Ogródek Przemka-cz.4

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Ja mospilanem wybiłem plagę gąsienic więc też polecam :wink:
Podoba mi się, że masz wszystkie rośliny w skupiskach, rzędach, w większych ilościach :) Mam nadzieję, że u Ciebie popadało bo widziałem więdnące pierwiosnki storczykowe na jednym zdjęciu...
A Ty wszystkie cebulowe masz w zakopanych doniczkach? Widziałem na wiosennych zdjęciach doniczki z rannikami zimowymi, mogłem nie doczytać czy o tym pisałeś ale mnie to zaciekawiło :wink:
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Wszystkie cebulowe sadzę w koszyczkach albo w plastikowych skrzynkach. Głównie w celu ochrony przed nornicami ale uprawiając w pojemnikach łatwiej jest mi również sadzić i wykopywać cebule a także zachować jedność odmianową. W przypadku ranników (nornice raczej unikają zjadania trujących bulw) uprawiam je w płytkich koszyczkach ze względu na to, że rośliny bardzo szybko zamierają i podczas pielenia chwastów wiele bulw mogłoby ulec uszkodzeniu. Przy rozmnażaniu/podziale bulw podczas wykopywania, gdyby nie rosły w koszyczkach wiele bulw by przepadło (wyglądają jak grudki ziemi). Nie bez znaczenia jest również to, że wielu cebul nie wykopuję na lato a między koszyczkami sadzę kwiaty jednoroczne np. aksamitki, szałwie czy żeniszki.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Cukinia Tristan F1 w moich warunkach uprawowych nie sprawdza się. Owoce są krótkie i szybko grubieją, nie ma ich zbyt wiele a na dodatek wystarczył jeden deszczowy tydzień i rośliny zostały zaatakowane przez mączniaka prawdziwego. I tak cierpię na nadmiar owoców z 2 krzaków Orelia F1 i 2 krzaków Cora F1 więc nie będę się bawił w opryski i zlikwiduję jutro 2 krzaki Tristan F1. Dobrze, że rosną po środku skrzyni więc po ich usunięciu pozostałe cukinie zyskają więcej przestrzeni.
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Zainspirowałeś mnie pięknem cukinii. ;)
Jedna rośnie posadzona kilka dni temu w olbrzymiej donicy, gdzie na dnie jest przegniły chwast potem ziemia z kompostem. . Pewnie nie zdąży zaowocować, ale trenuję przed przyszłym sezonem.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Witaj Beato! Jestem przekonany, że jeszcze w tym roku, najpóźniej pod koniec sierpnia będziesz jadła swoje własne cukinie. U mnie Orelia F1 i Cora F1 potrzebowały ok. 50 dni by wydać pierwsze owoce. Ja będę jeszcze wysiewał cukinie bo zamierzam pobawić się w uprawę w tunelu na zbiór jesienią a pod koniec września już cukinie w gruncie raczej się kończą.
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Jak wcześniej jej jakaś choroba nie dopadnie. Pryskać nie będę ;) Nie wiem nic o uprawie cukinii.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robi się kolorowo.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i koniec z bobem. Bób Witkiem Manita był przedplonem dla truskawek i dlatego w tym roku rósł na oborniku. Bardzo ładnie się krzewił (z jednego nasionka 2-4 pędy), przeciętnie po 5 strąków na pędzie (rekordzista zawiązał 18 strąków), po 4-6 nasion w strąku, wysokość roślin 100-120 cm. Niestety mimo głębokiego kopania jesienią zostało jeszcze sporo skrzypu. Więc po raz kolejny próbowałem wykopać jak najwięcej kłączy. Mam nadzieję, że sadzonki truskawek przyjadą do mnie w przyszłym tygodniu. Cebula słodka Exhibition sadzona gniazdowo rośnie bardzo ładnie. Ogórki Monisia po oprysku dochodzą do siebie chociaż na wszelki wypadek rosną już małe sadzoneczki. Cukinie rosnące w skrzyni na balotach słomy mają się dobrze. Do dzisiaj z 6 roślin zerwałem już 43 sztuki. Zaczynają kwitnąć hosty. Czosnek niedźwiedzi już praktycznie uschnął więc pomiędzy ząbkami posadzę w poniedziałek lobelie (samosiejki).
