Bylinowo-różany ogród u Minnie

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11687
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu jak czytam to Ty masz już większość prac za sobą.Ja jeszcze czekam na ocieplenie, może za dwa tygodnie coś zacznę?
Lwie paszcze muszę jeszcze wysiać koniecznie.Jeszcze ich u siebie nie miałam.Werbena długo wschodzi.Pamiętam jak ja siałam swoją to jak wykiełkowała radość była ogromna.Teraz sama wschodzi gdzie chce, a ja się cieszę.
Ja z kolei czekam na rudbekię Charry Brandy, na razie trzy siewki widzę.Coś w tym roku powoli wschodzą maluchy.
Krokusów u mnie też kilka i co roku zapominam kupić cebulki ;:124
Ja czekam tylko aż bratki się pojawią i będzie szaleństwo ;:333

Buziaki :)
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu, jak czytam, że już wiosenne prace porządkowe i przycinanie róż masz już ogarnięte, to aż Ci zazdroszczę.
Ja niestety jesienią totalnie odpuściłam ogród i teraz mam tyle pracy, że końca nie widać. Dopiero co skończyłam przycinać hortensje, zaczęłam sprzątać rabaty a róż jeszcze nie tknęłam. Myślałam, ze dziś trochę podgonię. Do południa jeszcze ładna pogoda i sporo zrobiłam, ale teraz wichura i deszcz ;:222 Mam nadzieję, że to krótkotrwałe załamanie pogody.
Letnie zdjęcia bardzo pożądane. Zwróciłam uwagę na piękne mieczyki. Sama jakoś ich nie uprawiam (to wykopywanie i przechowywanie cebul), ale lubię pooglądać. A te twoje są naprawdę piękne ;:167
danuta z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3366
Od: 26 cze 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu a co będzie na tej nowej rabacie?Dlaczego chcesz ją przerobić?
Deszcz u nas nadal leje.Dobrze że nie ma wiatru.
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

:wit
Witaj, Aniu ;:196
Pospacerowałam i ja u Ciebie ;:65
Wyłapałam wśród ogromu kwiatów liliowca Martina Verhaert, liliowca Sink Into Your Eyes, liliowca Daria, różę Dieter Müller, których nie mam, a bardzo mi się podobają. Będę musiała rozejrzeć się za nimi ;:173 Masz też sporo pięknych irysów, które pokazałaś na początkowych stronach wątku - uwielbiam irysy ;:224 Zwróciłam uwagę w szczególności na Chasing Rainbows. Nie zauważyłam niskich irysków SDB - nie myślałaś, aby je włączyć do kompozycji rabat? Są śliczne i kwitną przed wysokimi, jako jedne z pierwszych wiosennych kwitnień, gdy tak bardzo czeka się na kwiaty w ogrodzie ;:333

Masz dobrą ziemię, bo róże swietnie rosną - stosujesz linie nawadniające?
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu, czytam, że ogród wysprzątany i róże już przycięte...Ho, ho ;:138 Porządki też zrobiłam, ale z róż, to wczoraj ruszyłam zaledwie Graham Thomas i Hyde Hall. Po cięciu wyrzuciłam dwa wiadra patyczków. Reszta w dalekiej perspektywie, bo u nas zapowiadają przymrozki, więc z cięciem raczej poczekam. Hortensji nawet palcem nie tknęłam i chyba będę cięła z różami. Nigdy nie wiem kiedy dla nich jest dobry czas na cięcie? Poza tym dwie muszę przesadzić i chyba z przesadzaniem trzeba będzie się wstrzymać. Muszę się chyba podszkolić w uprawie hortensji, bo niewiele wiem na ich temat :oops:
Awatar użytkownika
Minnie
200p
200p
Posty: 273
Od: 11 kwie 2016, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Wiosna idzie wielkimi krokami, na forum jakby zwiększył się ruch :D
Jak miło powspominać ubiegły sezon i nacieszyć oczy pięknymi ogrodami.
Wiosenne zdjęcia nie mniej ujmujące, tak wyczekane są te pierwsze listki i kwitnienia.

Pogoda u mnie pod psem, w nocy szalał wiatr i nasłuchując skrzypienia dachu, zastanawiałam się, czy nie odfrunie ;:202
Oczywiście znowu wysiadł prąd, a każdorazowo po takich awariach mam jakieś szkody w domu. Tym razem padło na sterownik automatyczny z bramy garażowej ;:185 Sąsiadowi wyrwało wczoraj bramę z mechanizmu zamykania, ma taką zabudowaną, więc stwarza duży opór. Pewnie nie wytrzymała naporu wiatru przy zamykaniu...
Dziś też było kiepsko, ale na Mszę zdążyliśmy na szczęście przed deszczem.

