Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu, naparstnice też mają się u Ciebie bardzo dobrze. Zapowiadają się świetnie ;:215
Ćma i mnie przeraziła, tym bardziej, że znajdujesz ją na parapetach ;:oj Wieść o krocionogach też mnie troszkę przeraża. Muszę poczytać jakie rośliny je choć troszkę odstraszą.
Tron dla Królowej Jadwigi już prawie gotowy. No pięknie brzmią takie nazwy różaneczników.
U mnie bazie już też są w rozkwicie. Za kilka dni będzie je można już ścinać do wazonu.
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę. ;:3
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu, nie mam pojęcia czy stał się cud, bo jeszcze do wiosny daleko
Dopiero wtedy przekonam się, czy dalie przetrwały
Chociaż Twoje pytanie uświadomiło mi, że od momentu wsadzenia do trocin nie sprawdziłam jak się mają
Muszę to naprawić
Awatar użytkownika
fiskomp
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 1 wrz 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie 6a

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandeczko

Masz super podejście do tematu ćmy bukszpanowej, nie każdy ma ochotę na walkę z wiatrakami (ja nie) i na miejscu bukszpanów zsiadą nowe nasadzenia. I to jest dobre podejscie - będzie coś nowego, innego, ogród się zmieni. Obecnie jeśli ktoś chce prowadzić ogród bez chemii to niestety ale nie z buszpanami. Fajna kolekcja kloników. ;:196
Zieloni podopieczni u Fiskomp'a
Pozdrawiam - Baśka :)
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7942
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu
Ciekawa sprawa z obecnością pąków na różanecznikach.
Zauważyłam ,że na gałązkach z których nie ukręciłam przekwitłych kwiatów nie tworzą się pąki na przyszły rok.
Wando ,kiedy sadzisz nowy różanecznik, kiedy powinno się przepisowo je sadzić :?:
Jak myślisz ,czy sadzenie teraz laurowiśni w doniczce to dobry pomysł :oops: :?:
Przy okazji składam Noworoczne Życzonka ,zdrowia i dużo radości z ogrodu ;:196
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
JLG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2198
Od: 15 mar 2009, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ząbki k. Warszawy

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Witaj Wando, u mnie też walka przegrana z ćmą bukszpanową i choć żal, bo krzew jest ze mną już chyba 10 lat to na wiosnę idzie pod siekierę. Trudno posadzę coś innego, a rabacie przyda się lekki lifting (nie wiem czy też tak masz, ale po jakimś czasie ukończone rabaty wymagają reorganizacji - coś urośnie za duże, coś wypadnie, coś się przestanie podobać). Rododendrony jakoś u mnie nie chciały rosnąć, ale klon palmowy posadzony w ich miejsce rośnie (Wilson Pink Dwarf). Ciekawe czy to efekt ostatnich ciepłych zim - jakoś nie przypominam sobie, żebym zbierała wcześniej szpinak o tej porze roku...
linki Lesi
aktualny
Pozdrawiam ciepło - Joasia
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Lisiczko, sprawdza się znane przysłowie: "Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Stare (bukszpany) odeszło, a nowe idzie. Mam teraz o czym myśleć i co planować i dzięki temu wstępuje we mnie nowa energia. Do tej pory nie miałam już miejsca na nowe nasadzenia i zazdrościłam osobom, które dopiero zaczynają urządzać ogród. A teraz to co innego... będą zmiany. :D

ewelkacha, różaneczniki podobno są nieco kapryśne, ale u mnie jakoś dobrze się miały do tej pory. Nawet jeśli nie kwitną, mają piękne skórzaste liście. Zresztą bukszpany przecież też nie kwitły, a sadziło się je ochoczo. Jestem więc dobrej myśli i marzę o początku nowego sezonu. Oby przyszedł nam szybciutko. ;:173

nifredil , pamiętaj koniecznie o siarczanie. Raz na wiosnę się podsypie i potem już spokój. Ja podsypałam tym także hortensje i wydaje mi się, że też lepiej kwitły.

nena, byłam, obejrzałam, smutno :(

Beaby, niektóre rośliny mają rzeczywiście ładne nazwy. Szczególnie róże i liliowce, a także azalie i rododendronki. Już samo czytanie sprawia przyjemność. A bywa też, że nazwa nawet decyduje o zakupie. Jeśli chodzi o Rh, to na przykład nazwa Rasputin świetnie według mnie oddaje barwę kwiatów i przydaje trochę grozy roślinie.
Gałązki wierzby do wazonu - świetny pomysł, skorzystam. :D

Margo, ja od momentu gdy schowam dalie do garażu, w ogóle do nich nie zaglądam, bo musiałabym odwijać każdą karpę z gazety, a mnie się po prostu nie chce. Dopiero wiosną z ciekawością wyjmuję karpęczkę z oslony i patrzę, jak przetrwała. Póki co, niech spokojnie drzemią.

