka w słońcu i mają się dobrze ale więcej zabiegów wymagają :wink: Ale możesz sprawdzić jak u Ciebie będą rosły w słońcu - ale pamiętaj żeby za sucho nie miały :wink:

Dzisiaj jadę do rodziców więc zobaczę jak się moje rośliny trzymają. Obawiam się, że rodzice nie podlewają większość roślin więc może być różnie :wink:
I znowu nie widziałem jak kwitnie moja druga piwonia drzewiasta, od 3 lat kwitnie a ani razu nie widziałem kwiatów :wink: Ale pytałem się mamy czy coś z tatą widzieli - i z tego co mama mówiła (choć nie była pewna czy to o to chodziło) to tata się zastanawiał czemu jedna piwonia ma takie jakieś małe i zwiędłe kwiaty :wink: No cóż - oni nie wiedzą, że dzikie piwonie drzewiaste mają kwiaty dość małe i często wiszące :wink: A to jest piwonia kupiona w ogrodzie botanicznym gdzie rośnie wiele dzikich gatunków o takich kwiatach więc mnie to nie dziwi ani też nie jestem zawiedziony :wink: Ale rodzice chyba chcieli spektakularnych, olbrzymich kwiatów i myśleli, że mojej piwonii coś dolega :wink: Tylko szkoda, że nie mam zdjęć albo, że jej nie widziałem w czasie kwitnienia.

I kilka zdjęć żeby umilić post :wink:

Dąbrówka 'Chocolate Chip' - trochę ta zima jej dokuczyła ale odrośnie:
Obrazek

Poziomka, która próbuje mi zarosnąć całą cienistą rabatę i muszę ją bardzo ograniczać :wink:
Obrazek

A tu kwitnąca pigwa Cydonia obolonga - Na środku zdjęcia jest dołożony kwiat jabłoni dla porównania wielkości. Kwitnąca pigwa nie ustępuje pięknem kwitnącym jabłoniom a nawet podoba mi się bardziej :wink: Jej kwiaty często kwitną w górę więc wyglądają jak takie lampioniki.
Obrazek

Mówiłem, że mam zdjęcie niebieskiego hiacyntowca, który rósł dziko pomiędzy łanem czosnków niedźwiedzich w Danii;) więc go pokazuję :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
karolacha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8142
Od: 1 cze 2014, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Ogród po mojemu

Post »

U mnie Dąbrówki ładnie zadarniają , lubię je , mam jeszcze rożowy kolorek :wink:
Moje Arboretum
Część 8 - zapraszam Karolina
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

karolacha, kiedyś szukałem różowej dąbrówki ale wtedy nie znalazłem nigdzie. Moja mama chce żebym tę dąbrówkę posadził gdzieś na rabacie, jak powiedziałem, że to jest ekspansywna roślina to powiedziała, że to będzie cięła i wydawała innym :wink:

W tym roku mój śniegowiec przeszedł samego siebie, z roku na rok kwitnie obficiej. Dodatkowym jego atutem jest bardzo przyjemny zapach wyczuwalny czasami z kilku metrów :wink:
Obrazek

Ogólnie w ogrodzie mamy kilkadziesiąt czosnków ozdobnych jednej odmiany. Rozsiewają się na potęgę, nie usuwamy ich ponieważ nie przeszkadzają a bardzo ładnie wyglądają podczas kwitnienia. W jednym przekwitłym kwiatostanie znalazłem nawet cebulkę powietrzną :wink:
Obrazek
W pierwszej chwili myślałem, że to pająk :wink:
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ogród po mojemu

Post »

Pierwszy raz widzę śniegowca. Naprawdę piękna roślina i super kwiaty.
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Ogród po mojemu

Post »

Śliczny ten niebieski hiacyntowiec, mam ogromną słabość do typowo niebieskich kwiatuchów ;:173
Napiszesz coś więcej o śniegowcu? Jeszcze się z nim nie spotkałam :oops: Trudny jest w uprawie?
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11286
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Ogród po mojemu

Post »

I ja śniegowca nie znam ;:7 ..miło obejrzeć ładne zdjęcia! ;:138 Przyjdę doczytać info o nim...

:wit
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Nie zrobiłem zdjęcia śniegowca w całości ale on ma ponad 2 metry wysokości, mniej więcej tyle samo szerokości. Teraz, podczas kwitnienia wygląda jak taka delikatna chmurka, cały jest obsypany kwiatami. Ale też musimy pamiętać, że to jest roślina dwupienna - czyli mamy okazy męskie i okazy żeńskie. Okazy męskie kwitną efektowniej. Ja kupiłem siewkę śniegowca więc trochę loteria ale na szczęście trafiłem okaz męski. Mój brat ma okaz męski, szczepiony na jesionie mannowym. Kupując szczepiony mamy pewność, że nasza roślina ładniej zakwitnie. Wymagania wodne ma dość duże - moja roślina jest spora a potrafi zwiędnąć w gorące, upalne dni. Liście wypuszcza późno więc narażone są co najwyżej na majowe przymrozki. Podobno rośnie dość wolno ale to chyba zależy do czego porównujemy :wink: Okryłem go na zime tylko w pierwszym roku, tylko raz część liści została uszkodzona przez przymrozek. Nie szykowałem specjalnego miejsca dla niego, rośnie w standardowej ziemi ogrodowej :wink:
To drzewko naprawdę polecam, nie wymaga szczególnych zabiegów, nie atakuje go nic, tylko czasem podlać :wink:

