Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017/2018/2019 i 2020

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Izo ja też nie miałam pojęcia, że są takie szpadle. Co prawda widziałam podobny u Monty Dona, ale o prostym kształcie. Wtedy też "zachorowałam" na taki szpadelek - mały, krótki, lekki i wytrzymały. Chodziło mi nawet po głowie by kupić go gdzieś w Anglii. A wracając do tematu jedzenia "zielska" to ja nie tylko nie przewiduję jedzenia podagrycznika, ale innych roślin też. Nawet mam opory przed nasturcją, nagietkiem czy pokrzywą ;:224 Iryski są piękne tylko szkoda, że krótko kwitną. Szczególnie jak są młode i mają po jednym pędzie.

Elu trochę szkoda, że tak wyszło. Hosty oddałam zanim przeczytałam o zmianie terminu. Mam nadzieję, że kardiolog miał same dobre wiadomości dla Ciebie. A jak zakupy? Poszalałaś? Kupiłaś coś fajnego? Za 3 tyg. mam kolejne targi i już się cieszę :tan
Ciekawa jestem tych Twoich różyczek. Ja ostatnio dostałam 2 od koleżanki i znów stan mi sie zgadza. Szpadelek spisuje się super.

Aga dzięki za zainteresowanie. Komputer chodzi jak chce tzn. raz lepiej, raz gorzej, a czasem wcale. Jak padnie całkiem to będę zmuszona pomyśleć o nowym. To dla mnie spore wyzwanie, bo przywiązuję się do przedmiotów. Telefony też bardzo rzadko wymieniam i nadal mam taki z klawiaturą :;230 Na FO można zachorować praktycznie na wszystko. Tu tyle chorób roślinnych szaleje, że każdy może wybrać coś dla siebie. Ja przez wiele lat broniłam się przed różami aż przyszedł czas i zaczęłam je kupować. Mam ich teraz ok. 50. Iryski są cudne i mało miejsca zajmują. Szpadel jest super i mogę polecić. Widziałam też takie krótkie widły w T-Maxx prosto z Anglii, ale za długo się nad nimi zastanawiałam i wykupili ;:223

Grażynko jak to iryski Cię nie kochają?! Takiego ogrodnika jak Ty nie można nie kochać! Całe szczęście, że na FO można wszystko zobaczyć. Jest taki przekrój ogrodów i ogródków, że możemy oczy nacieszyć wszelkimi kolekcjami. Szpadelek jest super i mam nadzieję, że długo będzie mi służył.

Halinko jeszcze raz dziękuję ;:196 Tobie zawdzięczam te piękne widoki. Większość odmian kwitnie. Niestety to nie jest prymula od Tadzia. Kupiłam ją kiedyś na targach. Oczywiście jako nn.


Po kwietniowej zimnicy przyszły majowe upały. Zastanawiam się jak to zniosą rośliny. Choć trudno w to uwierzyć mimo mokrej wiosny miejscami mam bardzo sucho na rabatach. Tulipany kończą żywot, a zaczynają czosnki. Kilka powojników jest obsypanych pąkami, a inne ledwo zipią ;:24 Róże dopadła mszyca, ale pączki też zauważyłam :heja Ogólnie jest co robić i co podziwiać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek - takich mam lokatorów na działce...szkoda tylko, że paskudzą na huśtawkę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek - przez kilka lat próbowałam kupić tulipany pictury ( zawsze były pomyłki) aż w końcu się udało :tan

