Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Cudny liliowiec Gentle Shepard, ale to chyba jakaś niezbyt popularna (łatwa do zdobycia) odmiana? Zbzikowałam na punkcie bieli i szukam inspiracji.
Często odwiedzam Twój ogród, postaram się zostawiać ślad.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

anida, no właśnie Gentle Shepard należy do bardzo popularnych liliowców! Ma chyba najbardziej białe kwiaty spośród tych wszystkich niby-białych, ale trochę mniejsze niż przeciętne. U mnie jakoś nie przyrasta. Przesadziłam w inne miejsce, może będzie lepiej. :wink:
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Dzięki, będę wiec szukać. Zauroczyły mnie też dalie snowflakes ;:167 .
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu liliowce zawsze u Ciebie zjawiskowe. Najbielszy wyjątkowo piękny, ;:oj mógłby u mnie zagościć, gdybym miała jakieś miejsce, bez palącego cały dzień słońca.
Moje hortensje też poprzypalane, unikam w tym roku podlewania, co kilkanaście dni trochę deszczu się pojawia.
Szklane słoneczko, a może kwiat, ;:218 piękne. ;:215
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Super to słońce kiedy słońca brak :D Od razu człowiekowi raźniej.

Ja hortensje mam posadzone koły rynny, więc się podlewają. Co prawda się pokładają, ale kwiatki im nie zaschły. Czasem też je podlewałam przy okazji podlewania borówek czy trawy czy innych rzeczy w okolicy. Nawet dokupiłam w Aga-florze kolejną do wsadzenia tylko czekam na większą przerwę w deszczu. U mnie przez brak podlewania ucierpiały piwonie i parę róż.

Dalie, które przezimowały w glebie też porosły takie grube i wysokie, poza jedną - ona została mikruskiem i też nie kwitną mocno, ale ja mogę zwalić na brak opieki w tym roku i słabą ziemię wokół. Najpierw myślałam, że dzięki temu nie będą się wywracać, ale nie pomogło to.

Pytałaś czemu nie mam jeszcze wątku. Jakoś tak dużo czasu wszystko zajmuje. Jeszcze nie mamy ogarniętego całego domu i rozpakowanych wszystkich pudełek. Ciągle... Do tego w tym epicentrum pudełek, pudełek, pudełeczek przez parę miesięcy były ciekawe wszystkiego dzieci. Dzis poszły do przedszkola, zobaczymy na jak długo.
Zdjęcia czasem robię, ale też nie zawsze, a wrzucenie ich tu, napisanie czegoś to czasem zbyt duże wyzwanie (nie da się prosto z google photos wkleić). Na pewno założę swój wątek ale może teraz jesienią-zimą będzie więcej czasu, bo nie trzeba będzie biegać wokół roślinek, a potem to już może będzie z górki.
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

A mnie wpadł w oko Big Smile
Super kwiat
Muszę poszukać jeszcze kilku liliowców
Zajrzę tam, gdzie polecałaś.
Pozdrowienia i Ciebie i m.
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Świetny ten nowy lizak ogrodowy.
Wanda, mam pytanie odnośnie liliowców, czy mam im przyciąć liście teraz na jesieni, czy zostawić? Pierwszy raz mi lekko żółkną i nie są zbyt atrakcyjne, ale jak lepiej je tak zostawić to zostawię.
I kiedy nawozisz liliowce?
Zaskoczyło mnie to co napisałaś o łanach liliowców. Wydawałoby się, że będą się pięknie tak prezentować, a okazuje się, że one są świetnymi w połączeniu z innymi roślinami. Czyli lepiej je traktować jako wypełniacze rabat. Tak mam je właśnie teraz posadzone ale ostatnio rozważałam rabatę tylko liliowcową. Mam więc tę sprawę z głowy. ;:215
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

cyma, ja myślę, że liliowca to zawsze można gdzieś wcisnąć. Jednego uprawiam w donicy, jedną zimę już przeżył. A tymczasem zrobiło się miejsce na rabacie, więc może go w końcu przeniosę, nie chcę ryzykować przemarznięcia. Nie każda zima bedzie chyba tak łagodna jak poprzednia.

wiridiana, warto mieć swój wątek, nawet jeśli się wydaje że nie ma na razie co pokazywać. Zawsze ktoś coś doradzi, obejrzy, jest po prostu łatwiej. Ja całą swoją wiedzę ogrodniczą mam z forum, nie z poradników, tylko dzięki bezpośrednim doświadczeniom ogrodniczek i ogrodników.

