Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Nie należy sugerować się praktykami roślin z marketów. Liście stanowią podstawę fotosyntezy, czyli rozwoju rośliny. Kwitnienie to duże obciążenie dla niej, więc liście są tutaj jak najbardziej potrzebne.

Ps. Proszę korzystać ze strony http://www.spolszcz.pl .
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
istotkap
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 24 maja 2019, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Bardzo proszę o poradę dla mojego amarylisa.
Na dużej ilości liści pojawiły się takie plamy jak na zdjęciach. Co to jest i co z tym zrobić?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Kiedyś w tym wątku, Sauromatum opisał dokładnie o co chodzi z plamistością u Hippeastrum:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 3#p5967603

W skrócie, jeśli plamy z czasem nie zlewają się ze sobą, to może być to skutek działania szkodników, uszkodzenia mechanicznego albo warunków uprawy i pielęgnacji, np zbyt częste podlewanie, zbyt mało przepuszczalne podłoże, zbyt duża wilgotność powietrza i/albo zbyt ciemne stanowisko.
Wpierw należy uwzględnić jakie masz warunki uprawy, jak często podlewasz, etc. Następnie trzeba by sprawdzić stan korzeni. Jeśli są ok., zapewnić przepuszczalne podłoże oraz dużo słońca i prawidłowe podlewanie. Osobiście podlewam jak jest ciepło i słonecznie dużą ilością wody, ale pozwalam przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża przed kolejnym podlaniem.

Natomiast jeśli plamy zlewają się ze sobą, a liść zamiera, wtedy mamy do czynienia z tzw. czerwoną plamistością. Niemniej zdarza się to bardzo rzadko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
istotkap
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 24 maja 2019, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Dziś liście wyglądają tak... Czy to może być jednak przesuszenie? Amarylis stoi od półtorej roku w jednym miejscu, przy zachodnim oknie, w towarzystwie eukaliptusa cytrynowego. Dobrze mu było do tej pory tutaj, kwitł na święta. Liście miał silne i zielone. Jest to bardzo stary amarylis, jeśli to jest ta czerwona plamistość to jak mógłby się nią zarazić? Jak się to choróbsko roznosi?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Odetnij chore liście i zrób oprysk Topsinem, możesz też nim podlać, może pomoże.

Sprawdziłaś czy nie ma szkodników, podłoże jest przepuszczalne?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
istotkap
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 24 maja 2019, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Obyło się bez oprysków. Rozdzieliłam Amarylisa i Eukaliptusa Cytrynowego. Wygląda na to że przesuszony eukaliptus zaczął się wrogo odnosić do wieloletniego sąsiada, bo po ich rozdzieleniu Amarylis wraca do normalności. Nowe liście są ładne i zdrowe.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Po roku znowu wracam do mojego potencjalnego amarylisa. Otóż kupiłam parę lat temu 3 cebule pod nazwą Amarylis belladonna. Dwie z nich okazały się nie być amarylisem, tylko bliżej nierozpoznaną krynką lub Amarcrinum. Trzecia zaginęła bez śladu. Zrezygnowałam już z poszukiwania amarylisa, bo to loteria i zwykle coś innego pod tą nazwą dostaję. Jakież było moje zdziwienie, gdy ni z gruszki ni z pietruszki wyrosło coś takiego:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Wszystko wskazuje na Amarylis Belladonna. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Hura ;:138 Dziękuję za potwierdzenie Norbercie!
Tak się cieszę, że ta ostatnia cebulka okazała się tą właściwą :D Będę teraz zwracać uwagę na tę cebulkę i zobaczę czy uda mi się ją jakoś rozmnożyć. Choć z tego co czytałam to nie jest taka chętna do tworzenia cebul potomnych jak krynka czy amarcrinum.
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

iwonaceae, i to ten Twój Amaryllis belladonna jest ładnej, ciemnej odmiany - standardowe kwiaty są w jasnym różu.
I amarylis chętnie tworzy cebule potomne ale nie tworzą się one u podstawy cebuli jak u zwartnic tylko przeważnie tworzą się wewnątrz cebuli. I to powoduje, że na możliwość oddzielenia cebuli trzeba sobie trochę poczekać ponieważ ona musi ostatecznie wyjść z cebuli matecznej :wink: Gdy amarylis wypuszcza pióropusz liści często zamiast wypuszczać je z jednego miejsca to wypuszcza np. 3 rozety u szczytu - to oznacza, że kiedyś podzieli się na 3 cebule - ale trwa to co najmniej 2 lata - a z reguły dużo dłużej :wink:

Gratuluję kwitnienia - piękna roślina :)
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Dziękuję sauromatum. Faktycznie kolor jest dużo ciemniejszy niż u krynki/amarcrinum. Choć muszę przyznać, że zapach jest mniej intensywny, aczkolwiek przyjemny.
Wygląda na to, że przyjdzie mi poczekać na cebulki potomne, ale jestem cierpliwa :lol:
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Będę miała nasiona z matecznej cebuli. 1 z kulek nasiennych (?) zaczyna się otwierać i chciałabym je odrazu dać do doniczki pod przykryciem z woreczka foliowego z dziurkami. Jedyne ciepłe miejsce jakie mam w mieszkaniu to ciemna łazienka. Jest szansa że coś wzrośnie w ciemnościach? Coś ktoś helps?
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Jak już odpisywałem w moim wątku aryia1985, nasiona powinny wykiełkować nawet w ciemności - nie wydaje mi się by kiełkowanie było zależne od światła w ich wypadku. Ale co znaczy jedyne ciepłe miejsce? powyżej 20 stopni? im wystarczy temperatura zwyczajna pokojowa, nawet trochę niższa - ale wtedy na pewno kiełkowanie będzie trwało dłużej. Nie mam doświadczenia w siewie do ziemi więc ciężko jednoznacznie odpowiedzieć :wink:
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”