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Super bób miałeś! A wapniowanie nie wykończy skrzypu? Pytam bo mam ten sam problem.. Co to jest,że cebule zawsze wychodzą na wierzch? Chociaż ja w tym roku nie mam za dużo cebuli bo prawie nic mi nie wzeszło a siałam 3 razy...
Jaką cebulę polecasz i jakie truskawki (sprawdzone)? Ja mam powtarzające ale muszę wymienic te "zwykłe"...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Teoretycznie skrzyp lubi gleby podmokłe i kwaśne ale wapnowanie nie przynosi szybkiej i znaczącej poprawy. Systematyczne wyrywanie/zrywanie części nadziemnej (wiosną koniecznie trzeba usuwać pędy zarodnikujące) też tylko w niewielkim stopniu rozwiązuje problem ale oczywiście staram się tak postępować. Ja największe efekty uzyskuję wykopując po zbiorach warzyw kłącza skrzypu szpadlem drenarskim. W następnym roku proces muszę powtórzyć. Truskawka woli glebę lekko kwaśną więc o wapnowaniu nawet nie myślałem. Cebula z siewu tak ma. To co nazywamy cebulą to przecież mięsiste pochwy liściowe a nie część podziemna rośliny. Ja uprawiam tylko cebulę słodką i tylko z rozsady (Exhibition, Globo, Ailsa Craig). Ponieważ nasiona cebuli bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania staram się używać świeżych nasion. W przypadku Exhibition, kupowana w dużych opakowaniach, dobrze wschodzi także w następnym roku.
W przypadku truskawek nie pomogę bo dopiero startuję i nie mam większych doświadczeń. Niestety nie ma idealnej odmiany więc trzeba się zdecydować co jest dla nas priorytetem. Termin dojrzewania, smak,plenność, wytrzymałość na niskie temperatury,trwałość na transport czy podatność na choroby.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Słodka tzn że się nie płacze przy jej krojeniu? :) Można je przechowywać dłużej? A gdzie kupujesz te nasiona cebuli?
Dzięki za ;:3 rozjasnienie mi problemu z wychodzeniem cebuli!
Ja mam wrażenie że im bardziej wykopuje skrzyp tym więcej sie go pojawia w następnym roku... Moja działka była nieuprawiana przez ok 30 lat i wszystkie chwasty są tam wspaniale zadomowione tym bardziej że dokoła są również dzikie łąki i tylko koszone na trawę..a ja nie stosuję żadnej chemii. Korzystam z tych dzikich ziół. Mój ogród zrobił mi się "za mały" i chciałam troszkę powiększyć swój areał uprawny ale widzę że to koszmarna mordęga walka z naturą i nie mając wiedzy ani możlwosci na permakulturę chyba trzeba będzie iśc w kierunku grządek podwyższonych...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Odmiany charakteryzujące się łagodnym, niemal słodkim smakiem i delikatnym, soczystym, kruchym miąższem nazywane są cebulami cukrowymi. Być może są cebule słodkie nie posiadające enzymu powodującego łzawienie lub posiadają go w tak małych ilościach, że zazwyczaj nie powoduje on łzawienia podczas krojenia ale z pewnością nie dotyczy to wszystkich odmian słodkich.
Jeżeli chcesz zwiększyć areał pod warzywa to może pomyśl o wysiewie w pierwszym roku roślin zagłuszających chwasty (np. gryka) albo zasłoń glebę tekturami/czarną folią lub agrotkaniną.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Była sciągnieta murawa, posiana gorczyca i potem połozona tektura. A skrzyp, chaberki,rumianki itd mają sie wciąż świetnie... :D
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”