Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karol ten pomidor to Black Cherry. Uprawiam go i jak dla mnie to super. Zawiera dużo antyoksydantów. Mężowi nie smakuje a ja go uwielbiam i ma wzięcie wśród znajomych.
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ogród po mojemu

Post »

Mnogość kwiatów niesamowita, ale czarny pomidor ;:63
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ogród po mojemu

Post »

Czarny pomidor staje się modny, chociaż u mnie już trzeci sezon i co mogę stwierdzić część siewek z zebranych nasion wraca do genów dominujących i od spodu czerwienieje (recesywne w odwrocie), a część powtarza niby ten czarny kolor zresztą popatrzcie sami:

Obrazek

Obrazek

Co do smaku - smakuje jak pomidor... ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Podziwiam lilie, hortensje, spektakl jeżówkowy, roślinne nowinki i ciekawostki w Twoim ogrodzie, ale najbardziej ujęło mnie dziś to zdjęcie:
http://gardenonmyown.pl/wp-content/uplo ... GP9734.jpg

Ja też uważam, że kwiaty żurawek są przeurocze a do tego bardzo fotogeniczne.

Pozdrawiam :wit
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Co do czarnych pomidorów to pokazane przez Ciebie andpia są innej odmiany :wink: Te nasze nie mają ciemnych pędów, mają po prostu zielone :wink: Biedronka641 to była jakaś chyba rosyjska odmiana, nie 'Black Cherry'... hmm nie :wink: Już wiem - to jest 'Dancing With Smurfs' :wink: Przypomniało mi się bo rozszyfrowywałem z tatą nazwy tych odmian (mąż mojej siostry tak brzydko napisał nazwy odmian, że mieliśmy problem z odczytaniem ich nazw :wink: ).

Ogród się mocno zmienił w tym roku pod względem rozrośnięcia się roślin. Miskant 'Yakushima Dwarf', który do tej pory rósł sobie spokojnie obok kępy lilii w tym roku stworzył taką masę liści, że zakrył zupełnie lilię :wink: bardzo rozrosły się najstarsze hakonechloe - co mnie bardzo cieszy ponieważ chcę ją wykorzystać na sporej rabacie w nowym ogrodzie a będę potrzebował jakieś kilkadziesiąt sadzonek :wink: Mam dużo planów ogrodowych w głowie co do wyglądu nowego, własnego ogrodu ale pozostaje mi na razie czekać. Co prawda kupuję już powoli rośliny i doniczkuję je u rodziców na ogrodzie :wink:

Niedawno udało mi się zmienić przedogród rodziców. W zeszłym roku rodzice wykopali stamtąd hosty i serduszki i zostawili nierówny teren, nie mając większego pomysłu co tam zrobić. Niby coś chcieli ale chyba też pieniądze im nie pozwalały na zrobienie czegokolwiek.
Wyglądało to tak:
Obrazek

Trochę kiepska wizytówka domu. Zmiana zajęła 5 dni - ale tylko dlatego, że nie mieliśmy żadnych materiałów - trzeba było zamówić włókninę, obrzeże, kamienie, korę, pojechać po jakieś rośliny. Samo wyrównanie terenu, odchwaszczenie i przygotowanie to był najmniejszy problem. Rodzice pokryli część kosztów ale o sporej części im po prostu nie powiedziałem żeby mogli zostawić sobie pieniądze na wyjazd nad morze (akurat po zakończeniu prac w przedogrodzie wyjechali na swoje wakacje).
Teraz ich przedogród wygląda tak:
Obrazek
Mama chciała żeby była tam przede wszystkim soczysta zieleń więc pozostały tam głównie krzewy. Duży, ciemnozielony cis został zastąpiony cisem odmiany 'David', dosadzone zostały jeszcze trzmieliny w 2 odmianach żeby jakiś kolor był - choć dalej to nie kwiaty :wink: Wiosną magnolia gwiaździsta będzie kwitła, po niej bez Mayera 'Palibin' oraz hortensja piłkowana (druga została wykopana, na taczce wywieźliśmy ją do mojej siostry i rośnie u niej przed domem).
Zaskoczeniem dla rodziców będzie mała polana psizębów wiosną :wink: Przed domem kilka lat temu posadziłem 3 cebule psizębów, co roku ładnie kwitły ale w związku ze zmianami musiałem je wykopać. Okazało się, że z 3 cebul zrobiło się 55 :wink: Gdy rodziców nie było obok bzu usunąłem włókninę, wykopałem dół i posadziłem około 40 cebul, zakopałem i przykryłem korą - wiosną będzie tam łan psizębów :wink:

