Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Frate
50p
50p
Posty: 76
Od: 26 mar 2017, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród po mojemu

Post »

Dopisuje się do wątku. Niesamowita metamorfoza przedogródka :) Nie mogę się doczekać tworzenia Twojego własnego ogrodu :)
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ogród po mojemu

Post »

i ja się dopisuję, bo bardzo lubię Cię czytac :)

Jestem pod wrażeniem Twojej pasji do kwiatów wiosennych i wysiewów.

Bardzo piękna ta kalina. Miałam coś w tym stylu przy pracy, rosła razem z czeremchą. Były olśniewające, ale zieleń miejska wycięła.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Frate, zapraszam jak najczęściej :wink: Przedogródek niedługo powinien być jeszcze ładniejszy jak wszystkie rośliny wiosenne zakwitną. Szczególnie czekam na poletko z psizębami :)

Foxowa, sam czasem zastanawiam się czy moja pasja ma granice :wink: Kalina w moim ogrodzie na pewno zagości, może nie rośnie szybko ale warto czekać na takie kwitnienie, i ten zapach...

Wiosną obok oczka wodnego, z roku na rok pojawia się coraz więcej kwiatostanów lepiężnika różowego:
Obrazek
Roślina jest ekspansywna ale mnie takie rzeczy nie przeszkadzają, jeśli gdzieś jej nie chcę to ją usuwam, nie narzekam na to :wink: Jak ktoś lubi dbać o ogród to nawet takie rzeczy nie są żadnym przykrym obowiązkiem czy utrapieniem :)

Moja ulubiona odmiana serduszki okazałej wypuściła całkiem sporo pędów choć w zeszłym roku wyciąłem jej część przyrostów i zrobiłem sadzonki :wink:
Oczywiście mowa o odmianie 'Gold Heart':
Obrazek
Ciekawe jest to jak kolor kwiatów determinuje wygląd młodych pędów. To jest odmiana żółtolistna a pomimo tego młode pędy są fioletowo-różowo-bordowe, i nie da się poznać, że to jest odmiana o jasnych liściach.

Już dawno temu polubiłem odmiany tulipanów o ozdobnych liściach:
Obrazek
To jest chyba akurat 'Red Riding Hood, posadzone wiele lat temu. W zeszłym roku trawnik został trochę poszerzony i te tulipany znalazły się w trawie ale zostaną uratowane :wink: Takie tulipany nawet przy braku kwitnienia wyglądają bardzo ozdobnie.
A tu jesienny zakup:
Obrazek
To jest chyba odmiana 'New Design' ale okaże się podczas kwitnienia :wink:
Awatar użytkownika
marzena06
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3072
Od: 4 cze 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witam zaciekawił mnie Twój ogród dużo się dzieje u Ciebie ,a fotkami z pobyty w Śnieżycowym Jarze bajeczne, uwielbiam tam bywać :wit
Kwiat jest uśmiechem rośliny Pozdrawiam Marzena
Moje wątki
Marzenkowo cz.1
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

marzena06, w Śnieżycowym Jarze byłem drugi raz i polecam każdemu, kto jest choć trochę wrażliwy na piękno przyrody :) A w ogrodzie to się dopiero będzie dziać za jakiś czas :wink: Niestety bywam tam rzadko więc jest też bardzo dużo rzeczy zaplanowanych, rozpoczętych a nie skończonych...

Wiosną skupiamy się na kwitnących roślinach ale w ogrodzie często mamy też rośliny ozdobne z liści czy pokroju - warto też na nich chwilę wzrok zatrzymać :wink:
O tej porze bardzo ładnie wyglądają rojniki, które są ładnie wybarwione i skupione :wink:
Wyjątkowo ładnie prezentuje się teraz nawet rojniczek pospolity Jovibarba sobolifera:
Obrazek

Tutaj jest inny gatunek rojnika ale nawet do końca nie wiem skąd on się u mnie wziął :wink: i co to jest :wink:
Obrazek

Kłosowiec 'Golden Jubilee' przezimował i wypuszcza młode, jeszcze nie złoto-żółte pędy :wink:
Obrazek

