Brunfelsia

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Brunfelsia

Post »

Wyszukiwarka nic nie znalazła, to otwarłam nowy temat.
Kupiona latem z resztką kwiatów, zaaklimatyzowała się powoli.Wniosłam jesienią do chłodnego pomieszczenia.Zaglądam, a ona wypuszcza już listeczki, a oprócz tego zielone kulki.Wychodzi,że pączki kwiatowe zaczęła tworzyć.
No i mam dylemat,co z nią teraz począć.
Wnieść do mieszkania w cieniste miejsce, przesadzić( bo miałam taki zamiar wiosną), czy zostawić?
Może ktoś, kto ma ją dłużej podpowie coś.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brunfelsia

Post »

Ja bym zostawił. Przeniesienie do ciepłego pomieszczenia, może spowodować opadnięcie paków, liści. Paki nie powinny się rozwinąć tak szybko. Jednak jeśli to nastąpi oznacza to, że temperatura dla rośliny nawet w tym chłodniejszym pomieszczeniu jest troszkę za wysoka i dlatego może zakwitnąć :) Pozostaje ci cieszyć się wczesną wiosną :P
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brunfelsia

Post »

No, właśnie, w domu jednak CO i suche powietrze, więc stąd mój dylemat...
A chciałabym z drugiej strony pooglądać i powąchać na żywo pierwsze "moje" kwiatuszki.
Kurczę, to jest zupełnie nieogrzewane pomieszczenie a one i tak rosną.Póki co przeniosłam z półki bliżej okna i ma widniej przynajmniej.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Brunfelsia

Post »

Nie mam tego kwiatka ,ale czytałam że zimować powinien w temp.8-15 stopni ,powyżej 20 stopni będzie tracić pączki ,więc nie zobaczysz jak kwitnie.A kwitnie od marca .
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Brunfelsia

Post »

Moje pierwsze kwiatuszki
Brunfelsia Calycina
Pachnie bardzo intensywnie.Jak rozkwitło kilka kwiatuszków to musiałam wynieść z domu ;:224

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brunfelsia

Post »

A to kwitnienie mojej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brunfelsia

Post »

Bardzo ładna. Szkoda, że ja nie mogę dostac choćby nasion :(

Mała uwaga. Brunfelsia podobnie jak gardenia czy kawa wymaga kwasnego podłoża. Zauwaz , ze twoe liście są lekko wyblakłe i dopada je chloroza. Polecam popryskac chelatem żelazowym i z dwa razy w tygodniu florowitem (dolistnie) :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brunfelsia

Post »

Dzięki za info, wiosną wszystkie liście były takie jasne, za licha nie wiedziałam dlaczego.Jak zaczęłam trochu nawozić, kolorki liści się poprawiły.Planuję po przekwitnięciu wymienić trochę podłoża na świeże, to muszę uwzględnić tę kwasolubność.
Nie wiem, czy jakiś owad może zapylić te kwiaty.Na ogół opadają, ale gdyby coś podobnego do nasiennika gdzieś na gałązce było, zostawie i obiecuję zebrać.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brunfelsia

Post »

;:138 Ojej super byłoby. To może za pszczółkę popracuj i kwiatek o kwiatek. Tylko ja bym zrobił kombinacje:
niebieski o niebieski,
biały o niebieski,
biały o biały.

:)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brunfelsia

Post »

Damek, te kolorki,to nie tak,że są różne.Pączek się otwiera i jest kwiatek intensywnie niebieski, czym starszy,tym bardziej jaśnieje,aż do białego.Czyli różne kolory, to różne stadia rozwoju kwiatka.
Teraz już po kwitnieniu, ale sądzę,że roślina po odpoczynku cośtam wypuści z kwiecia, wtedy spróbujemy się w pszczołę pobawić.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brunfelsia

Post »

lucy wiem wiem , ze kolor odpowiedzialny jest za dojrzałość :) a co za tym idzie dojrzałośc pyłkową. Wszysko jasne . :wink:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brunfelsia

Post »

lucy23-61 czy Twoja Brunfelsia pachnie?
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Brunfelsia

Post »

To moja brunfelsia. Chorowała na chlorozę. Chuchałam, dmuchałam i trochę doszła do siebie. Całe lato jest w ogrodzie. Nigdy nie udało mi się jej rozmnożyć. Dopiero dziś wyczytałam, że jest trudna do rozmnożenia w warunkach domowych. Czy komuś się udało?
ObrazekObrazek
Cytuję "Sadzonki wierzchołkowe ukorzeniają się przez kilka miesięcy w szklarni, w podłożu o temperaturze 28-30°C. Z tego względu zaleca się stosowanie preparatów chemicznych, które przyspieszają wytwarzanie korzeni. W wypadku tej rośliny nie bierze się prawie nigdy pod uwagę rozmnażania jej w mieszkaniu."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”