Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 21  
Autor Wiadomość
sauromatum
 Tytuł: Ogród po mojemu
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 20:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam wszystkich odwiedzających :wit

Zakładam nowy wątek z prostych dwóch powodów:
1. poprzedni wątek stracił wszystkie zdjęcia (tamten hosting zdjęć nie jest już aktywny) przez co posty poprzeszywane są ikonami braku zdjęć - a jednak duże lepiej czyta się posty mogąc oglądać również zdjęcia bez zastanawiania się dlaczego zdjęć nie widać,
2. Poprzedni wątek dotyczył ogrodu, który powstawał u moich rodziców a niedługo zacznie powstawać mój własny, prywatny ogród więc chcę rozdzielić te wątki.

Oczywiście jeszcze jakiś czas mój ogród będzie u rodziców ale już moja mama się śmieje, że im pusty ogród zostanie jak jak im wszystkie rośliny zabiorę :wink: Oczywiście nie zamierzam wykopywać roślin z ogrodu rodziców, co najwyżej porobię sadzonki :wink:

Na początek nowego wątku kilka wczesnowiosennych zdjęć.

Te krokusy kwitną niezawodnie, są niezniszczalne i łatwo się rozsiewają - ale nazwy nie znam :wink:
Obrazek

Takie krokusy wyrastają mi z siewek, pojawiają się w różnych częściach ogrodu:
Obrazek

Jedna z dziesiątek zeszłorocznych siewek serduszek pięknych:
Obrazek
Trochę rozsiewa się jak chwast ale pięknie kwitnie więc pozwalam jej szerzyć się w ogrodzie.

To mój nowy nabytek czyli jagodowiec wielkokwiatowy Uvularia grandiflora:
Obrazek

Na koniec szafirek "Saffier" a przynajmniej pod taką nazwą go kupiłem :wink:
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

marzena06
 Tytuł: Re: Ogród po mojemu
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 21:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj piękna wiosna u Ciebie aż miło popatrzeć jestem ciekawa jak wygląda Twój ogród bo wspaniałe się zapowiada :D

seba1999
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 21:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Wreszcie dotarłem :wink:
Tworzenie nowego ogrodu od podstaw będzie na pewno ciekawym widokiem, ale też i czerpaniem nowych inspiracji :wink:
Jagodowiec wielkokwiatowy wygląda bardzo ciekawie. Podoba mi się to, że masz tyle ciekawych, rzadko spotykanych roślin.
Mam pytanie odnośnie piwonii drzewiastej . Kupiłem sadzonkę zeszłej jesieni, miała może z 20 cm. Obgryzł ją pies tak, że teraz puściła listki z podkładki. Czego mogę się spodziewać po iluś tam latach ?

sauromatum
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 22:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
marzena06, mój własny ogród na razie nie wygląda wcale :wink: a ogród u rodziców podlega sporym przekształceniom od kiedy tata nie wyjeżdża już za granicę. Trochę zdjęć wrzucę w okolicy weekendu majowego, wtedy kilka dni spędzę w ogrodzie :) Mój ogród to na razie pusta działka, na której do wakacji będzie rosło zboże :wink:

seba1999, to zależy :wink: Jeżeli jesteś pewien, że odrosty są z podkładki to nie będzie to już piwonia drzewiasta. Ona jest szczepiona na piwoniach bylinowych więc z podkładki wyrastają piwonie bylinowe. Moje piwonie drzewiaste, rosnące na własnych korzeniach, wypuszczają sporo odrostów więc jeśli piwonia nie wyłamała się w miejscu szczepienia i ma gdzieś uśpione pąki to jest szansa, że ona odrośnie. W zeszłym roku robotnicy wyłamali mi jeden pęd piwonii drzewiastej, pozostałe 2 wykrzywili prawie do ziemi. W tym roku ten okaz wypuścił wokół siebie ponad 5 młodych odrostów - więc wyszło jej to na dobre.

seba1999
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 22:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W takim razie pstryknę zdjęcie i przyjrzysz się jak to wygląda :D
Może jutro, ale ja to mam sklerozę :lol:
Listki są inne, różnią się od bylinowych.

