Ogródek Przemka-cz.4

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Poprzednia część mojego wątku znajduje się tutaj.

Na razie nic się ciekawego nie dzieje-pochmurno i mokro. W rozchodnikach wysiała się roszponka i już nadaje się do jedzenia. Powoli likwiduję pomidory i papryki w tunelu i przekopuję na 2 szpadle (dodatkowo dodaję koński obornik). Teren pod przyszłoroczne truskawki będzie przekopany na głębokość 3 szpadli. Zapadła też decyzja o budowie podwyższonych grządek. W tym roku powstaną 2 z drewna, każda 3x1m z wkopaną siatką przeciw nornicom o wysokości 36 lub 48 cm. Drzewka owocowe zostały opryskane roztworem mocznika. Na posadzenie czekają jeszcze niektóre drobnocebulowe.
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Melduję się Przemku w 4 części Twoich ogrodowych zmagań, bardzo dziękuję za grzybki, ale nie chce Ci robić kłopotu :), ale myślę, że z nasionkami się możemy wymienić :)

Pozdrawiam i czekam na fotorelację z jesiennego ogrodu :wit
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Ja również melduję się w kolejnej części - często czytam, ale nie zawsze komentuję ;:131
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

W takim razie wpisuję się do kolejnej części i czekam na wieści "z frontu prac".
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnie pigwowce trafiły do przeróbki. Chryzantemy posadziłem stanowczo za gęsto. Deszcze troszeczkę im dokuczyły ale i tak wyglądają cudownie. Jedna odmiana co prawda miała chyba nieco większe wymagania pokarmowe i liście nie wyglądają za pięknie ale w przyszłym roku na pewno się lepiej postaram. Brokuły w tym roku rosną troszeczkę gorzej ale to z powodu zbyt długiego przetrzymania rozsady. Za to bardzo ładnie na nowym stanowisku zaprezentowały się jeżówki. Jesienią dokupiłem 5 czerwonych a na wiosnę poszukam jakiejś żółtej odmiany.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