Obrazek

Obrazek - jeszcze dzień lub dwa i azalie buchną kwieciem

Obrazek
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Nie kochają bo nie mają plaży u mnie.
W tym ścisku mają za mało słonka a zima za mokrą ziemię.
Mam aż 3 parki takich lokatorów, jedna u sąsiada w tui.
Te akurat lubię, ale zwykłe dachowce nie, tylko paskudzą i zżerają groszek, sałatę i jarmuż.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Izo witaj ;:196
Zaraz po rozmowie telefonicznej zapragnęłam zobaczyć Twą wiosnę - jest kolorowa i bogata - brawo !!!
Zbieractwo cebul wszelkiej maści opłaca się ale u Ciebie nic nie wygnije, u mnie z tym różnie bywa.
Czy sadzisz je wprost do gruntu? Myślę o posadzeniu tulipanów na hostowiskach ale chyba w pojemnikach bo przy wykopywaniu mniejszy stres o uszkodzenia host.
Mówiłaś, że masz jakąś odmianę p.Siebolda - ten powyżej to gatunek.
Tulipany pictury mają mniejsze kwiaty i sa późniejsze ? Właśnie zakwitły żółte NN i zastanawia mnie co to za jedne?
Czekam i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Ślicznych masz lokatorów, Izo! W każdym razie wyglądają bardzo romantycznie! :). A irysków masz całe mnóstwo, cała paleta kolorów. Aż sama zapragnęłam rozszerzyć swoje zbiory :). Kwiaty wiosenne przydają się na działce, bo przynajmniej może człowiek popracować w miłych okolicznościach przyrody i nacieszyć oczy przy okazji.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Grażynko u mnie z "plażą" też jest problem...Zimą ziemia jest mokra i ciężka, ale pojęłam wyzwanie. Mam nadzieję, że zostaną u mnie dłużej. Czasem kręci się u mnie jeszcze parka sierpówek, bo zimą stołowały się przy karmniku. Te zwykłe dachowce wolą buszować po osiedlu, na działki nie zapuszczają się.

Krysiu cieszę się, że zadzwoniłaś. Miło było pogadać. Z tymi cebulami to u mnie jest różnie. Czasem nornice dopadną, czasem wygniją jak jesień bardzo mokra ( bo ziemia u mnie ciężka i zimna), ale nie poddaje się i kupuję nowe by wiosna była kolorowa. Ja sadzę prawie wszystko bezpośrednio do gruntu. Mam kiepskie doświadczenie z sadzeniem w pojemnikach. Czasem mi się zdarza sadzić rośliny w donicach na rabaty, ale ostatnio unikam tego. Masz rację ten na zdjęciu to gatunek i to od Ciebie. Poza nim mam dwie odmiany: Praga i jeszcze jakiś nn. Ostatnio kupiłam jeszcze jeden nn - bladoróżowy.

Obrazek - najnowsza primula sieboldii nn - zdjęcie słabo oddaje jej kolor

Obrazek - obie moje odmiany - Praga ma większe kwiaty

Witaj Elu! Wiosna to moja ulubiona pora roku, dlatego kupuję całą masę wiosennych kwiatów. Uwielbiam je wszystkie. Mam dziwną słabość do małych kwiatków ;:224 Może dlatego, że sama jestem nieduża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Największą niespodziankę zrobił mi dziś pewien liliowiec...

Obrazek - wcale nie miał pąków jako pierwszy...
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Rzeczywiście szybki liliowiec :lol: Irysy fajniutkie. Trzeba sobie na przyszły sezon sprawić jakies niskie odmiany. Masz rację, można tu zachorować na wiele różnych roślin :lol:
Przy najbliższyc zakupach ogrodniczych kupię sobie podobny szpadel lub nóż do krawędzi. Będzie bardzo,przydatny u mnie choć ja dopiero niecałe pół działki ogarnęłam jako tako.
Iza, to ja też wrócę do jedzenia zielonego :) Mam odwrotnie, próbuję różnych roślin, łącznie z pokrzywą, podagrycznikiem i młodym mleczem :lol:
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Izo zerknij w sieci na pierwiosnka 'Kuomi' bo kształt płatków (koronkowe, wolne i oddalone od siebie) a do tego kolor bardzo delikatny jakby muśnięte płatki jasnym fioletem a czasami w przekłamaniu zdaje się być niebieskawy ... :;230
Obrazek
Dla mnie Siebolda wszystkie są śliczne i najchętniej tylko z tej grupy chciałbym uprawiać.
Jakoś inne mnie nie kręcą .
Liliowce już zakwitły ??? mój Dumortiera w pąkach więc lada chwila.
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Haha Izo ja tez mam telefon z klawiatura :wit
Gołąbki piekne! Może jakiś mały daszek zrobić pod belką...?
zdjecie niezapominajek z lemonkowym tulipankiem - piekna kolorystyka... A tam razem z paprotką to sa zawilce w cieniu?
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Nareszcie buchnęło majem. Zrobiło się ładnie, że tylko siedzieć i podziwiać. Do pełni szczęścia brakuje mi jednak solidnego deszczu.
Dzisiaj zrobiłam solidny oprysk różom przeciw mszycy. Jest jej mnóstwo. Chyba jednak nie wszystkie róże im smakują, bo na kilku odmianach ani śladu mszycy. Wcześniej gdy miałam kilka krzaczków to kupowałam gotowy środek w aerozolu. Teraz jednak mam tak wiele róż, że to się zupełnie nie kalkuluje. Kupiłam Decis i zobaczymy jaki będzie efekt.

