Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
JagiS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5044
Od: 8 kwie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Cześć, Wandeczko!
Przebolałam już Twoje bukszpany i w pełni rozumiem Twoją fascynację różanecznikami i azaliami. Też je kocham, może nawet bardziej azalie z ich nieregularnym awangardowym kształtem krzaczków. Posadziłam ich w zielonych pokojach całą masę i z rozpaczą obserwowałam jak w kolejne lata suche i upalne jeden po drugim zaczęły ginąć :cry:. Mimo uporczywego zakwaszania, podlewania, ściółkowania i innego cudowania. Gama barw rododendronów i azalii jest oszałamiająca i fantastycznie ubarwia zazwyczaj ubogą w kolory wiosnę. Ale kwitną tak króciutko...
Tylko nadzieją, że masz naturalnie kwaśną glebę, daje szansę Twoim nowym ulubieńcom na długie kwitnące życie. Szczerze Ci tego życzę ;:196.
Ale najbardziej u Ciebie zadziwia mnie inna sprawa. Masz w ogrodzie wielkie dęby, oprócz nich całe mnóstwo iglaków. Wszystko to są łapczywe wysysacze wilgoci i "twórcy" gęstej plątaniny korzeni. Ciekawi mnie bardzo jakim cudem tak pięknie rosną i kwitną Ci inne, dużo delikatniejsze rośliny ;:oj.
Zaś co do komponowania ogrodu i niezwykłych romantycznych kompozycji - to, jak zwykle, chapeau bas ;:180.

Buziaki - Jagi
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu, postaram się zaglądać częściej, zwyczajny brak czas mnie dopadł i jakieś rozprężenie. W ogrodzie dużo pracowałam, a zwyczajnie nawet aparatu nie chciało mi się brać, ale obiecuję poprawę. ;:173
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

cyma, nie umiem Ci odpowiedzieć w sprawie przycięcia azalii, ale wydaje mi się, że one nie zachowują się tak jak róże. Ja nigdy przy ziemi nie przycinałam. Przycięłam tylko taki jeden długi i łysy pęd i w tym miejscu odbił młody, ale też jeden. Z tym cięciem to ludzie rożnie mówią. Trzeba samemu eksperymentować.

JagiS. Ja dopiero po wielu, wielu latach uświadomiłam sobie, że mam kwaśną ziemię. Nigdy nie badałam odczynu gleby, ale obserwowałam rośliny. Pewne gatunki po prostu nie chciały rosnąć, a inne czuły się dobrze. Niestety mimo to niepotrzebnie upierałam się, żeby jednak uprawiać to, co mi się podoba, a nie to, co chce rosnąć. Kwasoluby to jest właśnie to, co powinnam sadzić przed laty, teraz miałabym już duże okazy. Rzeczywiście jest u mnie w ogrodzie sporo drzew i krzewów, ale Rh mają płytki system korzeniowy i lubią rosnąć pod drzewami. No ale podlewać faktycznie trzeba dużo, a że mój ogród jest przydomowy, więc leję im wodę w razie potrzeby. To samo z hortensjami. Liliowce nie są wymagające, a róże no cóż - mam takie sobie. :wink:

apus, czasem dobrze sobie zrobić przerwę. Człowiek zatęskni i znów ochota na forumowanie wraca. :D

Obrazek

Japonka Melina
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Limetta
Obrazek

Gibraltar
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu dziękuję, ;:196 poeksperymentuję na razie z cieciem japońskiej. :)
Molinia już tak ładnie pokazała kłosy?
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu, ale pięknie.
Przycupnę w kącie i popodziwiam piękności, które nie chcą u mnie rosnąć .
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Pani ze szkółki Agaflora radziła, żeby broń Boże nie ciąć azalii, kiedy kupowałam swoją. I że tego nie znoszą.

Wando może tak być, że tu raczej bardziej kwaśno w okolicy. Z kwasolubami rzeczywiście problemów nie ma. I z lawendą.
Może to kwestia tego, że piaski? Ale z dwojga złego wolę te piaski niż glinę, bo przynajmniej sama sobie przekopię.
A z różami zobaczę. Posadziłam wczoraj kolejne będę walczyć.