I może trochę monotematycznych zdjęć :wink:
Od kilku lat powiększam moją kolekcję kosaćców syberyjskich a tak naprawdę pierwszy raz widziałem je w pełni kwitnienia, jedną odmianę pierwszy raz widziałem kwitnącą :wink: Tak to jest jak się ma ogród 120km od siebie :wink:
Tak wygląda zdjęcie zbiorowe:
Obrazek
Widać tu 5 odmian ale ogólnie mam 6 plus pełno siewek w całym ogrodzie :wink: One sieją się prawie jak chwasty :wink:

To jest odmiana 'Butter And Sugar':
Obrazek
Widziałem przekwitłego kwiatka rok temu ale ogólnie tę odmianę kupiłem chyba 3 lata temu.

To jest dość pospolita, wielkokwiatowa odmiana o ciemnych kwiatch:
Obrazek

A tak wygląda 5 odmian we wspólnym wazonie :wink:
Obrazek
Wszystkie odmiany mają kwiaty większe niż standard, który jest w wazonie na samym dole :wink: Standard ma kwiatów najwięcej ale są jednak najmniejsze.
Awatar użytkownika
karolacha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8142
Od: 1 cze 2014, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Ogród po mojemu

Post »

Wow, masz działkę 120 km od domu ;:oj oj to daleko. Masz pięknego Śniegowca, liczę na to ,że z roku na rok będzie obficiej kwitł i mój, na razie jest młody. Różową Dąbrówkę sadzę tam gdzie chcę zadarniać, wiadomo, ona jest ekspansywna, ale łatwo ją wyrwać :wink: jest śliczna. A co tam masz przy kosaćcach ? takie malutkie , rózowe , delikatne ?
Jeśli Ci się róża podoba to śledź ja, ona dopiero zaczyna , zobaczysz co pokaże w pełni :heja :wit
Moje Arboretum
Część 8 - zapraszam Karolina
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

karolacha, na razie mój ogród to ogród moich rodziców. Przejąłem tam znaczną część ich ogrodu ale nie jest sztucznie podzielony, rodzice zajmują się głównie warzywami, krzewami i drzewami owocowymi lub nasadzeniami jednorocznymi, byliny i wszystkie drzewa i krzewy ozdobne to już moja partia :wink: Jak wszystko dobrze pójdzie to za ponad rok może będę mógł już zakładać mój własny ogród, w którym będę prawie codziennie :wink:

A to małe, różowe, delikatne przed kosaćcami to skalnica cienista Saxifraga umbrosa 'Variegata' :wink:
Obrazek

W końcu po 3 latach od pierwszego kwitnienia wiem jak kwitnie moja piwonia drzewiasta :wink: I tak do końca nie jest to piwonia drzewiasta :wink: Nie jest to Paeonia suffruticosa czyli właśnie piwonia drzewiasta ale z dużym prawdopodobieństwem jest to Paeonia Delavayi lub jej mieszaniec.
Obrazek
Nie widziałem jej podczas kwitnienia, zdjęcie zrobiła moja mama. Takie same piwonie są w ogrodzie botanicznym, w którym kupiłem tę siewkę. Ogólnie to mimo nie tak spektakularnych kwiatów jakie ma piwonia drzewiasta to ta piwonia mi się bardzo podoba :D

A poniżej cebula kupiona eksperymentalnie, pierwszy raz ją mam a już chcę więcej :wink:
Obrazek
To jest cebulica peruwiańska. Miałem obawy czy ona dobrze przezimuje ponieważ ona zimą wypuściła szeroką rozetę liści przed najsilniejszymi mrozami. Ale liście nie zostały uszkodzone i roślina zakwitła. Wygląda nietypowo i rzuca się w oczy.

Kwitnące obrazki włoskie:
Obrazek
Tak, wiem, kwiatostanów właściwie nie widać, widać jednego, po prawej stronie zdjęcia w gąszczu liści :wink: Zwracam uwagę na to, że one kwitną ponieważ często można zobaczyć zdjęcia tych obrazków i ich kwiatostan - i ma się wrażenie, że on podczas kwitnienia jest bardzo widoczny. Jak widać nie zawsze. U mnie kwiatostanów nie widać pomiędzy liśćmi choć kwiatostany są spore.

Biały orlik:
Obrazek
Awatar użytkownika
karolacha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8142
Od: 1 cze 2014, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Ogród po mojemu

Post »

Życzę Ci zebyś miał własny ogród, ale z rodzicami to też fajna sprawa. Cudna ta piwonia, moja drzewiasta kwitła na różowo. Ale teraz jest tak dużom odmian chińskich ,że wolę je. Są tańsze , bardziej dostępne i przepiękne.
Aaaa, to mam skalnicę -śliczna :) Cebulica faktycznie śliczna ;:138 :wit
Moje Arboretum
Część 8 - zapraszam Karolina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”