Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

A jak Wando sadzisz hortensje na tej naszej piaskowej ziemi? Wczoraj zakupiłam w Lidlu malutkie krzaczki, bo próby wyhodowania z patyczków nie udały się.

Bardzo mi się podoba, że u Ciebie w ogrodzie nie widać gołej ziemi. Wszystkie rośliny są popodsadzane i wszędzie jest zielono. Do tego muszę dążyć u siebie.

Ja na razie w swoim ogródku zawłaszczyłam 1/3 miejsca przed domem. Jeszcze 2/3 mi zostały do odchwaszczenia i zagospodarowania.

Susza była okropna. Wszystko się popaliło. Gdzie nie podlewane to suche na pieprz. Nie wiem czy gorszy ten nasz piasek czy może glina w innych terenach, która przy tych warunkach musiała się zasklepić i stworzyć nieprzepuszczalną bryłę. A Twój ogród świetnie sobie poradził nawet bez Twojej obecności.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16014
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

tulipanka, mam trochę starych sprzętów ogrodniczych jeszcze po moich rodzicach, więc porozstawiałam je po ogrodzie w różnych miejscach, żeby nadawały lepszego klimatu i żeby mi przypominały, jak to kiedyś rodzice gospodarzyli w swoim ogrodzie. Ta węglarka to nawet nam kiedyś służyła, ale potem w dnie zrobiła się dziura i może służyć za pojemnik do roślin. W zeszłym roku wyrzuciłam na kompost rozchodnik, który jakoś chorował, pokładał się i ogólnie mi nie pasował. A mój mężuś znalazł ten rozchodnik i wsadził go do doniczki, a doniczkę umieścił w węglarce. O dziwo, rozchodnilk przezimował bez uszczerbku i nawet będzie za jakiś czas kwitł. :D
Obrazek

Beaby, do ogrodu doskonałego to ja nawet nie pretenduję. Są w nim miejsca ładniejsze i brzydsze i mnóstwo jeszcze przede mną pracy, żeby zrealizować jego ostateczną wizję. Ale dziękuję Ci Beatko bardzo za te motywujące słowa, bo zawsze jest bardzo przyjemnie, kiedy komuś podoba się to, co robimy.

ewelkacha, orzech włoski to piękne drzewo i ma właściwości podobne do dębu. Oba zawierają w sobie garbniki, które podobo hamują wzrost innych roślin. Tak w każdym razie czytałam. Kto wie, może gdybym miała na miejscu Czesława jakiś inny okaz, to moje roślinki byłyby już dwa razy większe. Mimo to zarówno orzech, jak i dąb mają zdecydowanie więcej zalet niż wad.

inka, ja na zimę nie okrywam absolutnie niczego. Ani hortensji, ani różaneczników. Jeśli coś wymarza, a zdarza się to naprawdę rzadko, to trudno, widocznie nie zniosło moich warunków. Hortensja Blue Deckiel kwitnie zarówno na pędach tegorocznych, jak i zeszłorocznych, więc nawet jeśli te zeszłoroczne zmarzną, to krzew wypuszcza nowe i one kwitną. Moja dotychczas kwitła słabo, bo podejrzewam, że po prostu za mało ją podlewałam. Teraz się poprawię.

wiridiana, ja tak po zastanowieniu się dochodzę do wniosku, że na nasza piaszczysta ziemia to jest jednak lepsza niż całkowicie gliniasta. Zawsze możemy dodać torfu czy gliny, żeby lepiej trzymało wilgoć. A na gliniastej to podobno podczas suszy nawet szpadla wbić nie można. a z kolei gdy długo pada, to woda stoi i w kaloszach trzeba brodzić.
Kiedy sadzę hortensję czy Rh, dodaję glinę i torf i mieszam to z rodzimą ziemią. No a potem tylko woda, woda i jeszcze raz woda. Wiosną nawóz do hortensji. Ale mimo wszystko i tak nie sązjawiskowe jak w innych ogrodach. Gleba jednak za malo żyzna.

