Mały Ogródek cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Nie mogę oderwać oczu.
Kosmosy w tym roku wysiałam (nasiona zbierane z kęp rosnących na osiedlu) - właśnie powolutku wschodzą.
Dalie muszę takie pełne różowe, wcale nie pospolite mieć muszę! Koniecznie w przyszłym roku, w tym ratuję jakąś odmianę niziutkich żółtych, które niemądra spaliłam na południowym tarasie bez hartowania.
Jak my bliziutko siebie mieszkamy, tylko kawałeczek drogi autem albo komunikacją :)
Pędzę do innych Twoich wątków podziwiać działkę i koty, potem może się odważę za dni parę może coś mojego z jeszcze brzydkiego ogrodu dodać. Nie wiedziałam, że uprawa roślin może być tak wciągająca!
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Lisica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1430
Od: 19 lut 2013, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i Ziemia Kaszubska

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu,

Spektakularne zmiany w Waszej Rodzinie! Gratuluję rozmachu, niech się szczęśliwie mieszka.
Dom Córki prezentuje się świetnie, a ogród daje dużo możliwości. Będziesz mogła wprowadzić do niego trochę swojej radosnej natury, bo na razie jest dość surowy.
Ze mnie też żaden ogrodnik, ale kilka drzew rozpoznałam. To o żółtych liściach to wiąz holenderski Wredei. Będzie miał zielonkawo-żółte liście, drzewo dość ozdobne (mimo, że nie kwitnie). Sosna, to jakiś wyszukany gatunek, może sosna czarna albo Ponderosa (o bardzo długich igłach). A ta "kurtyna teatralna" za nią to jakiś cyprysik płaczący.
W ogrodzie królują iglaki, tak się kiedyś urządzało przydomowe ogrody. Za to wspaniała magnolia, rododendrony i piękne bukszpany.
Jednym słowem - cudownie!

Jestem ciekawa, jak podzielisz swój czas między działkę i ten ogród. Fajne wyzwanie przed Tobą.
Twoją działkę uwielbiam, nie mogę się doczekać nowych zdjęć z irysami, które na zdjęciu wyglądają jak wojsko. Moje w tym roku mizerne, większość w ogóle nie zakwitnie.
Pozdrawiam serdecznie ;:167
Lisica
"Tylko błękit wciąga nas..."
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

He, he, zanim doczytałam do wiadomego miejsca, poczułam się wywołana do tablicy :wink:
Ten siwy smukły iglak niedaleko magnolii to cedr libański, najprawdopodobniej odmiana Glauca, drugie drzewo o złotawych liściach to wiąz Wredei, a to trzecie drzewo wygląda na jarząb szwedzki, ale poczekajmy, aż się liście rozwiną.

Tak, jak Lisica już wspomniała, pozostałe dwa iglaki to cyprysik nutkajski pendula i sosna, chyba raczej czarna niż żółta (ponderosa).
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu czeka Cię pewnie urządzanie nowego ogrodu. ;:215 Zastane drzewa to skarb, ogród już ma szkielet, teraz tylko dopieścić i będzie pięknie. ;:108
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Witajcie,
Na działce jest zielono, szaleją chwasty po kilkudniowych deszczach rosną bez litości.
Irysy słabe, same liście, za to piwonie niewiarygodnie dorodne. W moim ogrodzie nic nie jest stałe. Niektóre rośliny, które zachwycały przez wiele lat nagle giną, np irysy syberyjskie ledwo zipią, a inne, przez lata mizeroty pięknieją , np piwonie.
Posadzone w 2015 nagle w tym roku nagle obudziły się, są zachwycające.
Działka jest nieosłonięta ani drzewami ani domami, obok jest duża łąka. Mróz w maju ściął paprocie, młode listki bukszpanów tawułki andersa, hosty. Irysy też z pewnością ucierpiały. Irysy lubią ciepło.