fiskomp, ale niespodzianka, tak dawno Cię nie było! Dzięki, że mnie znów odwiedziłaś. Lubię zmiany w ogrodzie i wreszcie mam na to szansę, będę sadzić, będzie się działo. Oby nam szybko wiosenka nastała :heja

pelagia, wiesz, z tym obrywaniem pąków u rododendronów, to ludzie różnie piszą. Jedni mówią, że nie widzą różnicy w kwitnieniu, a drudzy wręcz przeciwnie. Ja co roku obrywam, bo to nawet przyjemna ogrodowa robótka. Ale przecież w naturze lub w dużych parkach nikt tego nie robi, a krzewy jednak kwitną obficie.
Jeśli chodzi o sadzenie, to gdy ja kupię sadzonkę w doniczce lub otrzymam ją przez Internet, przez jakiś czas stoi ona sobie na tarasie pod moim czujnym okiem i przyzwyczaja się do moich warunków. Pamiętam o podlewaniu i nie spieszę się z wkopywaniem do gruntu. A gdy już przygotuję dołek, wysadzam gdzieś tak na początku czerwca albo tuż po kwitnieniu.
Laurowiśnie możesz oczywiście zadołować w donicy, jeśli tylko ziemia jest u Ciebie miękka. Podlej dobrze, a przed zapowiadanymi większymi przymrozkami przykryj stroiszem. ;:108

JLG, ale mi Asiu zrobiłaś noworoczną niespodziankę! To aż niewiarygodne, że minęlo już tyle czasu, odkąd się ostatnio kontaktowałyśmy. Zawsze miło Cię wspominam. Twoje córeczki to już zapewne małe panieneczki a i ogród nie ten sam, co był. Akcja z bukszpanami sprawiła, że mamy nad czym pracować i możemy na nowo zmieniać koncepcję naszych ogródków. Tak jak piszesz, od czasu do czasu warto nawet przekopać całą rabatą i tchnąć w nią nowe życie, a nie ma po temu okazji. Teraz mamy tę szansę i w sumie jest fajnie. Pozdrawiam serdecznie całą Waszą rodzinkę i życzę samych pogodnych dni. ;:196
Awatar użytkownika
JLG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2198
Od: 15 mar 2009, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ząbki k. Warszawy

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Dziękuję za życzenia. Faktycznie i dziewczyny wyrosły i ogród zmienił się :wink: właśnie robiąc porządki odnalazłam pierwotne, niezdarne plany i notatki ogrodowe :roll: ale nie o tym chciałam pisać - tylko o zakwaszaniu gleby pod rośliny kwasolubne, pamiętam, że na forum doradzano mi stosowanie granulowanej siarki, która mocno zakwasza i działa długofalowo - w każdym razie u mnie azalia i borówki nie narzekają :wink:
linki Lesi
aktualny
Pozdrawiam ciepło - Joasia
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Witaj w Nowym Roku Wandziu :wit Jak patrzę na Twoje samosiejki naparstnic to mi się od razu przypominają moje dziewanny, wyglądają podobnie - porównanie z wielkimi naleśnikami jak najbardziej trafne ;:215
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Asiu, ja to z chemii raczej nie jestem dobra. Ja pod kwasoluby stosuję granulowany siarczan amonu. Ty z kolei piszesz o siarce. I tak sobie myślę, że obu tym środkom jest chyba bardzo blisko do siebie, przynajmniej sądząc po nazwie. Ale może nie mam racji. Może ktoś się jeszcze wypowie na ten temat.

Blueberry, faktycznie dziewanny są bardzo podobne. Też mam ich siewki. Lubię jedne i drugie, tylko zawsze się martwię, żeby nie wysiały się w samym środku róży, bo ją całkowicie zdominują. Kiedyś tak miałam, że naparstnica wsiała się w środek róży, żal mi było wyrywać, a ona potem wyrosła prawie na dwa metry i tak przytlamsiła róże, że przykro było patrzeć. Teraz od razu usuwam, ajk tylko znajdę w niepożądanym miejscu.
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4317
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Przyszedłem Wando z rewizytą - zaznaczam wątek i niedługo pospaceruję po twoich włościach :wink:
Na razie ci powiem, że u nas jest ogrom bukszpanów, walczyliśmy z ćmą i wygraliśmy. Niestety dookoła wszystkie bukszpany poległy a działkowicze nawet ich nie wykopali i nie zniszczyli - spodziewam się więc wiosną ataku chmary ciem wylęgniętych z tej ogromnych ilości gąsienic :(
Nie poddam się - będę walczył :wink:
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

W takim razie mogę Ci tylko życzyć, by owa walka skończyła się sukcesem, ale szczerze mówiąc, trochę powątpiewam. Jeśli sąsiedzi mają obok "hodowlę" tego paskudztwa, to cały czas będziesz musiał się zmagać z problemem, prawda?
Mnie już pozostały po buszpanach tylko wspomnieniowe zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2587
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Piękne kule bukszpanu miałaś :D Na przedostatnim zdjęciu te niebieskie liscie (wspaniałe!)pod kulą to co jest? Nie moge pdac linka bo postimages nie dał mi go; nie pozwalasz na opcje publiczną?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Sporo miałaś bukszpanów, szkoda ;:185 dużo miejsca Ci się zwolniło, co planujesz posadzić?
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”