Kordylina - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
apakle
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 sie 2009, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Co to za roślina? Co jej jest?

Post »

Dziura w doniczce jest, podlewam nie za czesto, ziemia uniwersalna do doniczkowych.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Co to za roślina? Co jej jest?

Post »

Ziemia do zmiany na typową dla palm,juk,dracen, podlewanie jak przeschnie powierzchniowo ziemia na głębokość 3 cm, stanowisko południowe lub wschodnie ok metra od okna ew. północne przy samym oknie, zachodniego nie polecam, zraszanie przynajmniej raz dziennie to podstawa a do tego doniczkę z podstawkiem postaw na dużo większym podstawku wypełnionym stale mokrym keramzytem (ważniejsze to niż zraszanie) by zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny. :wink:
majrasss
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 gru 2015, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Coryline Kiwi - Problem z liśćmi

Post »

Witam, od dluzszego czasu zauważylem u mojej młodej rośliny zasychanie końcówek liści. Czym to moze być spowodowane? Da się to jakoś odratować ? Temperatura w pokoju w okolicach 21-23 wilgotność wysoka, może coś z ziemią lub podlewaniem? ||

Co radzicie?


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kordylina(Cordyline) - problem z liśćmi

Post »

Ziemia, podlewanie oraz fakt umieszczenia doniczki w osłonce.
Ziemia pewnie uniwersalna, podlewasz zbyt często - więcej niż raz w tygodniu? Doniczkę wyjmujesz po podlaniu i odlewasz ew. nadmiar wody z osłonki?
Jakie stanowisko?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
majrasss
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 gru 2015, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kordylina(Cordyline) - problem z liśćmi

Post »

Ziemia fakt - uniwersalna, nie wyciągam po podlaniu ale tez nie robie tego zbyt intensywnie i nie czesciej niz co 1-1,5 tygodnia stanowisko średnio nasłonecznione bez bezpośredniego padania promieni słońca.

Wpadło mi też do głowy że ziemia może być zasolona, zrobił się biały nalot na powierzchni ziemi i powstało coś w rodzaju pleśni. Wode mam w chacie bardzo twardą do tego stopnia ze po 2 tygodniach regularnego gotowania wody w czajniku wyglada prawie jak grota skalna i musze go odkamieniać dlatego staram się żeby przed podlaniem odstała kilka dni. Zastanawiam się czy nie przerzucic się w miarę możliwości na podlewanie deszczówką


Poza tym ... jeśli już uda nam się znaleźć przyczyne, co dalej? Co z tymi liśćmi które są już zżółkłe na czubkach? Zostawić czy pozbyć się?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kordylina(Cordyline) - problem z liśćmi

Post »

Raz przelanie, czyli niewłaściwa zbyt ciężka ziemia + osłonka - pierwszy podstawowy błąd. Ziemia uniwersalna nadaje się może do kwiatów balkonowych, ale do Kordyliny już nie. Po podlaniu, zbyt długo przesycha, zbija się w jedną bryłę i w dodatku pewnie na dnie osłonki zbiera się nadmiar wody, której nie wylewasz. Efekt jest taki, że korzenie praktycznie cały czas stoją w wodzie - w konsekwencji gniją. Prawidłowa do mieszanka ziemi do sukulentów zmieszana ze żwirkiem w proporcji 3:1. Na dnie doniczki warstwa keramzytu. Przesadź, sprawdzając przy tym korzenie, nadgniłe odetnij a miejsce cięcia posyp cynamonem. Pozostaw tak do obeschnięcia z jeden, dwa dni. Wywal osłonkę i postaw doniczkę na podstawce.
Liści całych nie pozbywaj się dopóki całkowicie nie uschną, możesz jedynie odciąć suche końcówki.
Jeśli masz twardą wodę, tutaj poczytaj o jej zmiękczaniu, bo podlewanie odstaną wodą może niewiele dać:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... %99kczanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
majrasss
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 gru 2015, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kordylina(Cordyline) - problem z liśćmi

Post »

Pozostaw tak do obeschnięcia z jeden, dwa dni.
W nowej ziemi czy poza nią ?
Wywal osłonkę i postaw doniczkę na podstawce
Myślę że równie dobrze mogę je przewiercić i przerobić na doniczki, szkoda kasy żeby teraz je wyrzucać a ja lubie wykonywać rzeczy samodzielnie oszczedzając a nie wydają dwa razy kase :)


Btw. mam podobny problem z Ficus Bejamina objawy podobne opadają całe liście przyczyna może być taka sama ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kordylina(Cordyline) - problem z liśćmi

Post »

Pozostawić do obeschnięcia całkowicie poza doniczką przed ponownym posadzeniem do nowej mieszanki.