Madziagos
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 22:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zima już minęła, ale ja niezmiennie zachwycam się krokusami w śniegu.
Widzę, że lubisz ciekawe rośliny.
Zapewne Twój nowy ogród szybko stanie się małym ogrodem botanicznym.
Bardzo jestem ciekawa jego powstawania, a na razie czekam na zdjęcia kolejnych roślin.

sauromatum
PostNapisane: 18 kwi 2018, o 10:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
seba1999, możliwe, że odbiła Tobie piwonia drzewiasta, nie podkładka. Ogólnie piwonie drzewiaste szczepione również zakorzeniają się i podkładka nie jest im już wtedy potrzebna - wtedy też odrosty są z odmiany szlachetnej (choć z podkładki również mogą odbijać cały czas). Piszę to z teorii, którą kiedyś gdzieś czytałem ponieważ sam nie mam szczepionych piwonii drzewiastych więc nie znam tego z praktyki.

Madziagos, uwielbiam ciekawe i mało spotykane rośliny. Moi znajomi też mi mówią, że ja będę miał ogród botaniczny a nie przydomowy ogródek :wink: Na pewno w ogrodzie znajde miejsce na wiele mało spotykanych roślin a łatwych w uprawie i niewymagających dużych zabiegów :wink: Należy pamiętać, że pasja pasją ale nie można dopuścić aby pasja nas przerosła :wink: Kocham rośliny, ogród ale chcę się tym zachwycać a nie zamęczać się od rana do nocy nad pielęgnacją ogrodu - mam tez życie prywatne i to musi być ze sobą połączone :wink:

Jeszcze kilka bardzo wiosennych zdjęć :wink:

Ta kępka krokusów powstała z jakiejś jednej, zagubionej cebulki:
Obrazek

To jest kępka, która jest z cebulek zakupionych przez moich rodziców kilka lat temu:
Obrazek

A tę 'kępkę' pokazywałem już od co najmniej 3 lat, z roku na rok wygląda coraz ładniej, w tym roku pojawiły się tam 2 żółte krokusy, które są siewkami tych białych:
Obrazek

Puszkinia cebulicowata:
Obrazek

I na koniec coś z fauny czyli żaba trawna w oczku wodnym:
Obrazek

Biedronka641
PostNapisane: 18 kwi 2018, o 21:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Witaj. Jak masz na imię? Zazdroszczę tworzenia ogrodu. Gdybym ja go teraz tworzyła nie było by tyle błędów w nasadzeniach. ;:7 A tak to mam miszmasz.
Pięknie napisałeś do Madzi Madziagos. Też tak uważam. Piękne fotki. A zdjęcia krokusów aktualne bo moje już dawno przekwitły. Pozdrawiam i czasami pozaglądam. ;:108

Spis wszystkich wątków

sauromatum
PostNapisane: 19 kwi 2018, o 20:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mam na imię Karol :wink:
Wiesz, ja pewnie też będę miał miszmasz ponieważ jest tyle roślin, które chciałbym, że nawet początkowy plan skończy się na kompletnym miksie :wink: Ale to dalej będzie ogród po mojemu :wink: Nieważne jaki miszmasz - ważne, że nasz własny :wink:
Krokusy są już wspomnieniem, mieszkam w cieplejszym rejonie Polski więc wiosna przychodzi wcześnie :wink:
I oczywiście zapraszam do zaglądania :wink:

A teraz zdjęcie mojego marzenia (jednego z naprawdę wielu :wink: ):
Obrazek
To nie jest moja poncyria trójlistkowa, to okaz z ogrodu botanicznego. Jestem posiadaczem poncyrii od kilku tygodni, czeka w doniczce na posadzenie do gruntu - ale zanim ona urośnie do rozmiarów tej z ogrodu botanicznego to jeszcze sporo poczekam :wink: A moim marzeniem jest mieć spore drzewko poncyrii :wink: Zaraz przy tarasie :wink: Aktualnie moje drzewko będzie posadzone w dużej donicy na ogrodzie rodziców, jak mój dom juz powstanie to ja po prostu przeniosę do swojego ogrodu :wink:

seba1999
PostNapisane: 19 kwi 2018, o 22:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
A czy to przypadkiem nie jest żaba moczarowa ?
Bardzo ładnie wygląda szpaler z białych krokusów. Czy masz zdjęcie robione z dalszej perspektywy ?
Moja poncyria ma jaśniejsze pędy :wink: Z tego co wiem, to trzeba czekać do 10 lat od posadzenia na kwiaty.
Jednak sam fakt, że ma się cytrusa w ogrodzie jest ekscytujący :D
Pachną te kwiaty ze zdjęcia ?