Izo solidny szpadel to podstawa. Szczególnie na początku. Taki nóż do przycinania krawędzi też kupiłam pod wpływem FO. Muszę przyznać, że się sprawdza. Korzystam z niego gdy powiększam rabatki i muszę zdjąć darń ;:224 Iryski można sadzić do sierpnia, więc masz jeszcze czas by coś upolować. Ja ostatnio kupiłam sobie na rynku białego niskiego. Nie jest to jednak ta odmiana na jakiej mi zależało. Moja córka jadła zupę z młodej pokrzywy i bardzo ją zachwalała. Może kiedyś spróbuję...

Dzięki Krysiu! Przypomniałaś mi nazwę tego pierwiosnka. Ja go kiedyś już poddałam identyfikacji, tylko ta japońska nazwa jakoś mnie nie trzyma :oops: Masz rację wszystkie sieboldii są cudne i też chciałabym mieć ich więcej. Trudno powiedzieć o tych liliowcach ( już 2 ) że zakwitły. Raczej mają po kilka kwiatków.

Aga chyba czas pomyśleć o nowym telefonie... Ja nawet znalazłam coś dla siebie - niedrogiego i bez cudów. Gołąbki ładne to fakt. W zasadzie je lubię. Od lat odwiedzają moją działkę ( choć pewnie to inne osobniki, bo aż tak długo gołębie chyba nie żyją) . Te tulipany rosną u mnie od ładnych kilku lat. Świetna odmiana, ale nie wiem jaka. Dobrze sobie radzą w trudnych warunkach pod bzem i długo kwitną. Dobrze zauważyłaś - to zawilce wielkokwiatowe rosną w towarzystwie paproci w półcieniu. Podoba mi się ten duet, ale paprocie muszę czasem ograniczać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek - pierwsze goździki zakwitły na skalniaku

Obrazek - moja zmora też - cymbalaria pallida

Obrazek

Obrazek

Obrazek - kolejny liliowiec zaczyna otwierać kwiaty - ten jednak jest spóźniony w tym roku, bo najczęściej na Dzień Matki był jednym wielkim bukietem

Obrazek - to Belle Isis - ciekawa jestem która róża zakwitnie pierwsza, bo pąki są prawie na wszystkich

Obrazek

I na koniec powojnik Guernsey Cream zakwitł jako pierwszy z wielkokwiatowych. Mam go 3 lata i teraz dał prawdziwy popis:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Powojnik niesamowity! I to po 3 latach!? Kwiaty jak dłoń, wielkie!
Pokrzywa jest bardzo zdrowa, mozna ja ususzyc w bukiecie, jak zioło na altance i zima pić jak miete, ma duzo żelaza i poprawia włosy.
U Ciebie na zdjeciach zawsze tak fajnie wychodza ze nie widac inych dzialek, tylko jak calość...
Swietne te kolory z rododendronami.
Ps. Mi sie telefon wlasnie popsul, zamienilam na...jeszcze starszy. Haha.
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Zmora nie jest taka zła.Trzeba czasem złapać ją za kołnierz i wypchnąć za drzwi.Tylko,że ona wróci z powrotem.Jest bardzo przywiązana do
swojego właściciela.Powojnik u mnie rośnie jakiś.Wiem tylko,że botaniczny i chyba ma się mu na uschnięcie bo wiekowy bardzo.No i trzeba coś tu
pnącego posadzić.Twój rośnie z której strony świata ? Od południa może być ?
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Przepiękny ten powojnik! On powtarza kwitnienie? Przyznam, że zastanawiałam się nad jego zakupem, bo był dostępny w moim ulubionym centrum ogrodniczym.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Moje spełnione marzenie - tu.ja cz.9 - 2017

