Ogródek Przemka-cz.4

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Witaj Mirko! Nie wiem jakiego selera dostałaś nasionka ale jeżeli korzeniowego lub naciowego to wysiew do gruntu możliwy jest dopiero w maju. Ze względu na bardzo długi okres wzrostu seler korzeniowy ale i naciowy uprawiany jest z rozsady. Kiełkuje bardzo długo, czasami nawet 3-4 tygodnie. Główną przyczyną porażki w uprawie selera jest zbyt głębokie posadzenie rozsady lub nieodpowiednie stanowisko. Nie znosi gleb kwaśnych, potrzebuje sporo wilgoci, lubi sobie pojeść. Spróbuj wysypać nasionka na waciku kosmetycznym (spodeczek/miseczka, na dno wacik, zalej wodą, odlej nadmiar, nasyp nasionka i całość czymś przykryj., odstaw np. na regał (temp.18-26*C) i zapomnij na tydzień a potem zaglądaj czy nie zaczynają kiełkować. Jak wykiełkują przenieś wykałaczką/pensetą do malutkich doniczek/pierścieni/kubeczków i połóż na powierzchni, podlej zraszaczem i przykryj bardzo cienką warstwą ziemi/piasku/perlitu (2-3 mm). Tak postępując będziesz miała pod koniec maja gotową do wysadzenia rozsadę i sadząc równo z powierzchnią gruntu unikniesz zbyt głębokiego posadzenia, minie Cię też pikowanie. O brokułach napiszę coś więcej pod koniec marca. :wit
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Za długo było pięknie. Na rozsadzie kapusty głowiastej pojawił się mączniak rzekomy-na razie atakuje tylko liścienie a kilka heliotropów dostało plamy na liściach. Nie było co dłużej czekać i musiałem z heliotropów zdjąć osłonę (zmniejszę wilgotność). Podlałem też rośliny Previcur Energy ale to z pewnością nie jest najlepszy w tym wypadku środek.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Po 10 dniach leżakowania na waciku zaczyna kiełkować papryka Caryca F1.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Witaj. :wit

No niestety tak jest, że jak się ma warzywa lubiące różne warunki uprawy, to którejś stronie może się to odbić. Ja zaobserwowałem na dwóch paprykach dziurki jakby ktoś igłą zrobił i nie mogłem rozszyfrować co to. Profilaktycznie prysnąłen jednak wszystko śor na robactwo, a te dwie papryki skasowałem.

Na jednej kapuście zauważyłen, że dolny liść od brzegu jakby zaczął więdnąć i zastanawiam się co może być przyczyną. Czy to zbyt mokra gleba albo jakaś choroba.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Na paprykach mogłeś mieć wciornastki choć one dziur na wylot nie robią (liście/liścienie będą matowieć, ciemne bardzo drobne plamki, żółte malutkie larwy). Dziury robią zmieniki ale to chyba nie ich pora. Z kapustą prawdopodobnie mączniak rzekomy (wpierw zaatakuje liścienie) choć nie można wykluczyć niedoboru azotu ale wtedy liście są jasnozielone a zasychać będą największe liście. Warto zmniejszyć wilgotność powietrza. Jak przegłodzone to saletra wapniowa.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Nigdy wcześniej takiego czegoś nie widziałem na paprykach. Na początku myślałem, że to przypalenie jakimś opryskiem ale dziury na wylot(szkoda że fotki nie zrobiłem). Później pomyśałem, że to jakiś szkodnik, który przezimował na zimowanym Pepino, więc prysnąłem śor ale tamte skasowałem. Przyjrze się dziś dokładnie czy nie ma jakiegoś z dziurkami.