I jeszcze na koniec kilka portretów roślinnych.
To jest moja najpóźniej kwitnąca hosta, kupiona jako żółtolistna odmiana ale liście ma soczystozielone, nie żółte:
Obrazek
Kwiaty ma pachnące :) Ja ją reklamowałem po zakupie ale sprzedawca twierdził, że oni nie mają zielonych host w sprzedaży i mam dać jej 3 miesiące, ona się wybarwi. Po 3 latach ona dalej jest zielona :wink: Ale jest piękna, liście ma na długich ogonkach, stanowi ładne tło dla innych roślin.

A to kępa hakonechloi smukłej 'All Gold':
Obrazek
Ta kępa rośnie w cieniu przez co liście ma jasnozielone, nie żółte.

Siewka brunnery 'Looking Glass' znalazła dogodne miejsce do wzrostu pod kępą hakonechloi:
Obrazek
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj przyszłam z rewizytą, a tu ogródek hobbysty roślinne rarytaski. Do tego masz talent, śliczne zmiany dokonane w ogródku rodziców.
Nie wiedziałam, że są takie piękne serduszka u mnie tylko dwie odmiany. Jeżówek zazdroszczę coraz bardziej jestem w nich zakochana w przyszłym sezonie dokupię kilka odmian.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

No, no, brawa za przedogródek rodziców - za zaangażowanie i wykonanie ;:138

Pozdrawiam :wit
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Będą zmiany w ogrodzie :wink: Rabata z jeżówkami zostanie przebudowana - po pierwsze będzie trochę podniesiona (wyrównana z poziomem warzywnika), a po drugie mama chciała nowe odmiany dosadzić więc trzeba część roślin usunąć. Ale to już raczej praca na wiosnę.

Zacząłem trochę szykować rośliny do spoczynku zimowego, szczególnie te w skrzynkach i donicach.
Tak wyglądała jedna ze skrzynek:
Obrazek
Tak wiem - nie wygląda na nic ciekawego :wink: Ale dla mnie ma wartość ze względu na rosnące tam rośliny.
Obrazek
Tak wygląda zestawienie po usunięciu wypełniacza czyli tojeści rozesłanej. Wszystkie rośliny rosną tu zadołowane w donicach żeby nie ucierpiały przy wyciąganiu ze skrzyni. Cantedeskia to okaz kupiony 2 zimy temu, pierwszą zimę przezimował na rabacie w ogrodzie, w zeszłym roku zimował już w cieplejszym miejscu :wink: Roślina nie kwitła ale akurat na jej kwiatach mi nie zależy - jej liście są same w sobie bardzo dekoracyjne. Dodatkowo w tej samej doniczce wyrosło małe dziwidło riviera:
Obrazek
Prawdopodobnie mała bulwka mi musiała wpaść do doniczki :wink:

Obok cantedeskii rosną sprekelie, którym bardzo spodobało się w skrzynce ponieważ jeszcze nigdy takiej masy zielonej nie wytworzyły:
Obrazek
Korzenie bardzo mocno przerosły donicę i rosły swobodnie w skrzyni.

Ostatnią rośliną w tym zestawieniu jest zefirant:
Obrazek
On również bardzo mocno rozrósł się w tym roku. Kwitł na początku lata ale za każdym razem jak przyjeżdżałem do domu to widziałem albo pąki, albo przekwitłe kwiaty :wink:

Rośliny trafiły już pod zadaszenie i suszą się. Zimę powinny przetrwać w stanie bezlistnym więc ich zimowanie to żaden problem :wink: Problemem jest to, że sprekelia wcale nie czeka do wiosny z kwitnieniem :wink: Jeśli ktoś kupuje sprekelie wiosną i raczej traktuje je jak jednoroczną roślinę to nie ma problemu ale rośliny hodowane latami mają trochę inny rytm wzrostu i zaczynają kwitnąć około lutego. Ale wiosnę też powinna jeszcze kwitnąć :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

W ogrodzie dużo się teraz nie dzieje, w weekend muszę przygotować jeszcze sporo roślin do zimowania.
Będę też zaczynał robić nową rabatę ponieważ rodzice usunęli stare, malinowe poletko i mama poprosiła o zagospodarowanie tego :wink: Ale efekt będzie widoczny tak naprawdę najwcześniej za 2 lata, jak rośliny się rozrosną...

