Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Najlepiej, jak Twojej roślinie nie zostanie wiele liści, wrzuć tutaj zdjęcie, może uda nam się zasugerować miejsce cięcia. Szczerze mówiąc nie wiem dokładnie, jak to będzie wyglądało w przypadku rośliny na pniu.

Udało mi się znaleźć zdjęcie moich dwóch gwiazd betlejemskich wiosną, wypuszczające młode pędy po przycięciu. Mam nadzieję, że widać choć trochę, jak były przycięte. Ta roślina bardziej po prawej stronie mogłaby być nawet przycięta w miejscu, które oznaczyłam czerwoną kreską, wypuściłaby wtedy pędy niżej.
Obrazek

Generalnie, przycięcie gwiazdy betlejemskiej nie jest konieczne, jest to raczej kwestia może estetyczna? Nieprzycięta roślina przedłuży obecne pędy i będzie troszkę wyglądem przypominać palmę - długi pęd i liście na końcu :wink: Malutka roślinka (taka za ok. 3-5zł) nie będzie wyglądała źle, ale większa już może nie wyglądać tak ładnie :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
dartvader1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 18 lis 2014, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WIELKOPOLSKA

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Mam dwie białe duże i dorodne gwiazdy i trochę się o nich dowiedziałem.Uważam że są to bardzo kapryśnie kwiaty, np. dasz im za dużo wody - padną, dasz im za mało uschną, a jak masz mało światła stracą swoją ładną ,,pozę''.
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Mi się wydaje, że każda roślina ma swoje fanaberie :wink: U jednej osoby dobrze rośnie taka roślina, u kogoś innego nie, za to dobrze rośnie coś innego. Jeden chucha, dmucha i marnie rośnie, a drugi podleje jak mu się przypomni, a roślina cała w pąkach. Na to chyba nie ma reguły.
Co do podlewania - gwiazda betlejemska daje znać, kiedy bardzo brakuje jej wody, liście jej wtedy oklapną (podobnie reaguje kroton), ale nie zasychają od razu, co daje nam czas na interwencję. Uważam, że nie ma uniwersalnej recepty na podlewanie, wszystko zależy od warunków jakie ma i potrzeba trochę wyczucia - nie da się powiedzieć komuś "podlewaj w poniedziałki i czwartki po 200ml wody" :lol: Z moich obserwacji wynika, że gwiazda betlejemska to roślina, która dość dużo wody potrzebuje w porównaniu z innymi roślinami, które posiadam.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
Magda30
500p
500p
Posty: 537
Od: 10 sie 2013, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie plockie

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Mój 3 latek
Obrazek :wit
Azala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 sty 2016, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Moja jest jeszcze czerwona, mam ją prawie 2 miesiące. Jak przestaną liście zabarwiać się na czerwono to muszę obciąć całą tą koronę czy jeszcze krócej? Całość ma 20 cm wysokości.

http://i67.tinypic.com/2898tmomed.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Przecież masz odpowiedź na pierwszej stronie tego wątku - zaglądałaś? :wink:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=5759
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Azala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 sty 2016, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Czytałam, ale nie wiem za bardzo jak to odnieść do rośliny.

"Jeśli poinsecji darujemy życie, powinniśmy ją po przekwitnięciu, najlepiej w marcu, silnie skrócić, tak aby na pędach pozostały 3-4 pąki" - chodzi o listki wystające z boku łodygi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Nie ten post, a tu wszystko pisze :) :
x-C-j pisze:Prawidłowo po kwitnieniu powinno sie ją przyciąć na wysokość ok 15 cm nad ziemią i aż do maja oszczędnie podlewać, miejsce jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione a temp. najlepsza w granicach 18 stopni. Od maja zaczynamy nawożenie i intensywniejsze podlewanie a na miesiąc przed okresem kwitnienia trzeba roślinę zaciemniać by rozwinęły sie kolorowe liście gdyż jest to roślina krótkiego dnia i by wytworzyły sie kolorowe przylistki wymaga zaciemniania. :D
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hai Lin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 29 kwie 2016, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

W ostatnie święta moja mama zakupiła gwiazdę betlejemską w zwykłym sklepie (biedronka, lidl itp.), była niewielka ale teraz bardzo się rozrosła. Przez przypadek połamałam jedną gałązkę i teraz mam ochotę ja ukorzenić i stworzyć nowe małe drzewko ale nie wiem jak to zrobić. Mam ją dać do wody i czekać aż wyrosną korzenie, potem do ziemi?
"(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze."
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Teoria mówi, że trzeba obsuszyć (aż sok przestanie wyciekać, a rana lekko przyschnie) po czym włożyć do przepuszczalnego podłoża, utrzymywać stałą wilgotność i temperaturę 25-30 stopni, przykryć woreczkiem, żeby zapobiec utracie wilgotności i więdnięciu liści.

Nie wiem, czy ktoś stosował to w praktyce i czy to działa. Z prostego powodu: dużej dostępności - w grudniu poinsecję można kupić prawie wszędzie, w różnych rozmiarach i cenie - mało komu chce się samemu jeszcze bawić w rozmnażanie tej rośliny.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Miałam bardzo rozrośniętą poisencję z mocno przerzedzonymi dolnymi dolnymi łodygami. Nie wyglądało to ładnie, dlatego w czerwcu ub roku przycięłam do minimum całą gwiazdę. Pozostały tylko kikuty trzy-cztero- centymetrowe i po ponad roku wygląda tak

Obrazek

Szkoda mi było ładnych gałązek, więc postanowiłam kilka z nich (tych cienkich, wierzchołkowych) włożyć do ziemi w małej doniczce, nakryłam folią i obwiązałam zwykła gumką. Podlewałam co kilka dni, tak by podłoże było stale wilgotne. Gdy zauważyłam, że rosną kolejne liście zrezygnowałam z folii i traktowałam je jak "dorosłe" poinsecje. Udało mi się wyhodować dwie. Jedną oddałam, a druga wygląda tak

Obrazek

Przez niemal rok stała na parapecie okna północnego, a potem przestawiłam ją na południowe i tam jeszcze szybciej rośnie.

W wodzie zawsze rozmnażam anturium i raz udało mi się zamioculcasa, natomiast gwiazdy nigdy nie próbowałam...
Roberta123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 cze 2016, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Witam wczoraj przyniosłam do domu dwie Gwiazdy, jedna większa, druga dużo mniejsza. Były kupione w supermarkecie, przy transporcie były chronione przed zimnem, w domu były pół godziny aklimatyzowana. Mają wilgotne powietrze, temperaturę około 22-24 st. C. i rozproszone światło dzienne. Nie stoją w przeciągu. Przeniesione miały dość mokro, od tego czasu nie podlewalam. Mała trzyma się bez zarzutu. Duża jest mocno rozgaleziona i od wczorajszego wieczoru 2 z 5 odnog bardzo cierpi tj wiedną im liście i kwiaty, kurczą się i wiedną, nie schna nie żółkną. Czy mogę np odciąć te wiednące odnogi bo tamte są bez zarzutu? Jest jakiś sposób by jej pomóc czy po prostu została przewiana/uszkodzona przed kupieniem?
Pozdrawiam
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Możesz obciąć, uważaj tylko na sok, który roślina wydziela, jest trujący.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”