Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

Wodę demineralizowaną kupisz przecież w każdym większym markecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

No, w wodę się już zaopatrzyłem :D

Chciałem zapytać czy mogę teraz wziąć się za przesadzenie roślinki, która wyrasta sobie właśnie w doniczce z rośliną mateczną? Do jakiej ziemi ją przesadzić?

Druga rzecz to pęd kwiatowy, który sobie wyrasta. Czy powinien zostać usunięty?

Obrazek
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

Torf zmieszany ze żwirkiem lub gruboziarnistym piaskiem w stosunku 2:1.
A pęd kwiatowy utnij bo on bardzo osłabia roślinę.
Obrazek
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

Super, dziękuję za odpowiedź! :) Dziś postaram się rozprawić z tymi pędami. Mówię pędami, ponieważ roślinka wypuszcza już drugiego :/ Oprócz tego przedziwna sprawa, wczoraj podlewałem roślinkę lejąc wodę na podstawkę, a dziś wierzch torfu już jest suchy. Ahh
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

Mała rada. Nie podlewaj za każdym razem kiedy podłoże na wierzchu jest suche. Ja w ten sposób przelałam moją pierwszą muchołówkę ;:131
Najlepiej sprawdzać palcem lub za pomocą drewnianego patyczka jaki torf jest wewnątrz.
Obrazek
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

Witam :wit W sobotę 2 kwietnia przeprowadziłem na muchołówce operację usunięcia pędów kwiatowych. W piątek miejsca po cięciu zostały zabezpieczone masą mączną. Myślę, że nie grozi jej już obumarcie z tego powodu. Martwi mnie natomiast to, że liście łapiące nie chcą się zamykać :shock: Tak oto wczoraj upolowałem ćmę z myślą o roślinie, mimo tego żaden liść nie chciał się zamknąć :shock: Roślinka wygląda tak:

Obrazek

Owa ćma położona jest na jednym z liści.

Moim zdaniem jest to spowodowane tym, że akurat te liście łapiące są dość stare i mocno wygięte na zewnątrz. Roślina wypuszcza teraz nowe, więc mam nadzieję, że za niedługo problem ten zniknie. Myślę też, że pośrednio za to odpowiadały właśnie te dwa pędy kwiatowe. Roślina potrzebuje jeszcze pewnie trochę czasu na dojście do siebie.

_Luna_ Dziękuję za radę, stosuje ten pomysł u siebie :D
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

Michał moim zdaniem Twoja muchołówka ma za sucho,podłoże musi być stale wilgotne,trzeba podlewać do podstawki przez podsiąkanie.Podlewamy gdy wcześniejsza porcja wody zostanie wchłonięta,lub 1 dzień po.
Masz rację,że pułapki mogą być stare i dlatego się nie zamykają.
Mogła być zimowana w cieple i ma takie szerokie liście przy pułapkach,ale w odpowiednich warunkach,wytworzy prawidłowe.
Zajmuję się muchołówkami kilka lat,całe lato stoją w wodzie,która jest systematycznie uzupełniana,tylko podczas zimowania trzeba ograniczyć podlewanie,żeby nie zgniła.

Te mają wodę cały czas,chociaż w takiej ilości jak na zdjęciu,a w upały sięga 1/3doniczki,a nawet do połowy.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

ewa-s Dziękuję za radę :) Roślinę podlewam oczywiście do podstawki, jednak nie codziennie. Sprawdzam jednak patyczkiem czy ziemia w środku jest wilgotna. Muchołówki nie zimowałem w tym roku, ponieważ dopiero dwa miesiące temu trafiła do mnie :wink:
W każdym razie będę czekać i obserwować. A Twoje okazy są bardzo ładne! Jak je rozmnażasz?
Kasia32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2016, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Muchołówka wiotkie listki

Post »

Witam. Moja muchołówka kładzie się, listki wiotczeją. Jaka może być przyczyna? Za duża ilość wody, za mała, podłoże jest ok, wodę leję w doniczkę z keramzytem. Kwiaty stoją na nasłonecznionym parapecie. Pomocy ;:136

http://i64.tinypic.com/33xea2q.jpg

http://i66.tinypic.com/ic8m5e.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

Zapraszam do uprzedniego skorzystania z wyszukiwarki i... przeczytania tego wątku od początku. :idea: :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie do znawców uprawy muchołówki. Mianowicie jeśli roślina wypuszcza strasznie długie blaszki liściowe, a pułapka na ich końcu jest powiedzmy średnich rozmiarów, to oznacza to, że ma za mało światła? Moja roślina rośnie na oknie od strony zachodniej :wink:
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, choroby

Post »

Tak, to objaw niedoboru światła. Powinna stać na południowym parapecie lub na zewnątrz.


---21 maja 2016, o 10:55---
Kasia32 pisze:Witam. Moja muchołówka kładzie się, listki wiotczeją. Jaka może być przyczyna? Za duża ilość wody, za mała, podłoże jest ok, wodę leję w doniczkę z keramzytem. Kwiaty stoją na nasłonecznionym parapecie. Pomocy ;:136

http://i64.tinypic.com/33xea2q.jpg

http://i66.tinypic.com/ic8m5e.jpg
Wygląda jakby miała za mało światła, liście są bardzo powyciągane. Gdzie ją trzymasz?
Obrazek
ojeja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 lip 2016, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Myszce

Post »

Witam, od razu zwracam się do grona szanownych forumowiczów z prosbą o pomoc. Mam muchołówkę, i problem polega na tym, że pojawiły się na niej mszyce. Nie wiem skąd się to paskudztwo wzięło, ale faktem jest że mszyc jest dosyć dużo. Chciałam się w związku z tym zapytać co mogę zastosować żeby te mszyce wytępić. Mam jeszcze z owadożernych kapturnicę, ale ona nie jest "zainfekowana" (oglądałam ją bardzo dokładnie, pomagając sobie szkłem powiększającym). Jeśli mój post umieściłam w złym miejscu, to bardzo przepraszam, i proszę o przeniesienie do właściwego działu. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”