Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Jakiś czas temu ktoś tu na forum pytał o czas przydatności nasion do siewu. Przypomniało mi się wówczas ,że w zeszłym roku bawiłam się w pszczółkę i krzyżowałam hippeastra ,ale nasion nie wysiałam . Więc wysiałam je na początku marca ,na sucho do biedronkowej ziemi. Dziś wzeszło już 5 :) a posiałam ze 100 :oops: .

Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Przeczytałam Was uważnie.

Chemię wprowadzę, mimo, ze hipeastra będą stać w tunelu foliowym, zamykanym.
Zna Ktoś termin "lotów" dorosłych samic pobzygi - które są gotowe do złożenia jaj? Może w czerwcu-lipcu - nasze cebule już są bezpieczne? Czy rozmnażanie trwa cały sezon od wiosny do jesieni?

Co do przybyszówek.... każdy z Was Ma inne doświadczenia w tej sprawie.

Norbert -
a Masz możliwość obserwowania tej samej odmiany w dwóch egzemplarzach? Jedna cebula pojedyncza i druga cebula z przybyszówkami?
Kiedyś podobny eksperyment zrobiłam, gdy testowałam wybarwienie kwiatów skrętnika. Dotyczyło to stosowania dwóch różnych nawozów. Rośliny były w tym samym wieku i stały - obok siebie, na jednym parapecie. Jedna sadzonka dostawała inny nawóz, a druga - inny. Wnioski - były interesujące.

Sama mam teraz tylko - stare odmiany i zauważyłam, że one dużo bardziej chętne są do wytwarzania bocznych cebul. Nie ma to wpływu na ich kwitnienia.

Nawet Charisma - która jest z nasion - twprzy przybyszówki. Ma Ktoś tę odmianę z zakupów? Interesuje mnie, czy też tworzy przybyszówki - z równoczesnym normalnym kwitnieniem, co roku?

Nawozicie teraz(moje cebule już są po kwitnieniach) Wasze hippeastra? Ktoś z Was Stosował gnojówkę z pokrzyw dla zwartnic? Tamten sezon - moje hioki, też stały w tunelu i tylko rozcieńczoną gnojówkę dostawały. Po sezonie cebule mocno urosły i były zdrowe.

Teraz podlewam je - nawozami Petersa, by nabrały "ciała".

Andziula - po roku wysiane nasiona to i tak świetny wynik :)
Sama wysiałam kilka sztuk nasion - ale świeżych i już wszystkie wzeszły, czyli mam 100% wschodów.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Pobzyga wylatuje w kwietniu, lata z reguły do czerwca ale może się zdarzać nawet do lipca.

Co do przybyszówek to u siebie nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu pozostawiania cebul przybyszowych z cebulą mateczną. Zarówno cebule kupne, które miały cebule przybyszowe kwitły standardowo co roku, jak i siewki, które potrafią mieć wianuszek ponad 10 cebul przybyszowych wokół siebie zakwitały mi co roku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moja, ta co była z przybyszówkami (wiosną porozdzielałem), to stara odmiana ma ponad 20 lat. Porównanie będzie jak nie w tym to w przyszłym roku. Jeśli zakwitną znaczy się, że w przypadku mojej cebule przybyszowe miały wpływ.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 288
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Jednak zostawiłam przybyszówkę, czy zakwitnie zobaczymy, dam znać. Jeżeli nie to się jej pozbędę...
Pozdrawiam Danuśka
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moje w tym roku poszły w liście.Cebule wielkie, powinny zakwitnąć a nie chcą.Może przyczyną jest że w ubiegłym sezonie zapylone wydały nasiona?
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Śpieszę donieść ,że moje wysiane roczne nasiona ładnie wschodzą. Już wzeszło ponad 40 sztuk. Obawiam się,że wzejdą wszystkie i co ja z nimi biedna pocznę :D
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Aniu, rok temu siewki posadziłam w warzywniku. Nawet ładnie urosły. W tym roku planuję to samo :)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Czyli wszystko może zależeć od konkretnego egzemplarza.

Mam tylko stare odmiany cebul i kilka siewek. Uprawiam je w długich skrzynkach balkonowych. Zostawię cebule przybyszowe - zobaczymy, jak zareagują cebule.

Teraz "tuczę" je nawozami. Mam nadzieję, że latem w tunelu, choć jedna cebula zakwitnie. A reszta - zimą.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Chciałam się pochwalić, bo dzięki lekturze tego wątku udało mi się pierwszy raz doprowadzić hippeastrum do ponownego kwitnienia. ;:138

Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

No to brawo! ;:138 Teraz już będzie tylko lepiej i można poszerzać kolekcję. :wink:
A tak a propos - zakwitł mi Mandela, który jest wypisz-wymaluj jak Grand diva - mam rozkwitnięte oba. No i teraz nie wiem, czy to to, czy to ;:131
Mam też aktualnie Royal velvet, ale jest inny od tamtych dwóch, więc przynajmniej tu nie ma problemu.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Brawa dla pączka :)
Oby pięknie kwitły.

Onectica - a jest tu gdzieś wątek dotyczący rozszyfrowywania odmian hippeastrum? Może znawca tematu pomógłby i wiedziałabyś, co masz. :)

Moje zwartnice już w tunelu foliowym. Dostałam od Cioci - kilka sztuk cebul mniejszych i większych - siewki i nn-y. Już przesadzone - niech rosną w siłę.

Kto trzyma swoje hippeastra w sezonie - w warunkach szklarniowych? Interesuje mnie fakt ich kwitnienia w porze letniej w takich warunkach. U mnie kwitł tylko jeden na 12 szt - w tunelu, w tamtym roku. Ciekawe, jak tym razem będzie.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Do identyfikacji :D
Kwiat duży- 21 cm, lekko pachnąca. Łodyga w czasie wzrostu zielono różowa. Kupiona prawie 30 lat temu jako ,,łososiowa pełna". Kolor identyczny jak na zdjęciu.Niechętnie kwitnąca ,,oportunistka" .Pąk trzymała od początku lutego.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”