Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Korzystając z elastyczności gałązek (rośliny nie podlewane m/w od 1,5 miesiąca), jedno z Adenium poddałem "torturom" i stopniowo odkształcam jego gałązki:

- wstępne przygięcie gałązek:

Obrazek

Obrazek

- druga faza - "drutowanie", przygotowanie do m/w ostatecznego ułożenia gałązek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- po ustabilizowaniu gałązek w "wymuszonej" pozycji, wiosną zadecyduję nie przycinać, przycinać na jakiej długości.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Prawie dziesięć lat temu w 2008 roku posadziłem adenium obesum, tutaj na zdjęciu ma już sześć lat.

Obrazek

Jego czubek przyciąłem aby się rozkrzewił, wyrosły trzy nowe pędy.

Obrazek

Wszystkie pędy dolne i górne przygiąłem w poziomie, teraz wyglądają tak.

Obrazek

Na początku 2014 roku postanowiłem wyjąć adenium z doniczki, obejrzeć korzenie i posadzić w nowe podłoże mineralne.

Obrazek

Korzenie rośliny nie były za duże, ale ułożyłem je prostopadle do kaudeksu.

Obrazek

Postanowiłem aby roślina utworzyła jeszcze pionowy pęd na wierzchołku.

Obrazek

15 grudnia 2017 roku wyjąłem roślinę z rana, myślę, że troszkę podrosła. Podrosła spora i mocno zagęściła korzenie.

Obrazek

Przerzedziłem je dość mocno, zostawiłem największe korzenie.

Obrazek

Przesuszyłem korzenie do następnego dnia i namoczyłem po południu przed posadzeniem w roztworze z Canny Rhizotonic dając 4 ml na 4 litry wody, przez 3 minuty, Canne stosuje się roślinom, które doznały wstrząsu, przy przesadzanie, przycinanie, stymuluje system korzeni poprzez hormony i witaminy między innymi B1.

Obrazek

Przygotowałem doniczkę do posadzenia, nawierciłem otwory w dolnej części doniczki, szerokość doniczki to 30 cm.

Obrazek

Przygotowałem drugą doniczkę, aby włożyć do pierwszej, nawierciłem jej boki i dół doniczki.

Obrazek

Już po przesadzeniu w nowe podłoże mineralne, nie dodaję do podłoża seramisu bo stosowanie go powoduje lasowanie się w dolnej części doniczki.

Obrazek

Pod adenium widoczna jest druga doniczka, która będzie doskonale napowietrzać roślinę. Tajlandczycy bardzo często stosują tą metodę
"doniczkę w doniczce"

Obrazek

Tak wygląda posadzona roślina, na koniec jeszcze raz podlana środkiem Canny Rhizotonic.

Obrazek

To już po przykryciu korzeni na jeden miesiąc.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy, co ma na celu zastosowanie na miesiąc okrycia na korzenie - utrzymanie stałej podwyższonej wilgotności i temperatury, dodatkowo ochronę odsłoniętych części korzeni przed intensywnym światłem ? Osłonięcie korzeni, nie będzie stymulować możliwości podgniwania ich najcieńszych - części ze względu, na utrzymującą się podwyższoną wilgotność podłoża w ich okolicy.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Akwelan_2009

Przykrycie korzeni ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie przed światłem słonecznym i światłem lamp diodowych, jak również utrzymanie wilgoci po podlaniu roztwrem Canny zabezpieczających przed chorobą ( Pythium, Fusarium, mączniak). Tajlandczycy w czasie przesadzania roślin również zakrywają swoje adenium w tym samym celu.
Zachodzi pytanie jak mocno można wystawiać korzenie roślin na wierzch i czy wystawianie duże nie spowoduje obumarcie krzewu. Postanowiłem zrobić próbę nie na adenium a na fikusach ponieważ wyhodowałem sobie sam małego fikusa w szklanej kwadratowej doniczce bez otworów o bardzo długim korzeniu 75 cm. Posadziłem go w doniczce z umieszczonym drucie w środku doniczki z zaokrąglonym drucie według wzoru.
Po miesiącu wnioskuję, że podobnie można postąpić z korzeniami palowymi adenium i wyhodować podobne rośliny jak te Tajlandzkie.
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy, dziękuję za odpowiedź.
Strony do których podałeś odnośniki bardzo często przeglądam i zazdroszczę Hodowcom Adenium z tamtych rejonów świata, ilości słońca jaką obdarza natura - klimat ich rośliny. Nam również byłoby łatwiej wyhodować ciekawe egzemplarze, no może nie identyczne, ale bardzo podobne, gdyby klimat był bardziej łaskawy, lato trwało dłużej.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
magdula052
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2015, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam dawno temu i zupełnym przypadkiem kupiłam pierwsze moje adenium, pięknie kwitnie na biało i bardzo często. Zakochałam się w tych roślinach i postanowiłam poeksperymentować więc zakupiłam mix siewek i uwaga wychodowałam 23 szt młodych adenium. Widzę po liściach że jest dużo odmian i z pewnością różnych kolorów kwiatów. Niestety mijają im już 3 lata od zasiania i osiągają już dość spore rozmiary ale niestety jeszcze nie kwitły. Nie formowałam ich w żaden sposób bo gdzieś wyczytałam że jak je przytne to kwitnienie nastąpi jeszcze później.

