Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
gostek125
50p
50p
Posty: 50
Od: 22 lut 2009, o 16:27
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

No nie wiem, wg mnie nawożę aż za dużo, a stanowisko też może trochę za jasne. Ale no cóż, zrobię jak mówisz. Może faktycznie im witaminek brakuje, bo teraz tyle gałęzi wypuszcza, że potrzeba witamin :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz spróbować o ile pień i oczka sa zdrewniałe bo jeśli są zielone może roślina przygnić w miejscach gdzie założysz watki. :wink:
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Są zdrewniałe, do duża, stara roślina :D

Dzięki ponownie :D
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Obecnie tak wygląda ten Ficus elastica,którego odratowywałam.na razie wstawię 2 fotki,a później dodam jeszcze jedną.

Zdjęcia nieaktywne/mod.

Ta część Fikusa w doniczce, rośnie powoli,ale zadowalająco i chyba się przyjęła? Myślę że cała roślinka odżyje i będzie pięknie rosła (pomimo jej pociachania).A to dzięki Waszym poradom i wskazówkom.Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak ta gałązka podrośnie troszkę postaraj się ją naprostować tak by zlała się z czasem z starym pniem no i watka mokra na kąty liściowe oczywiście na żądanej wysokości na jakiej będziesz chciała rozkrzewić. :wink:
gostek125
50p
50p
Posty: 50
Od: 22 lut 2009, o 16:27
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Krystyno, napisz jak tam fikus się miewa, bo mnie ciekawość zżera :)
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Gostek! Jeśli chodzi o Fikuska to jest z nim chyba coraz lepiej.Te czubki liściowe od fikusa co stały w słoiku by się ukorzeniły, z czterech sztuk puściły korzonki aż trzy.Ale są jeszcze za małe by zmienić im podłoże na stałe. Ta część co była w doniczce,rośnie nadal i jest już dłuższa o jakieś 3 centymetry.Na czubku ma młodziutki listek,który właśnie się rozwija.Zaś ta część ostatnia,co jest podobna do świecznika typu:''Menora'' ma w wielu miejscach korzonki o dług.2-3 milimetrów,i powypuszczała młodziutkie pędziki/liście (?) . Niestety nie mogę na razie wstawić fotek,bo nie ma mojej drugiej połowy.Ale obiecuję że na pewno je wstawię.Masz to bardziej gwarantowane niż w banku!!! To Wasze rady i moja miłość, uczyniły tą roślinkę żywą!!! Pozdrawiam :D :D
kokos22
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lis 2014, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Fikus spreżysty - rozmnażanie

Post »

Przepraszam, że nie w temacie, ale pilnie potrzebuję informacji.
Moje pytanie brzmi : jak ukorzenić ten ucięty kawałek fikusa sprężystego?
Z góry dziękuję za pomoc. :)

http://zapodaj.net/1478c87592354.jpg.html

http://zapodaj.net/b4d5736232417.jpg.html
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - rozmnażanie

Post »

W tym wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ie#p180536 , znajdziesz odpowiedź na swe pytanie. :idea:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Proszę o pomoc w formowaniu tego fikusa.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Patryk
maxymus77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 paź 2016, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam , o ile jeszcze nie jest już przycięty ten fikus to proponuję dość mocno przyciąć jeden z pędów i poczekać aż zacznie odbijać nowymi przyrostami , z pozostałych końcówek z conajmniej dwoma liśćmi można uzyskać sadzonki . A gdy już odbije ta część przycięta na ok 30cm można przyciąć pozostałe pędy , fikus bardzo dobrze znosi przycinanie ale wiadomo że najlepiej robić to na wiosnę , ale gdy w grę wchodzi uratowanie jakiejś rośliny to można to robić o dowolnej porze roku . pozdrawiam Leszek
zbyszek9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lis 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Dzień dobry,
Posiadam Fikusa Elastica jak na zdjęciach poniżej. Potrzebuję porady, a właściwie kilku.
Fikus rośnie w jedną stronę - wypuszcza się ku światłu (do okna), od kiedy stoi w tym miejscu (3 rok) wypuścił potężną gałąź, która stanowi już niemal połowę drzewa i zaczyna przeszkadzać , pozostałe silnie się wyginają, rosną słabo. Cały jest też przechylony (na zdjęciach nie jest to akurat dobrze widoczne). I teraz tak:
Muszę go przyciąć (ta najniższa gałąź jest nad stołem i już przeszkadza). W którym miejscu (miejscach) zrobić cięcia? Czy ciąć tylko tą dolną, czy też pozostałe, a może najpierw dolną, a pozostałe kiedy indziej? Na wiosnę?
Czy najpierw przycinać i później przesadzić do większej doniczki, czy też odwrotnie?
Czy można go przekręcać, tak, żeby rósł równomiernie w każdą stronę, a jeśli tak, to czy stopniowo (np co tydzień o kilka stopni), czy też dozwolone jest na raz o 90 stopni lub 180?
Zasadniczo mam takie podejście, że drzewko powinno rosnąć przy niewielkiej, minimalnej ingerencji, natomiast warunki lokalowe ograniczać muszą swobodę albo rośliny albo domowników, niestety. Nie chcę jednak wyhodować drzewka inwalidy pociętego wielokrotnie, z guzami po amputowanych gałęziach, z pokręconymi gałęziami itp. Jak takie duże drzewko w standardowym polskim mieszkaniu formować? póki są małe są super, ale duże Fikusy w mieszkaniach już często nie wyglądają zbyt zdrowo..
Proszę o wsparcie


Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

A więc tak:

Cięcia i inne zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzamy przede wszystkim na wiosnę.
Fikusy to w naturze duże drzewa i bez naszej ingerencji przy zapewnieniu podstawowych warunków mogą nawet w warunkach mieszkaniowych osiagnąć spore rozmiary. Dlatego trzeba je regularnie przycinać. Plus takiego rozwiązania to taki, że będziesz miał zwarte i gęste małe drzewko. Fikusy bardzo dobrze przechodzą cięcie, a odcięte wierzchołki bardzo łatwo się ukorzeniają, nawet w wodzie - ważne, żeby wtedy miały ciepło.
Tą dolną gałąź przytnij mocno, możesz zostawić z 1/3 od pnia, tak żeby zostały z trzy, cztery liście. Resztę też, ale zostaw po jednym, dwóch liściach. Najlepiej robić to na bieżąco po wypuszczeniu kilku liści i skracasz o połowę. Inaczej będziesz miał łyse badyle, bo fikus jako drzewo zrzuca z czasem dolne liście.
Natomiast nie przeprowadzaj przycinania czy przesadzania jednocześnie, zachowaj odstęp ok. kilku tygodni albo i trochę więcej. A jaka kolejność? Myślę, że wpierw lepiej przesadzić, a potem poprzycinać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”