Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53  
Autor Wiadomość
x-y-19
 Tytuł: Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja
PostNapisane: 26 gru 2019, o 22:14 
---

0 szt.
U mnie sam się taki gąszcz zrobił, starałam się pokazać jedną łodygę, a jest ich kilka, także u mnie cięcie to mus.
Obrazek Obrazek

Ninia
 Tytuł: Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja
PostNapisane: 26 gru 2019, o 22:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja co roku skracam (po kwitnieniu najczęściej) grudniki, niektóre nawet o kilka członów, bo mimo, że są w wysokich doniczkach, to i tak przez rok znów przybywa im sporo członów i później rozkwitnięte kwiatki "szorują" po półkach czy podłodze (na 23 grudniki, które posiadam 3szt. zawsze przyrastają minimum po 4-6 członów w ciągu roku - chyba takie odmiany, bo wszystkie grudniki traktuję tak samo i niektórym przyrastają tylko po 2-3 człony - oczywiście wszystkie moje grudniki czy przycięte czy nie - co roku kwitną (w listopadzie mam w domu wiosnę).

Gbr___
PostNapisane: 27 gru 2019, o 00:42 
50p
50p

0 szt.
A co robicie z przycinkami :?:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

x-y-19
PostNapisane: 27 gru 2019, o 12:00 
---

0 szt.
Kompost, ja tego mnożyć nie będę, jeden mi wystarczy. Ale na pewno można stworzyć samemu kompozycję wielokolorową w jednej doniczce.

Ninia
PostNapisane: 27 gru 2019, o 14:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja zawsze dawałam mamie, ale w tym roku już wyrzucę, bo mama też ma już sporo grudników z tego ukorzeniania corocznego. Dam jej tylko ciemny róż, bo stwierdziła, że chce bardziej zagęścić w doniczce a inne kolorki i ich odcienie ma w porządku.

Gbr___
PostNapisane: 27 gru 2019, o 23:36 
50p
50p

0 szt.
Ja nie marnuję....
Mam zbyt duży sentyment do własnych kwiatków i każdą wycinkę grudnika ukorzeniam, a potem lecą do chętnych w pracy, u znajomych, w rodzinie bliższej i dalszej, a nawet w mieście mamy pub który zajmuje się adopcją kwiatków. Każdy człon schlumbergery to potencjalnie samodzielna roślina, nawet poprzeczne połówki członu potrafią odbić.

Ninia
PostNapisane: 28 gru 2019, o 13:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Moje się marnują tylko dlatego, że niestety w moim otoczeniu tylko ja jestem kwiaciarą a jak wspomniałam mam 23 doniczki z grudnikami i tyle mi wystarczy, bo przecież inne kwiaty też są ładne i trzeba znaleźć dla nich miejsce.

ewita44
PostNapisane: 17 sty 2020, o 17:13 
200p
200p

1 szt.
Witam wszystkich :wit
Dopiero zaczynam "dokształcać"/uczyć się o grudnikach. Mam ok. 4-5 letniego grudnika, cały czas był kwitnący lecz w tym roku najpewniej za sprawą moich błędów nie kwitnął, fakt może nie miał różnic dużych temperaturowych, bo cały czas stał w tym samym miejscu na wystawie południowej przy kaloryferze. Ponieważ trochę kurzu się na nim osadziło postanowiłam go spryskać i oczyścić.

Oto on, może go warto przesadzić i przy okazji obciąć i rozmnożyć? Proszę fachowców o radę.

Obrazek

W ubiegłym roku pod koniec grudnia byłam na zakupach w tesco, zobaczyłam tam białe małe sadzonki grudnika ( po ok.8-9 zł) i postanowiłam go mieć. Po przyjściu do domu postawiłam go w osłonce , oczywiście miał pąki. Nim zrzucił je , zdążył jeden zakwitnąć.
Po chwilowej przerwie (w okolicy 10-12 stycznia) ja jako laik wcisnęłam mu pałeczkę z nawozem ( przy okazji dawania ich kwitnącym storczykom) i mało podlałam.
Jak widać zaczyna budować następny segment a na jednym zauważyłam 2 szt. nie wiem czy to dwa segmenty czy może jest w tym jeden pączek?
Jak urośnie to zobaczę co z tego będzie.

Obrazek

Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęć, były zrobione telefonem.
Teraz mam ciut więcej czasu toteż postanowiłam trochę poczytać na tym forum.
Jest tu dużo cennych rad i informacji dla początkujących "hodowców" grudników takich jak ja.

norbert76
PostNapisane: 17 sty 2020, o 17:22 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Te kupione w grudniu grudniki, wywal pałeczki, przesadź do nowego podłoża (mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku) i zacznij nawozić dopiero za kilka tygodni, połową zalecanej dawki np. nawozem do roślin kwitnących. Doniczki postaw na podstawkach.
Co do tego pierwszego, kiedy go poprzednio przesadzałaś?

ewita44
PostNapisane: 17 sty 2020, o 17:35 
200p
200p

1 szt.
Dzięki Norbercie za odzew.
Pałeczki wywalę z młodego i przesadzę za Twoją radą .
Ten stary nigdy jeszcze nie był przesadzany a młody zaraz po przyjściu był wsadzony do ziemi i większego pojemnika ale z tym podłożem , w którym był w małej doniczce.

norbert76
PostNapisane: 17 sty 2020, o 18:31 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
No to jeśli nie był przesadzany to nic dziwnego, że teraz nie zakwitł.

Polecam co 2 lata wymieniać podłoże.
Co do nawozu, to oczywiście mineralny w płynie, żaden Biohumus.

ewita44
PostNapisane: 17 sty 2020, o 21:39 
200p
200p

1 szt.
Dziękuję Norbercie za podpowiedź.
Jutro jadę po podłoże do niego i go przesadzam.

radocha
 Tytuł: Grudnik - rozmnażanie z nasion
PostNapisane: 26 lut 2020, o 22:39 
200p
200p

0 szt.
Witam wszystkich,
ostatnio wysiałem nasiona Grudnika, który ma mieć żółte kwiaty i chciałem zapytać czy ktoś ma doświadczenie z rozmnażaniem tej rośliny z nasion? Po jakim czasie wzejdą nasiona i jakie warunki trzeba im zapewnić? Czy teraz jest odpowiednia pora do wysiewu?

Ada
PostNapisane: 26 lut 2020, o 23:15 
200p
200p

1 szt.
Gdzieś tu na forum ktoś wysiewał i pokazywał fotki.
Znalazłam:
viewtopic.php?p=6064769#p6064769
viewtopic.php?f=19&t=90922&hilit=schlumbergera&start=672

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 736 ]  Idź do strony nr...        1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Robert40 i 60 gości