Ogród przydomowy Joli

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3997
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Ogród przydomowy Joli

Post »

Uf. Męczę się okropnie, po prostu wtórny analfabetyzm. Kiedyś zgrabnie poruszałam się na Forum, a po 4 latach nieobecności uczę się na nowo ;:oj .
Ale ad rem. Kupiłam działkę budowlaną - niecałe 600 m2. Wąska i długa, w dodatku wciśnięta pomiędzy inne już dawno zabudowane. od tyłu ściana, po bokach z tyłu też ściany. Na szczęście, zgodnie z przepisami, można budować w granicy, o ile nie ma tam okien. Projektu gotowego parterowego domu budowanego w granicy nie znalazłam ;:131 . Sama go sobie zaprojektowałam a uprawniony projektant przelał to na papier ;:138 . Nie chciałam dużego domu i nie chciałam w nim żadnych schodów. Budowa trwała w sumie 5 lat, bo najpierw up..dliwa sąsiadka odwoływała się (z czystej złośliwości), no a potem zabrakło mi kasy. Ale końcu dobrnęłam do końca.
A jesienią zeszłego roku, kiedy rozpoczęłam prace wykończeniowe wewnątrz domu, zaczęłam też robić ogród. Nie było ani grama urodzajnej ziemi, tylko szczery wiślany piach ;:202 . Przyjechało 12 wywrotek ziemi. Projekt ogrodu, układ ścieżek, kompozycja też są mojego pomysłu ;:65 . Zaczęłam od przenoszenia roślin z ogródka ROD. Stachałam się i namęczyłam przy wykopywaniu strasznie, bo możecie sobie wyobrazić jak mogą być rozrośnięte byliny po 30 latach uprawy - plus ziemia ;:145 . Ostatnie przesadzanie było pod koniec listopada - na szczęście jesień była długa i w miarę ciepła. Wszystkie przesadzone rośliny przyjęły się.
To teraz kilka zdjęć (robione latem, więc jeszcze nie wszystko jest OK) a dalszy ciąg opowieści w następnym poście.
Tu przedogródek.

Obrazek

A to widok od strony ogrodu.

Obrazek
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
wiewioreczka
500p
500p
Posty: 902
Od: 11 maja 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno.... Śląsk

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Witam, troszkę mnie też nie było na Forum, ładne nasadzenia i będę kibicować :wink:
Pozdrawiam ciepło :wink:
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11681
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Bardzo ładny dom :uszy Podziwiam ile pracy musiało Cię to kosztować. Sama wczoraj wykopałam kilka róż ze swojej działki i hortensję.

Będę kibicowała i zaglądała:)

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Witaj Jolu. Wszystko aż tchnie świeżością, ale zdążyłaś już nasadzić wiele roślin, wyobrażam sobie Twoją radość z planowania, projektowania i nowych nasadzeń.
Czy masz w planie posadzenie jakichś większych drzew lub krzewów? Oprócz świerka, o którym wspominałaś?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Jolu witam po przerwie i gratuluję,wszystkiego! ;:138
Pięknie już wszystko zagospodarowałaś i ani mig jak wszystko znowu się rozrośnie
a czasem nawet zarośnie!
Współczuję i jednocześnie zazdroszczę ;:136 że wszystko sama ogarnęłaś od projektu domu po stworzenie ogrodu.
Widzę też ogród zimowy co jest bardzo pożyteczną i budzącą 'zazdrość" budowlą.
Pięknie wszystko wygląda,gratuluję jeszcze raz! ;:180