Serduszka okazała 'Valentine' wypuściła 2 pędy - co mnie cieszy ponieważ ona wyrosła bardzo późno w zeszłym roku po zakupie, chciała zakwitnąć latem ale nie wiem czy jej się udało, szybko zaschnęła (w przeciwieństwie do 'Gold Heart', która liście miała cały czas)
Obrazek
Awatar użytkownika
paradas
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 paź 2018, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ale ładnie, szkoda że mało sadziłem jesienią cebulowych. Trochę inspiracji wpadło po lekturze Twojego wątku :D
Mam jedno pytanie o krokusy w donicy. Ta warstwa żwiru jest gruba?
Mam trochę grubszy żwir od Twojego, chciałbym to miejsce jakoś zagospodarować wiosennymi roślinami cebulowymi, krokusy dadzą radę wykiełkować przez taki grubszy żwir?
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

paradas, ta warstwa żwiru w doniczce ma średnio 0,5-1 cm więc nie jest duża ale zabezpiecza przed nadmiernym wysychaniem.
Rozumiem, że pisząc grubszy żwir masz na myśli kamienie jak na zdjęciach z mojego wcześniejszego postu (zdjęcia z rojnikami) lub zdjęcia z Twoich postów (na zdjęciach u Ciebie widziałem chyba takie same otoczaki). Jeśli o takie pytasz to przez kilka lat miałem szpaler krokusów przysypany takim kamieniami - bez problemu się przebijały przez nie, ładnie kwitły i nie było z nimi żadnych problemów więc śmiało możesz sadzić cebulowe pod nimi.

Krokus Siebiera 'Tricolor' (Crocus sieberi ssp. sublimis) powoli zaczyna kwitnąć:
Obrazek
Właściwie większość zdjęć tego krokusa na internecie pokazuje go jako niebieskiego. Do niebieskiego to mu dość daleko - on jest fioletowy. Co prawda wiedziałem o tym bo już miałem tego krokusa, ale nie zdawałem sobie sprawy jak dużo przekłamanych zdjęć jest w necie. Krokus na żywo jest oczywiście bardzo ładny i polecam każdemu. Na zdjęciu widać, że również bardzo oficie potrafi kwitnąć - w doniczce są tylko 3 cebulki.
To są kwiaty z jednej cebulki:
Obrazek

W pozostałych doniczkach też widać ruch, rośliny trochę podrosły:
Obrazek
Obrazek

i zdjęcie grupowe :wink:
Obrazek

A moja mini szklarenka z siekwami magnolii Magnolia dianica wygląda tak:
Obrazek
To co kiełkuje obok to zupełnie inny gatunek, którego wysiałem tam eksperymentalnie :wink:
Jak byłem ostatnio w ogrodzie botanicznym to na chodniku pod mydleńcem wiechowatym leżały dziesiątki jego nasion. Wziąłem kilka z ciekawości, nie zakładałem, że one wykiełkują. Oczywiście mydleniec jest na mojej liście drzew, które chciałbym w moim ogrodzie ale zakładałem, że kupię sadzonki :wink:
Obrazek
Kiełkują na razie 3 nasiona - i w sumie tyle wystarczy ponieważ tylko tyle tych drzew chciałem :wink:
Ogólnie zaskoczyło mnie to kiełkowanie ponieważ nasiona wysiałem w sobotę tydzień temu - widocznie nasiona potrzebowały stratyfikacji w zimnych temperaturach i dlatego tak łatwo wykiełkowały.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogród po mojemu

Post »

Krokusy w glinianej donicy wyglądają zjawiskowo :D
Czy dobrze widzę, że śnieżyca lubi rosnąć na bagnach ? Piękny te rezerwat, a na żywo widok jest zdecydowanie lepszy niż na zdjęciu .
Masz może wawrzynki ?
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj Karolu :wit w Śnieżycowym Jarze jest jak w bajce, u nas też są jeszcze takie tereny, ale coraz mniej niestety ;:185 w doniczkach maluszki poradziły sobie świetnie ;:215 , wygladają zdrowo ;:215 Mydleńca siałam nie raz, ale nic mi z tego siania nie wyszło, może własnie dlatego, że nie zmroziłam nasion ;:108
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

seba1999, planuje mieć całą kolekcję roślin w takich donicach, będą miał co fotografować :wink:
Śnieżyca uwielbia tereny podmokłe, nawet okresowo zalewane. Na żywo te połacie śnieżycy wyglądają znacznie ładniej niż na zdjęciach :)
Wawrzynków nie posiadam, może będę miał w nowym ogrodzie ale u rodziców nie ma szans :wink:

