Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MindDecay
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 cze 2016, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Muchołówki jako tako nie potrzebują drenażu, gdyż roślina i tak rośnie w mokrym podłożu podczas okresu wegetacyjnego lecz drenaż jest przydatny podczas zimowania. Polecam gruby żwir/keramzyt. Mucholce nie są roślinami aż tak wymagającymi względem podłoża jak darlingtonia czy rosiczki pigmejskie. Mogą rosnąć w czystym kwaśnym torfie, torfie z perlitem, piachem, żwirkiem czy mchu torfowcu. Osobiście podczas tych kilku lat uprawy przekonałem się że najlepszym podłożem jest kwaśny torf zmieszany z gruboziarnisty piaskiem kwarcowym (rzecznym) w proporcjach 1:1-1,5. Można próbować z żywym torfowcem, ale dla VFT się chyba nie opłaca, gdyż nie będzie rosła lepiej niż w torfie który to jest kilkakrotnie tańszy. Ważniejsze od rodzaju mieszanki podłoża jest nasłonecznienie miejsca uprawy - im większe tym lepsze. Muchołówki można przesadzać cały sezon wegetacyjny z pominięciem późnej jesieni. ZByt młodych roślin nie należy jednak oddzielać na siłę od rośliny matecznej, gdyż mogą wolniej rosnąć.

Edit: Co do kwitnienia: pędy najlepiej od razu ucinać, ponieważ zawiązanie kwiatów kończy się sinym osłabieniem a niejednokrotnie śmiercią rośliny. Ponad to nie da się ich zapylić jeśli nie masz dwóch odmiennych genetycznie roślin.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
Drapieżniki
Kalic
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 kwie 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Od dwóch tygodni jestem posiadaczem muchołówki

zdjęcie zrobione zaraz po kupnie
Obrazek

i po przesadzeniu (torf wymieszany ze żwirkiem akwariowym 3mm)

Obrazek


Obrazek

Podlewanie wodą demineralizowaną (wg schematu ok. 1 cm wody do spodka i po wchłonięciu całej w podłoże następuje jeden dzień przerwy od podlewania).
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Witam :)
Udało mi się własnoręcznie uzyskać nasiona z mojej muchołówki i już niedługo będę je sadził. Przeczytałem, że nasiona muszą mieć wilgotne środowisko. Podobno można doniczkę włożyć do reklamówki plastikowej.
1.Można zamiast reklamówki codziennie zraszać nasiona?
2.Nasiona mam, tak jak muchołówkę, podlewać do podstawki?
3.Czytałem, że dobrze by było trzymać je w temp. 24-30°C. Wynika z tego, że parapet okna nie może być, bo o tej porze słońca już nie widać zbyt często, a temp. nie jest tak wysoka. W domu mam przeważnie 18-21°C. Jakieś rady jak zapewnić nasionom taką temp. z wystarczającą ilością światła?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Poszukaj w handlu (np. na allegro) mnożarki oraz kabla grzewczego do terrarium. Wtedy możesz postawić na parapecie.

Możesz też poczytać ten wątek:

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &hilit=mno żarka
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paulinaaa34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 wrz 2017, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jak sobie poradzić z larwami ziemiórki u muchołówki? Proszę o pomoc myślałam o przesadzeniu do czystego torfu czy to wystarczy czy mam też zastosować środek owadobójczy?

---29 paź 2017, o 12:56 ---

Jedna mała muchołówka uschła druga wygląda w porządku tylko więcej liści zaczęło jej usychać ( trzyma się jeszcze). :)
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Mogłabyś zrobić zdjęcie muchołówki?Najprawdopodobniej to,że rośliny usychają,to nie jest wina ziemiórek,może być inna przyczyna.
Najlepiej żebyś opisała jakie zapewniasz muchołówce warunki uprawy.
Z ziemiórkami walka nie jest łatwa.Możesz zastosować Mospilan,oprysk co 5 dni do skutku,lub zakupić rosiczkę,która doskonale wyłapuje fruwające muszki.Do końca likwiduje całą populację.
U mnie sprawdza się to doskonale.Rosiczki i tłustosze/też wyłapują ziemiórki/ mam na każdym parapecie i już mi nic nie fruwa.
Tylko rosiczki czasem czarne są od owadów,szczególnie to widać jak kupię nowe kwiaty,z którymi często wprowadzamy szkodniki do domu.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Muchołówka

Post »

A to moja jeszcze mała ,ale jest na dworze na działce w słońcu z dostępem do robactwa :)

Obrazek
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Wie ktoś może co to za odmiana muchołówki?
Obrazek

---15 lip 2018, o 17:10 ---

Pomocy! Zauważyłem, że po torfie chodzą malutkie robaczki. Boje się, że mogą zaszkodzić mojej muchołówce. Wie ktoś z was, jak to coś można zwalczyć?? Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Z góry dziękuję :D a oto ten robak
Obrazek
Czy może to być roztocze?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Wychodzi na to, że może być to roztocze. Kup Polysect albo Mospilan i zrób oprysk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Ale te robaki siedzą głęboko w torfie. Nie lepiejby było gdybym ten wybrany środek zmieszał z wodą destylowaną i wylał ją na podstawkę aby ten torf namókł??
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Możesz też podlać, tutaj dobrze się sprawdza BI58.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Moja padła ;:222 :( ale i tak była malutka z marketu.... Chyba trzeba duży okaz kupić, co?
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Dzień dobry. :wink: Mam chyba dość dziwne pytanie. Tata w ramach ciekawostki zamówił mi z aliexpress za jakoś 8 zł kilkadziesiąt nasionek muchołówki (miałam z marketu, ale pułapki jej sczerniały i padła - podejrzewam, że coś w podłożu nie pasowało).
Tylko pytanie... czy to wygląda w ogóle, jak nasiona muchołówki powinny?
Obrazek
Czemu mam wątpliwości? Myślę, że zdjęcie wszystko wyjaśni...
Obrazek
Na aukcji, że sprzedawane są nasiona muchołówki, na opakowaniu zdjęcie muchołówki, a z tyłu, w informacjach nazwa łacińska kompletnie innej rośliny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”