Mały Ogródek cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Witajcie moje drogie Panie.
Jakże mi miło, że nie zapomniałyście o mnie przez długą zimę i wiosną.
Irysy zakwitły cudownie jak na kiepskie warunki jakie znajdują w moim ogrodzie.
Najładniejsza rabata to tzw "wojsko", posadzone w 2019 roku.
Rosną tu starsze moje odmiany jak i nowości.


Obrazek

To starsza odmiana 'Honky Tonk Blues' - Schreiner 1988. Zdobył wiele nagród nie bez powodu :Honorable Mention 1990; Award of Merit 1992; Wister Medal 1994; American Dykes Medal 1995. Zachwyca i dziś mimo upływu czasu.

Obrazek

'Team Player' i 'Whale's Tale'

Obrazek

'Sertse Okeanu' potomek 'World Premier'
Obrazek

Bejko 1970
Obserwuję Twoje irysy na naszym forum oraz na Facebooku. Masz wspaniałą kolekcję, którą ciągle powiększasz wspaniałymi najnowszymi odmianami. Irysy mogą zawrócić w głowie i skraść serce. To dobrze, bo trzeba się czymś w życiu zachwycać. Irysami można jak najbardziej.
Moje nowości to:

'Lachlan Macquaire' ciemny fiolet z koroneczką

Obrazek


Obrazek

Obrazek

'Royal Majesty' syn 'Diabolique'

Obrazek

'Electric Candy' Barry Blyth 2010

Obrazek

'Bottle Rocket' Sutton 2009


Obrazek

wraz z innymi tworzą rabatkę ognisto - czekoladową.



Obrazek

Obrazek



to jeszcze ' Team Player'
Obrazek

Cymo 2704
Witaj, cieszę się, że mnie odwiedziłaś. 'Brussels' to mój pierwszy irysowy zachwyt. Miłość od pierwszego spojrzenia. Jest idealny. Ku mojej radości zakwitł w kilku miejscach. Pozdrawiam serdecznie.

'Brussels' Thomas Johnson 2003


Obrazek

Obrazek

Obrazek

'Brussels' i 'Viking Dancer'
Obrazek


'Wishful Thinking' keppel'95 trochę podobny, pięknie pachnie. Lubię błękity i fiolety oraz niebieski. Mało który kwiat może być tak niebieski jak irys.

Obrazek


Obrazek

Kaniu,
witaj, miło mi, że do mnie zaglądasz.
Irysy tak bardzo uwielbiam, że ich żółknące liście mi nie przeszkadzają. Bardziej ciśnienie podnoszą mi straszne chwasty trawa, podagrycznik na wszystkich rabatach. Nie nadążam z ich usuwaniem.
W ogrodzie u córki posadziłam kilka azali z grupy Viscosa, o kwiatkach mniejszych, ale intensywnie i przyjemnie pachnących,
Kilka azali wielkokwiatowych i kilka japońskich. Wszystkie kwitną obecnie. Kwiaty długo utrzymują się na krzaczkach.

rhododendron Viscosa 'Reve d'Amour' czyli sen o miłości, dopiero w pąkach, prześliczny, delikatny, uroczy

Obrazek

te mniejsze to azalia japońska 'Georg Arends' - rubinowy klejnot, cudeńko

Obrazek

azalie z grupy Viscosa: 'Soir de Paris' i 'Pink Mimoza' dopiero rozkwitają, są długowieczne, wytrzymują suszę, dobrze zimują. Lubię Viscosy , bo wszystkie uwodzicielsko pachną

Obrazek


Obrazek

'Kilian' z grupy wielkokwiatowych Knaphill-Exbury - też pachnący

Obrazek

Obrazek

'Irene Koster'- azalia gandawska o najpiękniejszym zapachu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

klonik palmowy pięknie przezimował i ma się dobrze

Obrazek

Domek na działce nadal w planach. Nie mam wsparcia w rodzinie w tym temacie. Ja muszę być wsparciem w sprawach rodzinnych szczególnie wnuków. No cóż, jest dobrze, nie narzekam. Pozdrawiam

Pelagio 72
Wnuki zabierają mi większość wolnego czasu, przez co cierpi mój ogródek i relacje towarzyskie.
Dziś byłam od rana do 16-tej w Aquaparku w Redzie z wnukami, a chwasty w irysach i liliowcach rosną jak szalone.
To prawda, że irysy lubią słońce i przestrzeń. U mnie mają złe warunki. Są stłoczone i mają za mokro, gleba ciągle wilgotna im nie służy. Na przekór wszystkiemu nie zrezygnuję z nich.