To ta piwonia :

Obrazek

Madziagos
PostNapisane: 20 kwi 2018, o 09:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
A propos pasji, w tym przypadku ogrodowej, święte słowa.
Nasze pasje powinny dawać nam radość, a nie zniewalać.
Między innymi dlatego postanowiłam założyć ogród tak, aby było w nim jak najmniej pracy.
Myślę, że w dużej mierze mi się to udało.

Trzymam kciuki za uprawę poncyrii.
Ona sama w sobie dobrze znosi niskie temperatury w zimie, gorzej z różnicami temperatury wczesną wiosną.
Nocne przymrozki po słonecznym dniu mogą jej bardziej zaszkodzić, niż cała zima, więc kluczową kwestią jest w tym przypadku mikroklimat miejsca, w którym ma rosnąć.

sauromatum
PostNapisane: 20 kwi 2018, o 11:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Madziagos, takie prawie samoobsługowe rośliny są zawsze najlepszym wyborem. Jest mnóstwo roślin, które wyglądają pięknie na zdjęciach lub w szklarniach a w naszych ogrodach wyglądają jak jakieś zabiedzone kuzynostwo tych ze zdjęć. Warunków klimatycznych nie przeskoczymy :wink: Ogród, który wymaga mało pracy nie oznacza nudnego, zwykłego ogrodu przecież :)
A co mikroklimatu dla poncyrii to dopiero będzie się kształtował :wink: Zakładam, że bliskość domu częściowo osłoni ją ale dopiero w praktyce to się okaże.

seba1999, to nie jest piwonia bylinowa :wink: To są typowe liście piwonii drzewiastej. Poza tym po lewej stronie widać wyrastające kolejne odrosty (niekorzeniowe tylko z pnia :wink: ). Także trzymam kciuki za tę piwonię :D Może i drzewiaste piwonie kwitną krótko ale spektakularnie :wink:

Nie przeszkadza mi czekanie na kwiaty poncyrii :wink: Sam jej egzotyczny wygląd jest ozdobą :D A poncyria u Ciebie może mieć jaśniejsze pędy choćby ze względu na jaśniejsze stanowisko - ta w ogrodzie botanicznym jest częściowo ocieniona. I kwiaty pachną słabo, nie tak mocno jak u np. cytryny :wink:

I na zdjęciu jest na pewno żaba trawna :wink: Żaba moczarowa byłaby wręcz niebieska :wink: A to jeden z co najmniej 4 samców :wink:

A tak wygląda ten szpaler krokusów z dalszej perspektywy :wink: Rośnie zaraz przy chodniku do kotłowni.
Obrazek

nowapasja
PostNapisane: 20 kwi 2018, o 12:16 
1000p
1000p

1 szt.
Piękny szpaler krokusów ;:oj

Elizabetka
PostNapisane: 20 kwi 2018, o 19:58 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Piękne wiosenne zdjęcia.
A marzenia roślinne są po to żeby je spełniać.
Ja już mam kamelię. :wink:

andpia
PostNapisane: 24 kwi 2018, o 00:14 
200p
200p

1 szt.
W 'Hipkach' prawie po sezonie więc uciekamy w ogród. Coś też uciekł Ci cały sezon , bo się niczym nie chwaliłeś. Kompletna klapa w kwitnieniu, czy brak czasu? ;:131
Zauważyliście jak się zacierają pory roku? Zima, zima i od razu lato, wszystko kwitnie na potęgę i podskórnie obawiam się tylko powrotu przymrozków, bo to by była katastrofa i sezon w plecy. U mnie już datury i wszystko inne co zimowało w piwnicy już się wygrzewa w słonku więc lepiej 'nie wywoływać wilka z lasu'
U mnie ogródek taki pokoleniowy ze stałymi nasadzeniami, ale też ciągle modernizowany, bo co sezon gusta się zmieniają i zawsze coś nowego intryguje, ale co będę dużo opowiadał - zapraszam do świeżutkiego mojego wątku ogrodowego i wszystko będzie jasne...
No cóż prawie przy okazji wyszła mi kryptoreklama swojego wątku i mam cichą nadzieję, że nie poczytasz mi tego za złe ;:306
Skoro zaczynasz od nowa życzę Ci wytrwałości w zamierzeniach i spektakularnych osiągnięć, żeby było się czym chwalić, bo przy okazji i my kibice też skorzystamy i z doświadczeń i z widoków, bo przecież wszystkiego dla siebie nie zachowasz? :;230

