Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Bogutka5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 lis 2017, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Agneska widzę u Ciebie cebule zakupione jakby od tego samego sprzedawcy co i ja. Ale najfajniejsze, że juz widze pączek kwiatowy. Hurra.
Ja tez mam jedną cebule evergreen juz na pączku.
Andrzej dzięki za cenne rady. Niby czytam, że doniczka nie za duża ale .. własnie wysoka.
Pozdrawiam
Bogutka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Regularne nawożenie w sezonie to podstawa w uprawie roślin, uprawiam w normalnych doniczkach i nie mam problemu z przyrostem czy kwitnieniem za wyjątkiem tych cebul trzymanych w jednej doniczce o czym pisałem wcześniej. Zauważyłem, że na ładne przyrosty wpływa duża ilość słońca i świeżego powietrza.
Co do palmówki, to nie spotkałem się z uprawą hippeastrum w takich doniczkach oraz że ich głębokość może jakoś zastąpić nawożenie. Jednak cebule lubią przestrzeń wokół siebie, czyli do uprawy powinna być użyta nieco większa doniczka na średnicy niż standardowo, co powinno wpływać również na lepsze kwitnienie i wzrost. Hippeastrum nie lubią ciasnych doniczek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Stosuję palmówki - generalnie lubię te doniczki, jak zauważyła ivonar bo mogę dać 'wyższy' drenaż (a mam tendencję do przelewania) oraz aby było więcej miejsca na korzenie (jak pisał Andrzej). Z tą wielkością doniczek to ciekawa sprawa ponieważ w większości źródeł jest napisane, że hippeastra lubią doniczki ciasne. No ale nie ma to jak praktyka, czytałam Wasze wypowiedzi i wiem, że u wielu z Was większe doniczki (tzn. nie przyciasne) się sprawdzają.
Bogutka - cebule od tego sprzedawcy są bardzo duże i ładne. Ciekawe tylko jak będzie ze zgodnością odmianową.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Aha, ja pisząc we wcześniejszych postach miałem na myśli większe zwykłe doniczki, o palmówkach nigdy bym nie pomyślał. :wink: Ale skoro rosną, znaczy się że i w takich można uprawiać cebule. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Ponieważ gdzieś czytałem że najlepsi hodowcy hippeastrum stosują różnorodne mieszanki nawozowe i odżywki, dzięki czemu uzyskują duże cebule kwitnące jednocześnie na kilku pędach. Dlatego chciałbym Was zapytać jakie stosujecie nawożenie po kwitnieniu i jak się ono u Was sprawdza. Ile lat mają wasze cebulki?

Zgłębiając temat dowiedziałem się też, że rośliny te lubią dużo potasu, wapnia, fosforu i siarki. Dlatego też od pewnego czasu myślę o zakupie siarczanu potasu (przy okazji przyda się też do innych cebulowych).
Ale też doszedłem do wniosku, że doskonałym nawozem dla hippeastrum byłby popiół drzewny, gdyż jest bogaty we wszystkie wymienione pierwiastki. Podsypałem już nim kilka rosnących, niezimujących cebulek. Zobaczę co będzie z nimi dalej.
Dla tych, co obecnie zimują planuję w styczniu przygotować mieszankę ziemi na bazie ziemi uniwersalnej, popiołu drzewnego i żwiru. Myślę jeszcze, co mógłbym do niej jeszcze dodać, co sprzyjałoby szybkiemu przyrostowi cebul a jednocześnie nie przesadzić z nawozami, by nie zaszkodziło im. Chociaż, skoro są one dość żarłoczne to może im się nic nie stanie.

Moje cebulki są dość wiekowe, mają średnio po 15 lat..., niektóre więcej. Przez lata nie dbałem o nie i ich rozmiary znacznie się zmniejszyły. Myślę, że jednak dzięki dobremu nawożeniu uda się im powrócić do formy, nawet lepszej niż w jakiej były kiedyś.

Cebule, które nie chcą wejść w spoczynek najlepiej przenieść na zimę do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia, w dalszym ciągu utrzymując suche podłoże. Ja cebule zimuję od października do końca roku w temp. 8-15 st. (przy czym podlewania zaprzestaje już w sierpniu, a najpóźniej w drugiej połowie sierpnia). Te, którym wszystkie liście zaschną trafiają do ciemnego i chłodniejszego pomieszczenia (8-10 st.). Niektóre z nich próbują się ratować wznawiając wzrost, ale wtedy zabezpieczam nakrywając cebule tekturowymi kapturkami.
Natomiast te, którym do października nie zdążyły zaschnąć liście trzymam w jasnym pomieszczeniu, z pewnych powodów temperatura jest tam nieco wyższa, ale nie przekracza 15 st. - utrzymuje się w granicach 12-15 st.