Mały ale uroczy cyklamen bluszczolistny:
Obrazek
Awatar użytkownika
kaitou
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lut 2011, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczodrkowice k. Krakowa
Kontakt:

Re: Ogród po mojemu

Post »

Piękny cyklamen ;:108
Have a great day :)
Kamil
Danka65
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 mar 2012, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. pomorskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj Karolu, zaglądam z rewizytą ;:7
Widać że masz serce do roślin i duszę ogrodnika ;:63
Całe mnóstwo mało spotykanych roślinek ale i tych naszych cudnych, starych, sprawdzonych "z babcinego" ogrodu jak choćby serduszka, piwonia ale do kompletu brakuje mi jeszcze Tojad mocny- "pantofelki Matki Boskiej" ;)
Imponująca kolekcja. Ale najbardziej mnie zastanawia jak rozpoznajesz te mikre siewki? :)
I tu tkwi problem, dlaczego ja nie znajduje siewek roślin, które teoretycznie powinny się rozsiać :;230
Wielkie brawa również za metamorfozę ogrodu rodziców ;:215
:wit
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Danka65, ja znam chwasty w ogrodzie, wiem jak wyglądają ich siewki :wink: Łatwo wypatruję siewki, które odbiegają wyglądem od chwastów. Do tego wiedza na temat poszczególnych rodzin roślin bardzo się przydaje ponieważ często siewki z danej rodziny są podobne więc znając jedne łatwo wypatrzeć drugie :wink: Często na siewkach można znaleźć łupinę nasienną, która też bardzo pomaga w rozpoznaniu co to jest :wink: Rośliny jednoliścienne jak tulipany, cebulice, puszkinie, szafirki czy czosnki mają prawie identyczne siewki - ale nasiona się różna więc po łupinie nasiennej można mniej więcej dopasować co to jest :wink: Po łupinie nasiennej też poznałem pierwsze siewki rannika - żadnej z tych siewek nie wyrzucam a dodatkowo sam roznoszę nasiona po całym ogrodzie :wink: Rodzice nie wiedzą jak wyglądają te siewki ale on w pierwszym roku wypuszczają 2 liścienie i to koniec ich wzrostu - w związku z czym rodzice nie wyrywają ich bo często ich nawet nie widzą na rabacie :wink:

Jakiś czas temu pokazywałem siewkę klonu, która wykiełkowała pod kaliną. Siewkę przesadziłem do donicy i zadołowałem w ziemi - chciałbym żeby ten klon jawor rósł przed moim przyszłym domem. Nie jest to od taki tam zwykły klon jawor. Po pierwsze jest siewką - a ja uwielbiam własne rośliny z siewu. Po drugie jest to siewka, która wykiełkowała w ogrodzie moich rodziców co już ma dla mnie dużą wartość dodaną (dokładnie to sentymentalną :wink: ). A po 3 to ma ona specyficznie jasne, trochę kropkowane liście - więc nie ma standardowo ciemnozielonych liści :wink:
Wygląda ona teraz tak:
Obrazek
Obrazek

Oczywiście z jesienią kojarzą się trawy, których też kilka mam w ogrodzie.
Tak teraz prezentuje się hakonechloa 'Aureola':
Obrazek

Mi jesień kojarzy się również z pięknymi nowymi liśćmi obrazków włoskich :wink: Już w kilku miejscach w ogrodzie mam własne siewki i co roku wysiewam je w kolejnych miejscach :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Ogród po mojemu

Post »

Dzień dobry,
Zachwycający ogród, mnóstwo pięknych roślin masz (o większości nawet wcześniej nie słyszałam :wink: ), w sumie nawet dla samych zdjęć warto tu zaglądać. Z przyjemnością się je ogląda :)
Aneta
Początkująca ogrodniczka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”