Oto taras wśród bambusów, na którym życie moje płynie z laleczką Anią.

Obrazek

Do wyboru mam jeszcze piaskownicę, za płotem drzewka owocowe, uroczy sad. Tylko przyglądać się, ale maluchy nie dadzą posiedzieć spokojnie za długo.

Obrazek

Obrazek

Lisico,
witaj, bardzo się cieszę, że mnie nie zapomniałaś.
Mój ogród absolutnie nie naje się do naśladowania. Nie jest on taki, jak bym chciała. Brak czasu nie pozwala mi na większe porządki. Zachwaszczone rabaty obsadzone nawet najpiękniejszymi odmianami nie będą budzić podziwu. Jest mokro i ciepło chwasty rosną jak oszalałe. Rośliny są stłoczone, upchane, zero kompozycji, jeden zgiełk. Sama to widzę.
Gdybym miała więcej miejsca, też bym sobie celebrowała każdą różyczkę, albo irysa z osobna. U mnie rosną wszystkie razem. Jakoś sobie radzą, bo zakwitły cudnie.
Twój ogród jest piękny, taki jaki jest obecnie. Nie sądzę aby wymagał radykalnych innowacji. Ma Twoją naturę. Wszelkie, na siłę wprowadzane zmiany , źle się skończą. Kilka nowych róż nie zawadzi. Rabata w purpurze, bladych różach i kremowych odcieniach, to perfekta assoluta, nic dodać nic ująć , bo się popsuje. Każdy ogród ma swój urok. Nawet całkiem różne ogrody można podziwiać i uznać za piękne.

'Luisas Song' i 'Acoma'
, w tle niezawodne 'Celebration Song'
Obrazek

'Whales Tale'
Obrazek

'Sertse Okeanu'
Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu, irysy przepiękne! Kunszt ich kwiatów wciąż na nowo mnie zachwyca. Mimo że kwitną dość krótko, warto choć na kilka chwil napawać się ich urokiem. Wydaje mi się, że ten rok - mimo wszystkich niedogodności i anomalii - jest dobry dla irysów, bo i moje jakoś tam zakwitły. Podobają mi się u Ciebie wszystkie rozmaite odcienie błękitu zgromadzone blisko siebie, ale i odmiany o ciepłych miodowych barwach także mnie ujęły. Po prostu niesamowite :D
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Witaj Wandziu,
to prawda, że irysy zbyt szybko przekwitają. Chciałabym, aby całe lato zdobiły rabaty. Niestety to się nie uda. Zaraz pojawią się piwonie, digitalis, a potem liliowce. Będzie nadal kolorowo.

Póki co irysy ciąg dalszy:
'Raging Tide' - Keppel '06 potomek Honky Tonk Blues - ten sam niesamowity stary błękit, plus nowoczesne falbanki.
W deszczu i słońcu.

Obrazek


Obrazek

'All About Blue' Schreiner '09 - mistrz błękitów



Obrazek


Obrazek

Obrazek


'Whales Tale' Schreiner'12

Obrazek

Obrazek

'Kissed by the Sun' i 'Repertorie'

Obrazek

Obrazek

Obrazek

'Electric Candy'

Obrazek

Obrazek

piwonie otwierają pąki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam , Jola
Awatar użytkownika
Lisica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1430
Od: 19 lut 2013, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i Ziemia Kaszubska

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu,

Te irysy to arcydzieła!
Na pewno zauważyłaś, że pod światło wyglądają inaczej niż ze światłem lub w cieniu.
Podoba mi się, że podajesz ich pełne nazwy, hodowców i pochodzenie.
Np. ten ?syn? Diabolique jest przepiękny. A masz samego Diabolique? Ja go mam i jest to wyjątkowej urody irys, bardzo charakterystyczny w kształcie, mocno granatowy i tak samo połyskujący, jak tafta.
Kilka Twoich egzemplarzy jest absolutnie do zakochania. Nie wiem czy najpiękniejsze są zimne błękity i niebieskie czy ciepłe fiolety.
Cudny jest Whale?s Tale, Royal Majesty, Wishful thinking, ech, długo by można wymieniać....
U mnie dopiero zaczynają się otwierać pierwsze kwiaty, mam kilka przepięknych nowości (kurka wodna, dlaczego zawsze tylko kilka, a nie np. kilkanaście?) :twisted: :twisted:
Może pokażę je u Jagi. Ale zachwyca mnie ta irysowa mieszanina, którą stworzyłaś.