Wstawiam tu kilka zdjęć dla kasik, gdyż pytała mnie o hostę Stained Glass. To jedna z moich ładniejszych. Kiedyś miałam inną, lecz po zimie nie wyszła. A ta ma już trzeci rok.
Obrazek

Ona właściwie jest żółta w porównaniu z innymi odmianami.
Obrazek

Chociaż sfotografowana pod innym kątem,wydaje się ciut bardziej zielona.
Obrazek

Na rabacie "świeci" z daleka.
Obrazek

Obrazek

Inne lipcowe widoki, zwłaszcza liliowcowe i hortensjowe.
Jamaican Me Crazy. Najwyższy z moich wszystkich.
Obrazek

Obrazek

Coctail Party. Uwielbiam go. Kwitnie chętnie i nawet do połowy drugiego dnia kwiaty są ładne.
Obrazek

Wedding Band (Ślubny Welon). Prawdziwe cudo. Na obrzeżach jego płatków mieni się w słońcu złota delikatna koroneczka. Mój dość kiepski aparat słabo to uchwycił.
Obrazek

Obrazek

Regency High. Wysokie, dostojne.
Obrazek

El Desperado. Urocze, wesołe i roztańczone.
Obrazek

Hortensja Polestar. W tle Anabelle.
Obrazek

Early Sensation.
Obrazek

Z prawej Prim'White Dolprim w Białym Kąciku, a z lewej Anabelle.
Obrazek

Obrazek

Przetacznik. Nie wiem, skąd się wziął. Sam się zasiał i kwitnie w dużej kępie już drugi rok.
Obrazek

Złocista rudbekia. Roślina jednoroczna wędrująca po moim ogródku. Od kilkunastu lat jest stale obecna, coraz to w innych miejscach.
Obrazek

Dalie w tym roku słabiutko. Bardzo opóźnione przez suszę i wysokie temperatury.
Obrazek

Ale ta w donicy dobrze sobie radzi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Cudne liliowce, hortenje, hosty. Ostatni liliowiec super piękny.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Lisica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1430
Od: 19 lut 2013, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i Ziemia Kaszubska

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu,

Dziękuję za zdjęcia Czesława.
Piękne, dostojne drzewo, prawdziwy strażnik ogrodu. Mimo trudności, udało Ci się oddać jego wielkość i urodę.

Robiłam sobie w głowie konkurs na najpiękniejsze drzewo, tzw. "drzewo drzew". Wygrał buk, ale zaraz za nim jest dąb. Dwa absolutnie królewskie drzewa.

Zwróciłam uwagę na węglarkę i chcę Ci powiedzieć, że jest wyjątkowo dobrej jakości. Musi być stara, bo te sprzedawane obecnie są lipnej jakości. Dobrze ją wykorzystaliście, takie przedmioty to skarb.

Twój ogród nieustannie mnie zachwyca, nawet liliowcami, których nie lubię i u siebie nie mam. Rozmieściłaś je tak umiejętnie, że aż zaczynają mi się podobać.

Pozdrawiam, czekam na kolejne dalie!
Lisica
"Tylko błękit wciąga nas..."
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11514
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu odpoczynek konieczny, ale nasze ogrody źle znoszą długie nieobecności gospodarzy. ;:174
Czesław i jego towarzysze wspaniali, choć trochę ograniczają Twoje poczynania ogrodowe. Dostosowałaś rabaty do tych wymagań i masz wyjątkowo piękny ogród. ;:108
Piękne kule bukszpanowe z hakone i turzycą. ;:oj
Zakątek hostowo-żurawkowo-rodondrenowy pokazuje, jak przemyślane masz rabaty. ;:180
Spokojnej pracy nad kolejnymi zmianami w ogrodzie. :)
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16014
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

anida, nie dziwię Ci się, że wpadł Ci w oko. Ten ostatni jest piękny, delikatny, subtelny ale nie mogę dopasować żadnej nazwy. To jakaś stareńka odmiana.

Lisico, a może Cię w końcu zarażę liliowcami. Tak jak Ty mnie kiedyś zachęciłaś do dalii. Ciekawe dlaczego nie lubisz liliowców. Czyżby te wiszące na nich szmatki z ubiegłego dnia tak cię denerwowały? Chyba to o to chodzi, prawda? Bo cóżby innego. Wszak są one piękne, szczególnie w kompozycjach, bo łanów liliowców raczej ja też nie lubię.

cymciu, bardzo dziękuję za wizytkę. ;:196 Na szczęście w bukszoanach miałam ćmę tylko w południowej cześci ogrodu, ale w sumie wyrzuciłam tylko trzy kulki, które były w większej cześci obżarte. Reszta zaatakowanych jakoś odrasta i wypełnia luki. W tym roku jest spokój, ćmy nie ma.
Wzięłam się za przesuwanie roślin z jednych miejsc na drugie. Nie czekam na siepień, bo nie zdażę do zimy. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Obrazek