iwona0042, szkoda, że takich terenów jest coraz mniej. Niestety większość ludzi nie zwraca uwagi na dobro przyrody, często ważniejsze są ludzkie dążenia a nie przyroda. W moim rodzinnym mieście postawiono centrum handlowe na terenie podmokłych łąk - i mimo, że ekspertyzy wykazały, że jest tam bardzo dużo gatunków objętych ochroną (zarówno roślin jak i zwierząt) to pieniądze niestety wygrały...
Mydleńca siałem w zeszłym roku również - nie wykiełkował ani razu więc teraz wysiałem go z założeniem, że i tak nie wykiełkuje :wink: Moje siewki wypuściły już liście właściwe - w tym tygodniu muszę wszystkie magnolie i mydleńce przesadzić do oddzielnych doniczek bo rosną jak szalone.

Moja stara rabata krokusowa wygląda teraz tak:
Obrazek
Widać, że rabata została poszerzona około dwukrotnie, zostały dosadzone tulipany, żurawka 'Marmelade' oraz śniedek Ornithogalum balansae. Kwitnące na rabacie tulipany to odmiana 'Fashion', bardzo niezawodna, wczesna odmiana. Są tam też tulipany późne czyli Tulipa tarda.
A tak wygląda Ornithogalum balansae z bliska:
Obrazek

Puszkinia cebulicowata również zaczęła już kwitnienie:
Obrazek

Kroku Siebera 'Tricolor' już się właściwie rozwinął:
Obrazek
Znalazłem na ogrodzie jedną sztukę tego krokusa również :wink:

Tulipany 'Fashion' mamy już w bardzo wielu miejscach na ogrodzie - czasem prze to tworzą się spontaniczne kompozycje :wink:
Obrazek
Tutaj gęsiówka macedońska zarosła sporą powierzchnię rabaty, spomiędzy niej wyłaniają się tulipany tworząc bardzo fajne zestawienie :)

A tu moje ulubione zjawisko ogrodowe czyli... samorzutne siewki :wink:
Obrazek
Wyczytałem ostatnio w książce, że jeśli roślina się u nas w ogrodzie rozsiewa to znaczy, że czuje się tam bardzo dobrze :wink: Na zdjęciu są siewki ranników (choć nie do końca wiem jak znalazły się akurat w tym miejscu skoro rosną parę metrów dalej a mrówek tu chyba nie ma akurat) oraz siewki szafirków szerokolistnych rosnących obok. Ciekawią mnie 2 różowo-żółte siewki szafirka - możliwe, że to siewki Muscari macrocarpum ale nie wiem czy się dowiem tego :wink: W każdym razie będę chciał te siewki przenieść do doniczek i je wyhodować. To w końcu tylko kilka lat czekania :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

W związku z tym, że puszkinie rozsiewają się bardzo mocno w ogrodzie powstało u mnie już kilka małych łanów tej rośliny.
Obrazek
Nawet obok części warzywnej znalazłem już kwitnące siewki puszkinii :wink:

Tulipany w betonowej donicy bardzo powoli rosną - chyba nie chcą za szybko pokazać jakiej są odmiany :wink:
Obrazek

Tulipany o ozdobnych liściach są coraz większe, cały czas obstawiam, że to 'New Design':
Obrazek
Jedna cebulka jest inną odmianą, kupiłem 5 cebulek tej samej odmiany a 4 to 'New Design' a jedna nie ma barwnych liści - więc zapewne jakis klient odłożył cebulkę innej odmiany do złego pojemnika.

Najstarsza kępa czosnków ozdobnych rozrosła się bardzo mocno i nie wiem czy nie będę ich musiał w końcu trochę rozsadzić. W tle widać łan puszkinii:
Obrazek

Jestem bardzo zadowolony z szafirków szerokolistnych - nie tylko ładnie rosną ale się też rozsiewają:
Obrazek
Na zdjęciu widać kilka siewek tego szafirka.
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Piękna wiosna i piękne zdjęcia :) ;:138 ;:3 ;:138
Frate
50p
50p
Posty: 76
Od: 26 mar 2017, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród po mojemu

Post »

Niezła kępa czosnków. Puszkinie pięknie sie prezentuje w takich łanach. I taka rozmaitość tulipanów! Ale mnie najbardziej urzekły te w betonowej donicy. Taka bardzo nowoczesna i minimalistyczna kompozycja - to jest to! :) niektóre odmiany szafirków potrafią być bardzo ekspansywne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”