Obrazek

Obrazek

piwonie wow, niespodzianka ;:138
Obrazek

Obrazek
Kicek ;:167 ciągle przy mnie
Obrazek

jeszcze kwitną narcyzy
Obrazek

Lisico,
dzięki za odpowiedź i nazwy drzew i krzewów. Nie mogę co dzień patrzeć na drzewo i nie wiedzieć jak się nazywa, kim jest.
Zaraz mi lepiej jak wiem, że to wiąz i na dodatek holenderski. Dużo obcokrajowców w nowym ogrodzie się znalazło, bo i cedr libański i jarząb szwedzki.
Irysy słabo się zapowiadają. Zobacz jak wyglądały wczoraj.
"Wojsko"

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Są też i takie, chorują. Nowości z 2018 roku nie rozrastają się są mizerne
Obrazek

Fiku Miku,
Gdynia, to faktycznie blisko mnie. Jesteśmy zatem sąsiadkami.
Niezawodne w moim ogrodzie są liliowce, zachwaszczone niemiłosiernie w tym roku. Dużo pracy do wykonania, mało czasu i żałosne efekty gotowe.

Obrazek

Irysy mają przemarznięte pąki.
Obrazek

Madziugos :wit
Nie miałam nic złego na myśli, wprost przeciwnie. W mojej opinii masz dużą wiedzę botaniczną, chodząca encyklopedia ze specjalnością drzewa i krzewy iglaste oraz liściaste. Bo jak nie kto to my, tzn Ty :heja
Nigdy nie wpadłabym na to, że ten szczupły to cedr, myślałam że to modrzew. Wielkie dzięki za podpowiedź. ;:108
Jarząb szwedzki to dość popularne drzewo, też się zgadza.

wiąz holenderski Wredei - jest piękny, limonkowo cytrynowy
Obrazek


jarząb szwedzki


Obrazek

Obrazek

cedr libański 'Glauca'
Obrazek

Cymo
dobrze to ujęłaś. Ogród już jest gotowy. Nie wiele trzeba tu zmieniać. Uporządkować jedynie niektóre zakątki i pozostawić taki jak jest. Można dodać trochę sezonowego koloru. Myślę że azalie by się tu dobrze wkomponowały i klonik palmowy.
Podoba mi się zestaw klonik z azalią i paprotką. Trochę po japońsku.

Przedogródek jest idealny , nic tu robić nie trzeba, jedynie bukszpany przyciąć.

Obrazek

magnolia nadal kwitnie
Obrazek


Obrazek

Obrazek

Moje nowe pomysły - azalia wielkokwiatowa 'Cecile'
Obrazek

Jakże piękne truskaweczki ;:138
Obrazek

Obrazek

Mamy nawet wieloryba w wodzie :;230

Obrazek

Obrazek

RH nadal w pąkach

Obrazek

Pozdrawiam wszystkich serdecznie, Jola
Patiann
200p
200p
Posty: 359
Od: 6 maja 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Essen

