Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy - bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie i podanie bardzo ważnej dla mnie informacji o odległości w jakiej umieszczone masz lampy nad roślinami. Rozważam możliwość doświetlania kilku moich Adenium.
Jerzyk pisze:Ta roślina ma górną część pokręconą tak jak pokazywałem drugą dwie rośliny wcześniej.

Obrazek
- jestem pod wrażeniem ;:180 zręczności Opiekuna tego Adenium, że w sposób bezpieczny dla rośliny, potrafił tak "pogmatwać" jej gałązki. Mam Adenium, które chciałbym podobnie uformować, niestety bardzo obawiam się, że mogę uszkodzić gałązki, czego bym bardzo roślinie nie chciał zrobić. Będę ją formował, ale nie w tak "ekstremalny" sposób nie mniej, taką formę ułożenia rośliny bardzo bym chciał mięć w moim mini zbiorku Adenium. Mam zbyt małe doświadczenie w formowaniu roślin w tym również Adenium, obawiam się o utratę rośliny szczególnie, że jest to roślina z mojego wysiewu nasion i jest już ze mną od siedmiu lat.
Wśród moich Adenium jest "małe zamieszanie". Część roślin spokojnie udaje sie na zimowy spoczynek, natomiast kilka "wybudzają się" i produkują paki kwiatowe:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- nawet jedno z Adenium z mojego wysiewu nasion w 2010 roku, również planuje pokazać kwiaty:

Obrazek

- niestety nie liczę, że będę miał okazję oglądać rozkwitnięte pąki kwiatowe. Rośliny stoją w najjaśniejszym miejscu na południowym parapecie, a warunki świetlne są takie, jakie są typowe dla tej pory roku. Drugim czynnikiem, który powoduje że pąki kwiatowe prawdopodobnie nie rozwiną się jest, ograniczone podlewanie.

- przed planowanym na wiosnę przycinaniem Adenium arabicum DWARF, oraz "pobudzając - stymulując" roślinę do poszerzania - spłaszczenia kaudexu i uzyskania - typowego dla arabicum jego kształtu, poodchylałem od pionu jego gałązki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- drugim Adenium, któremu poodchylałem gałązki - to Adenium Thai socotranum. To Adenium nie będzie miało przycinane gałązek wiosną - ma tendencję do samoistnego krzewienia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- w przypadku tej rośliny odchylenie ma na celu uzyskania dodatkowego krzewienia, jak również pobudzenia rośliny do wydłużania i rozrostu kaudexu na wysokość. Przy tej roślinie chcę uzyskać naturalna formę, coś na kształt naszego wiekowego pomnika przyrody - dęba "Bartka" lub rosnącego w moim mieście dębu "Wolności".
W miarę upływu czasu, stopniowo będę zwiększał odchylenie gałązek u obu formowanych roślin.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Norbert76

Tak pokręconych pędów nie spotkałem nigdzie w necie, wydaje mi się, że dopasują się one ciasno ze sobą, ale się nie zrosną.
Natomiast jest to bardzo dobry pomysł, dziękuję Ci za pewną podpowiedź. Pod koniec marca spróbuję połączyć skręcone ze sobą kilka pędów, oczywiście chodzi o nową roślinę z dość długimi pędami . Przed ciasnym skręceniem przytnę nożem kilka miejsc, które będą stykać się ze sobą wtedy powinny się zrosnąć w tym miejscu w jedną dużą całość. Taka roślina przed akcją nie powinna być podlewana przynajmniej przez miesiąc, kaudeks i pędy powinny być miękkie, dobrze wyginać się, można wtedy przystąpić do gięcia.