W kwestii Fikusa zapraszam tutaj: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... +benjamina , ale przyczyny mogą być podobne, czyli przelanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szyss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2021, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kordylina - kłopoty

Post »

Witam
Odgrzebuję stary temat, gdyż myślę lepiej jak zakładać nowy. Chodzi o mój niedawny nabytek, Kordylina krzewiasta. Fajnie rosła aż tu nagle zaczęły się pojawiać plamy na liściach. Czytałem trochę i moje przypuszczenia to jakiś grzyb. Może ktoś potwierdzić moją tezę? Co polecacie zrobić z roślinką, na razie mało inwazyjnie spryskałem ją wodą z sodą oczyszczoną + odrobina mydła szarego.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/2f16dc3284452184
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f7bb60594df1b01b


Obrazek

Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kordylina - kłopoty

Post »

Szare mydło, soda oczyszczona? :shock: Wiesz, że nie każde szare mydło ma właściwe pH do oprysku i może nawet popalić liście? Co to w ogóle jakieś domowe metody?

Ok., można zrobić oprysk ekologiczny z wywarem z czosnku, ale nie działa to na wszystkie choroby grzybowe.
Oczywiście to jest grzyb.

Przyczyna pewnie leży w braku przesadzenia bezpośrednio po zakupie, posadzenie do samej ziemi bez dodatku rozluźniacza, wsadzenie doniczki do osłonki, albo zbyt ciemne stanowisko i zbyt częste regularne podlewanie?
W którym miejscu mam rację?

Podłoże, mieszanka ziemi i żwirku w standardowej proporcji około 3:1 i drenaż z keramzytu. Doniczka ma stać na podstawce. Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.
Podlewanie, najlepiej wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko, parapet.

Na koniec odetnij liście z plamami i zrób oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szyss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2021, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kordylina - problemy w uprawie

Post »

No więc po kolei:
Domowe metody od ekspertek z YouTuba, wiem że nie powinno się słuchać za dużo to co ludzie gadają na YouTube, a korzystać z dobrej literatury.
Roślinkę mam może od miesiąca, i tak jak Pan powiedział, nie została przesadzona.
Stanowisko nie jest ciemne, blisko okna na wschód. Nie chciałem jej dać na parapet bezpośrednio, gdyż gdzieś wyczytałem o poparzeniach od słońca. Podlewana delikatnie 2 razy w tygodniu, z tym że codziennie pryskana wodą, bardzo sucho w mieszkaniu, około 25%.
Zrobię zgodnie z instrukcją, przesadzenie i zastosuję preparat.
Dam znać jak się sprawa dalej potoczy, dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kordylina - problemy w uprawie

Post »

Ok.
1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, więc do przesadzenia.
2. Roślin nie spryskujemy często wodą, bo w ten sposób w żadnym wypadku nie podniesiesz wilgotności powietrza.
Jeśli będą obsychać końcówki liści zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, to możesz spróbować postawić doniczkę z podstawką na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. To najprostsze rozwiązanie, ale nie zawsze działa. W przypadku tak suchego powietrza, obawiam się że będziesz musiał rozważyć zakup nawilżacza.
W okresie wegetacji powinny jednak wystarczyć warunki jakie posiadasz.
Spryskiwanie liści może z kolei prowadzić do chorób grzybowych.

3. Mam akurat wschodnią wystawę i w żaden sposób stanowisko na parapecie nie spowoduje popalenia liści, a roślina będzie miała wystarczającą ilość światła, lekka dawka słońca na pewno nie zaszkodzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szyss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2021, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kordylina - problemy w uprawie

Post »

Dobra, w takim razie jutro po pracy działam z tą roślinką. Myślałem że delikatne spryskiwanie posłuży roślince w suchym pomieszczeniu.
Dzięki i pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”