Przycinanie pozwoliło mi na dokładną lustrację różanych krzewów, mimo dość radykalnego cięcia, jakie corocznie moim różom serwuję, niektóre już zaczynają się starzeć. Najgorzej wygląda Chandos Beauty, choć ma zaledwie 3 sezony, to pędy u nasady są mocno zdrewniałe, a nowych jakoś z ziemi nie chce wypuścić. Wycięłam jeden najgorszy pęd u dołu, zobaczymy, czy ją to pobudzi. Pewnie gdyby to była inna róża, to bym się tak nie przejmowała, ale to jest jedna z moich ulubienic. Uwielbiam jej zapach, mogłabym stać z nosem w jej kwiatach godzinami. Z róż, które posiadam, może tylko Ashley jeszcze dość intensywnie i przyjemnie pachnie, ale Chandos to prawdziwa perła wśród różanych zapachów. Nie jestem za to fanką zapachu (uwielbianego przez sporą rzeszę osób) Dietera Müllera.

Chandos Beauty
Obrazek

Obrazek

Candlelight
Obrazek

East Park kwitła zaledwie kilkoma kwiatami, ale za to jakimi ;:oj Mam nadzieję, że w tym roku choć troszkę bardziej się postara...

Obrazek

Princess Anne i Darcey Bussel mają się ku sobie, ale będą w tym roku rozsadzone :)

Obrazek

NN
Obrazek

Ashley
Obrazek

Obrazek

Marc Chagall w tym roku po raz pierwszy nie przemarzł, może będzie coś z niego, bo w ubiegłych latach nie pokazał na co go stać
Obrazek

Obrazek

I jeszcze kilka z lipca:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jutro odpowiedzi, bo już późno, czas wskoczyć do wanny :D
Słodkich snów ;:19
Pozdrawiam serdecznie, Ania
Bylinowo-różany ogród u Minnie
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu śliczne te wspominki, a i kilka aktualnych zwiastuje wiosenkę. Jestem bardzo ciekawa jakie masz plany na przerobienie rabatki. Czy planujesz wprowadzenie jakichś nowych roślin?
No i to jest właśnie wyższość ogrodu przydomowego nad odległą działką, do tego pierwszego możesz wejść w każdej chwili i wykorzystać każdy przebłysk dobrej pogody. Niestety, jak to mówią, nie można mieć wszystkiego.

U nas też okropnie wiało od wczoraj, dzisiaj przed południem wpadliśmy tylko na działkę zerknąć, czy nam nie narobiło jakichś szkód i trzeba było zmykać z powrotem. Na szczęście wszystko było ok.

Miłych snów i dobrego tygodnia ;:196
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
Minnie
200p
200p
Posty: 273
Od: 11 kwie 2016, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Witam serdecznie :wit

Ależ mieliśmy noc ;:185 Taki huk wiatru i nawałnicę to ostatni raz pamiętam było ze 3 lata temu, latem podczas gwałtownej burzy.
Spałam tylko 4 godziny, dzieciaki się bały, a ja choć musiałam udawać przed nimi twardzielkę, to miałam pełne pory strachu ;:202 To jest jeden z plusów mieszkania w bloku - nie ma takiego strachu o dobytek, który można stracić w 5 minut wraz z odfruwającym dachem... Na szczęście wielkich szkód nie było, foliak (częściowo złożony, z folią tylko na przodzie i tyle i nie zakotwiony niczym do ziemi) mi znowu przestawiło i połamało, ale nic to, w porównaniu ze stratami innych.
Jechałam dzisiaj do Pszczyny i po drodze mijałam powalone drzewa, wyrwany przystanek i pozrywane i poprzewracane reklamy.
Matka natura potrafi mieć groźne i nieoczekiwane oblicze, całe szczęście, że tylko takie szkody widziałam.
Na koniec spadł jeszcze po południu śnieg, który nadal leży na rabatach, ale z nawałnicami póki co koniec.

Tunel udało mi się jakoś wytargać z tujowego żywopłotu, prawie wylądował u sąsiada. Ma plastikową konstrukcję, więc na szczęście i nieszczęście jest w miarę lekki. Trochę pokombinowałam, poskładałam i pokleiłam pancerną taśmą (dobrą na wszystko) i stoi znowu na wszystkich nogach. Bramę też udało mi się naprawić, taki ze mnie McGyver, mój mąż może być ze mnie dumny, bo to zazwyczaj jest jego domena :D

Miałam dzisiaj siać pomidory, ale ledwo na oczy patrzę, dzisiaj chyba szybko wczołgam się pod kołderkę :D