Czy widoczne na zdjęciu cegły znalazły swoje miejsce w Twoim ogrodzie?
Wykorzystałaś je?
Prosimy o kolejne zdjęcia ;:180
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12456
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Jolu, ładnie u Ciebie :wit
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3997
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i że o mnie nie zapomniałyście :wit
Wandziu, dużych drzew nie będzie ;:185 . Oprócz świerka jest buk 'Purple Fountain' - po wielu latach będzie miał maksymalnie 4 m, miłorząb 'Menhir' - do 2,5 m, krzew perukowiec podolski 'Lilla' - do 1 m, bambus 'Fargesia Jiuzhaigou' - do 2 m, kilka klonów palmowych - rosnących raczej kolumnowo, ale nie wysokich. Posadziłam też jedyne drzewko owocowe - morelkę 'Compacta'. Ona też nie rośnie wysoko ani szeroko. Iglastych mam mało - świerk i kilka miniaturek na skalniaku.
Założeniem przy planowaniu mojego ogrodu było, że ma on być słoneczny i w stylu angielsko-wiejskim. Słoneczny to jest środek, a po bokach, ze względu na ściany sąsiednich budynków i szpaler starych tui sąsiadki z jednej strony, słońce jest krótko. Tutaj rosną rośliny, którym nie przeszkadza cień czy półcień.
Karo, cegły miałam z rozbiórki. Porobiłam z nich część ścieżek i mam wybudowane: murek i słupek. Widać to na innych zdjęciach.
Ścieżki mam w ogrodzie porobione z różnorodnych materiałów - główne są z kostek betonowych, od frontu i wzdłuż domu z płytek chodnikowych, z tyłu w centralnym ogrodzie są z cegieł rozbiórkowych i z łupka szarogłazowego. Nie wiem jak długo wytrzyma cegła. Co prawda jest stara a dawniej lepiej wypalano, ale leżąc na ziemi w wilgoci długo nie pociągnie. Po prostu robiłam z tego co miałam, bo kasy brakowało :oops:
Tutaj widać moje murki. Będą one przykryte lekkim daszkiem - kratką, ponieważ z jednej strony murka są posadzone pienne róże a przy słupku powojnik.

Obrazek

To mój buczek, mało go widać ;:131 .

Obrazek

A tu perukowiec. Pierwszy pojawił się na działce. Trwały jeszcze roboty, panowie wjechali samochodem na działkę z ogrodem zimowym i musiałam własną piersią chronić go przed zdeptaniem :;230 . I tak odchorował i bałam się, że padnie, ale wiosną ładnie odbił :tan Na razie jest malutki.

Obrazek

No i, żeby nie były tylko widoki ogólne, coś na kolorowo :D

Obrazek


Widok z innej strony a na pierwszym planie nowo założony trawniczek. Z rolki, nie chciało mi się przy nim za dużo robić a taki malutki to z rolki też nie dużo kosztuje. Dwa razy już koszony :heja .

Obrazek
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

:wit
Czytam Jolu od dawna, jak pięknie zagospodarowane ;:215 chyba plan ogrodu na papierze powstał i skrupulatnie przeniesiony ? Tak równo, dokładnie rozmieszczone rośliny, podziwiam ;:173 I ogród zimowy będzie... ale, ale, gdzie miejsce na pomidory :?: Z którejś starej Akcji mam Od Ciebie Aussie ;:180 , czyżby został tylko ozdobny i może zioła?
:heja
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Eskimoska
50p
50p
Posty: 53
Od: 17 gru 2012, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północny Wschód:)

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Witaj :) podziwiam za pracowitość i pomysłowość :)
Serdecznie pozdrawiam - Agnieszka ;)
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Witaj Jolu w Twoim nowym Wątku ;:138. Śliczny domek zbudowałaś. Podziwiam Twoją wytrwałość. Będę kibicować nadal :tan
Pozdrawiam. Ania
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Są preparaty do impregnacji cegieł które znacznie przedłużają żywotność cegieł ułożonych jako ścieżka.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3997
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

