Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 686 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 49  
Autor Wiadomość
Amanita
 Tytuł: Green Fingers cz. 2
PostNapisane: 26 maja 2017, o 01:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
:wit wszystkich odwiedzających i podczytujących mój wątek ogrodowy ;:114

:arrow: Tu pierwsza część mojego wątku Green Fingers - czyli anglistka w ogrodzie

Obrazek

Długo mi się zeszło z otworzeniem kolejnej części, ale sezon w pełni, pracy w ogrodzie dużo, więc nie zawsze jest czas na inne rzeczy ;:131 Jest akurat koniec maja, więc kończę sadzić rozsady kwiatowe, warzywa, dosiewam nasiona.
Pracy dużo, a czasu mało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ramach przypomnienia kilka słów o mnie :uszy

Od kilku lat urzęduję na działce, na której postawiliśmy dom mieszkalny, chociaż w nim jeszcze nie mieszkamy. Do tej pory, na działce miałam tylko warzywnik (bo jestem zapalonym zjadaczem warzyw i ogólnej zieleniny), ale od zeszłego roku zaczęłam też myśleć o części ozdobnej ogrodu, jak i użytkowej. Założyliśmy więc mały sad, posadziliśmy krzewy owocowe oraz w tym roku postawiliśmy dla dzieci plac zabaw :) Byliny i krzewy dosadzam ciągle ;:224
Na działkę jeżdzę co kilka dni, natomiast na co dzień podziwiam ogród mojej mamy, u której obecnie mieszkamy. Mama ogród pielęgnuje już pewnie ze 30 lat, a wcześniej ten sam kawałek ziemi pielęgnowała jej mama, moja babcia, jest to więc ogród już dobrze wyrobiony - z mnóstwem bylin i krzewów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie jestem jeszcze pewna jak chciałabym, aby wyglądał mój ogród, chociaż pewne zarysy już w głowie mam. To jednak sprawia, że często coś przesadzam i zmieniam zdanie, Przekonałam się na własnej skórze, że gusta się zmieniają :)

Obrazek

Najbardziej lubię kwiaty i rośliny w odcieniach fioletu, te akurat jako pierwsze wpadają mi w oko - do kontrastu z fioletami - biel, której w moim ogrodzie coraz więcej.
Zrobiłam w tym roku białą rabatę, więc bardzo ciekawa jestem efektu ;:65
Uwielbiam pachnące i aromatyczne rośliny, kwiaty, zioła, bo ten zapach sprawia, że nie da się przejść obok takiej rośliny obojętnie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten sezon zapowiada się wyjątkowo, bo zakwitną moje pierwsze róże, których posadziłam jesienią i wiosną ponad 30 szt. ozdobnych. Dodatkowo powojniki, które też mam pierwszy raz, oraz ketmie, w których się zakochałam.
Przygotowałam jedną, wielką rabatę daliową, na której posadziłam kilkadziesiąt różnych odmian dalii.

Obrazek

Obrazek

Planuję w tym roku utworzyć rabatę ozdobną przy ogrodzeniu, więc czeka mnie dużo pracy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z warzyw oczywiście nie zrezygnowałam :wink: Mam pomidory w tunelu, słodkie i ostre papryki, kolorowe sałaty, które uwielbiam oraz różne dyniowate. Będzie więc co podjadać latem :)

Obrazek

Obrazek

Do rozpoczęcia nowego wątku celowo wybrałam rośliny w moich ulubionych kolorach :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do następnego :wit

Kolorowe sałaty i kwiaty - wątek sprzedażowy

Rzepka
 Tytuł: Re: Green Fingers cz. 2
PostNapisane: 26 maja 2017, o 03:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
:wit Dominiko
Z podziwem podcztywałam pierwszą część, masz piękny ogród z dużymi możliwościami, możesz go kształtować od początku, pewnie po drodze jeszcze nieraz zmienisz zdanie, co do nasadzeń, ale to przywilej wszystkich Ogrodników.
Buziaki dla najmłodszych Kwiatuszków, w rodzinie z takimi tradycjami ogrodniczymi, miłość i zainteresowanie roślinkami na pewno mają w genach.
Czy mrówa nie dostała niestrawności po zjedzeniu kwiatów lawendy??? :;230

Pozdrawiam Irena

Zobacz profil Wyślij e-mail      

mymysteryy
PostNapisane: 26 maja 2017, o 06:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Melduję się w drugiej części wątku. :wit Z przyjemnością będę dalej śledzić losy Twojego zielonego królestwa. :)
To, że nieraz zmienia się zdanie i trzeba coś przesadzić, to chyba każdy z nas tego doświadcza na co dzień. :lol: Dzięki temu ogród "żyje " i nie jest nudno. :wink:
Miłego dnia. ;:3

wanda7
PostNapisane: 26 maja 2017, o 16:28 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Nadal będę pilnie śledzić Twoje poczynania oraz zachodzące tu zmiany. Szczególnie w temacie daliowym będę uważnie przyglądać się kolejnym kwitnącym pięknościom, bo jak pamiętasz sporo odmian mamy podobnych, więc ciekawie będzie porównywać, jak one rosną w różnych warunkach. ;:108