Uwielbiam patrzeć na Twój ogród. Jest taki skończony, mimo, że dokonujesz w nim zmian. Ale widać, że można po prostu wyjść i podziwiać i nie trzeba nic sadzić, sprzątać.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Masz rację Wandziu, czasami dobrze sobie robić przerwy.
Teraz oglądam Twoje nowe zdjęcia i już sama się z siebie zaczynam śmiać. Wcześniej, jak miałam "parcie" na róże, to w każdym ogrodzie je tylko widziałam, potem miałam tak z hortensjami a w ub. roku z jeżówkami... a teraz mam wrażenie, że wszędzie widzę orliki ;:306 Ostatnio się nimi tak zachwyciłam, że... no właśnie Wandziu, piękne masz orliki ;:167 to na pewno jakiś znak, że muszę sobie sprawić kilka... ;:173
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu, podziwiam Azalie, orliki,żurawki...ogród wygląda bardzo kolorowo :D Na fotografii z białym Rodkiem lub Azalią ? z boku widać fajne listki...czy to klonik?
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

cyma, na zdjęciu to nie jest molinia tylko jakaś inna trawa. Kiedyś znałam nazwę, ale już nie pamiętam. Jakaś kostrzewa. Wczesną wiosną wyglądała bardzo marnie, dopiero niedawno odżyła.

tulipanka, dziękuję i zapraszam do dalszego oglądania. Niedługo azalie przekwitną, zastąpi je coś innego. U mnie będą to głównie róże i liliowce.

wiridiana, oj, wcale nie jest tak dobrze, że można już tylko podziwiać. Pracy jest ogrom. Codziennie jest coś do zrabienia. Dzisiaj przesadziłam hortensję, wsadziłam nowego Rh, przycięłam tawuły, oberwałam przekwitnięte kwiaty połowie azalii, częściowo nawoziłam kwasolubne, no i ciągłe pielenie chwastów, bo po deszczu nagle wyrosło mnóstwo sieweczek nie wiadomo czego. No ale trochę czasu na posiedzenie i poczytanie też się na szczęście znalazlo. :D

apus, orliki to takie wdzięczne kwiatuszki. Same się wysiewają, co roku w innych kolorach i nie są inwazyjne. Jak już raz sobie posadzisz, będziesz miała na stałe. Ja w tym roku mam głównie granatowe i różowe, biały się nie trafił.

Anna11, na tym zdjęciu widać listki klonika Dissectum. Ale jesteś spostrzegawcza Aniu ;:108

Golden Eagle maluszek, ale już dwa kwiatki wydała.
Obrazek

Oxydol ma nieskazitelnie białe płatki
Obrazek

Resztki dawnych irysów - nie rozrastają się u mnie dobrze, a jeśli już to nie kwitną.
Obrazek

Sarina
Obrazek

Jeszcze raz Królowa Jadwiga w morzu trawy hakonechloa.
Obrazek

Obrazek

Klondyke - cudnie pachnąca pomarańczka
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

U Ciebie Wandziu cudowne kolory tych azalii, wspaniale... Ja z orlików dzisiaj dokupiłam żółty, biały i lekko różowy. Nie mogłam się oprzeć, 3 zł za całkiem dużą i kwitnącą sadzonkę, to jak nie wziąć? :D
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16500
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Wandziu, masz tak piękne azalie, że pozwolę sobie nazwać Cię Królową azalii. ;:138 ;:138 ;:195 ;:195
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25116
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

Ja też zachwycam się Twoimi azaliami
U mnie tylko jedna rośnie tak jak powinna. Reszta wegetuje. Moja działka nie jest dla kwasolubów
Ale się uparłam i próbuję je ożywić
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Róże, hortensje i dalie pod dębowym okapem. 18

Post »

apus. to kupiłaś akurat orliki w moich ulubionych kolorach. Ale cena rzeczywiście śmiesznie niska, prawie jak za darmo. Tylko teraz pamiętaj, żeby nie ściąć przekwitniętcy kwiatostanow, żeby mogły się rozsiać na przyszły rok.

Obrazek

płocczanka, to zaszczytne miano jest chyba na wyrost. Moje azalie to na razie młodziaki, nie wiadomo które dożyją dorosłości. Chciałabym , żeby wszystkie, wtedy dopiero byłoby na co popatrzeć. Wszystko zależy od tego, jakie będą przyszłe zimy.

Cudna azalia Cecile.
Obrazek

Obrazek

Fabiola bardzo nietypowy malinowy kolor
Obrazek

Parkfeuer, ognista strażacka czerwień
Obrazek

Margo, podsyp im kwaśnego torfu, nawet teraz powinno pomóc w tworzeniu pąków na przyszły rok.

Golden Sunset
Obrazek

Obrazek

Władysław Jagiełło
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”