Billbergia - bilbergia - BAZA

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Billbergia - bilbergia - BAZA

Post »

Billbergia - bilbergia

Pochodzenie. Bilbergia pochodzi z obszaru rozciągającego się od Meksyku do południowej Brazylii. Wśród ponad 60 znanych gatunków B. nutans jest jedynym nadającym się do uprawy w pomieszczeniach.

Opis. W przeciwieństwie do większości gatunków z rodziny Bromeliaceae, będących epifitami, bilbergia rośnie na ziemi. Z biegiem lat tworzy grupę niewysokich roślin osiągających 40-60 cm. Liście gatunku botanicznego przypominają liście traw, są wąskie, rowkowane, skórzaste, od jasno do ciemnozielonych. Liście form uprawnych są szersze i bardziej szarozielone. "Kwiaty" wiszą na końcach zagiętych pędów. Składają się z dużych, czerwonych lub różowych przykwiatków, z których wystają czerwonawe działki kielicha i żółtawozielone oraz niebieskie płatki korony. Pora kwitnienia zależy od metody uprawy i waha się od wczesnego lata do zimy.

Miejsce uprawy. Latem roślina powinna się znajdować w miejscu dobrze oświetlonym, lecz nie w bezpośrednim słońcu, można też wystawić ją na zewnątrz ale w miejsce osłonięte, ponieważ nie znosi ona przeciągów. Zimą należy bilbergie trzymać w pomieszczeniu widnym o temperaturze około 16°C jednakże roślina ta znosi również znacznie cieplejsze powietrze w mieszkaniu. Wytrzymuje też niedostateczną wilgotność powietrza. Uszkodzenia mogą wystąpić, jeżeli temperatura spadnie poniżej 12-14°C.

Podlewanie. Podlewamy obficie latem, zaś nieco oszczędniej w zimie, lecz ograniczenie podlewania zależy od temperatury. Jeżeli latem bilbergia stoi w pokoju, to można spryskiwać całą roślinę, ale niezbyt często. Toleruje dosyć twardą wodę (pH 6,5).

Nawożenie. Od maja do października, raz na tydzień nawozem dla roślin ananasowatych.

Przesadzanie. Najlepiej przesadzać w czerwcu-lipcu, do obszernej, niskiej doniczki. Dopóki roślina dobrze się nie przyjmie, podlewamy niewiele i nie nawozimy. Do przesadzania używamy ziemi uniwersalnej z dodatkiem torfu i piasku.

Rozmnażanie. Poprzez podział podczas przesadzania, roślina zakwita ponownie po roku.

Szkodniki rzadko atakują tę roślinę, czasami występują z rodziny czerwcowatych.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”