Aniu, Agnieszko, pozdrawiam :wit
Eugenio (jak mam mówić zdrobniale?) Projekt ogrodu powstał jakiś czas temu. Miałam wydrukowany plan działki w skali 1:10 ;:oj , żeby ładnie kółeczkami wrysować wszystkie rośliny, z zaznaczonymi numerami poszczególnych roślin ;:224 . Kiedy jesienią zeszłego roku przyszli brukarze układać kostkę, ułożyli zgodnie z projektem. No a potem było przesadzanie roślin z ROD. Różaneczniki, róże, inne drzewka i krzewy oraz liliowce i piwonie posadziłam zgodnie z planem - biegałam i odmierzałam miejsce sadzenia metrówką :;230 . Tak samo mini skalniaczek przy tarasie i wyznaczenie trawnika. Natomiast pozostałe rośliny to już na wyczucie ;:131 . Na szczęście, ponieważ rośliny były przenoszone, więc wiedziałam jakie mają wymagania i ile miejsca zajmują. Trochę bylin też dokupiłam, ale jestem takim typem, że zanim kupię i posadzę, czytam wszystko co się da o nich, sprawdzam wymagania i wielkość ;:173 . Nie ma u mnie roślin przypadkowych.
Ogród jest w tej chwili zapełniony w 100%. Przewidziane miejsce na rozrastanie się, a w tych niby wolnych miejscach powsadzane są cebulowe - trochę zabrałam z ROD (przede wszystkim sporo korony cesarskiej i hiacyntów), ale głównie teraz nakupowałam - hiacynty, narcyzy i tulipany. Będzie pięknie wiosną ;:138 .
Warzywnik oczywiście też jest ;:108 . Na końcu ogrodu, pod tą białą ścianą jest rabatka kwiatowa - 3 rododendrony, oraz hosty i paprocie. słońce dociera tu tylko w środku lata - trochę rano i wieczorem. Potem ścieżka, a następnie jest warzywnik - wymiary 3,6 x 10 m. Pomidory oczywiście były w tym roku. Miałam nadzieję, że ponieważ wokoło tylko domki jednorodzinne i tuje plus trawa, a działka otoczona ścianami, nie będę miała zrazy ziemniaczanej. No cóż, szukała, szukała aż w końcu i tak znalazła - na początku września ;:145. Miałam też paprykę, na razie pod gołym niebem, fasolkę, melony, cukinię i dynię. Przesadziłam z ROD szczypiorek - jest malutki zagonek. Była też bazylia ;:65. Zbiory nie tak duże jak w ROD, bo tutaj ziemia gorsza, ale wystarczająco. Dokupiłam 30 worków czarnej ziemi ogrodowej żeby rozsypać w warzywniku, więc w przyszłym roku będzie lepiej :D

Tutaj mój mini skalniaczek, pomiędzy tarasem a trawnikiem. Ma kształt litery L. Spadek skarpy jest niewielki. Brakuje tu jeszcze kamieni, ale nie mam skąd wziąć. Wzdłuż tarasu jest szpaler róż, a poza tym kilka mini iglaczków i mini berberysów, rozchodniki i różna drobnica.

Obrazek

Jeden z moich kloników. Nazywa się 'Pung Kill' i całe lato ma czerwone liście. Słońce go nie przypala ;:173

Obrazek
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Ogród przydomowy Joli

Post »

:wit
Jolu nie mogę wyjść z podziwu, plan 1:10 ;:224 , w jednym kawałku, eee, chyba nie ? Wiem i podziwiam, umysły ścisłe tak mają, wszystko wg.miary i wagi :D
Skalniak super, iglaczki śliczne miniaturki przed różami/ jakie to różyczki?/, iglaczek szczepiony taki sam jak niski? a z krótszego boku tarasu jakie masz?
Cyprysik groszkowy też miniaturka? Jak Ci się sprawuje linia kroplująca ? Mam rzędowo w różach i na rabacie bylinowej i jestem bardzo zadowolona, ale w pomidorach pod folią nie bardzo, jest podłączona bezpośrednio do wodociągu i tam korzystam tylko w pełni lata po 15minut i przerwa, bo woda zimna.
Chyba przesadziłam z pytaniami :?
Gienia
Pozdrawiam Eugenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”