Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Do identyfikacji czy to Apple Blossom
Kwiat wielkości ok 19 cm.W jego pobliżu odczuwa się subtelny zapach kwiatu bez przytykania nosa. W środku z czerwonymi plamkami. Liście po środku trochę szersze. Od ,,zawsze" u mnie.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 288
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Niestety jedna z zakupionych w tym sezonie cebula hippeastrum mi nie zakwitnie, gdyż wyszły jej tylko same liście. A zakupiłam nową odmianę. Czy postępować z nią tak jak z innymi, które już przekwitły? Czy może powinnam ją najpierw nakarmić? Abym mogła nacieszyć się w przyszłym roku z jej kwiatów. ;:167
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Tak samo. To, że nie zakwitła nie zmienia okresu wegetacyjnego. W sezonie normalnie nawozisz aż do jesieni. Żeby hippeastrum zakwitło, potrzebny jest przede wszystkim okres spoczynku w niskiej temperaturze. Było o tym nie raz mówione w tym wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moje hippeastrum właśnie rozkwita. Co ma wpływ na długość "łodygi", na której rozwiną się kwiaty? Pytam, bo moja roślinka dała czadu i wyrosła na 60cm ;:202 . Miała za mało światła? Stoi w płd-wsch oknie.

Obrazek
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

:wit
Aga
Długość łodygi to, oprócz światła, cecha odmianowa.
Ewa
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

rena77 pisze:Na pobzygę w poprzednim sezonie stosowałam Decis ( co 2 tygodnie, na podstawkę, do końca lipca).
Jednej cebuli nie udało mi się uchronić- podejrzewam, że dostała za mało chemii- to był wyjątkowo duży okaz. Na szczęście reanimacja się udała- są przybyszówki :)
Kupiłem kilka środków, w tym Decis. Jakie stężenie stosujesz? Na podstawkę wystarczy? Zastanawiam się czy nie oblewać chemią cebul i ziemi w doniczce. Dziś tak zrobiłem stosując Mospilan. Mam jeszcze Bi 58. Będę je stosować naprzemiennie co 10-14 dni.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Hippeastrum zakwitło pięknie
Obrazek
Potem je trąciłam, się wywróciło, spadło i złamało tuż pod kwiatostanem ;:223
Obecnie jestem posiadaczką cebuli z długą rurą, jak mam ją traktować? Podlewać, nie podlewać, trzymać w cieniu?
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Podlewać, trzymać w słoneczku, nawozić obficie, pozostawić łodygę aż sama zaschnie. W sierpniu można już stopniowo ograniczać podlewanie i nawożenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Przypomnę to jeszcze raz, dla Hippeastrum okres po kwitnieniu czy bez kwitnienia okres wiosna aż do jesieni to okres wegetacyjny, a nie spoczynku. Nie zmieniamy miejsca, a zaczynamy regularnie podlewać i nawozić. Stanowisko cały czas słoneczne.
Ja bym podlewał dłużej, nawet do końca września. Osobiście w zeszłym roku ostatni raz podlałem jeszcze w październiku ze względu na to, że jesień była słoneczna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

I wszystko jasne :D Dzięki wielkie.
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

norbert76 pisze: Ja bym podlewał dłużej, nawet do końca września. Osobiście w zeszłym roku ostatni raz podlałem jeszcze w październiku ze względu na to, że jesień była słoneczna.
Ja w tym roku zrezygnuję chyba z okresu spoczynku i przezimuje je w mieszkaniu z liśćmi i normalnym podlewaniem. Zauważyłem, że cebule, które w tym roku nie zimowały są w znacznie lepszej kondycji niż te, które miały okres spoczynku w chłodzie i zasuszeniu lub ograniczonym podlewaniu - część zimowała zupełnie zasuszona, a pozostałe, które liści nie zasuszyły miały tylko ograniczoną temperaturę i jasne stanowisko oraz podlewanie od czasu do czasu. Kilka sztuk stało w ciepłym mieszkaniu i była normalnie podlewana jak w ciągu całego roku. Kwitnień miałem niewiele i bez rewelacji. Najlepsze od tych, których nie zimowałem.
Swoją drogą mam bardzo stare cebule, więc całkiem możliwe, że skończyła im się żywotność i zdolność do kwitnienia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Z tą za starą cebulą to ja Cię zaskoczę. Jednocześnie sprawdziło się to co pisałem wcześniej, że u mnie cebule nie kwitły, bo rosły za gęsto (stara cebula z przybyszowymi). Po rozdzieleniu w tym roku na początku wiosny, niedawno wypuściła pęd kwiatowy i niedługo zakwitnie. A co do wieku, to ma ponad 20 lat.

Obrazek

Obrazek

Teraz rosną w długiej skrzynce w około 10 cm odstępach.
Co do zimowania na sucho i późniejszej wegetacji od czasu trzymania w lecie na zewnątrz nie mam żadnych problemów z szybkością wzrostu. Wszystkie wypuszczają ładne i zdrowe liście.
Wg mnie problem u Ciebie może leżeć w zbyt rzadkim przesadzaniu i trzymania w zbyt ciasnych doniczkach. Hippeastrum powinno być trzymane w dużych pojemnikach i z moich obserwacji przesadzane co drugi rok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Ja swoich hippeastrum nie zasuszam. Rosną i zimują na zacieniowanym południowym oknie,w chłodzie zimą i wilgoci. Zimą nie przeszkadza im temp 5*C. Gdy wiosną wyrastają im nowe liście to starsze stopniowo zamierają.Kwitną kiedy chcą, nie zmuszam aby corocznie się produkowały na kwiat. Czy wielkość doniczki ma znaczenie i przesadzanie- no nie wiem. Wg mnie ważne jest odpowiednie nawożenie i okres spoczynku w temperaturze niższej niż w okresie wzrostu. Pomimo że mam ,,bardzo stare" cebule to nigdy nie były takich ,,dużych" rozmiarów jakie są sprzedawane w marketach.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”