Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A u moich liście. Stoja na chłodnym parapecie, podlane ze dwa, może trzy razy od września.

Obrazek Obrazek

Jeżeli ktoś jeszcze kojarzy moje adenia, to 'choinka' padła :(
a to ten, który był mocno przycięty, że aż go żałowaliście. Tyje, jak złoto 8-)
dla porównania fotka z kwietnia 2016 (doniczka 4cm) i dzisiaj:

Obrazek Obrazek

Inne wtedy przycięte też ładnie utyte ;:173
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Bardzo trudny czas dla roślin, szczególnie tych lubiących dużo słońca. Twoje Adenium wyglądają, że bardzo dobrze radzą i cierpliwie znoszą niedogodności, tej dość długiej nieprzyjaznej dla nich pory roku. Masz rośliny zapowiadające ładne formowanie kaudexu wraz z gałązkami ;:138 .
Co to za Adenium - na ostatniej fotce, na pierwszym planie po prawej stronie fotki, dwie ładnie rozgałęziające się rośliny ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Lucy moje trzymam w stanie bezlistnym ponieważ zimują w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, to mi pasuje. Swoją drogą dużo masz tych adenium, lecz trochę mniej niż kaktusów :D
Dzisiaj zrobiłem trzy szczepienia na adenium, jeżeli się przyjmą to będą kwiaty w różnych kolorach

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Pogoda za oknem jest niezbyt zachęcająca i niezdecydowana. Trochę dłuższy dzień, powoduje powolne wybudzanie się roślin z zimowego "spoczynku", który różnie wygląda w zależności od rośliny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- wszystkie wyżej pokazane Adenium, są z mojego wysiewu nasion.

- Na ostatnich dwóch fotkach, sadzonki Adenium arabicum, również dzielnie znoszące niedogodności pory roku, pochodzą od Dobrej Wróżki - dlatego zima nie jest im straszna.

Obrazek

Obrazek

Teraz już widok roślin, powinien z dnia na dzień poprawiać się, na co zapewne wszyscy pasjonaci Adenium w tym również i ja, czekamy.
Jak znoszą zimowanie pozostali moi "podopieczni", pokażę w kolejnym wpisie.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Widząc że twoje rośliny już ruszają z przyrostami, postanowiłem że skrócę zimowanie moich do 5,5 miesiąca czyli w marcu wyciągnę je z ciemności w piwnicy do ciepłego pomieszczenia z doświetlaniem.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

... prognozują na nadchodzący tydzień dość drastyczną zmianę pogody, a ja wraz z częścią moich "podopiecznych" oczekujemy, wręcz wypatrujemy większej dawki "czystych" promieni słonecznych. Na kolejnych moich Adenium pokazują i powiększają się nowe, młode pąki kwiatowe, które do prawidłowego wzrostu potrzebują - wręcz wymagają, dużo "czystych" promieni słonecznych i ciepła:

Obrazek

Obrazek

Bardzo liczę, że zapowiadany powrót zimy z bardzo dużymi spadkami temperatury poniżej "zera", nie będzie trwał zbyt długo i nie wpłynął ujemnie na wzrost pąków kwiatowych. Chciałbym zobaczyć kwiaty tych Adenium, bo są to kwiaty pełne i szczególnie łany jest kwiat Adenium Snow White.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Adenium Snow White posiadam, lecz jest na razie na zimowisku. Chyba wyciągnę go, abyśmy mogli porównać kwiaty - jeżeli zakwitnie.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

... jeszcze nie w pełni rozkwitnięty już cieszy, że wiosna i nowy sezon kwitnień zbliża się "milowymi krokami":

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

- Kwiat w pełnym rozkwicie, może uda się utrwalić przy słonecznym oświetleniu, ale to zapewne dopiero w dniu jutrzejszym. Oby były momenty z "czystym" światłem słonecznym, byłoby widać faktyczny kolor kwiatuszka.

