Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Mam znajomego, który od połnocnej strony uprawiał Benjamina i rósł całkiem dobrze bez żadnego doświetlania.
Myślę, że jak swojego postawisz na parapecie będzie w porządku, jedynie co jakiś czas delikatnie obracaj doniczkę, żeby nie wyłysiało z jednej strony.
Ja bym na razie wstrzymał się z zakupem świetlówki/żarówki, dzień robi się coraz dłuższy a latem doświetlanie raczej jest niepotrzebne. Poczekaj do jesieni i obserwuj zachowanie rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Donayo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 9 mar 2016, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

norbert76
Dzięki, nie pozostaje mi nic innego jak mieć nadzieję, że mój benjamin to również terminator i centralne mu nie straszne :D
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, póki co wyczerpała się moja pula pytań.
Cieszę się, że jesteście tacy mili i pomocni ;:304
Myszmix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 sie 2016, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z korzeniami u fikusa

Post »

Witam,

Jestem tu po raz pierwszy. Mam problem z moim fikusem (dwie sadzonki które dostałam od znajomej) . Z doniczki "wychodzą korzenie górą" i to dosłownie. Przytrafiło mi się to po raz pierwszy i nie mam pojęcia co o tym myśleć. Kwiatek dobrze rośnie nie zrzuca liści, problem tkwi w korzeniach. Niedawno został przesadzony do większej doniczki. Może ktoś wie coś na ten temat i mi powie co się dzieje z moim fikusem. Poniżej wstawiam zdjęcie. Pozdrawiam :)

Obrazek
Awatar użytkownika
AsiaG
200p
200p
Posty: 212
Od: 27 cze 2009, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

W ubiegłym roku, podczas urlopu w Grecji, moją uwagę zwróciły olbrzymie ilości beniaminów wystawionych na balkon. Sama posiadam 3 różne sztuki i postanowiłam wystawić je na całe lato na balkon. Na początku trochę się przypaliły, bo stoją na balkonie w słońcu od godz 13 aż do zachodu. I wiecie co? Po oberwaniu spalonych liści, zaczęły rosnąć jak szalone!!! Cały czas dbam o to,aby miały wilgotne podłoże. Podlewa je również deszcz i stoją w wiecznym przeciągu.

Pierwszy raz od 5 lat, od kiedy przestałam biegać wokół nich, rosną jak oszalałe. Zawsze dbałam, przycinałam, nawoziłam i rosły marnie, dlatego w tym roku postanowiłam powiedzieć stop. Zrobiłam tak z wszystkimi kwiatami w domu i wyszło im to na dobre ;:138
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny z nasion owoców egzotycznych

Post »

:wit
Czy ktoś z Was uprawia odmianę Natasja o bardzo drobnych liściach? Jak wysoko i silnie (szybko) rośnie ta odmiana?

https://lh3.googleusercontent.com/-uE32 ... 030657.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-396a ... 030659.JPG

---16 lis 2017, o 23:39---

Moje fikusy zaczęły zrzucać listki; listki żółkną i opadają. Czyżby to wina centralnego ogrzewania?

Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Powodów gubienia liści u fikusów może być wiele, jednym z nich jest centralne ogrzewanie. Proponuję przekręcić grzejnik na minimum i zawiesić na nim nawilżacze wypełnione wodą, to nieco poprawi sytuację.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emi_lly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lut 2018, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus benjamina Kinky proszę o radę

Post »

Witajcie, bardzo proszę o wsparcie.
Zakupiłam ostatnio w popularnym sklepie :) roslinkę. Zawsze podobały mi się beniaminki i chciałabym o niego teraz tak zadbać, aby przeżył jak najdłużej. Chodzi o kwiatka przedstawionego na zdjęciu dostępnym pod linkiem: http://www.biedronka.pl/pl/product,id,1 ... w-ceramice
Widzę już teraz, że opadło kilka liści. Czytałam trochę o jego pielęgnacji i zwróciłam uwagę, że ma mieć ziemie przepuszczalną, a on w tej chwili ma powierzchnię ziemi przysypaną kamieniami. Czy to jest ok? Czy to nie zaburza właśnie przepływu wilgotności? Nie wiem jak dokładnie jest posadzony w tej ceramice "wewnątrz" - ile jest ziemi i a ile kamyków. ceramiczna doniczka nie ma odpływu. Chciałam go postawićw salonie, mamy tam okno od strony południowej. Na ten moment stoi na szafce blisko drzwi w tymże salonie, żeby nie bezpośrednio przy oknie, ale zaczęłam się zastanawiać czy nie jest tam aż za ciemno.
Proszę o porady aby rozwiać wątpliwości odnośnie poprawnej pielęgnacji - czy przesadzać? zraszać? usunąć kamienie?
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus benjamina Kinky proszę o radę

Post »

Jeśli doniczka nie ma odpływu, to w ogóle nie ma się nad czym zastanawiać, tylko w te pędy przesadzać. No chyba że to ma być jednorazówka na dwa tygodnie :(

B.
emi_lly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lut 2018, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus benjamina Kinky proszę o radę

Post »

Ależ skąd! Ma żyć i rosnąć! A kamienie na powierzchni? Wygladają bardzo dekoracyjnie, ale czy nie będą roślince utrudniać życia? Może przesadzić w mniejszą doniczkę z odpływem i włożyć w tę osłonkę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

1. Wywalić z tego pojemnika, wywalić kamienie.
2. Posadzić do normalnej doniczki, nie dawaj żadnych osłonek, chyba że będzie większa na średnicy. Zresztą dzisiaj można kupić estetyczne ceramiczne doniczki.
3. Podłoże, mieszanka ziemi uniwersalnej i agroperlitu.
4. Stanowisko jasne, najlepiej przy oknie. W okresie wiosna - lato w godzinach południowych lekko cieniować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emi_lly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lut 2018, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Spotkałam się z poradami odnośnie pielęgnacji, że stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, czy wobec tego przy oknie to na pewno dobry wybór?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Jeśli chodzi o nasłonecznienie to w przypadku tych roślin najgorsze jest te w godzinach południowych (czyli około 12 - 15-tej), jak napisałem wyżej.
Natomiast słońce poza tymi godzinami nie powinno zaszkodzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
papryk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 kwie 2018, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus benjamina - uprawa, pielęgnacja

Post »

Cześć forumowicze :wit Szukam pomocy/rady przy moim fikusie. Mianowicie zaczął coraz intensywniej gubić liście (żółkną i opadają). Zastanawiam się w czym leży problem- choroba? ogrzewanie? niewłaściwa pielęgnacja? Podlewany jest regularnie, kiedy tylko ziemia przyschnie. Co do miejsca, w którym stoi, jest to parapet przy wschodnim oknie, co prawda w sąsiedztwie grzejnika, ale w poprzednich latach nie było z nim aż takich problemów. Może to już czas na przesadzenie lub przycięcie drzewka? Załączam zdjęcia. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”