Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Fikus spreżysty - rozmnażanie

Post »

Czy komuś kiedyś udało się ukorzenić fikusa sprężystego z liścia ?
Właśnie się natknęłam na coś takiego w internecie...
Rozmnażanie np grubosza to tak, ale fikusa ?

Przy przesadzaniu musiałam oderwać kilka liści, jeśli je odnajdę to spróbuję wsadzić do wody i zobaczę może akurat coś wyjdzie.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - rozmnażanie

Post »

Nie ma takiej opcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gogolewm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2016, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Hej! Potrzebuję Waszej porady. W mieszkaniu które wynajmuje jest duży fikus. Zdjęcie w załączniku. Jest bardzo duży i nie wiem co z nim zrobić. Wywierciłam mu dziury w osłonce żeby miał odpływ (jeszcze nie zdążyłam kupić podstawki). Fikus bardzo się kładzie, a jego dwie rozchodzące się gałązki rosną tak że roślina praktycznie tworzy literę T. Teraz jest podwiązany i podparty, bo inaczej przechyla się i zajmuje pół salonu. Potrzebuję porad co mogę zrobić żeby nabrał kształtu. Jest zdrowy, wypuszcza bardzo dużo liści (od kiedy ma dziury w osłonce).
Czy metoda z okładaniem watą w miejsc po liściach, zadziała też na totalnie zdrewniałym pniu? Czy powinnam obciąć czubki dwóch gałęzi? (Mają zawiniątko z nowymi liśćmi). Proszę o poradę i nie oceniajcie mnie za to jak te fikus wygląda. Takiego zastałam w wynajmowanym mieszkaniu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Odciąć oba wierzchołki, mniej więcej z kilkoma liśćmi i wsadź je do wody. Resztę skróć zostawiając po około 20 cm gałęzi za rozwidleniem.
Fikus powinien stać przy oknie, żeby padało na niego bezpośrednie światło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Odnośnie moich wcześniejszych postów o rozmnażaniu z liścia. Napotkałam kolejny filmik, w którym jest to zaprezentowane.

https://www.youtube.com/watch?v=7eo-99NBMj8

Moje liście niestety wyrzuciłam bez próby ukorzenienia, następnym razem spróbuję dla własnego doświadczenia a nuż również mi się uda.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Nuami, z całym szacunkiem, na końcu filmiku jest pokazany liść z korzeniami, ale tylko z nimi. To nic nie oznacza, że z tego coś więcej będzie. Samo wypuszczenie korzeni nie jest niczym szczególnym, zdarza się. Jednak ja bym chciał zobaczyć, jak z tego liścia wyrasta nowy pęd. A żeby wyrósł pęd, musi być stożek wzrostu, inaczej to będzie tylko liść z korzeniami i po prostu będzie tak wegetować.
Więc wg tego filmu nic tutaj nie udało się rozmnożyć z liścia.

Dla przykładu napiszę trochę poza tematem wątku, w handlu masz sprzedawaną Hoję kerri, najczęściej jest to po prostu właśnie ucięty, ukorzeniony jeden liść wsadzony do podłoża. Ale roślina w takiej formie po prostu nie urośnie. Żeby coś z tego było musi być liść z kawałkiem łodygi - jak w tym filmiku co wyżej wrzuciłaś. I tak się rozmnaża fikusy.

Pomijam, że na YT użytkownicy wrzucają różne eksperymenty nie zawsze mające jakieś większe potwierdzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Norbercie, masz całkowitą racje, dlatego traktuję ten temat z takim niedowierzaniem oraz tak mnie to zainteresowało i dopytuję się czy ktoś kiedyś już coś podobnego zrobił.

Zapewne będzie, tak jak piszesz, ale może jakimś magicznym cudem coś się wydarzy :oops: Można rozmnożyć grubosze z liścia czy Zamioculcasa więc po prostu mnie to zaciekawiło.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Jak już pisałem, sukulenty to osobna historia. One tak się rozmnażają, bo to jest naturalne. Niektóre z nich mają nawet specjalnie delikatnie przymocowane liście do łodygi, że wystarczy lekko trącić i taki liść odpada dając możliwość łatwiejszego rozmnożenia w postaci nowego egzemplarza.
Ale fikusy to są drzewa, a żadne drzewo mi znane tak się nie rozmnaża. Wyobrażasz sobie opadające liście, z których wyrastają nowe rośliny? No nie za bardzo. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gogolewm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2016, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

norbert76 pisze:Odciąć oba wierzchołki, mniej więcej z kilkoma liśćmi i wsadź je do wody. Resztę skróć zostawiając po około 20 cm gałęzi za rozwidleniem.
Fikus powinien stać przy oknie, żeby padało na niego bezpośrednie światło.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy mam skrócić te górne gałęzie, jak już wypuści wszystkie liście, czy od razu? (ma takie zwijki z nowych liści na wierzchołkach). Przesunęłam go bliżej okna, zraszam pień i wychodzą nowe gałązki, w sumie 6 nowych zalążków.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Zastanawiam się czy uwzględniając, że jest już jesień nie poczekać z tym do wiosny. Lepiej z tym poczekać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gogolewm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2016, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Ok! Tak zrobię! Bardzo dziękuję za porady. :)
monf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 paź 2020, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rozmnożenie fikusa

Post »

Hej, będę Wam bardzo wdzięczna za pomoc w kwestii rozmnożenia rośliny ze zdjęcia. Drzewko to dostaliśmy w prezencie do nowego mieszkania, już wtedy było ono bardzo sporych rozmiarów i dzisiaj postanowiłam go odciążyć z kilku większych gałęzi - musiało być przywiązany do kaloryfera by się nie przewrócić :( Kiedyś z jednej cienkiej jego gałązki udało mi się wyhodować korzenie i dzisiaj już ładnie rośnie w nowej doniczce (zdj. 2 ).

Pytanie brzmi, czy tak grube gałęzie mogą puścić korzenie? Gałęzie są zanurzone w wodzie w temp. pokojowej w ciemnym miejscu (zdj. 1 i 3).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję za rady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Marne szanse, żeby tak duża roślina ze zdrewniałymi gałęziami wypuścił korzenie. Potnij na mniejsze kawałki.
Poza tym roślina potrzebuje światła, a nie jakiegoś ciemnego kąta, to nie jest sztuczny kwiatek...
Poczytaj wątek, do którego przeniosłem Twój post, a następnym razem proszę korzystać wpierw z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”