Anturium choroby liści

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adam2012
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 kwie 2020, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

Kupiłem go jakieś 2 miesiące temu w biedronce gdzie był mocno zaniedbany. Od razu przesadziłem do mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku w proporcji 3:1, na spód doniczki keramzyt, doniczka z odpływem oczywiscie. Rośnie przy oknie z wystawą północną. Staram się żeby miał zawsze umiarkowanie wilgotną ziemię. Wilgotność powietrza to ok. 55-60%. Temperatura ok 22°C.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Korzenie miał zdrowe?
Przy północnej wystawie powinien stać na parapecie.
Nie wygląda mi to na chorobę grzybową, ale czy był narażony na niskie temperatury, jakieś przeciągi?
Jakiego nawozu używasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adam2012
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 kwie 2020, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

Nawozu jeszcze nie stosowałem. Możesz jakiś polecić? Przestawię go w jaśniejsze miejsce zatem, bo może faktycznie miał za ciemno.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Mineralny nawóz do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroby anturium

Post »

Proszę o radę co się dzieje z moim anturium. Zimą miało tarcznika, po długim czasie się go pozbyłam. Teraz ma znowu lepkie liści i takie plamy.
Alicja
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Takie plamy mogą oznaczać chorobę grzybową wskutek zwykle przelania - zbyt mało przepuszczalne podłoże, zbyt regularne podlewanie.

Podłoże powinno być mieszanką ziemi, perlitu oraz można dodać kory albo podłoża do storczyków w proporcji około 3 :1:1.

Liść odetnij, zrób oprysk preparatem grzybobójczym, ogranicz nieco podlewanie albo wymień podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

Ok. Dziękuję
Alicja
weronika123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 maja 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Anturium choroby liści

Post »

Witam,
Na liściach anturium zauważyłam takie wypustki jak na poniższych zdjęciach. Roślina stoi w oknie północno-zachodnim, nie docierają do niej bezpośrednie promienie słońca. Jest w podłożu raczej za mało przepuszczalnym, bo wygląda mi na samą ziemię z piaskiem, ale staram się oszczędnie podlewać.
Takie same wypustki zauważyłam na jednym z liści epipremnum. Wygląda mi to na skutek żerowania jakiś szkodników, tylko nie wiem co to może być. Zdarza się, że widzę ziemiórki latające po mieszkaniu, ale to raczej nie to. Prośba o podpowiedź.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Weronika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

W żadnym wypadku to nie są szkodniki, a kwestia fizjologiczna. Podłoże musi być przepuszczalne, jak napisane zostało wcześniej w wątku. Przesadź do właściwego podłoża i podlewaj większą ilością wody tak, żeby podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
weronika123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 maja 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Anturium choroby liści

Post »

Zrobiłam jak Pan sugerował - przesadziłam anturium do luźnego podłoża i roślina wreszcie zaczęła wypuszczać masę nowych liści. Super :heja
Pozdrawiam,
Weronika
Awatar użytkownika
Jonka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 gru 2020, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Anturium Clarinervium plamy na lisciach

Post »

Witam miłośników roślin

Mam nadzieje, ze ktos bedzie mogl pomoc. Anturium, ktore hoduje od 1,5 roku od jakiegos czasu ma plamy jak na zdjeciach. każdy nowy lisc po jakim czasie dostaje te plamy. Czy ktos sie orientuje co to jest i czym to potraktowac?
Z gory serdecznie dziekuje :)

Zdjecia w linku
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Ostatnio zmieniony 5 gru 2020, o 14:43 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pisownia! Używamy wszystkich polskich liter.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Takie plamy mogą oznaczać zarówno przelanie, jak i zbyt suche powietrze, zwłaszcza w sezonie grzewczym.
Podłoże oraz stanowisko też może mieć tutaj wpływ.

Stanowisko powinno być jasne czyli blisko okna albo nawet na parapecie, o ile nie jest to południowa wystawa.
Podłoże musi odpowiednio przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 3 :1, do tego dobrze dodać kory śródziemnomorskiej albo podłoża do storczyków. Doniczka musi mieć oczywiście odpływ i stać na podstawce. Na dno drenaż z keramzytu.
Żeby podnieść wilgotność powietrza można postawić na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem, ale lepiej jest zainwestować w nawilżacz powietrza.

Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”