Jeszcze słówko o ślicznej wnuczce. Na drugim zdjęciu, gdzie siedzi w piaskownicy z łapkami na kolanach, jest uderzająco podobna do swojej Mamy, a poza tym siedzi w pozie tak uroczej, że można ją żywcem przenieść do pałacu Buckingham.
Lisica
"Tylko błękit wciąga nas..."
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu masz śliczności irysowe ;:167 ;:167 szczególnie ujęły mnie lila z niebieskim czy może ciemnogranatowe z niebieskościami 'Whales Tale' .Brzoskwiniowe też śliczne, ale te ładniejsze bardziej wyraziste. Zresztą co tu wymieniać jak każdy jest cudny ;:167 do zakochania. Szkoda że u mnie nie umiem im znaleźć porządnej kwatery gdzieby brylowały, bo zbyt mało słonka i sucha gleba po mimo podlewania. Jednak Twoja gleba bardziej im odpowiada .Pamiętam jak moje wnuki były malutkie, a potem Amelka to też nie było zbyt dużo czasu na ogródek czy forum także rozumiem Cię doskonale .Teraz taka moda że babcie zajmują się maluszkami ;:167 ,a rodzice pracują. Za chwilkę będą róże i widziałam ze i piwonie powoli zaczynają czyli następne festiwale ;:167 Zdróweczka i udanego sezonu ;:196
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Witaj Lisico,
W irysach można się zakochać, są przepiękne jak mało które kwiaty. Wcale tak krótko nie kwitną. Na jednym pędzie może być 6-7 pąków, które kolejno rozkwitają co trwa dwa tygodnie. Są odmiany wczesne i późne, to wydłuża okres kwitnienia. Obecne upały z pewnością im nie służą.
Mój aparat niby dobry, a prześwietla większość fotek. Chyba nie umiem go dobrze nastawić. Ze słońcem fotki są płaskie jedna wielka jasna kolorowa plama, pod słońce trochę lepiej przymyka focus.

Wnusia słodziutka, to prawda. Skromna postawa na fotce wynika z prozaicznego powodu braku majtek.

Diabolique nie mam. Zamówiłam niedawno 20 nowych od Pana Waldemara, ale nie tę odmianę, gustuję w innych, bladych jak 'Another Suggestion' (Keith Keppel, R. 2015) - potomek 'Haunted Heart', lub bardziej kolorowych jak 'Cosmic Melody' (Barry Blyth, R. 2014) . Nie musimy się powtarzać w doborze odmian.

Obecnie zachwycają mnie:
'Raging Tide' (Keith Keppel, R. 2006)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na niebieskiej rabacie wyróżnia się też 'Sertse Okeanu' (Igor Khorosh, R. 2007)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nowości z zeszłego roku to piękne trio:

'Hollywood Lights' (Thomas Johnson, R. 2011 )
'Crowned In Glory' (Thomas Johnson, R. 2014)
'Electric Candy' (Barry Blyth, 2010)


Obrazek

'Crowned In Glory'
Obrazek

Obrazek

'Hollywood Lights'

Obrazek
'Crowned In Glory'

Obrazek

'Electric Candy

Obrazek

Lubię też cieplutkie słodkości
'Team Player' (Thomas Johnson, R. 2012) potomek 'Brussels'

Obrazek

lub 'Cajun Rhytm' starsza odmiana Schreiner '96

Obrazek

i Kissed by the Sun , moje prywatne słoneczko

Obrazek

a tu perfumeria - najpiękniejszy i najbardziej intensywny zapach ' Spring Madness'



Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie i czekam na fotki Twoich irysów, Jola

Witaj Jadziu JAKUCH,
miło mi, że do mnie zaglądasz.
Piwonie faktycznie zajmują dużo miejsca i krótko kwitną, krócej niż irysy. Nie mogę ich jednak usunąć, bo mam do nich słabość z dzieciństwa. Moja babcia, matka ojca, je uwielbiała. Jako małe dziecko spędzałam wakacje w jej ogrodzie, wśród licznych piwonii i to wystarczyło, aby miłość do nich nigdy mi nie minęła.

