Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

kinia34 ostro je atakujesz nawilżaczem powietrza :D
To kilka moich, wszystkie zostały wyniesione na początku marca z komórki, gdzie przebywały w stanie bezlistnym w całkowitych ciemnościach i w temperaturze 14-16 stopni. Aktualnie są intensywnie doświetlane w temperaturze 30 stopni. Jestem ciekawy kiedy zaczną wypuszczać pączki kwiatowe, przypuszczam że w maju pojawią się pierwsze.
Na pierwszej fotce pod lampę o mocy 54W musiałem podłożyć książki, aby roślina była dalej od niej. Powodem było to, że lampa zbyt mocno grzała liście adenium, które się zamykały. Temperatura w tym miejscu wynosiła 48 stopni. Wszystkie adenia są za firanką i zasłoną.
Na drugiej fotce jest adenium w worku i na kaloryferze, po przycięciu korzeni ukorzeniam je na nowo.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tytuł: Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby
PostNapisane: 28 lip 2017, o 17:57

Chyba niecały rok temu wyciągnąłem to roczne adenium, przyciąłem mu pędy, wystawiłem korzenie dosyć wysoko.
Jego pędy położyłem poziomo, aby łatwiej wytworzył pączki liściowe. Jeden z korzeni się zepsuł, więc musiałem go usunąć, został mały kikut.

Obrazek

Przy naciągnięciu pędów ku dołowi całość kaudeksu przekrzywił się w jedną stronę, zostawiłem tak go i postanowiłem go tak wykorzystać, miałem korzenie dosyć mocno widoczne, wystawione na zewnątrz. Po roku wyciągnąłem podkładki spod korzeni i korzenie mocno siadły co wyglądało nieciekawie.
Siódmego lipca zaszczepiłem na wystawionych, przyjętych korzeniach cztery prawie półroczne maluchy. nie chciałem wychowywać znów nowe rośliny a czy zaszczepione na korzeniach a nie na przyciętych pędach w ten sposób się przyjmą - zaryzykowałem cztery rośliny.
Dwa postanowiłem po nacięciu korzeniu przykleić maluchy poziomo aby po przyjęciu odrastał jak najdalej od gałązek (liści) głównej rośliny.
Większe listki maluchów przyciąłem nożyczkami.

Obrazek

Miesiąc temu postanowiłem korzenie jeszcze raz odpowiednio ułożyć i zastosować podkładki styropianowe.

Obrazek

Roślina wygląda jak startująca rakieta.

Obrazek

Korzenie kłębią się jak węże wyłażące z podłoża.

Obrazek

Korzenie podniosłem dosyć wysoko, styropian będzie siedział prawie rok, szczepione maluchy trzymają się dobrze, mają po kilka listków.

Obrazek

Jak korzenie są pokrzywione tutaj trochę lepiej widać.
Życzę wszystkim forumowiczom Wesołych Świąt !!!

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy - dziękuję za świąteczne życzenia, również Tobie życzę wspaniałych rodzinnych Świąt.
Obserwuję i z bardzo dużym zaciekawieniem czytam Twoje opisy, co "wyprawiasz" ze swoimi roślinami, do jakiego sposobu rośnięcia je zmuszasz. Przyznam, że zastosowałeś bardzo ciekawy - innowacyjny sposób szczepienia. Czytałem wcześniej już Twój wpis o takim szczepieniu i byłem ciekawy efektu. W tym wpisie udowodniłeś, że Adenium jest bardzo "tolerancyjne i przyjaźnie" nastawione, na innowacyjne metody opieki. Efekt Twojego traktowania roślin, będzie można dopiero zobaczyć i ocenić ich wygląd, po upływie kilku lat, jak rośliny podrosną. Kibicuję Twoim poczynaniom, są interesujące i jak napisałem wyżej, bardzo innowacyjne. Twoje sposoby w formowaniu Adenium podpatruję i część z nich pozwolę sobie wykorzystać - naśladować w formowaniu moich Adenium, gdy będę je w kwietniu przesadzał.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Obrazek
Puszcza choć jest to nieco spowolniony proces przez pogodę.
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wywal z osłonki, do korzeni musi docierać powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

"Nadeszła nagroda" za wytrwałość i cierpliwość w oczekiwaniu:

- taki widok był dzisiaj o godz: 9:30 -

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- taki zobaczyłem o 16:30, po powrocie z działki -

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Poradźcie mi jakie podłoże powinienem zastosować do mojego adenium obesum i jak je teraz przesadzić? Ma ono dopiero kilka/kilkanaście centymetrów wysokości i nie ma jeszcze dużych korzeni. Obecnie jest posadzona w ziemi z piaskiem, bo takie były zalecenia na stronie sklepu, gdzie kupowałem nasiona.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam, moje opasle adenium po przycieciu 16 dni temu juz sie rozkrzewia, natomiast odciete lodygi sa w ziemi i ku mojemu zaskoczeniu dobrze sie trzymaja. Pare listkow opadlo,ale lodyga nie pomarszczyla sie,jest jedrna i zielona. Mysle ze sie ukorzenia, to bylby moj wilki sukces.
Marzena
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Adenia wbrew pozorom lubią przycinanie. Czekamy na fotki.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Niespodziewana, gwałtowna zmiana pogody, brak niczym nie przysłoniętego światła słonecznego, bardzo opóźnia rozwój - wzrost pąków kwiatowych. Powolutku rozwijał się pąk kwiatowy na kolejnym Adenium z mojego wysiewu nasion w 2010 roku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- nadal muszę być "uzbrojony" w dużą dawkę cierpliwości w oczekiwaniu na rozkwitnięcie pąka kwiatowego na Adenium Snow White możliwe, że nastąpi to już w tym tygodniu. Podejrzewam, że zbyt oszczędne podlewanie w obawie przed zagniwaniem korzeni, skutkuje przeciągającym się dojrzewaniem pąka kwiatowego. Organoleptycznie, wygląda jakby miał już lada godzinę rozkwitnąć, a kiedy to nastąpi - prawdopodobnie wie tylko roślina.


---- 31 mar 2018, o 09:14---

Wczorajsza, bardzo wiosenna, ciepła a przede wszystkim z "czystymi" promieniami słonecznymi pogoda, bardzo pozytywnie - motywacyjnie działała na rosnące kolejne pąki kwiatowe. Kolejny, trzeci rosnący pąk kwiatowy, jeszcze nie w pełni, ale już bardzo szybko rozchyla swoje płatki i pokazuje swoje wnętrze:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W trójmieście też jest ładnie
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje gratulacje Akwelan_2009 ;:63 , pokaż całego kwiatka , może mój jest za mały a szlak mnie trafia ;:223 Moje na dodatek są chyba opóźnione w rozwoju albo robią bunt, ;:204 nic nie chce kwitnąć.Stąd moje pytanie czy można wcisnąć im do ziemi te zwykłe pałeczki do roślin?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”