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu :wit melduje, ze Iryski super sie zakorzenily. Brussels dal czadu dwiema lodygami-zdjecia wstawilam do watku irysowego. Wyglada oblenie. Dziekuje!:)
Pozdrawiam Patrycja- Ania
Zgoda na brak polskiej czcionki
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu to szykuje się podwójna praca .Widzę ze już nawet poczyniłaś pierwsze zakupy ;:333 Fajnie urządzać ogród ale jak czytam dodasz tylko trochę kolorów sezonowych niestety dzieci potrzebują miejsca na zabawę ,więc z modernizacją trzeba poczekać aż dorosną. U mnie irysy też dostały popalić nawet dopiero co otwierające sie pąki Rh też dostały górą i wyglądają nieciekawie. Cóż taki dziwny rok a tu już końcówka maja i dalej pogoda nieciekawa.Sporo sił Ci życzę ,bo dwa domy to sporo pracy ;:196
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25116
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu, wiele się dzieje u Ciebie
Super, że masz nowe miejsce
Działeczka prawie już urządzona, teraz tylko dopieścić.
IO chyba juz pierwsze zakupy poczynione :D
A irysy jak widzę będą kwitły
U mnie też kilka ma same liście. Chyba było za sucho
Chociaż widząc Twoje chore na zdjęciu, to raczej bym powiedziała, że u Ciebie było za mokro
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Witaj Jolu
Widzę wielkie zmiany w Twojej Rodzinie.
Muszę przyznać ,że nowy ogród zadbany a możliwości macie super ,żeby bardziej na swój sposób przerobić.
Iryski rzeczywiście coś słabują ,za mokra była jesień i zima a teraz za zimno.
Pamiętam wcześniejsze kwitnienia u Ciebie. :)
Pokaż koniecznie ,jak pąki się rozwiną.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Witajcie
Zakwitły rododendrony. Mają przepiękny, fioletowy kolor. Pąki są w amarantowe lub w odcieniu fuksji.
Myślę, że jest to odmiana Rhododendron 'Catwbiense Grandiflorum' lub 'Boursault'.
Jeszcze wiele kwiatów jest w pąkach, ale nadeszły słoneczne dni, to przyspieszy ich rozkwit.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Patiann,
cieszę się, że irysy nie zawiodły. Mają u Ciebie lepsze warunki niż u mnie. Powinnam rozdać w dobre ręce większość swojej irysowej kolekcji. Ten rok nie jest u mnie dla nich dobry. Jeszcze takiej irysowej porażki nie odnotowałam. Kompletna klapa, nieliczne pąki zmarzły, uschły albo zgniły zaatakowane mrozem, chłodem, chorobami grzybowymi.

Jadziu JAKUCH,
dziękuję za życzenia. Rzeczywiście mam sporo pracy. Wnuki absorbują mój czas najskuteczniej. No cóż, taka jest kolej rzeczy.
Nowy ogród nie będzie modernizowany. Jest ładnie, nie ma potrzeby wiele zmieniać. Dosadzę kilka azali japońskich i wielkokwiatowych i na tym poprzestanę. Zrobiło się trochę cieplej, ale już mamy czerwiec więc 18 st to żadna rewelacja.
Tobie również życzę zdrowia i radości ze wszystkiego.

Moje nowe nasadzenia pod sosną - azalia wielkokwiatowa 'Irene Koster' i 'Kilian'

Obrazek

i fioletowa japoneczka 'Orlice'


Obrazek

i maleńki klejnocik azalea japonica 'Rubinstern'


Obrazek

Tu azalie czekają na posadzenie w gruncie. Zachwyca mnie ich specyficzna, naturalna zdolność do przybierania kształtu bonsai oraz wspaniałe kolory i zapach.

Obrazek

Margo2
to prawda, zaszło kilka ważnych zmian. Córka przeprowadziła się do domu z ogrodem. Opiekuję się jej dziećmi. Tym sposobem mam przyjemność przebywać w słodkim towarzystwie, w nowym zielonym otoczeniu.
Irysy na mojej działce w tym roku nie dopisały. Nie przypominam sobie takiej irysowej porażki. Nie przejmuję się tym za bardzo, bo i po co się smucić. Piwonie będą ładne.
Nowy ogród jest ładny, wiele zmian nie będzie.
Piękne bukszpany jedynie trzeba przyciąć.

Obrazek

Obrazek

azalia 'Reve d'Amour' czeka na posadzenie
Obrazek

rabata w cieniu
Obrazek

Pelagio 22 witaj :wit
Nowy ogród jest piękny, dobrze się w nim czuję. Zmiany idą kierunku przerobienia go na plac zabaw. W planie są huśtawki i piaskownica. Mój talent do tworzenia harmonijnych rabat jest nikły, dobrze więc, że nie robiąc nic, nie wiele popsuję.
Irysy tragedia, brak słów. Kilka kwiatków, jeszcze w pąkach nie daje nadziei na piękne widoki.

słodziak w akcji - na skarpie zamiast niebieskiej kocimiętki zjeżdżalnia in blue ;:145

Obrazek

Na sośnie dzikie gołębie - grzywacze założyły gniazdo. Siedzą w nim dwa młode i matka, która je karmi. Trzepot skrzydeł zwrócił naszą uwagę.

