Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

W kwestii opadania liści poczytaj tutaj:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... +benjamina

Hmmm, jak taką dużą roślinę zmieściłeś na parapet?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
papryk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 kwie 2018, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dziękuję Norbert za przekierowanie. Trochę poczytałem i wygląda na to, że nie ma strachu, wystarczy parę poprawek w uprawie i cierpliwości. Już kiedyś miałem z nim sytuację, że zupełnie zrzucił liście i wydawało się, że nic z tego nie będzie. A tu proszę, taki wyrósł :)

A jeśli chodzi o zmieszczenie go na parapecie?- parapet 30 cm + 3-4 cm doniczka wystaje :D
Jacqueline
200p
200p
Posty: 310
Od: 26 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Odświeżę :)

Chciałabym prosić o bliższą identyfikację poniższego Ficus Benjamina. Nie jest to Golden Monique, bo ona zdaje się ma dużo tego seledynowego jak i falowane brzegi liści. Nie wiem, Reginald? Czy coś innego. Jeśli tak, to co? Kiedyś już widziałam tą odmianę, jednak nigdy nie nabyłam. Mam też zielono biały, kilkunastoletni okaz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nawet najstarsze liście mają to ubarwienie, tylko nie aż tak kontrastowe jak liście powiedzmy na średnim etapie rozwoju. Na ostatnim zdjęciu z wersją zielono białą z odzysku, kuzynka chciała na śmietnik dać.
Jedyne co zamierzam z nim teraz zrobić, to przesadzić, ewentualnie rozsadzić, wolę F. benjamina w roli solistów niż w kępach.
helhaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 gru 2019, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Cześć. Storczyki zaspokojone więc pora pomyśleć o fikusie "łysielcu" :lol: słuchajcie mam sporego fikusa, który wygląda jak na zdjęciu poniżej i mam pytanie, co zrobi żeby go zagescić? Czy przycinać go? A może przyciąć i gałązki wsadzić w te sama doniczkę, żeby się przyjęły.? Podlewam raz w tygodniu wodą z akwarium (kraniczanka) z dodatkiem biohumus, rano zraszam liście przegotowaną wodą. Tyle jeśli chodzi o opiekę nad nim.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Za ciemne stanowisko...
Widać jakiś ciemny kąt, a fikusy Benjamina potrzebują bezpośredniego światła. Czyli stanowisko przy oknie.
Z przycinaniem dopiero na wiosnę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
helhaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 gru 2019, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ale on stoi prawie naprzeciwko okna właśnie. Przeniosłem go z jeszcze ciemniejsze kąta... :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

W jakiej odległości od okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
helhaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 gru 2019, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ok. 2 metry po skosie. Okno południowe. Wcześniej stał ok 3 m na wprost północnego. Tyle, że słońca teraz mało.
A na wprost okna stoi kanapa i nie bardzo mam jak go bliżej przesunąć...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

To dalej za daleko zwłaszcza o tej porze roku. Dlatego on będzie tak wyglądał i przycinanie nc nie da.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
helhaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 gru 2019, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

No to muszę myśleć nad doświetlaniem sztucznym chyba... Bo nie mam pomysłu ani miejsca, gdzie mógłby stanąć. ;:174


---23 gru 2019, o 12:00 ---

Jeszcze jedno pytanie w ten przedświąteczny czas. Czy fikusa mogę zacząć rozmnażać przez odkłady powietrzne już teraz czy czekać wiosny?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Lepiej poczekać do wiosny.

Tutaj poczytaj:

viewtopic.php?f=19&t=872&hilit=Fikus+rozmna%C5%BCanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witam,
tym razem proszę o ratowanie mojego benjamina bądź chociaż słowa pocieszenia, że mu przejdzie..
Otóż fikus zakupiony został jakoś pod koniec zeszłego roku (listopad jak mnie pamięć nie myli) - ma ok 1,5m. Przeprowadzkę zniósł nadzwyczaj dobrze.
Ja, wtedy jeszcze bez pasji do roślin, po prostu go postawiłam i podlewałam (ok. 1 raz w tygodniu). Tyle. I tak obie żył szczęśliwie w tym miejscu ponad miesiąc. Od miesiąca gubi liście... Zielone. Bez szkodników, bez śladów choroby. Młode gubi kiepsko wybarwione - jasnozielone (mam odmianę kinky).
Moje pierwsze podejrzenie - przelałam. Miałam przesadzać na wiosnę, ale po radach tutaj dot. innego kwiatka zabrałam się od razu. Fakt, zrobiła się mokra (aż parująca na dworze) klucha z ziemi w doniczce, ale bez zgnitych korzeni. Przesadzony do mieszanki ziemia+perlit+podłoże seramis z zielonego parapetu w proporcjach 3:1:1. Drenaż z keramzytu.
Stoi przy oknie północnym (ok. 1m), ale skoro wcześniej był tam szczęśliwy, to nie sądzę, że problemem jest brak światła.
Po przesadzeniu młode gałązki z góry zamiast się piąć po podporze jak dotychczas, zawisły bezwładnie ;:174

Co robić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Rośliny kupione bezpośrednio po zakupie, a zwłaszcza w okresie wiosenno - letnim, mogą sobie jakoś radzić w mniej korzystnych warunkach. Ale prędzej czy później wychodzą mankamenty i najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest mało światła dla tych roślin. Wystawa północna niezbyt nadaje się do uprawy fikusów. Na pewno powinien trafić przy samym oknie no i powinnaś doświetlać od strony pomieszczenia.
Niemniej cudów się nie spodziewaj.

Jeśli chodzi o problem to wrzuć zdjęcia o co chodzi i opisz jak często podlewasz, jaką ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”