Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zbigniew35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 maja 2007, o 06:40
Lokalizacja: Olsztynek

Kroton

Post »

Mój kroton ma piekne po zimie odrosty, ale niestety nie przebarwia sie (liście zielone), czego mu brakuje? Jaki nawóz zastosować? Czy naświetlenie ma znaczenie?- Zbigniew35 :(
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Trójskrzyn pstry ma wysokie wymagania świetlne a ich brak jest przyczyną niewybarwiania liści.
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Przeszukałam forum i nie znalazłam, żadnych informacji na temat przycinania krotonu. Mam piękne 2 okazy, które rosną tylko wzwyż, a chciałabym żeby zaczęły się krzewić. Proszę o pomoc jak to zrobić :wink:
Monika
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Krotona można ciąć i najlepiej robić to wiosną. Miejsce cięcia należy zabezpieczyć węglem drzewnym, aby zatrzymać wyciek soku. Ciąć można na każdej wysokości (nad liściem). Najlepiej uciąć w tym miejscu, w którym chciałabyś, aby wypuścił "odnogi".
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Poczekam jeszcze miesiąc i dokonam zdecydowanego cięcia :)
Monika
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Ja cięłam o różnych porach roku, przeważnie w celu podarowania szczepek :lol: nie zabezpieczałam miejsca po cięciu, i kroton ma i miał się dobrze. W miejscu cięcia za jakiś czas wypuszczał nowe gałązki.
stanley
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 wrz 2007, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

jak odmłodzić krotona?

Post »

czy krotona wystarczy uciąć "i już"?
wiem ze to dość delikatna roślina - czy przy takim ścięciu nie straci liści? kroton jest u mnie już ładnych kilka lat. wielokrotnie mi kwitł. na początku był gęsty i rósł w górę ale z czasem zaczął gubić dolne liście, natomiast od około roku intensywnie wypuszcza boczne odrosty. niestety obecnie nie dysponuje aktualnym zdjęciem. postaram się zatem opisać roślinę: cała wysokość to ok 58cm, bocznych odrostów naliczyłem około 10. od podłoża do pierwszego odrostu jest 13cm natomiast od podłoża do najniższego listka rośliny jest ok. 23cm. pozostała cześć rośliny jest gęsta i bujna. co zatem zrobić? uciąć go czy nie?
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: jak odmłodzić krotona?

Post »

Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: jak odmłodzić krotona?

Post »

Miałem podobny problem i z własnego doświadczenia wiem, że cięcie jest najlepszym rozwiązaniem. Odradzałbym robić to zimą, jednak wiosną i wczesnym latem nie trzeba się niczego obawiać.
Jeden egzemplarz, podobny do opisywanego, odmłodziłem w ten właśnie sposób. Dmuchając na zimne, zasmarowałem rany maścia ogrodniczą. Trzeba z godzinę odczekać, aż zaschnie obficie wydzielający się sok. Przy braku maści można zalać cięcia woskiem-pokapać trochę parafiną z zapalonej świecy.
Odrosty po takim zabiegu wystrzeliły dosłownie w górę.
W drugim przypadku, postąpiłem podobnie, lecz poszedłem dalej. Jeden z pędów oszczędziłem, naciąłem go ostrym nożem tuż przy samym czubku, pod liśćmi na odcinku 2cm, rozwarłem szczelinę, posypałem trochę ukorzeniaczem i wsadziłem w nią zapałkę. Całość dogiąłem do samej ziemi i umocowałem poprzez wbicie kawałka grubszego drutu wygiętego w literę "U". W tym miejscu dosypałem trochę ziemi, aby nacięcie było starannie przykryte. Po około 2 miesiącach, lekko rozkopałem to miejsce i gdy zauważyłem piękne korzonki odciąłem goły pęd i przesadziłem niską,śliczną sadzonkę do innej donicy. Zabieg określiłem jako 2w1.
Odradzam powyższych praktyk jesienią i zimą, zwykle ze względu na kiepskie warunki świetlne kończą się niepowodzeniem, a że krotony z natury są kapryśne to potęgują ryzyko.
Życzę udanych zabiegów i proszę pamiętać, że do odważnych świat należy, a praktyka czyni mistrza.
Gorąco pozdrawiam!
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak odmłodzić krotona?

Post »

Ukorzenianie krotonów jest bardzo trudne .Kroton musi mieć odpowiednie warunki żeby się ukorzenił.
Potrzebuje wysokiej temperatury.
Ale koledze się udało z odkładu powietrznego ,więc do odważnych świat należy.
Po cięciu kroton też się rozkrzewi,ale trzeba troszkę zadbać o niego bo to dość kapryśne rośliny.
Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: jak odmłodzić krotona?

Post »

Zgadza się, to -powiedziałbym nawet- bardzo kapryśne rośliny. W temacie ukorzeniania w tradycyjny sposób nie mogę pochwalić się żadnymi sukcesami. Odkład powietrzny to mniej stresowe rozwiązanie, zarówno dla rośliny jak i jej właściciela.
Natomiast jeżeli mamy już ładne odrosty boczne poniżej niechcianych fragmentów- nie widzę większych problemów z cięciem. Starsze egzemplarze często wyglądają niezbyt atrakcyjnie. Długie, gołe, zdrewniałe pędy z ulistnionymi czubkami nie prezentują się za ciekawie.
Ze swojego doświadczenia wiem, iż przy obecności dolnych odrostów, wystarczającym oświetleniu, i normalnej pielęgnacji typowej dla tych roślin, wszystko powinno zakończyć się sukcesem.
Co do odkładów powietrznych, to można wykonać je w tradycyjny sposób: wilgotny torf obwinięty np. gazą w miejscu nacięcia, użycie ukorzeniacza do sadzonek zdrewniałych tzn. trudnoukorzeniających się mile widziane i częste zraszanie, bo nie zawsze można dogiąć pęd do samej ziemi. Jeśli mamy małą donicę - można dostawić drugą obok.
Jeśli i tak chcemy się pozbyć za długich fragmentów, bo roślina ma niżej odrosty, to nie zaszkodzi trochę poeksperymentować. Nie mamy wówczas nic do stracenia.
Gorąco pozdrawiam!
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: jak odmłodzić krotona?

Post »

Nie znam się na krotonach, ale jestem pod jego wrażeniem jak wchodzę do jednego sklepu. Ten kroton ma około 180 i na dodatek jest bardzo krzaczasty, barwi się różnymi kolorami liści. Stoi od strony wschodniej w dużej donicy. Kiedy zapytałam właścicielkę w jaki sposób o niego dba, odpowiedziała, że tak samo jak o inne kwiaty. Raz, dwa razy w tygodniu podlewa i jak jej się przypomni, to od czasu do czasu zasila nawozem. Ma około 7 lat. Naprawdę jest przepiękny.
Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: jak odmłodzić krotona?

Post »

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Różne egzemplarze mają chyba jakieś własne cechy osobnicze i nie wymagają zbytniej troskliwości. Chociaż niektórzy mówią, że do roślin trzeba mieć rękę. Co do wysokości, to takie krotony nie są niczym nadzwyczajnym. Problem stanowią, gdy gubią i słabo odbudowują liście na długich pędach, bo wyglądają wtedy niezbyt estetycznie.
Nie jestem formalistą, droga Meluzyno, ale chyba nie pisze się postu pod postem.
Gorąco pozdrawiam i przychylam się do opini o atrakcyjności takich dużych okazów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”