Aniu, na największe sprzątanie po zimie wykorzystałam ładną pogodę i urlop męża, szkoda byłoby nie skorzystać :D Ja lubię porządeczek na rabatach, a ponieważ widzę je codziennie przez okno, to nie mogłam zwlekać. Mam nadzieję, że i ja w końcu doczekam się werben, bardzo bym chciała. Też zauważyłam, że rośliny jakoś długo kiełkują. A może to po prostu moja niecierpliwość :D
Bratki widziałam dziś w Brico, ale jeszcze się wstrzymuję, wejście do domu nadal zdobią wrzosy ;:306 Już miałam brać prymulki, ale nie było nic ciekawego. Kupiłam za to jeszcze torebeczkę cynii. Gdzie ja to wszystko posadzę? Totalnie popłynęłam z jednorocznymi w tym roku, ale tak zachwyciły mnie lwie paszcze, kwitnące od czerwca, do późnej jesieni, że zapragnęłam więcej takich roślinek.
Kciuki za Twoją rudbekię ;:108

Wiolu, lubię mieczyki i ich mnogość odmian, ale są rzeczywiście dość kłopotliwe w uprawie. Wykopywanie to w sumie nie jest duży problem, podważasz łopatą i wyciągasz za liście całą kępkę na raz, obcinasz liście i zostawiasz do wysuszenia. Potem trzeba jeszcze popakować w torebki i w chłodne miejsce. Ja nie mam odpowiedniego, więc muszę im oddać całą szufladę w lodówce :D Wiosną obrać, zostawić do podkiełkowania, zaprawić na grzyba i kolejna kąpiel na robale (muszę przypomnieć sobie kolejność) i nareszcie tam tadam - sadzenie ;:306 A latem rosną do nieba, przewracają się na wszystkie strony po deszczu i trzeba podwiązywać ;:224 Te, które mam, mają u mnie dożywocie, ale więcej już chyba nie będę kupować. Podobnie ma się u mnie rzecz póki co z daliami. Może kiedyś znów się skuszę na większą ilość, ale póki co zostawię sobie tylko kilka odmian i też zostaną u mnie na dożywocie...

Danusiu - za dużo mam tam na tej rabacie namieszane i za mało tam mi kwiatów było. Nie pasuje mi tam hortensja, lawenda jest już ogromna i słabo kwitnie, a przegorzan i kłosowiec przerosły moje oczekiwania i powinny rosnąć bardziej w środku. Jedynie liliowce i irysy zostaną na swoich miejscach. Przeprowadzę też mały eksperyment, jak będzie to wszystko wyglądać z min. 3 egzemplarzami danej rośliny. No i chcę dosadzić tam dużo jednorocznych. Róże rosnące przy płocie będę przesadzać, ponieważ mam do nich kiepski dostęp i za każdym razem kończyłam podrapana i z dziurami w odzieży.

Moniko, wszystkie wymienione przez Ciebie są godne polecenia, a że liliowce i irysy kochasz to ja wiem, bo nie od wczoraj do Ciebie zaglądam i wzdycham do pięknych zdjęć :D Jeśli kiedyś kupisz różę Dieter Müller to nie sugeruj się szkółkowymi wymiarami, bo to jest prawdziwy potwór :D U mnie dorasta jesienią do linii żywopłotu, na pewno powyżej 2m.
Iryski SDB mam w ilości 13 sztuk, pokazywałam je wiosną. Lubię je i cieszę się, że u mnie rosną, ale najbardziej wyczekuję tych wysokich :D Linie nawadniające mam od zeszłego roku, póki co dobrze się sprawowały, ale suszy jako takiej nie mieliśmy. Sprawdzają się przede wszystkim dlatego, bo na ciężkich ziemiach jest kłopot z podlewaniem, ziemia gdy jest sucha, zbyt wolno wchłania wodę i wszystko rozlewa się na boki, zamiast pod roślinę, co jest trochę uciążliwe w miejscach, gdzie jest lekko "z górki". Szkoda, że wcześniej o nawadnianiu nie pomyślałam, bo część rabat jest pod ścianami domu odgrodzona od linii ścieżkami, które idą dookoła domu właśnie.

Dorotko, kiedyś u Iwonki (od działeczki z chatką Baby Jagi) czytałam, że ona tnie je wcześnie, ponoć im to nie szkodzi. Ja swoje zawsze tnę równo z różami, bo tak mi pasuje. Mam ich tylko 4 (a zostaną w tym roku tylko 2) więc nie funduję im specjalnego terminu :wink: . Jak dotychczas wypadało zawsze w fazie pąka forsycji, kiedy prognozy nie wskazywały większych przymrozków. Nigdy im nie zaszkodziłam. Podpytaj Iwonkę

Beatko, mam nadzieję, że u Ciebie dzisiejsza noc była spokojniejsza, niż u mnie :roll:
Już nie będę dublować odpowiedzi do Danusi na temat przeróbki, coś przesadzę, coś usunę, coś uzupełnię, a na pewno pojawi się tam trochę jednorocznych. Chcę uspokoić panujący tam bałagan i żeby było więcej kwiatów. To rabatka tzw. reprezentacyjna, najbliżej przy wejściu i na którą patrzę z kuchni przygotowując posiłki, musi być idealna ;:131

