Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Doniczke ze zwartnicą trzymam w pokoju od strony północy. A co do nawożenia to cienko z nim bo nie mam nawozu kupionego ;:131 ;:185
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Roślin nie nawozi się bezpośrednio po przesadzeniu - w świeżej ziemi jest wystarczająca ilość składników mineralnych na przynajmniej miesiąc.
Przy północnym oknie może Ci nigdy nie zakwitnąć, one potrzebują teraz słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Właśnie przesadziłam mame i dziecko mojej zwartnicy. Troche się pokiereszowały liście ale z pewnością dojdą do siebie. Zostawiłam cebule na wewnętrznym oknie balkonowym od strony południa. Może coś się potem ruszy z kwitnieniem
Obrazek
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Ale rozumiem, że cebula potomna nie była już połączona z matką lub bardzo łatwo odeszła od niej? :wink: bo widzę, że je rozdzieliłaś :wink: Liście możesz podeprzeć póki nie zesztywnieją, bardzo dobrze, że zmieniłaś miejsce na jaśniejsze. U mnie jedna cebula w domu rodzinnym 2 lata stała na parapecie północnym - mimo, że cebula jest bardzo duża, liści ma też sporo to nigdy nie zakwitła. Teraz łapie słońce w tunelu foliowym na ogrodzie więc może w tym roku zakwitnie. Słońce jest bardzo ważne jeśli chce się doczekać kwiatów.
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Łatwo cebula potomna odeszła o matecznej. Teraz zobacze jak będzie cebulom na południowym oknie
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Jako, że jest to wątek o zwartnicach - czyli co warto o nich wiedzieć chcąc je mieć lub już je posiadając - to zamieszczam zdjęcie jak nasze urocze kwiaty wyglądają już po kwitnieniu :wink: Każdy chwali się kwitnieniem ale często jest tak, że niezorientowana osoba kupuje cebulę z pięknymi kwiatami lub pędem kwiatowym a później jest zaskoczony (z reguły negatywnie) wyglądam rośliny. Nie ma co się łudzić, że cebula pięknie kwitnie żyjąc energią z kosmosu i jedyne co robi to kwitnie :wink:

Obrazek

Na zdjęciu widać też kwitnące osobniki ale chodzi o te niekwitnące. Tak - cebula wypuszcza liście, tak - liście są czasem bardzo długie, nie - liście się nie powinny się pokładać, powinny być sztywne i stojące :wink: Słyszałem już opinie, że roślina jest nieatrakcyjna po kwitnieniu - może nie jest najpiękniejszą rośliną świata ale zadbana cebula wcale brzydka nie jest :wink:
I dopiszę jeszcze bardzo ważną rzecz - nie ścinajcie liści! :wink: Wiem, że było to powtarzane wielokrotnie ale niestety spotkałem osoby, które nawet mając wykształcenie ogrodnicze ścinały liście po kwitnieniu ponieważ nie podobały im się i były za długie... Roślina potrzebuje tych liści aby ponowić kwitnienie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Właśnie chyba zrobiłem błąd, bo w jednej uciąłem takie długie liście, jak po wystawieniu na słońce zaczęła wypuszczać nowe.
Generalnie robię taki eksperyment, bo dotychczas zwartnice trzymałem na wschodzie, a teraz dałem na zewnętrzny zachodni parapet i jestem ciekaw, jakie będą miały liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

A ja jestem ciekawa czy po zmianie z północnego okna na południowe puści mi pęd kwiatowy . . . ;:224
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Moje cebule jak po przesadzeniu są na oknie południowym tak są a do kwitnienia głównej cebuli nie śpieszno . . . ;:223
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

W tym roku może Ci już nie zakwitnąć. Moje kwitnie tylko wczesną wiosną, podobnie, jak kiedyś druga.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

aryia1985 -to tak nie działa :wink: roślina ma swój rytm wegetacji, na kwitnienie pracuje cały sezon wegetacyjny przed spoczynkiem. Nie wystarczy wystawić cebulę na światło żeby nagle zakwitła jeśli cały poprzedni sezon wegetacyjny miała w gorszych warunkach. Ona musi nazbierać siły na kwitnienie.
Ja mam dużą cebulę, która rosła od chyba 2 lat na północnym oknie i nie kwitła. Na początku maja wystawiłem ją do tunelu foliowego na ogrodzie, po 2 miesiącach widać pąk kwiatowy między łuskami. Ale też tunel foliowy to dużo większa ilość światła, inne warunki niż w domu na parapecie. I cebula była bardzo dobrze karmiona nawozami przez cały okres stania na północnym parapecie. Nie kwitła tylko z powodu małej ilości światła.
Na Twoją cebulę jeszcze może przyjść czas i może za jakiś czas zakwitnie - ale nie każda kwitnie w trakcie wegetacji, może zakwitnąć dopiero po okresie spoczynku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

A tak wygląda mniej więcej prawidłowy pokrój, jaki powinno mieć Hippeastrum - krótkie, sztywne szerokie liście. Wystawa zachodnia, zewnętrzny parapet, słońce od ok. 12:30 do ok. 18-tej. :)

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

No dobrze, a co powiecie na takie coś:
Martwic się tym, czy niekoniecznie?

Obrazek


A propos cebul:
kiedy te moje cebule tak pleśniały na potęgę (zaraz po zakupieniu i posadzeniu wiosną, wcześniej gdzieś pokazywałam), to obrałam je ze wszystkich łusek aż do białego i podlałam środkiem przeciwgrzybowym. Łuski nie zeschły normalnie, tylko stwardniały jakby i teraz każda jest inna - jedna murzyńska, jedna lekko w odcieniach terakoty, jedna brązowawa. Poza tym wyglądają na czyste i zdrowe, chociaż przyznam, że w korzenie nie zaglądałam. Mam nadzieję, że się z czasem 'naprawią'.

Obrazek

Za to z jednej niedawno wylazły takie liście (fot. sprzed miesiąca i dzisiejsza):

Obrazek Obrazek

Czy ktoś z praktyków ma jakieś uwagi/sugestie na temat stanu i zachowania tych roślinek? Będę wdzięczna.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”