plocczanka
PostNapisane: 26 maja 2017, o 20:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jestem i ja, Dominiko. :wit :wit
Wpisuję się ,byś mi nie zaginęła w tym wielowątkowym gąszczu. ;:108
Pięknie wprowadziłaś nas w tę część swoich ogrodowych zmagań. ;:63 ;:63

seba1999
PostNapisane: 26 maja 2017, o 23:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Ja też już jestem :D
Lubię fiolety i niebieskości tak samo jak Ty :D , ale czasem rośliny w innych kolorach są piękne, podobają mi się i muszę je mieć ;:224
Wychodzi taki misz masz ;:306

Locutus
PostNapisane: 28 maja 2017, o 13:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Fajnie, że jest już druga część... Cudne orliki i irysy... Uwielbiam łazić po Twoim ogródku...

Pozdrawiam!
LOKI

vimen
PostNapisane: 29 maja 2017, o 21:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Melduję się i ja :D
Śliczne orliki i iryski. Faktycznie są takie niebieskie?

klajka
PostNapisane: 29 maja 2017, o 21:36 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Dalej chętnie będę podglądać co u Ciebie w ogrodzie :)

Amanita
PostNapisane: 30 maja 2017, o 00:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
:wit Kochani, dziękuję wszystkim za odwiedziny :)

Irenko, miło mi, że do mnie zaglądasz ;:196 Mając duży ogród, to można nieźle poszaleć, chociaz ja niestety z ogrodnictwem jestem sama, sama w zasadzie wszystko robię. Mąż, owszem, jak coś cięższego trzeba zrobić, to pomoże, ale on najchętniej widziałby wszędzie trawnik oraz drzewka i krzewy owocowe. Kwiaty uważa za zbędne. Ciągle się więc o to sprzeczamy, gdy ja coś nowego dosadzam, to on ciągle pyta "po co ci to?" :wink:
Młodszy synek Antoś, to niestety mały psotnik :D Mrówka po lawendzie czuła się dobrze, ale za to babcia dostała niestrawności - ze złości :wink: Od razu się kapnęła, że coś jest nie tak i oczywiście mnie się dostało, że dziecka nie upilnowałam :lol:

Kasiu (mymysteryy), to fakt, z tym ciągłym przesadzaniem to nie jest nudno :D Dobrze, że to chociaż byliny, małe sztuki i da radę wykopać i przenieść, bo jakby były to jakies krzaczyska, to chyba by mi się nie chciało, i dałabym sobie spokój :D

Wandziu, no moje dalie już wychodzą, jeszcze widzę, że nie wszystkie, ale już raczej większość wyszła. No bardzo jestem ciekawa jakie kwiatki z tego wyjdą :D Ty swoje podpędzałas, to wcześniej zobaczysz kwiaty, ale później będziemy mogły porównać.

Lucynko, fajnie, że jesteś ;:196 Ostatnio mniej czasu mam na wątek, bo pracy w ogrodzie się nazbierało, a i tak jeszcze nie wszystko zrobione.

Seba, oczywiście :D Jak jest kolorowo, to też jest pięknie. Zresztą wszysto zależy od umiejscowienia i zestawienia z innymi roślinami. Niby nic, a jaki to daje efekt!

Loki, zapraszam, spaceruj tak dużo, jak chcesz :D Orliki sa przecudne, mają w sobie to coś, że przyciągają wzrok. Może to to, że tak górują nad innymi na cienkich łodyżkach? Wyglądają naprawdę ciekawie ;:108

Kasiu (vimen), tak te irysy z pierwszego zdjecia, to jakieś NN-ki syberyjskie i faktycznie są takie niebieskie. Pozostałe bródkowe są wydaje mi się ciut ciemniejsze na żywo niż na zdjęciu, ale czasem ciężko aparatem uchwycić prawidłową barwę ;:131

Klajka, zapraszam, zaglądaj :D

Amanita
PostNapisane: 30 maja 2017, o 01:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Witam wszystkich gości mojego wątku :wit

Weekend minał mi jak zwykle na działeczce, pogoda była taka, że lepszej nie mogłam sobie wymarzyć. Dzieciaki się wybawiły, wyszalały, a ja jak zwykle się ciężko narobiłam :lol: Ale bóle mięsni z przepracowania w ogrodzie są w pewnym sensie przyjemne, bo chociaż mam tę satysfakcję, że będzie pięknie ;:173