Post »

Aguś powojnik wygląda tak zjawisko, że sama nie mogę się napatrzeć na niego. Z dnia na dzień ma więcej kwiatów. Może nie są tak ogromne, ale cudne. Inne moje 3-4 latki wyglądają przy nim żałośnie. Rododendrony i azalie mają takie nasycone kolory. szczególnie ta pomarańczowa azalia Gibraltar daje po oczach. Wiesz ja staram się robić dobre zdjęcia, ale nie zawsze wychodzi. Cieszę się, że podobają Ci się. Działki na moim RODzie są stosunkowo duże. Wszystkie mają po ok.450 m kw. Między nimi jest zwykła niska siatka druciana. Większość ludzi ma nasadzenia przy plocie. Ja również wzdłuż siatki ma posadzone różne krzewy by zasłonić się ciut i zapewnić ochronę dla roślin. U mnie jest stosunkowo zimno i często wieje od lotniska. Z pokrzywy nastawiłam gnojówkę do podlewania kwiatków ;:224 Współczuję awarii telefonu. Żeby nie być w podobnej sytuacji zamówiłam dziś nowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Janku jedyny sposób by się tej zmory ( i nie tylko jej) pozbyć to rozebrać skalniak na czynniki pierwsze i zrobić go odnowa. Obiecuję sobie co roku zrobić to i mam nadzieję, że w tym mi się nareszcie uda. A może radykalne przycięcie pomoże Twojemu powojnikowi? Tych botanicznych w zasadzie się nie tnie, ale czasem trzeba. Niestety ten biały rośnie przy zachodniej ścianie altanki. Warunki nie są idealne, ale radzi sobie świetnie. Przy wschodniej ścianie mam posadzone 3 powojniki - jeden botaniczny i 2 wielkokwiatowe, które tylko wegetują. Dwa inne wypadły. Na południowej wystawie czyli przed altanką mam posadzony Innocent Blush, ale on jest z tych niskich.

Obrazek

Obrazek

Elu szczerze polecam Guernsey Cream, choć czytałam tu na FO opinie, że jest kapryśny. Ja tego nie widzę. U mnie spisuje się na medal i może być wzorem dla innych powojników co od lat kwitną kilkoma kwiatkami. Ten zaczyna kwitnąć wcześnie i powtarza kwitnienie

Chodzę, sadzę, podlewam. Wczoraj "walczyłam" z sasankami. Choć nasienniki wyglądają uroczo to musiałam je usunąć, bo sasanek mam wszędzie pełno. Od lat rozdaję siewki i wciąż mam w nadmiarze. Zaliczone już dwa pokosy trawy. Mialam robić notatki kiedy, co i gdzie ale jakoś nie mogę się zmobilizować do tego. Odkryłam dzisiaj, że zaginął mi "gdzieś w akcji" jeden dzwonek. Na zeszłorocznych zdjęciach z jesieni jest posadzony na przerabianej rabatce przy altance, a teraz go nie ma. Zastanawiam się czy go znów przesadzałam ( i gdzie) czy wypadł po zimie, a to był świeży nabytek. Zupełnie o nim zapomniałam. Tylko to zdjęcie mi przypomniało ;:24 Aż strach pomyśleć ile roślin się przewinęło przez moją działkę przez te lata, po których zostały tylko zdjęcia i czasem etykietki. Właśnie mija 10 lat mojego działkowania. Sama nie wiem kiedy to zleciało. Faktem jest że działka zmieniła się niesamowicie.

Obrazek - chyba majówka

Obrazek - piwonia drzewiasta, po pierwszej zimie u mnie właśnie zakwitła jednym kwiatkiem :tan

Obrazek - wiciokrzew

Obrazek - krzewuszka cudowna - jeden z pierwszych krzewów jakie kupiłam

Obrazek - kielichowiec wonny - wkrótce obsypie się kwiatami

Obrazek - a tak kwitnie powojnik Mrs. Cholmondeley na wschodniej ścianie
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”