'Catharine Fontijn' rozłożyła szeroko swoje pędy pośród irysów

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a to już inne


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kicek - mój ogrodowy towarzysz, chowa się przed upałem w cieniu.
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie , Jola
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Jolu kocham wszystkie kwiaty także piwonie i gdybym miała więcej miejsca kupiłabym parę nowości .Niestety moje piwonie w tym roku zastrajkowały nawet jeden Itoh wcale nie zakwitł ,pozostałe dwa mają tylko po 4 kwiaty .W ubiegłym roku miałam piwoniowy festiwal .Znów pozachwycam się irysami a także bujnie kwitnącymi naparstnicami u mnie nawet też wymarzły zimą to samo z goździkami brodatymi. Udanego sezonu ;:196 i mizianko dla Kicka do mnie ostatnio też przychodzi na wyżerkę nowy kociasty, a drugiego łobuza mam w domu
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Witajcie, czas irysów minął, nastała obecnie pora liliowców. Kupiłam na wiosnę kilka nowych odmian od Pana T. Kotula i mam teraz frajdę niezwykłą. Co dzień nowe piękne odmiany czekają na mnie w ogrodzie. Liliowce budzę mój zachwyt od kilku lat. Rosną u nie wspaniale.

Jadziu - Jakuch pozdrawiam Cię serdeczne.
Moje piwonie też się rozrosły okropnie szeroko, zajmują za dużo miejsca. Co robić? Najchętniej połowy bym się pozbyła.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Róże też kwitną, ale serca do nich nie mam.
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bejka1970
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2312
Od: 23 sty 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

A dlaczego to Jolu straciłaś serce do róż? ;:185 to niemożliwe ,masz takie piękne odmiany.
Liliowce masz wspaniałe rozrośnięte,w takiej masie robią niesamowite wrażenie ;:oj
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25116
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Padłam na widok pola irysowego.
Nie moge oczu oderwać.
Uwielbiam je. Twoje ładnie u mnie kwitną, ale jeszcze muszą się rozrosnąć.
Liliowce też robią wrażenie
Ja wszystko za ciasno sadzę
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Witajcie,
Najpierw zimna wiosna, teraz upały i susza. Matka Natura protestuje. Ludziska choć widzą, że źle się dzieje, nie reagują dostatecznie skutecznie. Mamy wszystkiego za dużo, za dużo przedmiotów, ubrań, samochodów, samolotów. No i ten plastik. Nie wchodzę do Biedronki, bo tam wszystko jest z i w plastiku. Kawałek serka - plastik, trzy plasterki kiełbaski - plastik. Nie mogę na to patrzeć, a co dopiero zjeść. Niestety samozagłada nam grozi.
Póki co mój ogród pełen kwiatów. Susza sprzyja floksom. To są skutki suszy. Floksy opanowały wszystkie rabaty i zadusiły liliowce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Witaj bejko 1970,
róże po kilku latach marnieją w moim ogrodzie. Są coraz słabsze i chorowite. Nie lubię przycinania róż. Te kujące patyki są nieznośne. Odkąd nie wolno palić ognisk w ogrodach działkowych, nie mam co z nimi robić. Co roku eliminuję kilka róż. W tym też mam taki zamiar. Liliowce nie mają kolców, są zdecydowanie przyjemniejsze do dotyku.
Mam kilka nowych odmian liliowców. Stare odmiany sprzedaję, a kupuję nowe. Teraz mam masę roboty, bo muszę wysłać około 12 wielkich paczek z liliowcami. Zrobi się trochę miejsca.

'SC Spice Girl'
Obrazek


'SC Royal Rumble'

Obrazek

'Purplelicious'
Obrazek

'Cobalt Dawn'
Obrazek

Witaj Margo 2
Irysy uwielbiam, wiadomo. Mimo ciasnoty znalazłam kawałek rabatki na nowe sadzonki od pana Waldemara.
Ogród, jaki by nie był, cokolwiek w nim rośnie, czy nie rośnie, daje nam spokój, relaks, rozrywkę, szczęście.
Pozdrawiam serdecznie


Obrazek

Obrazek


Obrazek

jeszcze motylek na budlei
Obrazek

i kotek Kicek
Obrazek
JagiS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5044
Od: 8 kwie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

Ech, Jolka, Jolka!
Mówi się, że bogatemu to i diabeł dzieci kołysze...
A u Ciebie nawet susza powoduje bujniejsze niż zazwyczaj kwitnienie roślin ;:oj.
Pamiętam Twoje narzekania na mizerię floksów, a teraz to po prostu szał!
Wszystko co napisałaś o niszczeniu naszej Planety to szczera prawda, a dla mnie ból serca.
Dobrze że są takie wrażliwe osoby jak Ty ;:196. Morze dzięki nim zagłada Ziemi będzie przynajmniej wolniejsza...

Serdeczne buziaki dla Ciebie i Twoich Krasnalków - Jagi
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25116
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Mały Ogródek cz.2

Post »

To uważasz, że jak u mnie floksy nie chcą rosnąć to mają za mokro?
Ja tak je kocham, a one mnie nie ;:145
A U Ciebie wyglądają zjawiskowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”