Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Jak napisałem w wątku o chamedorze, spryskiwanie liści nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Jak masz za suche powietrze, to tylko nawilżacz powietrza, który będzie włączony przez większość doby.
Druga sprawa, stanowisko powinno być tylko na parapecie przy tej wystawie względnie tuż przy nim. Dalej jest po prostu za ciemno dla roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
druh90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 sie 2020, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Witam mam problem z moim skrzydłokwiatem. Jakiś czas temu był bardzo przelany, przesadziłem, wcześniej poczekałem aż przeschną korzenie i podlałem topsinem. Zmieniłem też miejsce stania kwiatka, stoi na parapecie, nie w pełnym słońcu, bez przeciągu, ziemia przepuszczalna z warstwa drenażu, mimo to marnieje i żółkną liście przesyłam zdjęcie proszę o pomoc


Obrazek



Obrazek

Pozdrawiam,
druh90
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Jeśli roślina została mocno przelana to nie oczekuj cudów. Może długo dochodzić do siebie i stracić część liści.
Żółknięcie starych liści jest w sumie również zjawiskiem normalnym.
Musisz czekać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aga_W
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2021, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Hej, od kilku dni skrzydłokwiat mojej mamy wygląda jakby mu liście owiędły. Czym może być spowodowany taki wygląd kwiatka? Czy mogło go przewiać? Ponieważ stoi na parapecie, gdzie okno czasami jest otwierane. Korzenie były sprawdzane, nie są zgnite. Poniżej wstawiam zdjęcia. Z góry dziękuję za pomoc.

https://images89.fotosik.pl/464/1d6cf9e5a0c10a33med.jpg

https://images90.fotosik.pl/463/43bc087223359457med.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Ten sam problem co z szeflerą. Przelany z powodu nieprawdłowego podłoża.

Przechłodzenie rośliny tropikalnej to osobna historia. Narażenie tych roślin na zimne powietrze to niezbyt dobry pomysł...

Trzeba przesadzić do właściwego i dokładnie sprawdzić stan korzeni.

Co to za wynalazek w doniczce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aga_W
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2021, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

W doniczce znajduje się kula nawadniająca do kwiatków.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Do wywalenia, takie gadżety nie przynoszą nic dobrego. Podlewaj normalnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aga_W
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2021, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Ostatnio już nie była używana, ale dziękuję za odpowiedź :)
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Bardzo proszę o radę. Liście mojego skrzydłokwiata zaczeły żółknąć:( Co powinnam zrobić? Poobrywać? Jaka może być przyczyna i jak mu pomóc?
Wystawa południowa, ale nie na parapecie.
Podlewałam z nawozem do roślin zielonych mniej więcej dwa razy w tygodniu, sprawdzając czy ma sucho. Od jakiegoś czasu podlewam bez nawozu.

Z góry dziękuję za porady.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Dwa razy w tygodniu z nawozem? :shock: :shock: :shock:

Rośliny doniczkowe nawozimy mineralnym nawozem zwykle góra co 2 tygodnie w okresie wiosna - lato i raz w miesiącu w okresie jesienno-zimowym...
Poza tym w czym rośnie, w samej ziemi uniwersalnej czy w mieszance ziemi i żwirku albo perlitu?

Trzecia sprawa, dlaczego doniczka nie stoi na podstawce, tylko włożona do osłonki, jak do korzeni ma docierać powietrze?

Bezwzględnie do przesadzenia, oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża i sprawdź stan korzeni.

Za często podlewasz. W przypadku Skrzydłokwiata robisz to dopiero wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

W jakiej odległości stoi od okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Dziękuję.
Stoi ok 3 m od okna, ponieważ okno jest południowe i czasami słońce przy południowym oknie na 2 piętrze bywa za ostre. Rośnie w ziemi uniwersalnej. W osłonce trzymam go już 1,5 roku i do tej pory rósł ładnie, wypuścił nawet niedawno nowe liście. Nie wydawałoby mi się, żeby osłonka była problemem. Nie kwitł, ale prawdopodobnie dlatego, ze nawóz był do roślin zielonych. Powinnam teraz zastosować do kwitnących? Podlewałam 2 razy w tygodniu ale niewiele, bo podłoże przesychało, nie przelewałam go.
Od jakiegoś czasu nie podlewałam z nawozem. Czy te żółte liście poobrywać? I tylko przesadzić, rzadziej nawozić? Czy powinnam go spryskiwać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Po pierwsze liczy się odległość od okna, a wraz z jej wzrostem drastycznie spada natężenie światła przydatne roślinom w procesie fotosyntezy. Im mniej światła, tym proces ten wolniej przebiega, tym roślina wolniej rośnie, tym łatwiej podatna na choroby.
Poza tym przy południowej wystawie słońce pada pod ostrym kątem, czyli promienie słoneczne padają o wiele bliżej okna niż w przypadku wystawy wschodniej czy zachodniej.
W związku z tym wystarczy postawić około metra, półtora od okna i dla Skrzydłokwiata będzie ok.
Jeśli chodzi o skutki błędów uprawowych wszystko jest do czasu.

Wszystko jest istotne zarówno od stanowiska, poprzez podłoże, podlewanie czy przesychanie podłoża. Trzymanie w osłonce tylko spowalnia proces przesychania podłoża, a jeśli posadzisz do samej ziemi uniwersalnej to korzenie stopniowo zaczynają się dusić i gnić.

To, że nie kwitł to nie jest w tym wypadku kwestia nawożenia, bo Skrzydłokwiaty dość chętnie kwitną, tylko nieprawidłowe warunki uprawy - zbyt mało światła.

Czyli trzeba bezwzględnie przesadzić do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1, sprawdzić dokładnie stan korzeni - chore odcinasz, doniczkę postawić na podstawce, podlewasz normalną ilością wody od góry, a kolejne podlanie jak przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Odetnij żółte liście, które mogą być również w przypadku nieprawidłowego zbyt skąpego podlewania, zbyt częstego nawożenia - zmiana pH podłoża.
Postaw bliżej okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”