Zmoderowano, to nie jest sekcja ofert/mod.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy mam pytanie, jaką łączną moc mają żarówki którymi doświetlasz rośliny?
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na "powyginanych i odrutowanych" gałązkach, zaczynają "wybudzać się" uśpione pąki, pokazują się zaczątki nowych gałązek. Nie wiem jak "podpowiedzieć" roślinie, że chciałbym, żeby z tego, tego i tego uśpionego pąka wyrosły nowe gałązki. Decyzję o miejscu wyrastania nowych pędów, muszę niestety pozostawić do wyboru roślinie, może "wyczuje" moje intencje o miejscu w ktorym najbardziej chciałbym, żeby wyrastały nowe, młode gałązki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- przyginając do nienaturalnego położenia pędy, chciałbym uzyskać po 5 - 6 nowych przyrostów na poszczególnych przygiętych pędach. Niezbyt dogodna pora roku (u nas), żeby "podkarmić" roślinę, zapewne spora dawka naturalnych promieni słonecznych, byłaby najlepszym stymulatorem do produkcji nowych gałązek.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Senior

Przepraszam, że wcześniej nie odpowiadałem ponieważ miałem zepsuty komputer. Moje adenium z rana teraz już przestałem doświetlać, ma wystarczyć im teraz światło dzienne, doświetlać zaczynam od godziny 15 do 19 jakby miały parę godzin prześwitu słonecznego. Jedna lampa ma moc 50 W a dwie to lampy po 75 Wat.

Miałem małą roślinę RCN + PNW, którą potem przyciąłem, miała siedem przyciętych pędów.

Obrazek

Zaczęła ładnie się rozkrzewiać.

Obrazek

Tutaj na zdjęciu widać wąski kaudeks, od czoła ma szeroki kaudeks. Zdjęcie zrobione trzy lata temu.

Obrazek

Trzy dni temu wyjąłem go z doniczki. Podłoże mineralne było 3 mm oprócz niego dodaję również sporo tufu wulkanicznego i mieloną skałę wulkaniczną 0 mm.
W doniczce znajdowały się trzy złączone małe doniczki czarne plastikowe, korzenie mocno je obrosły.

Obrazek

Korzenie już po przeczyszczeniu, przycinaniu.

Obrazek

Korzenie zostały podniesione lekko w górę dzięki temu, że leżą na styropianie.

Obrazek

Tutaj lepiej są widoczne, dostały dużą doniczkę aby korzenie miały zapas na lepszy wzrost.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk pisze:Moje adenium z rana teraz już przestałem doświetlać, ma wystarczyć im teraz światło dzienne, doświetlać zaczynam od godziny 15 do 19 jakby miały parę godzin prześwitu słonecznego.
- Jerzy rozumiem, że Twoje Adenium stoją w bardzo jasnym miejscu i ilość maturalnego światła, jaka obecnie jest dostępna, jest w stanie zabezpieczyć ich obecne potrzeby, do prawidłowego przetrwania do wiosennego, bardziej dłuższego dnia i intensywniejszego słonecznego światła. W jakiej temperaturze, przy takich warunkach świetlnych będziesz trzymał swoje rośliny - chodzi mi o m/w jaką temperaturę będziesz utrzymywał przy roślinach. Wysokość - wielkość temperatury zainteresowała mnie, ponieważ pokazane w ostatnim Twoim wpisie Adenium wygląda bardzo ładnie z bardzo bogatym, intensywnie zielonym ulistnieniem i bardzo rozrośniętą w drobne korzonki bryłą korzeniową. Podłoże jak widać na fotce jest bardzo, bardzo mineralne, jednak ma sporo drobnych, drobniutkich frakcji które, mimo że jest mineralne, to te drobne, najdrobniejsze części zatrzymują dość długo wilgoć między swoimi drobinkami. Po korzeniach Twojego Adenium nie widać najdrobniejszych oznak zbyt długiego ich przebywania w podłożu o podwyższonej wilgotności co oznacza, że podłoże dość szybko przesycha.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy dziękuję za odpowiedź. Moje adenia aktualnie zimują w stanie bezlistnym w całkowitych ciemnościach i temperaturze 12-14 stopni. Wszystkie kaudeksy są na razie twarde. Niedługo je wyciągnę do wyższej temperatury i pod lampy. Aktualnie doświetlam pięcioma lampami po 54 Waty każda, lecz inne rośliny. Tak to na razie wygląda, na adenia jest miejsce.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Akwelan_2009

