Fikus benjamin - potrzebna pomoc

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Asiulax82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 wrz 2020, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus benjamin - potrzebna pomoc

Post »

Drzewko ma ponad 20 lat, trafiło do rodziny już dość wysokie. Od 15 jest tylko podlewany. Trzeba pomóc temu biedakowi. Bardzo chciałabym się nim zająć ale zupełnie na tym się nie znam.
Trzeba go pociąć tylko nie wiem jak. Korzenie wyszły dołem donicy i chyba muszę ją połamać żeby ich nie uszkodzić. Bo chyba nie mogę ich po prostu oderwać?
1. Czy wypłukać z rośliny starą ziemię? Jakiej ziemi użyć - proszę o konkretne nazwy produktu. Czy trzeba coś wsypywać na dno donicy?
2. Czy można ukorzenić całą boczną gałąź?[/b Czy jest możliwe że zdrewniała gruba łodyga wypuści korzonki? Muszę i tak odciąć te boczne długie łodygi, bo roślina się przewraca i jest za wielka. Czy jakoś zabezpieczyć główne pionowe w miejscu obcięcia bocznych? Kupiłam ukorzeniacz do roślin zdrewniałych. Jak ukorzenić mniejsze sadzonki czytałam, ale co zrobić z taką długą gałęzią?
3. Roślina ma wiele suchych gołych gałązek czy je poodrywać?
4. Na gałęziach są takie brązowe kropeczki, które da się poodrywać Czy to jakaś choroba - czy coś z tym zrobić? Widać to na jednym foto.
5. Z jednej strony roślina jest bardziej łysa - co mogę zrobić żeby wyrosły nowe gałązki?
6. Jaką wodą najlepiej go podlewać?

Będę bardzo wdzięczna za łopatologiczne porady dla takiego laika jak ja.
Z góry serdecznie dziękuję za oglądnięcie zdjęć i odpowiedzi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zmniejszyłem ogromne zdjęcia - regulamin/mod.N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamin - potrzebna pomoc

Post »

Na tym forum proszę przestrzegać porządku. Przed założeniem nowego wątku korzystamy z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.

Zapraszam do wnikliwej lektury tego wątku:
viewtopic.php?f=19&t=38449&hilit=Fikus+Benjamina

i tego:
viewtopic.php?f=19&t=16578&hilit=Fikus+Benjamina

Z obu dowiesz się wszystkiego o prawidłowym podłożu, stanowisku oraz przycinaniu.

A z tego dowiesz się podstaw uprawy:
viewtopic.php?t=9010
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”