W końcu zacząłem właściwe przygotowania pod moje przyszłoroczne truskawki. Udało mi się wygospodarować teren 6 x 4,5 m. Latem obsiałem poletko gorczycą ale nie przekopałem jej tylko przeznaczyłem na kompost. Obecnie przekopuję ziemię na głębokość 2 szpadli, dodając obornik koński-oczywiście nie na samo dno. Muszę kopać głęboko, gdyż mam pewne problemy ze skrzypem. Początkowo planowałem na całości wiosną wysianie aksamitki ale ponieważ nie jest to roślina znosząca przymrozki a powinna rosnąć minimum 3 miesiące więc znacznie musiałbym opóźnić sadzenie sadzonek truskawek. Ostatecznie przedplonem dla truskawek będzie bób. Pierwsza myśl to posadzić jak najwięcej odmian truskawek. Myślałem nawet o 8 rzędach ale zwyciężył "zdrowy rozsądek" i będzie tylko 6 rzędów co 70 cm. Odległości w rzędzie ok. 30 cm. Przez zimę będę musiał dokonać wyboru odmian, zdecydować czy założyć nawadnianie oraz jak poradzić sobie z kretami i nornicami. Rozważam też uprawę na podwyższonych grządkach. Do lipca jeszcze sporo czasu a przede mną lektura czasopism "Truskawka, malina, jagody".
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Dzisiaj dokupiłem furę obornika końskiego. W tym miejscu podziękowania dla Darka, który pomógł mi to załadować i zrzucić. Część obornika trafi pod przyszłoroczne truskawki, część poleży na pryzmie i wiosną zostanie wykorzystana jako podkład grzejny w inspekcie a reszta trafi na poletko dla dyniowatych. Przystępuję też do budowy podwyższonych grządek. Na razie gromadzę liście na kompost, rozglądam się za jakimś tanim podłożem. Planuję wykorzystanie słomy w kostkach, podłoża z pieczarkarni, kompostu, kompostu liściowego i ziemi ogrodowej. W planach mam 4 grządki 3 m x 1 m oraz 4 grządki 2,5 m x 1 m. Być może poszerzę grządki do 120 cm bo na spodzie zamontuję siatkę przeciwko kretom o szerokości 150 cm a początkowo planowałem siatkę metalową a ona jest tylko w metrowej szerokości no i jest o wiele droższa. Cały czas myślę nad wysokością skrzyń. Do budowy wykorzystam krokwie sosnowe prawdopodobnie 14-16 x 7 cm lub 14-16 x 8 cm co powoduje, że w tym roku wysokość skrzyń wyniesie 42 lub 48 cm. Dla rzodkwi japońskiej i skorzonery to może być za mało ale być może w 1-2 skrzyniach siatkę dam troszeczkę głębiej niż obecny poziom gruntu. Obecnie szukam najtańszego dostawcy drewna. Zaczynam też przygotowania do zimowego dokarmiania ptaków. Karmniki powstaną z butelek PET i podstawek pod doniczki. Zrobię mieszankę ziaren pszenicy, słonecznika, prosa, konopi. Jak zdobędę kawałek pnia brzozy to zrobię jeszcze i inne karmniki. Na wiosnę powieszę 4 nowe budki lęgowe dla sikorek. Nawet nie wiedziałem, że 1 ptaszek potrafi dziennie zjeść do 400 owadów (mszyc, gąsienic itp).
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Sasanki po przesadzeniu w doniczki szkółkarskie jak na listopad wyglądają przyzwoicie. Nornice na razie ryją tylko pomiędzy doniczkami. Mam nadzieję, że na wiosnę doczekam się kwitnących roślin.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Zapadła decyzja o posadzeniu wiosną 2018 r 5 kolejnych krzewów borówki amerykańskiej. Być może rośliny będą rosły w dużych donicach lub beczkach bo mam problem z nornicami. Co do pigwowców jesienią usunąłem 4 egzemplarze, które wydawały niezbyt atrakcyjne owoce. W ich miejsce posadziłem Chaenomeles x superba "Nina" oraz Chaenomeles x californica "Gold Calif". Będą rosły obok 3 krzewów "Cido". Miałem problemy z chlorozą (niedobór żelaza) więc prawdopodobnie gleba jest dla moich pigwowców zbyt zasadowa i czeka mnie jeszcze podsypanie krzewów siarką granulowaną. Siarkę podsypię też pod już rosnące borówki i pod żurawinę a po pierwszych większych mrozach podsypię dodatkowo sosnowymi trocinami. Na powiązanie i rozłożenie na ziemi czekają też pędy jeżyny bezkolcowej. Prawdopodobnie okryję je pędami trzciny i lekko przysypię ziemią. Kończą się zbiory ostatniej rzodkiewki z gruntu. Na wykopanie czekają kępy szczypiorku. Muszą troszeczkę podeschnąć i przemarznąć a od grudnia, po zastosowaniu ciepłej kąpieli wodnej, można je będzie zacząć podpędzać w domu w doniczkach.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

W 2016 roku po zniknięciu liści czosnku niedźwiedziego pomiędzy roślinami posadziłem sadzonki lobelii. W 2017 r lobelie wysiały się same i rosną do dziś. Za czosnkiem (lobeliami) rosną konwalie w których niestety rozrasta się podagrycznik. Będę więc musiał wykopać wszystkie konwalie i ponownie je posadzę, starając się odrzucić kłącza podagrycznika. Ponieważ za chwilę jadę na grzyby postaram się o trochę bukowych/grabowych liści do przykrycia czosnku niedźwiedziego na zimę. Przykryję dopiero jak przemarzną lobelie.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Zaczynają się przygotowania do sezonu 2018. Dzisiaj dokonałem przeglądu nasion i porobiłem wstępne przymiarki miejsc pod warzywa. Wychodzi, że do kupienia tylko nasiona brokuła i skorzonery i jeżeli się uda to jakiejś dobrej odmiany gruntowej papryki. Mam nadzieję, że w nadchodzącym tygodniu rozpocznę roboty przy budowie podwyższonych grządek i zrobię kilka karmników dla ptaków.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

W tunelu wysiałem roszponkę a w gruncie koperek. Kolejna grządka przekopana na głębokość 2 szpadli i nawieziona obornikiem. Zerwałem owoce żurawiny ale nie jest ich zbyt dużo i mam poważne kłopoty z chwastami w żurawinach. Być może posadzę 3 żurawiny w dużej plastikowej misie (odcięty spód beczki). Deski modrzewiowe na podwyższone grządki trafiły z tartaku do stolarza i teraz już tylko czekam na ich odpowiednie przycięcie. Do czasu przygotowania skrzyń część liści jest magazynowana w workach.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Przyjemnie czyta się takie konkretne, rzeczowe informacje.

Zaskoczył mnie wysiew koperku teraz (ale ja jestem początkującym ogrodnikiem i wciąż mnie coś zaskakuje).
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”