Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Kąpiel i zaprawianie jak najbardziej nie zaszkodzi a może wspomóc. Ja i mój tata na czerwona plamistość stosowaliśmy chyba wszystko, co było możliwe - nic nie pomogło. Nawet jeśli wydawało się, że coś zadziałało to po niedługim czasie był nawrót choroby. Cebuli pozbyliśmy się.
W tym artykule napisano żeby rezygnować z zakupu jak się jakąś czerwona plamkę zobaczy - nie robiłbym tak :wink: cebule bardzo często są mechanicznie uszkodzone w transporcie, przez klientów - i ciężko znaleźć cebule bez czerwonej plamki. A nie jest to czerwona plamistość tylko po prostu uszkodzenie i z chorobą nie ma nic wspólnego :wink:
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

W temacie czerwieni jeszcze - mam taką cebulę jedną czy dwie, która wypuszcza czerwonawe liście. Drugi sezon u mnie rośnie, nie ginie, zasuszyła się na odpoczynek normalnie, teraz się obudziła. Może to taka jej uroda.
A tak z ciekawości - w jakim tempie plamistość niszczy roślinę?

Poza tym pojawiło się trochę przybyszowych. Obawiam się, że to chyba zmniejsza szanse na kwitnienie w tym sezonie?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 288
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moją pierwszą cebulę niestety źle potraktowałam, dokładnie mówiąc nie odpowiednio ją posadziłam. Tzn: od początku....
Zakupiłam cebule w hipermarkecie w 2016 roku jesienią, posadziłam ją i pięknie mi zakwitła ok. lutego (na czerwono :)), później kwiat obleciał liście trochę zaschły, więc obcięłam. Schowałam ją z doniczką w ciemne miejsce i tak sobie wegetowała. Poczytałam w internecie (chyba nie dość dokładnie :(), że taki spoczynek ma trwać 2-3 msc. i tak też uczyniłam. Po tym czasie wyciągnęłam ją na światło dzienne i zaczęłam podlewać itd., oczywiście liście pięknie wyszły, ale kwiat się nie pojawił miesiąc temu liście zwiędły, obcięłam je :( Teraz cebulę wysadziłam, wyniosłam do garażu, mam ja w pudełeczku tekturowym. I tu pojawia się moje pytanie czy mam poczekać do września i ją na nowo wsadzić do doniczki tak jak powinnam to zrobić poprawnie (tylko nie wiem czy ta cebula może sobie tak długo odpoczywać)?
Czy wsadzić ją na nowo za dwa miesiące??
Pytam bo pięknie kwitła za pierwszym razem i nie chciałabym znowu zrobić coś źle.
Ostatnio kupiłam białego hippeastrum i teraz już wiem jak z nim postępować (przeczytałam wszystkie Wasze pomocne komentarze), ale z czerwonym nie bardzo wiem co zrobić :oops: :oops: :oops:
Z góry dziękuję za pomoc ;:196
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Posadzić do suchego można i teraz, ale zaczekać potem aż sama zacznie wypuszczać liście i wtedy zacząć podlewać.
Poza tym na kwitnienie w kolejnym sezonie ma duży wpływ podkarmienie cebuli w bieżącym. Dlatego nawet i po kwitnieniu - nawozić i nie ścinać nic na siłę. Samo zacznie żółknąć i usychać, aż w końcu 'odejdzie'.
Ale może ktoś ma inne spojrzenie na te kwestie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Czy ktoś z was wie :)
gdzie mogę nabyć nasiona hippeastrum ?
Pozdrawiam Marcin :)
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 288
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

aturi widziałam wystawione nasiona na allegroooo :)
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

onectica pisze:
Poza tym pojawiło się trochę przybyszowych. Obawiam się, że to chyba zmniejsza szanse na kwitnienie w tym sezonie?
Lucyno
Z moich obserwacji wynika, że cebule przybyszowe nie mają wpływu na kwitnienie.
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Rosliny, popełniłaś wiele błędów...
Przede wszystkim to nie jest tak, że okres spoczynku to musi być zawsze 2 - 3 miesiące. Okres ten jest różny, w zależności od egzemplarza. To może być różnie.
Zaczynasz podlewać wtedy, kiedy cebula rozpoczyna wzrost.
Błąd, że ścięłaś liście gdyż to dzięki nim roślina rośnie i m.in., a w zasadzie przede wszystkim w następnym sezonie może zakwitnąć.

Calka, a z moich obserwacji wynika że mają, bo u mnie dopóki nie było cebulek przybyszowych to kwitły, a po wypuszczeniu przestała.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Na dowód, że 'przybyszówki' nie mają wpływu na kwitnienie mój aktualnie szykujący się do pokazu kwiatów 'Jevel' dwa pędy + 2 dorodne przybyszowe + jedna nowa wybijająca spod zewnętrznej łuski cebuli. Przy przesadzaniu chciałem rozdzielić, ale była taka plątanina korzeni, że szkoda było uszkadzać i na siłę rozdzielać.

Obrazek

Cybister 'Quito' ma ich aż 6 i wcale mu nie przeszkadza to w kwitnieniu i też było żal na siłę rozdzielać:

Obrazek
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

U mnie tak jak jak u Norberta76, jak cebule zaczynają się mnożyć, to zapominają o kwitnieniu i dlatego nie cierpię przybyszówek.
Dodatkowo jak widzę las szczypiorku wokół dorosłej cebuli, to jestem pewna, że coś jest nie tak. Niestety przeważnie, to świadczy o obecności larwy pobzygi.
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 288
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

norbert76Czyli co powinnam teraz zrobić z tą cebulą???
Nie wiem co to za odmiana amarylisa/hippeastrum, gdyż była to cebula z wyprzedaży (leżały w pudełku same cebule bez opisu).
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Teraz posadź do nowego podłoża, postaw w jasnym ciepłym miejscu i poczekaj aż zacznie rosnąć. Wtedy zacznij podlewać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moja cebulka (kwitła w zeszłym roku, po zasuszeniu liści poszła do ciemnej piwnicy) i miesiąc temu zauważyłam czubek wzrostu. Zabrałam do mieszkania i zaczęłam podlewać. Są już liściem to chyba kwiatu nie będzie?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”