Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Są dwie opcje zimowania, poza doniczką i w niej. Ja zimuję w doniczce w niższej temperaturze niż 15 stopni, ale ważniejszym czynnikiem jest bez podlewania. Liście może stracić i to jest normalne zjawisko, albo mieć zielone całą zimę i stracić je dopiero podczas wypuszczania nowych, po ew. kwitnieniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Witam :wit czy to jest jakaś choroba grzybowa? Jeśli tak, to jaki środek mam zastosować i kiedy?
Pozdrawiam :)
Obrazek
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Wygląda na oparzenie słoneczne. Cieniuj rośliny przed ostrym słońcem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Te rośliny mogą spokojnie rosnąć w pełnym słońcu, u mnie kolejny sezon stoją na zewnętrznym zachodnim parapecie i nic się nie dzieje. Tylko trzeba do słońca stopniowo przyzwyczaić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

:wit
Lemon Lime wyniesiona w czerwcu na zewnątrz postanowiła ponownie zakwitnąć. Wytworzenie cebulek przybyszowych nie przeszkodziło jej w tym.

Obrazek
Ewa
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Mam pytanie dotyczące zimowania. Nie podlewam moich hippeastrum już od prawie dwóch miesięcy, niestety liście nadal są zielone a cebula nie chce przejść w stan spoczynku. Czy mogę je przenieść do ciemnej i zimnej (10-17 stopni) piwnicy?
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2587
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

A moje Hippeastrum urosło jak szalone... i żadnego kwiatka... :( Scięłam wszystkie liscie i teraz zaczynają znów rosnąć i nawoże je,, z nadzieją że wypusci kwiat.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

krzysiek1240, zwartnice podczas spoczynku nie zawsze zrzucają liście i jest to absolutnie normalne. Ja swoich nie podlewam już od wielu tygodni a one dalej są zielone. Liście mogą zacząć zamierać jak cebula ponowi wegetację. Prędzej czy później stare liście zostaną wymienione. Nie przenosiłbym do ciemnej piwnicy jeśli nie jest to konieczne. Po prostu nie podlewaj :wink:

Igala, widzę, że nie czytałaś tego wątku :wink: Jedną z najgorszych rzeczy, które robią ludzie zwartnicą to ścinanie liści... nie wiem skąd się bierze taki pomysł :wink: Cebula traci siły i energię na produkcje pióropusza liści żeby móc się rozrosnąć, żeby cebula miała z czego magazynować składniki pokarmowe. Ścięcie liści powoduje, że cebula zmarnowała energię i nic z tego nie miała, tylko wydatek. Liści się nie ścina - zasuszanie liści to poniekąd reutylizacja pierwiastków oraz przenoszenie składników pokarmowych z liści do cebuli. Liście żółkną ponieważ rozpada się chlorofil i pierwiastki go tworzące są przenoszone do cebuli do późniejszego wykorzystania. W momencie ścięcia zielonych liści pozbawiamy cebulę wszystkiego co miała w liściach...
Po takim zabiegu cebula jest z reguły słabsza i na kwiaty przyjdzie Tobie poczekać.

Pamiętajmy - liści nie ścinamy :wink: chyba, że już zaschły :wink:
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Nie powinno się ścinać liści u Hippeastrum. Ja nie podlewam od września i liście powoli żółkną same, a te które zaczęły wychodzić u nasady cebuli przystopowały. W grudniu lub styczniu przesadzam (ale tylko dlatego, że chce im dać więcej miejsca) w większe doniczki i tym samym rozpoczynam nowy cykl. Jeśli cebule są wystarczająco "najedzone" powinny pojawić się kwiaty.

[edit] sauromatum był szybszy i podpisuje się pod tym co napisał! :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Tak samo nie powinno się już nawozić. Warto abyś poczytała ten wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

sauromatum pisze:krzysiek1240, zwartnice podczas spoczynku nie zawsze zrzucają liście i jest to absolutnie normalne. Ja swoich nie podlewam już od wielu tygodni a one dalej są zielone. Liście mogą zacząć zamierać jak cebula ponowi wegetację. Prędzej czy później stare liście zostaną wymienione. Nie przenosiłbym do ciemnej piwnicy jeśli nie jest to konieczne. Po prostu nie podlewaj :wink:

Pamiętajmy - liści nie ścinamy :wink: chyba, że już zaschły :wink:
Bardzo dziękuje za odpowiedź :) Chciałem je przenieść, bo liście już nie są sprężyste tylko wiotkie i pokładają się na parapecie przez co nie są atrakcyjne. Posłucham rad i zostawię je w widnym pomieszczeniu. :wink:
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2587
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

A to takiej rady udzieliła mi pani w sklepie ogrodniczym u ktorej kupowałam hipperastrum (jako Amarylis), bo do niej wróciłam a ona mi tak poradziła ... że niby jej tez nie zakwitł to go scięła i za 6 tyg był kwiat cud :wink:
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Osoby w sklepach ogrodniczych najczęściej nie mają wiedzy... Żeby hippeastrum zakwitło potrzebuje dłuższego okresu spoczynku w całkowicie suchym podłożu i ew. niższej temperaturze. Na pewno do inicjacji kwitnienia nie przyczyni się ścięcie liści, to bzdury.
Dlatego najlepiej skonsultować wpierw tutaj na forum.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”