Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Proponuję obejrzenie fotek na fb, do których podaję odnośniki, będziecie mogli zorientować się, czego można spodziewać się po uprawianych przez nas Adenium:
Adenium_1, Adenium_2, Adenium_3, Adenium_4, Adenium_5, Adenium_6, Adenium_7, Adenium_8, takich okazów życzę wszystkim Opiekunom Adenium, na naszym Forum mam nadzieję, że nie przeraziłem Was wielkością do jakich mogą dorosnąć uprawiane przez nas rośliny i nie naraziłem się Władzom Forum, wstawiając odnośniki do sporej ilości fotek.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Cudne są te wielkości. Jakbym miała takie wielkie, to może przekonalabym męża by mi ta szklarnie podgrzewaną dość wysoka zbudował. Piękności są te Adenium.
Marzena
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jak prawidłowo powinno się zimować adenium?
Czy podobnie jak sukulenty i kaktusy ?
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja akurat nie zimuje Adenium i już mi zakwitła po 1,5 roku od wysiewu. Stoi zawsze na parapecie tam gdzie jej najlepiej i nie zmieniam tego.
Marzena
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Z zimowaniem adenium trzeba uważać, szczególnie na podlewanie w obniżonej temperaturze.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

U mnie niezmiennie na jednym parapecie i podlewamy tylko raz w tygodniu zawsze w piątek i tylko połowę szklanki wody. Rośnie pięknie ma już 70 cm wzrostu i non stop nowe listki.
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Raz w tygodniu to za często w okresie jesienno-zimowym, które powinno być sporadyczne.
Dobrze też zapewnić w tym okresie niższą temperaturę od pokojowej, chyba że masz możliwość doświetlania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja swoich adenium nie mam jak przezimować, bo poprzednie moje dwie próby zakończyły się niepowodzeniem i na wiosnę nie miałem już roślin ;)
W tym roku zostawiam je na parapecie, doświetlam żarówą ledową od miesiąca, ale nie mam żadnego doświadczenia. Lampa włącza się na 3h przed świtem i na 3h po zmierzchu. Nie wiem czy to za dużo czy za mało, ale z obserwacji roślin wnioskuję, że się im podoba, bo cały czas wypuszczają nowe liście. Co do podlewania to podlewam minimalnie jak czuję, że kaudeks robi się miękki. Z moich obserwacji wynika, że podlewam co około 10-12 dni. Używam samej wody, odstanej, bez dodatku nawozu. Mam nadzieję, że w tym roku mi się powiedzie i rośliny przetrwają zimę.
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

1234samnie a jaka masz ta żarówka :?:
Na alledrogo są zarówki LED GROW zastanawiam się czy warto taką kupić ?
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

@Marcinnno
Żarówkę kupiłem z polecenia użytkownika @Jerzyk, który jak zapewne wiesz, jest na tym forum jednym z największych specjalistów w hodowli adenium.
Żarówka LED GROW 48, moc 3W, do kupienia na allegro za 21 zł. Do tego w elektrycznym dokupiłem za 18 zł programator i doświetlanie odbywa się automatycznie.
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja przechowuję swoje adenium doświetlone zarówno światłem dziennym jak i 4 lampami LED GROW mają szerokość okien 10 metrów długość stawiania rośliny 1,5 metrów, można przedłużyć stawianie jeszcze o 2 metry, doświetlanie okienne boczne i górne.
Pokój był robiony 20 lat temu specjalnie na kwiaty.

Obrazek

Jeszcze odnośnie naszych roślin. Wszystkie posadzone adenium powinny mieć przycięty korzeń palowy, pisał o tym również Mieczysław. Jeżeli ktoś chce mieć od razu roślinę bez korzenia palowego to powinien posadzić nasiona w mieszankę małej ilości kokosa, większego dodatku wermikulitu i zeolitu o grubości 2-3 mm, można również dodać drobnego keramzytu.
Moje pierwsze rosliny posadzone 9 lat temu.

Obrazek

Wychodzą rośliny bez systemu palowego.

Obrazek

Już takiej wielkości rośliny można ułożyć korzenie.

Obrazek

Tu już roczna roślina, z przyciętym systemem korzeniowym.

Obrazek

Posadzona z rozłożonym korzeniem.

Obrazek

To już roślina z wystawionymi korzeniami w doniczce szer 30 cm wys. 21 cm, obok stoi maluch 1,5 roczny doniczka szer 10 cm wys.7,5 cm, wszystkie rosną w podłożu mineralnym. Zdjęcie zrobiłem z odległości 1 m.
5 lat temu były podlewane roztworem Canna Rhizotonic - stymulatorem wzrostu korzeni, chyba jeden z najlepszych środków na wzrost korzeni, produkcji holenderskiej. Można go dostać w rozlewie 100 ml w cenie 15 zł dostawa 11 zł perlit mają też w dobrej cenie. Na wiosnę wszystkie rośliny będą jeszcze raz spryskane po listkach
i będą podlane korzenie w doniczkach.

