Tetrastigma (Tetrastigma voinierianum) uprawa,wymagania,choroby

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
misia
500p
500p
Posty: 783
Od: 28 lip 2006, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

W pracy osoba od której dostałam zaszczepkę tej rośliny powiedziała mi że przelana i może też być grzyb.
Sama już teraz nie wiem czy robić oprysk od grzyba? Powiedziała też żeby poobcinać zarażone liście.

Nie wydaje mi się żebym ją przelała jak ja podlewałam to zawsze ziemia była sucha...
Pozdrawiam, Beata
Ogród Misi
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

misia pisze:W pracy osoba od której dostałam zaszczepkę tej rośliny powiedziała mi że przelana i może też być grzyb.
Sama już teraz nie wiem czy robić oprysk od grzyba? Powiedziała też żeby poobcinać zarażone liście.

Nie wydaje mi się żebym ją przelała jak ja podlewałam to zawsze ziemia była sucha...
Na grzyba to nie wygląda, raczej za mało wody i schnie obrzeżami liści. Gdyby to było zalanie pojawiały by się również plamy na liściach a całe liście by żółkły i szybko opadały. :D
Awatar użytkownika
misia
500p
500p
Posty: 783
Od: 28 lip 2006, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Wstawię jeszcze dwa zdjęcia:

Obrazek
Obrazek

Coraz bardziej zaczyna chorować. Wszystkie liście zrobiły się takie jak na zdjęciu powyżej.
Młode pędy z liśćmi wyglądają na zdrowe.
Pozdrawiam, Beata
Ogród Misi
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

misia pisze:Wstawię jeszcze jedno zdjęcie:


Coraz bardziej zaczyna chorować. Wszystkie liście się takie zrobiły jak na zdjęciu powyżej.
Tylko młode są zdrowe.
Mnie te białe kropeczki jak kasza manna na spodzie liścia wyglądają na jaja(i młode larwy) przędziorka. :D
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Tetrastigma, brązowienie liści

Post »

pokaż swoją tetrastigmę, dostałam jakiś czas tenu ten kwiatek, ale wolno rośnie :oops: ,
chciałabym porównać ;:173 , może za mało nawożę - w ciągu miesiąca dopieo 2. raz ;:131
moja jest taka
Obrazek
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Tetrastigma wymagania,choroby

Post »

Hej! Pokażcie swoje roślinki! ;:138
Kupiłam właśnie i jestem ciekawa jak się sprawują i jak najładniej je prowadzić :lol:
Przyznam, że trochę się boję jej zapowiadanego rozmiaru i inwazyjności :shock:
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tetrastigma wymagania,choroby

Post »

Tetrastigma lubi światło. Jak ma go zbyt mało od raz odrzuca szczytową część pędu. Moja pracownicza stała i stała ąz w koncu jak ruszyła to przyrosła w jednym sezonie 3 metry.

Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tetrastigma (Tetrastigma voinierianum) uprawa,wymagania,choroby

Post »

W zeszłym roku zdobyłam ukorzenioną sadzonkę tetrastigmy. Nic jej się nie działo, ale nie wypuściła żadnego liścia. Teraz od lutego ma już 2 nowe wielkie liście, ale nie podzielone. Czy liście dzielą się później?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
henecio
200p
200p
Posty: 207
Od: 16 lut 2012, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tetrastigma (Tetrastigma voinierianum) uprawa,wymagania,choroby

Post »

Emilko, w jak dużej doniczce ją masz i jak daleko stoi od okna??. W ubiegłym roku zrobiłam 2 odkłady do dużych donic o średnicy 23 cm. Gdy tylko się ukorzeniły od razu wypuściły długie pędy z liśćmi 3 i 5 palczastymi. Natomiast starutka ok. 20 letnia, zabiedzona, dawno nie przesadzana, stojąca dość wysoko na regale czasami też wypuszcza liście - na zmianę -czasami pojedyncze, a póżniej znowu palczaste . Myślę, że po przesadzeniu do dużej donicy będzie dobrze. Ona będzie miała lepsze warunki, a ty mniej czasu poświęcisz na opiekę.
ciocia Dorota
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tetrastigma (Tetrastigma voinierianum) uprawa,wymagania,choroby

Post »

Dorotka, moja tetrastigma stoi na półce na wysokości 1,5m, 1 m od okna południowego na wschodniej ścianie. :wink: Doniczka o średnicy 12 cm. Jak ją dostałam, miała tylko dwa wąsy korzeni.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tetrastigma (Tetrastigma voinierianum) uprawa,wymagania,choroby

Post »

Moja tetrastigma już stara jest.Jak dostałam to postawiłam doniczkę w oknie.I co? Ano nic puszczać nie chciała.Przesadziłam w większą doniczkę, postawiłam na kwietniku w pokoju gdzie słonka tylko trochu z rana.I zaczęła dosłownie szaleć.Lazła we wszystkich kierunkach, właściwie samajedna opanowała stojący kwietnik.Zauważyłam,że ona raczej latem w ogóle nie rośnie.Pędy puszcza wiosną i jesienią.
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Tetrastigma (Tetrastigma voinierianum) uprawa,wymagania,choroby

Post »

Odświeżam wątek, może jeszcze ktoś zajrzy, kto ma to piękne pnącze. Dostałam patyki tetrastigmy, ale pojęcia nie mam co dalej. Do ziemi czy do wody dalej? Na razie jest w wodzie z keramzytem.
Z drugiej strony jest ich dużo to może spróbuję obie metody, ale jestem ciekawa jak u was wychodziło ukorzenianie?
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
YenneferVbr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lip 2022, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

Dzień dobry,
Czytając temet Tetrastigmy znalazłam wypowiedź użytkownika "misia" Beata - która wkleiła zdjęcia z książki - link do wypowiedzi poniżej.
Mam ogromną prośbę: Misia czy możesz powiedzieć coż to za książka, chodzi mi o tytuł i autora.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Magda



misia pisze:Podlewam raz na tydzień. Stoi 2m od okna wschodniego i 2m od okna południowego. Temperatura w pokoju w dzień około 22 st. w nocy około 19 st.

stokrotka12311 ma rację tetrastigma ma takie kropeczki. Taki jej urok :)

Znalazłam takie zdjęcia z książki na temat tetrastigmy - pozwolę sobie je wstawić:


Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”