---19 lut 2018, o 09:35---

... dzień dzisiejszy mogę uznać, jako dzień inaugurujący - "otwarcie" sezonu kwitnień 2018 r. w moim skromnym zbiorku, tych wspaniałych roślin. Pierwszy kwiat na moim pierwszym nie w pełni udanym szczepieniu. Na kolejnym zaszczepionym zrazie, rosną następne pąki kwiatowe w innym kolorze i innym kształcie płatków (widoczne na pierwszej fotce w tle za kwiatem):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... poświęcać kilka codziennych chwil, na opiekę dla naszych podopiecznych bardzo się opłaca, "podopieczni" za opiekę odpłacają się z "dużą nawiązką".
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje największe adenium wyciągnięte z całkowicie ciemnego pomieszczenia o temperaturze 14-16 stopni zaczyna rosnąć

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

... w oczekiwaniu na wiosnę, żeby godnie powitać jej nadejście, oby jak najwcześniejsze ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uprawa Adenium na parapecie w bloku, nie należy do łatwych, mimo że staram się tym roślinom zapewnić w miarę znośne warunki do wzrostu. Krótki czas w jakim mogą w miarę "normalnie" wegetować (krótki dzień, mało naturalnego światła, niskie temperatury), nie sprzyja prawidłowemu wykształcaniu pąków kwiatowych, które byłyby na tyle zdolne "dojrzeć", żeby rozkwitły. Adenium, które stoją na południowym parapecie, już pokazują pąki kwiatowe, które niestety bardzo powoli przyrastają i co gorsze część usycha i opada, np: na tym Adenium

Obrazek

- w miarę "normalnie" rozwijają się pąki kwiatowe na tym Adenium:

Obrazek

Obrazek

Na prawidłowym rozwoju pąków kwiatowych na pokazanych wyżej Adenium, bardzo mi zależy, są to rośliny o pełnych kwiatach.
Panująca obecnie aura, nie pozwala w 100% podjąć prawidłowej decyzji - podlać, wstrzymać się z podlewaniem. Pomimo stosowania "zwilżaczy" powietrza, jest bardzo niska wilgotność, co zapewne bardzo ujemnie wpływa na przetrwanie pąków kwiatowych, szczególnie tych najmłodszych. Liczę, że latem gdy rośliny będą stały na balkonie, będą miały bardziej sprzyjające warunki i pokażą swoje kwiaty, które sa wyjątkowo ładne.
Podejrzewam, że rośliny sprowadzone z "ciepłych krajów", jeszcze niedostatecznie zaaklimatyzowały się - nie przestawiły swoich "biologicznych zegarów" na czas jaki u nas obecnie panuje i rozwijają się wg "dawnych przyzwyczajeń".
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Mietek moje adenium to Thousand Snow White, też ma mieć pełne białe kwiaty. Widziałem w twoim temacie nowe nabytki i ich etykietki jak mają wyglądać kwiaty. Gdyby tak zakwitły to byłyby bardzo piękne.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W ubiegłym roku zaszczepiłem dwie malutkie siewki razem. Mają osobne systemy korzeniowe. W przyszłości wyciągnę te korzenie do góry i będę je kształtował. Tak wygląda po roku miejsce szczepienia

Obrazek Obrazek

Dnia 11-02-2018r zaszczepiłem na trzech gałązkach trzy zrazy z kwitnących pełnymi kwiatami adenium w kolorach : fioletowy, różowy i biały

Obrazek

Po trzech tygodniach (21 dni) wszystkie zrazy mają już listki, czyli przyjęły się

Obrazek Obrazek

Na razie góra adenium jest jeszcze w woreczku aby zapewnić 100% wilgotność względną

Obrazek
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja już tydzień jak doświetlam moje adenium światłem różowo-niebieskim do doświetlana roślin. Ciekawe czy się lepiej rozkrzewi i szybciej zakwitnie. Jedno moje adenium już kwitło, ale opasłe adenium ma już 4 lata i nie pokazało nawet zaczątku paczka. Mam nadzieję, że w tym roku się uda. Po ilu miesiącach takiego doświetlania około 4-5 godzin dziennie można się spodziewać jakiś efektów?
Marzena
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”