Obrazek

Rozstaw korzeni 25 cm. wysokość samej rośliny 30 cm.

Obrazek

Pędy samego drzewka wygięte są w eskę a samo drzewko miało na początku roku przycięte lekko pędy, które wypuściły po dwa nowe przyrosty wg zdjęcia. Dłuższe przyrosty na wiosnę będą jeszcze raz przycięte aby zakwitły.

Obrazek

Być może korzenie będą na początku roku więcej wystawione i może spróbuję powyginać je w eskę tak jak robią to w Tajlandii.
Wyginanie w eskę propagują na swoich farmach, nazywają to "rootowanie korzeni" , najciekawsze zdjęcie nr1 ,7 i 8.

Jedno z najdroższych adenium kosztuje 1 milion THB ponad 100,000.00 sto tysięcy zł.
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy, bardzo interesujący wpis, pozwolę sobie na dopytanie o kilka szczegółów w poruszonym przez Ciebie temacie odnośnie doświetlania Adenium. Oglądając Twoje fotki, dochodzę do wniosku (nie wiem czy właściwego), że doświetlasz swoje Adenium lampami dającymi światło o różnych parametrach różnych długościach fal. Czy mógłbyś napisać kilka zdań na temat parametrów światła, tz doświetlasz część roślin lampami dającymi światło o parametrach światła na wzrost, część roślin światłem stymulującym tworzenie, rozwój pąków kwiatowych ? Drążąc temat dopytam jeszcze, jakiej mocy żarówki - lampy używasz i co mnie z poruszonych wyżej tematów najbardziej interesuje, na jakiej wysokości nad roślinami masz powieszone lampy. O wysokość dopytuję, ponieważ interesuje mnie czy doświetlając lampami umiejscowionymi zbyt nisko nad roślinami, może dojść do "poparzenia" roślin ? Jeżeli znasz w sieci miejsce, gdzie opisywany jest ten temat, proszę o podanie adresu.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tak jak pisałem trzy podstawowe lampy mam zawieszone w odległości od siebie o 80 cm a wysokość ich to około 60 cm od roślin.
Druga ważna sprawa to to, że lampa środkowa to 25 X 3 Wat diod o świetle tylko niebieskich.
Takie jej usytuowanie sprawia, że doświetla również po części rośliny znajdujące się na dole ale i stronę drugich lamp lewej i prawej strony. Po lewej stronie to 75 Watowa led Grow light lampa stosunek 8 :1 (630:460) czyli 22 diody o świetle czerwonym + 3 diody ciut większe niebieskie.
Po prawej stronie to 50 watowa lampa stosunek red blue 4:5 = razem 22 diody czerwone + 28 diod niebieskich.
Na środku i po prawej stronie pod lampami niebieskimi stoją rośliny przycinane w zeszłym roku przykład
To drzewko było doświetlane głównie lampą z diodami niebieskimi.

Obrazek

Po doświetleniu pierwsze powstałe pączki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Troszkę już listek straciło.

Obrazek

Ale drzewko pokazało swoje nowe pędy, doświetlenie w końcu lutego pomogło.

Obrazek

Tutaj druga roślina, cztery nowe przyrosty, na innych też co najmniej dwa i trzy przyrosty.

Obrazek

W tej chwili w Tajlandii jest koło 30 stopni w grudniu będzie również tyle, więc koniec sezonu zaczyna się od stycznia i rośliny wtedy zaczynają powoli tracić listki.
Doświetlam rośliny dlatego, że duża część naszych dni jest bezsłoneczna, a miesiąc temu podałem roślinie doglebowo canne rhizotonic aby korzenie rosły również teraz. W tym tygodniu podleję rośliny jeszcze raz ale tylko dolistnie. Ostatnio doświetlałem do tej pory rośliny od godz 8 do 8. Od dzisiaj będę skracał doświetlanie o 1 godzinę co tydzień wieczorem.
Wczoraj od rana było słonecznie, doświetlanie odpadło tak jak widać na zdjęciu.

Obrazek

Ta druga roślina rosła wcześniej w zbyt dużej doniczce.

Obrazek

Ale skoro od dołu doniczki pokazały się korzenie, trzeba było pomyśleć o przesadzeniu.

Obrazek

Posadziłem ją do tej samej doniczki, zdjęcie zrobiłem wczoraj z tym samym maluchem co wcześniej pokazałem.

Obrazek

Korzenie trochę podrosły, chyba największe korzenie ma ta moja roślina. Szerokość doniczki 30 cm, wysokość rośliny też 30 cm, ale wysokość doniczki 15 cm.

Obrazek

Ta roślina ma górną część pokręconą tak jak pokazywałem drugą dwie rośliny wcześniej.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”