Właśnie moje rośliny stoją w bardzo jasnym miejscu, co prawda słoneczko teraz pokazuje się rzadko dlatego od 15 do 19 doświetlam rośliny. W pokoju jest 21 stopni ale okna o długości blisko pięciu metrów i drzwi balkonowe nie są szczelne całkowicie, przy oknach temperatura spada do 17 stopni.
Stawiam doniczki adenium na podstawkach od słoików po kapuście czy farbach aby korzenie miały temperaturę nieco wyższa chociaz o pół stopnia.

Obrazek

PostNapisane: 31 gru 2015, o 16:06
Trzeci rok miałem w hydroponice roślinę, która ma bardzo kiepski, minimalny kaudeks. W trzecim roku kaudeks zaczął pękać i po jakimś czasie zaczął się psuć w dolnej części.

Obrazek

Mimo wszystko roślina na początku lipca zakwitła. Kwiat jest stosunkowo ładny ma czerwone paski w kielichu a kolor jest typowy , młode kwiaty mają bardzo czerwony mocny kolor, później kwiaty trochę bledną, trzeba przestawiać w cień.

Obrazek

Mały kaudeks wyglądał strasznie.

Obrazek

To była próba ukorzenienia trzech kawałków dłuższych pędów odciętych z tego adenium (20-10-2015), w doniczce z podłożem mineralnym, do podstawki dolewałem co jakiś czas wodę z odrobiną nawozu.

Obrazek

Ukorzenienie trzech roślin powiodło się mały pęd został posadzony do podłoża mineralnego.

Obrazek

Po kilku miesiącach malucha wyjąłem, aby posadzić go ponownie, ułożyć korzenie równo.

Obrazek

Posadzone w doniczce z przewagą zeolitu i wermikulitu (04-01-2016)

Obrazek

Układając korzenie ostatniej roślinie postanowiłem zastosować skręty prawo lewo.

Obrazek

Korzenie wyrosły tak jak były planowane, na dwóch pędach zaszczepiłem dwa szczepki.

Obrazek

Szczepki przyjęły się dobrze i ładnie podrosły.

Obrazek

Pierwsze szczepienie zakwitło fioletowym kwiatem.

Obrazek

Miało ich nieco więcej.

Obrazek

Szczepienia podrosły ładnie.

Obrazek

Wcześniej napisałem kiedy nadejdzie początek kwietnia boczne pędy zostaną przycięte według zaznaczonych linii.

Obrazek

Dwa dni temu korzenie wyglądały tak.

Obrazek

Wyjąłem wtedy roślinę z doniczki, siedziała w podłożu typowo mineralnym, korzenie wystawały z doniczki przez otwory dolne.

Obrazek

Już po wykruszeniu podłoża.

Obrazek

I po wycięciu, przeczyszczeniu z małych korzonków.

Obrazek

Wymyśliłem jak posadzić i na czym.

Obrazek

Przygotowane już do posadzenia, dodaję do podłoża trochę styropianu.

Obrazek

Na wierzchu doniczki czarnej umieściłem wycięty kawałek okrągłego styropianu aby korzenie znajdowały się dosyć wysoko, i nie dotykały do podłoża.
Zrobiłem to celowo, ponieważ przycięte pędy przy kaudeksie nie powinny dotykać ziemi aby przeschły i korzonki ruszyły z wzrostem.

Obrazek

Po lewej stronie przedostatni korzeń podwójny wypełnił brakującą dziurę i zagęścił mocno.

Obrazek

Zdjęcie zrobione przed dwoma laty.

Obrazek

Tu już wypełnione równo korzenie po wyrośnięciu.

Obrazek

Wczoraj postanowiłem pędy rośliny skrócić i doświetlać, młode pędy wybiją dopiero za dwa, trzy miesiące.

Obrazek

Po prawej stronie znajduje się zaznaczony mały korzonek, który umieściłem w podłożu, przycinając styropian aby korzeń dostał się do podłoża.
Po lewej stronie jeden z korzeni wyskakiwał z podłoża ponieważ był mocno wygięty, nadciąłem styropian, wcisnąłem w niego ten korzeń i dodatkowo złapałem go zielonym drucikiem.

Obrazek

Szczepienie dwóch pędów przyjęło się i wyrosło jak według wzoru.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”