Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

O właśnie, Twojego zdania tutaj brakowało. :)

Hippeastrum im później zacznie wegetację tym lepiej, gdyż do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo światła, a zwłaszcza słońca. Tylko wtedy liście wyrastają zwarte, a nie nadmiernie wydłużone jak o tej porze roku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Norbert76 okres spoczynku mają od końca sierpnia ubiegłego roku do wczoraj, kiedy je posadziłem do świeżej ziemi. Przesadzam je co roku.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Kwitnienie sobie zawsze dawkuję i rozciągam na kilka miesięcy od stycznia do maja. Też nie mam miejsca, ale te 5 doniczek gdzieś zawsze upchnę.
W każdym razie u mnie trwa strajk generalny i nie wiem jaki ja mam postulat spełnić , ale podlewania nie dostaną. Strajk głodowy ? proszę bardzo.
A zniosłam te 5 cebul, które kwitną zawsze w pierwszej kolejności.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Maciek13 pisze:Norbert76 okres spoczynku mają od końca sierpnia ubiegłego roku do wczoraj, kiedy je posadziłem do świeżej ziemi. Przesadzam je co roku.

Myślę, że za wcześnie zaczynasz okres spoczynku. Uwzględniając ostatnio coraz cieplejszą jesień możesz spokojnie zacząć okres spoczynku nawet pod koniec października - ja tak robię ostatnio co roku kwitną mi regularnie na wiosnę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Norbert76 w tym roku zrobię tak, jak mówisz. A nawozu jakiegoś używasz? Zacznę też nawozić swoje dwie marnoty obornikiem granulowany, może to im pomoże.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Nawozem do roślin kwitnących. Ale chyba nie zamierzasz teraz nawozić? :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Oczywiście, że teraz nie. Zacznę jakoś tak na początku marca.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

A moje cebule dostają "coś" do jedzenia- do wody dodaję napar ze skrzypu/pokrzyw.
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Ja mam w spiżarni na parapecie dwie cebule nie podlewane od września, wszystkie liście zrzucone.
Chyba porządnie odpoczęły i się teraz zastanawiam czy nie podlać ich jutro pierwszy raz... ;:204 ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Nie, przecież pisaliśmy wyżej, wznowienie podlewania dopiero wtedy kiedy roślina podejmie wzrost. Nie ma co się spieszyć zważywszy że jest jeszcze za mało słońca. Poczekaj z tym do marca, wystaw na słoneczny parapet i dopiero wtedy daj trochę wody. Do dwóch, trzech tygodni od wystawienia cebula powinna zacząć wypuszczać pęd kwiatowy albo liście. Wtedy zaczynasz normalnie podlewać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Ok, powstrzymam się i nie będę jeszcze podlewał.
Wczoraj obejrzałem dokładniej cebulę i wydaje mi się, że jedna coś produkuje... zobaczę za tydzień lub dwa czy to pąk czy mam omamy. ;)

Pozdrawiam,
Artur
hermenegilda92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sty 2019, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Amarylis/ hipeastrum/ języki

Post »

Witam. ;:7
Piszę tu po raz pierwszy, więc jeśli nie trafiłam w odpowiedni wątek to przepraszam.
Do tej pory brałam tego kwiatka za kliwię( umknęło mi, że kliwia nie jest cebulowa...), a teraz zakwita i jakoś zaczęłam szukać więcej informacji i doczytałam o tych cebulach... i nie mam pojęcia, co to jest bo liche się wydaje przy Amarylisach, które widziałam, ale nigdy(należał do moich dziadków, odkąd pamiętam) nie było to zimowane jak cebule np. hiacyntów(po przekwitnięciu trochę podlewać, potem coraz mniej, aż obeschną liście i cebule do ciemnego i chłodniejszego miejsca), a teraz gdzieś przemknęło mi, że tak się robi z amarylisami(?), ale czasem kwitł.
Czy ktoś się orientuje co to jest za kwiat? Niestety kot ułamał jedyny rozwinięty kwiatostan :(, więc zdjęcie w kieliszku, ale umiejscowiony był nad pąkiem, którego widać. Często usychają mu listki, tworzy sporo małych cebulek, które pozostają takie maleńkie przez długi czas rosnąc duże maksymalnie jak ta kwitnąca. Dodam, że
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Poczytaj wpierw ten wątek, do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz wszystko o uprawie tych roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”