Obrazek

Maj to niesamowity miesiąc. Jak przyjemnie obserwować jak poszczególnie rośliny zakwitają, potem przekwitają, przypomina mi to trochę taką falę meksykańską, tylko z udziałem roślin i rozciągniętą w czasie.
Teraz jest czas orlików i irysów, maków orientalnych. Widzę, że i piwonie za chwilę zakwitną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kwitnie też już kukułka ;:167 Spacerując po działce, przypadkiem znalazłam kolejną. Od razu wykopałam i tymczasowo umieściłam w doniczce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalie już prawie wszystkie wyszły z ziemi :heja Chyba słoneczko im w tym pomogło. Daliowa rabata oczywiście została przystrojona przez chłopców, aby nie było łyso póki nie pojawią się kwiaty. Profesjonalna taczka też oczywiście jest :wink:
Rabata daliowa miała być obsadzona tylko i wyłącznie daliami, ale jednak złamałam się i jako tło dla dalii posadziłam jednoroczne naparstnice i blisko ścieżek tytonie leśne, aby ładnie pachniało. Bo tych rozsad naprodukowałam tyle, że już nie wiedziałam gdzie to posadzić, a szkoda mi było wyrzucić na kompost.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moi chłopcy oczywiście też intensywnie grzebią w ziemi jak ja :D Mają własną rabatę przy huśtawce i sobie ją dekorują.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po obfitych deszczach z zeszłego tygodnia (czy to już może 2 tygodnie mineły?) trawy i chwastów jest tyle, że chyba muszę kozę kupić, aby to wszystko wyjadła.

Tu, łączka pod malinami ;:224 Maliny już w pąkach.

Obrazek

Obrazek

Boróweczki, chłopcy się już owoców nie moga doczekać.

Obrazek

Kamczatki zaczynają dojrzewać

Obrazek

Na jabłonce widać zawiązane owoce

Obrazek

A co najlepsze.
Śliwa, która zakwitła po raz pierwszy - 1 tylko kwiatem zawiązała taki oto ładny owocek.

Obrazek

Czereśnie niestety zmarzły i wiśnie zdaje mi się, że także, bo owoców nie widać. No cóż, może za rok się uda. I tak się ciesze, że w pierwszym roku po posadzeniu czereśnie w ogóle zakwitły i to 2 odmiany w tym samym czasie, więc zapylić się mogły. Niestety mróz kwiaty załatwił :evil:

Cierpliwie czekam na pierwszy powojnik Comtesse de Bouchard! Nie mogę się doczekać, bo to jest jak mieć ciasto, a nie móc go zjeść :D

Obrazek

Chabry górskie pięknie wyglądają w takim półcieniu ;:167

Obrazek

Obrazek

Już za chwilę zakwitną moje działkowe irysy syberyjskie, które mam kilka lat. Od 2 lat zbieram się, aby podzielić tę kępę, bo wygląda jak dziadek z łysiną na głowie :lol: Ale w tym roku zrobię to już na pewno.

Obrazek

Mój nowy nabytek, kalina ;:173 Mam już takie 3, nawet duże, ale jeszcze nie kwitły, więc jak zobaczyłam w szkółce już kwitnącą, to od razu kupiłam. Przy okazji kupiłam tez ketmię Blue Chiffon ;:167 Jakiego ja mam pecha, że jadąc na działkę przejeżdzam akurat obok szkółki i zawsze kątem oka widzę jakies kwitnące rośliny i muszę zajęchac :lol:
Wracając do kaliny, to piękne są jej kwiaty, szkoda tylko, ze nie pachną. Kalina oczywiście stoi w poczekalni i czeka na mój wolny termin, kiedy ją posadzę :lol:

Obrazek

W kolejnym poście pokażę Wam więcej zdjeć ;:3 Bo zakwitła i czeremcha późna i głogi na działce. No i zagajnik już inaczej wygląda, bardziej zielono :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A, zapomniałabym. Mąż podczas koszenia trawy najęchał na poroże. Zaczełam się zastanawiać jak i kiedy taki zwierz wszedł w ogóle na naszą działkę? ;:oj Czyżby sarny potrafiły wysoko skakać? Czy może umieją się czołgać? To dopiero zagadka :D

Obrazek

magda1975
PostNapisane: 30 maja 2017, o 05:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
No oczywiście że potrafią skakać.Ja mam też takie poroże,zastanawiam się czy można je wykorzystać w ogrodzie?Ale jak? :?: :?:

Amanita
PostNapisane: 30 maja 2017, o 08:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
O proszę, to nie wiedziałam, że to takie sprytne zwierzęta :)

Co do wykorzystania, to myślałam sobie, że jakbym miała jakiś drewniany domek czy schowek na narzędzia, to bym to sobie przykręciła do ściany i używała jako wieszaka :D Ale w obecnej chwili nie mam tego jak wykorzystać.

daysy
PostNapisane: 30 maja 2017, o 10:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Dominiko ogród masz piękny w kolorach takich jak lubię i zazdroszczę Ci konsekwencji w utrzymaniu tej tonacji. Ja mam tak jak Seba, ściągam do ogrodu rośliny pod wpływem impulsu i często nie ma to nic wspólnego z bielą i błękitem ;:224 .
zmiany w ogrodzie są nieuniknione, on dojrzewa razem z nami ;:215 i ;:215 to jest chyba najpiękniejsze w jego tworzeniu ;:173

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 686 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 49  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: AGA Z, plocczanka, silversnow i 54 gości