Obrazek

Pozdrowienia dla wszystkich gości.
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Lato nie chce do mnie zawitać. Na Wybrzeżu jest ciągle zimno. Nie było u nas jeszcze ani jednego ciepłego, słonecznego dnia.
Nie zakwitła jeszcze ani jedna róża. Irysy bardzo mnie rozczarowały. Za brak kwitnienia irysów obwiniam pogodę. Zbyt zimny maj najbardziej zaszkodził. Kwitnie z ledwością kilka odmian, a spodziewałam się kwiatowych łanów.

'Brazylian Art'

Obrazek

oraz kilka innych

'Wishes Granted' ( Keith Keppel, r. 2013)
Obrazek

'Yaquina Blue' i 'Rhinlander'
Obrazek

'Viking Dancer'
Obrazek

'Bollywood'
Obrazek

'Fogbound'
Obrazek

'Slovak Prince'
Obrazek

Piwonie za moment rozpoczną swój występ.

Obrazek

Zachwycona azaliami u Wandzi 7, zakupiłam karminową piękność - azalea 'Parkfeuer'. Przyciąga wzrok, ślicznotka.

Obrazek

Mój przyjaciel Kicek. Obok irysy bez kwiatów, same liście. Może za rok będzie lepiej.

Obrazek

W nowym ogrodzie posadziłam azalię 'Cecile'. Jest piękna, ma niewiarygodnie wielkie kwiaty, średnica ok 10 cm.
Wydaje się maleńka wśród starych iglaków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rododendrony nadal kwitną fioletem licznych kwiatów.


Obrazek

Obrazek

Zakwitł jeszcze jeden rododendron. Jest mniej okazały. Myślę że to odmiana 'Polarnacht'.
Kwiaty w kolorze wina, wiśniowe, buraczkowe, w pąkach prawie czarne. Krzew stary, trochę drapak. Dokarmiam, podlewam i gadam do niego. Mam nadzieję, że się poprawi.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod magnolią rozsiadła się wielka funkia. Przed nią nowa delikatna azalia viscosa 'Reve d'Amour'.

Obrazek

te funkie zakwitły kwiatami czosnków
Obrazek

Pozdrawiam, Jola
JagiS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5044
Od: 8 kwie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Cześć, Yoll!
Nie mogę uwierzyć w to, co piszesz! Jakbyś mieszkała w innym kraju. U mnie lato pełną gębą. Cieplutko i słonecznie. Kwitną irysy (choć nie wszystkie) i prawie wszystkie róże. Dla mojego umęczonego wieloletnią suszą i upałami ogrodu ten chłodny i mokry maj był zbawienny. Aż słychać jak wszystkie rośliny oddychają czym tylko mogą i pędzą wzwyż i wszerz!. Od wielu lat nie widziałam takiej bujności roślin jak teraz. Boję się tylko, że ten ciepły, a może upalny, suchy czerwiec cały ten dorobek zniszczy.
Gratulując pani Agatce fantastycznej zmiany miejsca zamieszkania, jednocześnie martwię się o Ciebie.
Przybyło Ci jeszcze jedno miejsce pracy. Dobrze choć, że porządnie zarośnięte dużymi drzewami i krzakami i nie potrzebuje zmian póki dzieciaczki małe, ale już po azaliach widać, że nie możesz się oprzeć ;:224.
Faktycznie, irysków mogłoby kwitnąć więcej, tych ( wg mnie ) najpiękniejszych nie widzę ;:174 .
Ale zaraz będą piwonie i róże, może zdołają utulić żal po niewdzięcznych irysach...

Buziaki - Jagi
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu
Wow :!: Widzę ,że jednak iryski zakwitły ;:138
Azalie macie urocze, super pasują do stylu ogrodu. :D
Czy w Trójmieście kupujecie takie cudeńka :?:
Fajnie ,że jesteś zadowolona z możliwości opieki nad wnukami i jest to przyjemność dla Ciebie. :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”