Co do kapusty, to teraz nie umiem powiedzieć który to był liść ale na pewno jeden ze starszych. Raczej powietrze w growboxie nie jest jakieś wilgotne ale nie powiem na sto, bo żadnego miernika nie mam. Też się jej przy przyjrze.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

No niestety parę plam na heliotropach się powiększa więc zastosuję Topsin. Ze względu na pogodę za oknem nie mogę wietrzyć pokoju a lampa WLS niestety daje dużo ciepła. Najwyżej wyłączę ją na parę godzin w dzień może się nic wielkiego nie stanie. Zaczyna kiełkować w multiplacie cebula Globo (potrzebowała do tego 10 dni). Siewki czosnku niedźwiedziego i pietruszki naciowej oraz rezerwa rozsady bobu z balkonu powróciły do mieszkania. Do rozsadzenia czekają siewki pomidora VP1 F1 ale chwilowo na czas największych mrozów wszelkie przesadzania wstrzymane. Być może jeżeli inne roślinki przetrwają w nieogrzewanym tunelu jutro opryskam je ASAHI. Zakończyłem zabawę z przenoszeniem skiełkowanych nasion poziomek. I tak wyszło ok. 200 sadzonek ;:oj Na waciki poszły 2 odmiany żeniszka (nasiona przeterminowane ale zobaczymy co będzie). Jednak okno uchylone a do kiełkowania powędrowały nasiona pomidora Żółta Sakiewka.
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Ja czosnek niedźwiedzi próbowałam wysiać w zeszłym roku ale nic z tego nie wyszło, w końcu kupiłam cebulki.

W tym roku mam dużo nasionek kwiatów z wymiany i nie wiem jak się do tego zabrać nawet. A twoje siewki są naprawdę piękne, a i na zewnątrz też piękna wiosna
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Wschody nasion czosnku niedźwiedziego kupowane w sklepach ogrodniczych są słabe. Nasiona trzeba też wysiać w odpowiednim terminie. Ja też nie miałem dobrych wyników (wykiełkowało zaledwie kilka roślinek). Dwa lata temu zakupiłem na wiosnę sadzonki, w ubiegłym roku zakwitły obficie i zawiązały dużo nasion. Pozwoliłem im się rozsiać samodzielnie a teraz część sieweczek wyzbierałem z ziemi i ostrożnie posadziłem do doniczek. Już za kilka dni dadzą się sfotografować bo ładnie rosną. Co do pięknej wiosny to dzisiaj miałem problem by dotrzeć na działkę i nakarmić ptaki.


Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

U mnie wczoraj nasypało troszkę, no w zawianych miejscach było ok 10cm ale dziś niewiele z tego zostało. Może miejscami po 1cm ale ogólnie brak śniegu.

To ten liść kapusty. Kojarzysz co to może być?
Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

No liścieni już nie ma i atak na liścia- wygląda na mączniaka rzekomego.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Podlanie previcurem zatrzyma to czy trzeba pryskać?

W sumie nie pamiętam czy liścienie opadły, czy oberwałem przy przesadzaniu, bo tak patrze że żadna nie ma liścieni.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Sądzę, że nie obrywałeś liścieni i one zamarły po ataku grzyba. Previcur Energy 840 SL raczej zwalcza tylko zgorzele więc za dużo nie pomoże. Do podlewania lepszym środkiem byłby Proplant 722 SL. Można zastosować też preparat bakteryjny BacterPlant ale ze względu na cenę ;:oj w grę wchodzi sponsor lub psychiatra. Skutecznym środkiem będzie natomiast Amistar Opti 480 SC. Przy oprysku roślin mających woskowy nalot na liściach bez adiuwanta się nie uda. Ważne by środek dotarł do liści i od spodu.

Wiele osób na forum potwierdza, że nasiona papryk: Caryca F1 i Roberta F1 długo kiełkują a często i bardzo słabo. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że nasiona trafiające do sprzedaży nie są zbyt świeże. Moje wysiane 6 marca i trzymane na wacikach w cieplarce (stała temperatura 23-24*C) dopiero zaczynają kiełkować a dodatkowo na łupinach nasiennych pojawiają się zarodniki grzybów. Jeżeli ktoś wysiewał do ziemi to wschody mogą być jeszcze bardziej wydłużone.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”