Lecę ogarnąć dzieci i chyba sama zabiorę się za wieczorną toaletę...
Kilka zdjęć na dobranoc

Obrazek

Always Afternoon
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stockholm Castle
Obrazek

Alpine Sunset
Obrazek

Clara's Choice
Obrazek

Memoire - startowała połamana od poziomu ziemi - winnych brak, zwalili na psa ;:306
Obrazek

Mój ulubiony, "puszysty" rozchodnik
Obrazek

:wit
Pozdrawiam serdecznie, Ania
Bylinowo-różany ogród u Minnie
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4554
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu Z ogromną przyjemnością pospacerowałam po Twoim pięknym, pełnym smaku ogrodzie. Twoje zestawienia roślin to rozkosz dla oczu, cudowne róże i kolekcja irysów jest niesamowita. Nie jestem częstym gościem a szkoda, bo wiele mogłabym się od Ciebie nauczyć.
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

A cóż Ty wypisujesz o Dieter Müller? Toż to bardzo ułożony młodzieniec, przynajmniej jak do tej pory ;:202 Mam go pod samym płotem i aż włos mi się zjeżył, jak przeczytałam Twoją opinię o nim. Nie mam tam miejsca dla takiego potwora, zajmie mi pół rabaty. Wkurzają mnie opisy ze szkółek, które nijak się mają do rzeczywistości. Już tak mam z Pomponellą, czytałam w wielu miejscach, że rośnie i wysoko i szeroko, a ja mam ja z przodu rabaty. jeszcze na razie jakoś trzyma się w ryzach, chociaż już przerosła szkółkowe wymiary, ale to pewnie tylko dlatego, że za każdym razem wbijam jej do głowy, żeby nie szalała, bo pójdzie precz ;:124
Całe szczęście, że miejsca na róże już nie mam i na dodatek nie mam ich w planach, bo u Ciebie wypatrzyłam takie cudeńka, że aż mi ręka drży, jak to piszę. Taka East Park, albo Alpine Sunset- jak ja uwielbiam taki kształt kwiatów ;:oj Ale z różami koniec, tyle ile mam w zupełności mi wystarczy. Nawet jak jakaś mi wypadnie, to raczej nie kupię nowej, bo już widzę, że mam je zbyt ciasno posadzone.
A co hortensji, to zawsze tnę je w marcu. Bukietowe kwitną na jednorocznych pędach i takie cięcie im nie szkodzi. W tym roku nie wiem czy się z tym wyrobię, ale pogoda jaka jest każdy widzi, dodatkowo zdrowie jakoś sobie ze mną pogrywa i być może na działkę wybiorę się dopiero w kwietniu. Będzie jak ma być, nie przeskoczę ;:224
Pozdrawiam cieplutko ;:196 - Baba Jaga :;230
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu praca wrr u Ciebie, wiosna się budzi, prace trwają, plany też są, super. Różane panie niesamowite! Co jedna to ładniejsza, człowiek tylko podziwia i myśli a może i u mnie by ją gdzieś wcisnął ;:306 moje róże jeszcze czekają na przycięcie, bo cały czas pogoda nie sprzyja.
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Jak ja uwielbiam lipcowe kolorowe rabaty a czasem nie ma gdzie palca wcisnąć a raczej nogi postawić :;230 .Ojjj to też miałaś ostro w tę noc ja też tylko nadsłuchiwałam i martwiłam się o dach altanki czy mi jej nie porwie .Nawet na drugi dzień bałam się wejść do ogródka ale gdyby coś było nie tak to myślę ,ze sąsiadka dała by znać albo i nie ;:224 Aniu dobrze ,ze tylko na strachu się obyło brama naprawiona foliak również czyli jesteś złota rączka ;:303 Oby wreszcie pogoda sie poprawiła u mnie niezbędne przemeblowania zrobiłam jesienią, wiec teraz chciałam tylko przesadzić budleję jednak wciąż się nad tym zastanawiam Najwyżej ciachnę ją przy ziemi jak tylko pogoda pozwoli i wyjdą pierwsze listki od dołu
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
adka321
100p
100p
Posty: 108
Od: 10 wrz 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Witaj Aniu jak tam Twoje różyczki? czy wszystkie przetrwały zimę ?Aniu jakie masz posadzone byliny między różami? Które byś mi poleciła?
Na dniach dostanę paczkę z różami z f. 22 sztuki będzie co sadzić.No i między nimi będą byliny.Na pewno ostróżki, mikołajki ,łubiny, naparstnice..pewnie tez jakieś trawy.Rabata będzie miała około 15 metrów szeroka na 4 m ,wiec wyzwanie dla mnie niemałe ;:65
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”