Obrazek
x-ja-a

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

No zdecydowanie powinnam omijać Twój ogród ;:224 Mam głównie róże, róże i róże, ale w tym roku dosadzam coraz więcej bylin i tak naprawdę dopiero teraz odkryłam piękno żurawek np. Wstyd, wiem ;:131 Twoje królestwo jasno pokazuje, że to niekoniecznie róże są królowymi rabat. Wszystko jest, chociaż grupka Louis Odier, Graham Thomas, Gartenspass i Crocus Rose robi wielkie wrażenie ;:oj Twoje kompozycje, gra kolorów, tekstury i światła to uczta dla oczu. Nie dziwię się, że liliowiec Coctail Party Ci się tak podoba, jest słodki i subtelny zarazem. Wypatrzyłam też świecznicę, o której myślę od zeszłego roku, ale jeszcze nic nie wymyśliłam. Mówisz, że zaczynasz przesadzać już jakieś rośliny? Które można przesadzać już teraz bez obaw? Bo ja też mam ochotę na drobne roszady :twisted:
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16014
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Omijać chcesz Jagna, serio? No to już prawie całkiem będę pisać sobie a Muzom. Przychodź i gadaj, bo lubię Twoje zabawne teksty. :D :D
Kochana, ja świecznicy nie mam, a tym co zauważyłaś, jest jakaś ozdobna trawa, której nazwy już nie pamiętam. Kłosi się zjawiskowo, ale niemiłosiernie się rozsiewa i te siewki tak mocno są wrośnięte w ziemię, że ręką trudno je wyrwać. Łopatką trzeba.
Robię - jak to sprytnie nazwałaś - roszadę roślin. Właściwie przesadzam wszystko, co tego wymaga. Głownie liliowce i host, a także niektóre horetnsje i żurawki. Wysadziłam też azalie, które miałam w doniczkach zadołowane w ziemi. Do zimy powinny już dobrze się zadomowić na rabatach.
O,na przykład ta hosta znalazła wreszcie docelowe miejsce, bo przez trzy lata hodowałam ją w donicy na tarasie.
Color Festival
Obrazek

I jeszcze raz cudny liliowiec Coctail Party.
Obrazek
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3659
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandzu dziękuję, myślę, że to ona .Faktycznie w różnym świetle wygląda różnie.
Liliowce to Ty masz cudeńka.Dalie i u mnie się ociągają .
Jadę właśnie do Poznani,w planach mam Ogród Botaniczny, będę robić zdjęcia.
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Przetaczniki są cudowne Wandziu, mam trzy kolorki (biały, różowy i niebieski), też nie wiem skąd niebieski się wziął, bo nie przypominam sobie, jest najmniejszy ze wszystkich, ale zbiera się. Dobrze je przyciąć po przekwitnięciu - zrobi powtórkę.
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16547
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Ja przetaczniki bardzo lubię jako niewymagające wypełniacze, a mam cztery odmiany w trzech kolorach: niebieskim, białym i różowym.
Pięknie masz zaaranżowany ogród, Wandziu! ;:138 ;:138
Szczególnie zainspirowała mnie rabata z fuksjami. ;:333 Właśnie przygotowuję się do stworzenia czegoś podobnego przed domkiem, gdzie jest dużo cienia i słońce zagląda tam na jakieś pół godzinki tylko.
Śliczne liliowce i tak dużo soczystej zieleni też robią wrażenie. ;:215 Jednym słowem: pięknie! ;:433
Dobrego tygodnia, Wandziu. ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu ;:167 pomyszkowałam u Ciebie na rabatach ;:215 nie wiem jakim cudem rośliny mieszczą się w ogrodzie. Ciągle coś nowego dokupujesz. Liliowcom też się nie mogę oprzeć :D mam zaledwie kilka, nowy jest tylko jeden. Zakwitł też ciekawy, trzy sezony czekałam na kwiaty. Fotki wrzucę w wątku to zobaczysz ;:108 Dalie już Ci kwitną, moje późno posadziłam do gruntu...dopiero zaczynają rozchylać kwiaty.
Awatar użytkownika
fiskomp
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 1 wrz 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie 6a

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

:wit
Hosta Colar Festival śliczna, w gruncie powinna się szybko zadomowić. Masz sporo odmian host Wandziu, zresztą u Ciebie jest bogactwo bylin i krzewów, a wszystko w małym ogródku ;:63 . Moja ulubiona hosta (burza kolorów) to June, jeśli nie masz polecam kupić
Zieloni podopieczni u Fiskomp'a
Pozdrawiam - Baśka :)
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”