Powodzenia... ;:333

sauromatum
PostNapisane: 24 kwi 2018, o 08:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
andpia, przede wszystkim niestety brak miejsca :wink: Znacząco zmniejszyłem kolekcję hippeastrum z powodu braku miejsca na ich trzymanie. Mam oczywiście sporo siewek, trochę dorosłych cebul ale znacznie mniej niż miałem do tej pory. Dopóki nie wybuduje domu z miejscem na zimowanie cebul to kolekcja będzie znacznie mniejsza. U rodziców mam trochę miejsca na cebule ale nie chcę zostawiać rodzicom dodatkowej pracy skoro to są moje rośliny.

Ale żeby nie było to wrzucam 2 zdjęcia z zimowego kwitnienia cebul :wink:

Obrazek

Obrazek

Sporo cebul zakwitło u rodziców kiedy mnie tam nie było więc też nie miałem kiedy zdjęć robić...

A teraz zdjęcie roślin, które bardzo mi się spodobały w ciągu ostatnich kilku lat - serduszka piękna Dicentra formosa
Obrazek
A przynajmniej kupione jako formosa, ale o ile mi wiadomo to serduszki lubią się krzyżować między sobą więc nie upieram się, że to kwiaty czystych formos :wink:
Co do zdjęcia to na górze po lewej jest biały kwiatek kupnego okazu odmiany 'Aurora', jeden z ciemnych kwiatków na dole to odmiana 'Bacchanal'. Wszystkie pozostałe to siewki. Ogólnie jeśli ktoś nie lubi rozchodzących się i rozsiewających się na potęgę roślin to nie polecam tych serduszek :wink: Co prawda nie zagłuszają za bardzo innych roślin ponieważ są dość delikatne i łatwo je ograniczać ale sieją się w setkach a do tego rozchodzą się bardzo szybko. Ich wadą jest również to, że na początku lata wyglądają często źle, trzeba obcinać im uszkodzone liście, dużo liści schnie. Ja radzę sobie z tym tak, że obcinam im wszystkie liście, bez względu na to czy są zdrowe czy wyglądają brzydko. Te serduszki bardzo ładnie odrastają i wyglądają znowu pięknie. Dodatkową zaletą (lub wadą :wink: zależy co kto lubi) jest to, że odmiany i siewki różnią się kolorem i kształtem liści. Kwiaty mogą mieć takie same ale liście mogą być od żółtozielonych z zielonymi żyłkami (wyglądają jakby miały chlorozę :wink: ale taka ich uroda) aż po sinoniebieskozielone, bardziej lub mniej powcinane. Pisałem, że może to być wada ponieważ jeśli ktoś lubi jednolite łany roślin to wysiany łan będzie miał różne liście :wink: Jednolity łan możemy stworzyć dzieląc najładniejsze dla nas okazy.
Odmiana 'Aurora' jest znacznie mniej ekspansywna, bardzo powoli się rozrasta.

I jeszcze jedno zdjęcie - zagadka :wink:
Obrazek
Co to jest? :wink: Dopowiem, że czekałem na ten kwiat kilka lat i sam nie wiem do końca co to :wink: Wiem, że to szachownica ale na tym kończy się mój pomysł. Ma ktoś taka roślinę i wie co to za gatunek?

clem3
PostNapisane: 25 kwi 2018, o 13:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Uwielbiam tworzone ogrody, więc jeśli pozwolisz to będę wiernie kibicować, zwłaszcza, że zapowiadasz nietuzinkowe rośliny :D
Samosiejących się krokusów zazdroszczę, u mnie co prawda ładnie rosną, ale żeby się siały to nie zauważyłam ;:185 Ten szpaler białych krokusów - wow ;:oj
Hipeastrum też masz przepiękne ;:215
Czy serduszka piękna i wspaniała to to samo? Kształt kwiatuszków bardzo podobny...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 348 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 21  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: jarha i 54 gości