Margo, jeśli chodzi o liliowce to naprawdę trudno coś polecać, bo to w zasadzie tylko kwestia gustu. Jedni lubią białe, inni czerwone. Jedni klasyczne, inni z falbankami. A rosną prawie wszystkie jednakowo, zależy od gleby. Zajrzyj do wątku liliowcowego, znajdziesz tam wiele zdjęć, może coś sobie wybierzesz.

Beaby, z tym ścinaniem liści to ludziska różnie robią. Generalnie nie ścina się ich jak irysów. Ja akurat ścinam co roku pożółkłe dolne liście, ale to tylko kwestia estetyki, Sama nie wiem, co jest lepsze dla roślin. Na pewno trochę liści trzeba zostawić jako ochronę na zimę. Można też związać w jakby snopki. Na dużych kępach robię takie snopeczki.
Liliowce nawoże wiosną. Sypię im Azofoskę. A potem ze dwa razy dolistnie psiukam potasem+fosforem.

Teraz akurat podobają mi się jasne pastelowe liliowce, ale jeszcze niedawno rozglądałam się tylko za tymi z "gardłami" . Oto niektóre.
Ballyhoo
Obrazek

Big City Eye
Obrazek

Broken Heart
Obrazek

Cristal Pinot
Obrazek

Eye On America
Obrazek

Fooled Me
Obrazek
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

O to ja też. Tym bardziej, że czasem wiedza z książek nie idzie w parze z praktyką. Dlatego jestem na tym forum.
Tylko wątki wszyscy mają z takim pięknymi ogrodami i roślinami. I jak w zeszłym roku każdemu kwiatkowi robiłam zdjęcie mimo kompletnemu rozgardiaszowi w środku domu i totalnej przebudowie praktycznie, a może właśnie dzięki temu, tak w tym roku czasem zrobię zdjęcia, ale nie wszystkiemu.

Liliowce na przykład w tym roku przegapiłam. Rzuciłam okiem parę razy, ale w końcu to nawet nie wiem co kwitnie mi tak za bardzo. Co jest wyjątkowo śmieszne, bo najpierw kupiłam parę odmian, parę tu na forum, parę w szkółce, posadziłam jeszcze w poprzednim ogrodzie, ale wiadomo że nie nastawiałam się na kwitnienie od razu, jakiś kwiatek był pewnie, no ale też nie zarejestrowałam, bo kuchnia salon były na piętrze, wyjście do ogrodu całkiem trzeba dom obejść, więc bywałam w nim albo nie. W zeszłym roku nie patrzyłam bo remont nowego miejsca, kompletnie brak czasu na tamte ogród i tylko przenoszenie jesienią co się da. Nawet późną jesienią można rzecz, więc nawet nie wiem czy kwitły. A w tym roku pudełka, pudełka... Może za rok się uda :D

Ja też lubię te z dwoma kolorami. I jakieś takie mam. Albo powinnam mieć. Zobaczymy za rok :D

To właśnie przez to, że nie wymagają opieki za bardzo, to i człowiek nie napatrzy się. Lepiej Tak jak Ty robisz sadzić je z innymi roślinami, to przy okazji doglądania innych roślin popatrzysz i na liliowce :D

Pogoda się wreszcie zrobiła idę sadzić.
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16555
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu, bardzo ładne te Twoje liliowce. ;:303 Wszystkie. ;:215
Ja ostatnio zakochałam się w 'pajączkach', ale wszystkie lubię. ;:138
Zdrówka. ;:167 ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu to ja też o liliowcach krótko...u części swoich ścięłam liście do wysokości ok 10 cm. Były pożółkłe, brzydkie i mnie nerwowały, teraz widzą że między kiktutami pojawiają się młode liście, nie wiem na ile to im zaszkodzi bo wiadomo że liście powinny być.Te Twoje liliowce urokliwe szkoda tylko że to kwiat jednego dnia.
Awatar użytkownika
inka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2169
Od: 5 lis 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica - Dolny śląsk

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu teraz czarujesz pięknymi liliowcami , zamówiłam kilka czekam na dostawę, a w śród nich i białego , ale nie tej odmiany co Ty masz , Twój jest piękny myślę ,ze i mój nie gorszy będzie pozdrawiam ;:3 :wit
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Witaj Wandziu :wit . Dawno mnie nie było i chyba straciłam lato w Twoim ogrodzie :oops: . Na szczęście zimą będzie czas na nadrabianie zaległości. Podziwiam Twoje liliowce , sporo ich nagromadziłaś i też uważam, że można je wszędzie wcisnąć chociaż w sumie taka kilkuletnia kępa zajmuje sporo miejsca o czym przekonałam się tego roku ;:224 . Dalie mimo, że nie do końca jesteś zadowolona z ich kwitnień to i tak pięknie się prezentują. Czekam na aktualne jesienne zdjęcia . Pozdrawiam :wit .
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”