Spotkałem się w necie z poskręcanymi korzeniami, można podobnie tak zastosować skręcenie w dolnej części rośliny jak i w górnej części podobnie jak w mojej roślinie, to będzie bardzo interesujące i ciekawe w wyglądzie drzewko, ale takie drzewko trzeba najpierw znaleźć i wybrać z doniczki, oczyścić, wymyć z ziemi i dopiero powiesić na sznurku w cieniu aby góra (pędy) i dół (korzenie) zrobiły się miękkie.
Można przystąpić do rootowania (skręcania korzeni) i shootowania (skręcanie pędów).

Mieczysław

Ładnie doświetlasz światłem nawet dziennym swoje rozszerzone pędy na bok ja zrobiłem swoim roślinom podobnie pokażę też przykład

Adenium arabicum RCN + PNM

Obrazek

Korzenie wyrosły niczego sobie.

Obrazek

Płasko położyłem wszystkie nowe pędy.

Obrazek

W sumie cztery cięcia pędów podstawowe pierwsze główne, potem drugie przycięcie głównych pędów, podział ich na dwie i na końcu trzecie cięcie małe podwójnych pędów, czwarte cięcie to powstanie nowych przyrostów tegorocznych.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jestem ciekawa fotek odmiany mini adenium. Szukałam nasion ale na polskich portalach nie ma nigdzie. Pokażcie swoje mini adenium. Są na pewno malutkie i śliczne.
Marzena
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk pisze:/ ... / Korzenie wyrosły niczego sobie.

Obrazek
- Jerzy - tak fantastycznych korzeni przy Adenium arabicum, zapewne nie jeden Tajlandczyk by pozazdrościł i chciałby żeby jego Adenium takie miały. To jest Adenium z Twojego wysiewu nasion ? Fantastycznie kształtuje kaudex i korzenie, bardzo ładna kompozycja "starego wiekowego drzewa", ;:215 roślina.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Mieczysław

Tak to arabicum z mojego wysiewy z 2009 roku.

Marzena

Proszę bardzo zdjęcie zrobiłem 10 minut temu. Mini adenium ma już trzy i pół lat.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Bardzo ładne Adenium i bardzo przydatna roślina do niewielkich blokowych mieszkań, zajmuje mało miejsca. Ja rozglądałem się za zakupem 2 dwóch - trzech sztuk tych Adenium, ale niestety u nas są nie do zdobycia, a tegoroczna próba ściągnięcia - zakupu zagranicą, niestety nie doszła do skutku. Bardzo ciekawe rośliny.
Jerzy, to jest również Adenium z Twojego wysiewu nasion ?r
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje w sezonie zimowym...

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Hmmm, nie mają za ciemno?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W tych miejscach po uschniętych liściach zauważyłam ,że coś zaczyna się dziać czy to sa uśpione oczka przyszłe rozgałęzienia?
Obrazek
Kinia34
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Kiniu, tak ;)
W miejscach po liściach pojawia się nowe galazki.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

@ Norbert ? stoi przy samym luksferze, lepszego miejsca mu nie znajdę. Mieszkam w tym domu od 2012. roku i jak na razie moje Adenium trzyma się niezgorzej.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Są trochę powyciągane, to rośliny które rosną w pełnym słońcu przez cały rok. Obniżasz przynajmniej na zimę temperaturę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Po dwóch tygodniach od przesadzenia w nowe podłoże, mogę chyba już mieć nadzieję, że przesadzone sadzonki Adenium arabicum, akceptują podłoże i nowe warunki w jakich przyszło im rosnąć. Pierwsze trzy sadzonki, ładnie kształtują - powiększają i wybarwiają swoje kaudexy, czekam na pokazanie się pierwszych zwiastunów krzewienia się na tych sadzonkach:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

- wszystkie sadzonki stoją w identycznych warunkach pod względem ilości dostępnego światła, temperatury, jednak nie wszystkie identycznie wzrastają. Dwie sadzonki "trochę inaczej" rosną możliwe, że tak odreagowują na przesadzenie, małą ilość naturalnego światła lub taki mają "genowy przekaz" - jak maja wzrastać:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”