U mnie często się zdarzało, że cebulki którym liście nie chciały zaschnąć kwitły, wypuszczając pąki jeszcze w trakcie trwania okresu spoczynku. Czasem samo przesuszenie podłoża wystarcza do zawiązania kwiatów.
Awatar użytkownika
Bogutka5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 lis 2017, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Tomek, dużo fajnych informacji.
U mnie największy problem to ... niska temperatura. Trzymam cebule w nieogrzewanym pokoiku, zawsze otwarte okno ale czy jest tam 15 stopni czy wiecej to nawet nie wiem.
Agneska ... pożyjemy, zobaczymy. Ostatnio jak zamiast marilyn zakwitł piekny lion wysłałam fotke do sprzedawcy i dostałam właściwą cebulę (juz gratis).

Bogutka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Tomek do nawożenia wystarczy zwykły nawóz do kwitnących, który zdaje egzamin z moich obserwacji nie ma sensu kombinować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Norbert, właśnie u mnie się takie nawożenie nie sprawdza, albo najwyżej jest mało skuteczne. Po sezonie muszę stwierdzić, że średnica cebul się nie zmieniła od poprzedniego sezonu. A liczyłem na znaczny przyrost po latach zaniedbań. Dlatego też od nowego sezonu zacznę kombinować i stosować lepsze metody, najlepiej te już sprawdzone :)

Do mojego poprzedniego posta dodam, że hipeastrum lubi nawożenie organiczne, jest to w tym przypadku podobno najbardziej skuteczne. Ale nie mogą być to nawozy bogate w azot.
Warto rośliny wystawić latem na zewnątrz w półcieniste miejsce, najlepiej w drugiej połowie czerwca, kiedy jest już bardzo ciepło lub upalnie. Ale wtedy trzeba uważać na pobzygę cebularza. W tym roku zeżarł mi wiele cebulowych w ogrodzie, dobrze, że nie wystawiłem hipeastrów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Tomek mylisz się, hippeastrum potrzebuje słonecznego stanowiska, im więcej słońca tym lepiej. Jeśli u Ciebie słabo rośnie to po prostu ma za mało słońca. Na zewnątrz wystaw na słońce już na wiosnę po przymrozkach, a zobaczysz różnicę.
Kolejny sezon, id kiedy trzymam na zachodnim parapecie, rosną bardzo dobrze, mają duże przyrosty, krótkie sztywne liście. W półcieniu hippeastrum rośnie słabo, ma długie wiotkie liście i problemy z kwitnieniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Chodziło mi o stanowisko półcieniste w czasie upałów na zewnątrz. W domu ja też trzymam na zachodnim parapecie i południowym - tam jest dużo słońca i tak jest dla nich najlepiej. Chodziło mi o to, żeby ich słońce na zewnątrz nie wypaliło za bardzo - w naturze niektóre gatunki hippeastrum rosną w widnych lasach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Od wiosny do jesieni, włączając okres gorących dni, cały czas u mnie stoi na zewnątrz.
Ani razu słońce nie popaliło liści, a wręcz przeciwnie. Nie wiem jakie odmiany rosną w lasach, ale większość z nas uprawia hybrydy wyprodukowane w europejskich szklarniach i są to raczej popularne odmiany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Rozpoczęłam dyskusję o "palmówkach". Powód był banalny. Zauważyłam, że Agneska wiele roślin z powodzeniem uprawia w takich doniczkach. I nic niedobrego nie maiłam na myśli. Wszystkie rośliny Agneski są zadbane i bardzo ładne. I tyle. Swoje hipeastra mam w doniczkach storczykowych, bo mogę obserwować korzenie i podłoże, a to ułatwia mi podlewanie. Pomysł zaczerpnęłam od Raflezji. Teraz zimują w zamykanej szafie na nieogrzewanym ganku. Siedzą doniczkach, ale podłoże wysuszyłam zupełnie. Pierwszy raz mam hippeastrum. Mam nadzieję, że dam radę doprowadzić je do ponownego kwitnienia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Ale bardzo dobrze, że wyszedł temat o palmówkach, dzięki temu mamy kolejne doświadczenie w uprawie tych roślin. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”